همان‌طور که می‌دانیم پیشرفت تکنولوژی از وسایل و ابزار مورد نیاز انسان نسخه‌های در دسترس‌تر و ساده‌تر در حین‌حال پیچیده‌ای ساخته است. دوربین‌های عکس‌برداری نیز طی سال‌ها دچار این تغییرات فراوان تکنولوژیک و پیشرفت‌های بسیاری شده‌اند. گوشی سامسونگ یکی از پیشگامان عرصه طراحی گوشی‌‌های هوشمند با دوربین عکاسی پیشرفته است. مقایسه دوربین نوت 8 با اس 9 پلاس نشان می‌دهد، این کمپانی بزرگ با ارائه گوشی‌هایی که دیگر تنها گوشی تلفن همراه نیستند. بلکه تبدیل به یک دوربین عکاسی حرفه‌ای شده‌اند و قابلیت‌های فراوانی در دل این گوشی‌ها به وجود آمده است. کاربران با خرید این گوشی‌ها می‌توانند به راحتی عکاسی حرفه‌ای و تخصصی کرده و با هزینه‌ای معین از این گوشی‌ها به‌صورت چندمنظوره استفاده کنند. با ما با مقایسه اس 9 پلاس با نوت 8 در بخش دوربین و قابلیت‌های آن همراه باشید.

مقایسه اس 9 پلاس با نوت 8 از لحاظ مشخصات فنی

مقایسه اس 9 پلاس با نوت 8 از لحاظ مشخصات فنی

سامسونگ تا پیش از این تمایلی به استفاده از دوربین دوگانه در مدل‌های پرچم‌دار خود نداشت. ولی این‌بار این شرکت با اتخاذ رویکردی متفاوت در گلکسی نوت 8 و اس 9 پلاس با دوربین دوتایی معرفی کرد. در حال حاضر برای طرفداران عکاسی با دوربین موبایل، این دو مدل در صدر انتخاب آن‌ها با هم رقابت می‌کنند. در مقایسه دوربین نوت 8 با اس 9 پلاس دوربین اصلی هر دو گوشی، دو ماژول با سنسور 12 مگاپیکسلی، یک لنز با زاویه دید 26 میلی‌متر با ضریب دیافراگم f1.7 و لنز دوم با زاویه دید تله 52 میلی‌متر با ضریب دیافراگم f2.4 مجهز هستند. هر دو دوربین مجهز به لرزشگیر اپتیکال هستند. دوربین اصلی آن‎‌ها مجهز به فوکوس خودکار Dual Pixel و دوربین تله فوتو مجهز به فوکوس خودکار تشخیص فاز است. 

 مقایسه دوربین نوت 8 با اس 9 پلاس نشان می‌دهد، دوربین سلقی هر دو گوشی مجهز به سنسور 8 مگاپیکسلی در اندازه 1.22 میکرون و لنز با فاصله کانونی 25 میلی‌متر و ضریب دیافراگم f1.7 است. 

بررسی تکنولوژی دوربین‌های قبل از دوربین گوشی نوت ۸ و گلکسی اس 9 پلاس

بررسی تکنولوژی دوربین‌های قبل از دوربین گوشی نوت ۸ و گلکسی اس 9 پلاس

کمپانی HTC اولین شرکتی بود که از تکنولوژی دوربین دوگانه در چند مدل گوشی‌های هوشمند خود استفاده کرد. ماژول دوم دوربین اصلی هر دو گوشی یک ماژول تله فوتو با سنسور 12 مگاپیکسلی و اندازه پیکسل 1.4 است. ماژول دوگانه تله فوتو برای اولین بار در سال 2016 در آیفون 7 پلاس به‌کار گرفته شده بود. تا قبل از آن بزرگنمایی در عکاسی تنها به‌صورت دیجیتال انجام می‌شد، که با افت کیفیت و تولید نویز زیاد در تصویر همراه بود. در مقایسه دوربین نوت 8 با اس 9 پلاس هر دو گوشی دارای قابلیت بزرگنمایی اپتیکال دو برابر تصویر هستند. 

همان‌طور که می‌دانیم در دوربین‌های حرفه‌ای DSLR، عکاس بسته به موقعیت و سوژه عکاسی خود از لنزهای متفاوت استفاده می‌کند. اما قرار دادن لنزهای مختلف خصوصاً لنزهای تله که طول زیادی دارند، در گوشی‌های هوشمندی که ضخامتی کمتر از یک سانتی‌متر دارند، امکان‌پذیر نیست. پیش از این سامسونگ در دو مدل گلکسی S4 و گلکسی S5 از یک تله زوم استفاده کرد و با عنوان گلکسی زوم روانه بازار کرد. ولی اندازه این گوشی‌ها در حدود یک دوربین عکاسی کامپکت بود که اندازه بزرگی برای یک گوشی همراه به شمار می‌رفت. 

بنابراین سازندگان گوشی‌های هوشمند تمهید دیگری برای این مسئله برگزیدند. آن‌ها دوربین‌های چندگانه را جایگزین استفاده از لنزهای متفاوت کردند. تصاویری که به‌طور همزمان توسط سنسورهای خاص ثبت شده‌اند، در یک موتور ویرایشگر نرم‌افزاری ترکیب می‌شوند. در این فن‌آوری عکس‌هایی همانند عکس‌های گرفته شده با لنزهای کروماتیک را شبیه‌سازی می‌کنند.

بررسی تخصصی مشخصات دوربین گوشی s9 پلاس با نوت 8

بررسی تخصصی مشخصات دوربین گوشی s9 پلاس با نوت 8

مقایسه دوربین نوت 8 با اس 9 پلاس نشان می‌دهد، هرکدام از سنسورهای به‌کار برده شده در دوربین‌ها کاربرد خاص خود را در موقعیت‌های گوناگون دارند. شاید بیشترین کاربرد ماژول تله‌فوتو در عکاسی پرتره باشد. اولاً برخلاف لنزهای واید باعث اعوجاج در فرم چهره‌های سوژه نمی‌شوند و از طرف دیگر چون فاصله کانونی بیشتری دارند، به‌صورت اپتیکال امکان بوکه کردن پلان‌های پشت سوژه را به عکاس ‌می‌دهند. اما در تکنولوژی دوربین‌های دوگانه روش کار ایجاد فوکوس دوگانه هرکدام از ماژول‌هاست که یکی فوکوس بر روی سوژه نزدیک‌تر و دومی روی سوژه دور است که امکان تغییر شدت افکت بوکه پس از عکاسی را هم فراهم می‌کند. 

مقایسه دوربین نوت 8 با اس 9 پلاس نشان می‌دهد، سامسونگ برای اولین بار در دوربین گوشی نوت ۸ قابلیت لایو فوکوس را برای عکاسی پرتره معرفی کرد. این آپشن به کاربر کمک می‌کند پیش از عکاسی شدت اعمال افکت بوکه را تنظیم و انتخاب کرد. 

عموماً در گوشی‌های هوشمند به‌دلیل محدودیت اندازه ناچار به استفاده از لنزهای واید با دیافراگم‌های باز هستند. وضوح کلی در تمام پلان‌های تصویر اولین خصوصیت بارز لنز واید است. این امر مشکل پلان‌بندی تصاویر را برای کاربر گوشی ایجاد می‌کند. اما به کمک تکنولوژی دوربین‌های دوگانه در پردازش نرم‌افزاری تصاویر گرفته شده، با هر دو سنسور هم امکان مات کردن پس‌زمینه سوژه فراهم می‌شود و هم ایجاد عمق میدان بصری بیشتر. این دو سنسور براساس پدیده پارالِکس یا همان اختلاف منظر در تصویر ثبت شده با هر کدام از آن‌ها، عمق فاصله و پرسپکتیو اشیاء یا مناظر را تخمین می‌زند. این همان پدیده‌ای است که چشم آدمی نیز بر همین اساس عمل می‌کند. در مقایسه دوربین نوت 8 با اس 9 پلاس دریافتیم تکنولوژی دوربین‌های دوگانه با ماژول تله فوتو در نوت 8 و S9 پلاس باعث وضوح بالای عکس‌های گرفته شده از مناظر و محیط‌هایی با عمق دید زیاد شده است.  

بررسی عملی مشخصات دوربین گوشی s9 پلاس با نوت 8

از لحاظ مشخصات فنی دوربین مقایسه دوربین نوت 8 با اس 9 پلاس ، تفاوت چندانی بین آن دو به چشم نمی‌آید. در واقع با مقایسه هر سه ماژول دوربین اصلی، لنز تله و همین‌طور دوربین سلفی، تنها یک تفاوت بین همه آن‌ها به چشم می‌آید. این تفاوت وجود دیافراگم متغییر در دوربین اصلی  s9 پلاس است.  

دوربین اصلی نوت 8که پیش از این در گلکسی s8 استفاده شده بود، از دیافراگم ثابت 1.7 بهره می‌برد. اما این‌بار در نوت 8 به همراه یک ماژول تله فوتو 12 مگاپیکسلی به‌صورت دوربین دوگانه به‌کار رفته است. 

مقایسه دوربین نوت 8 با اس 9 پلاس نشان می‌دهد، دیافراگم دوربین اصلی در اس 9 پلاس یک دیافراگم متغییر بین 1.5 تا 2.7 است. البته استفاده از دیافراگم‌های متغیر فن‌آوری تازه‌ای در گوشی‌های هوشمند نیست. برای اولین بار برند نوکیا از این فن‌آوری در مدل N86 خود که در سال 2009 تولیده شده، استفاده کرده بود. با این‌که این فن‌آوری امکانات متفاوتی را برای کاربر فراهم می‌کند، ولی از سوی دیگر محدودیت‌هایی را نیز در عکاسی در موقعیت‌های متفاوت ایجاد می‌کند. 

اما این خصوصیت چه امکاناتی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد؟

وظیفه دیافراگم در تمام دوربین‌های عکاسی کنترل میزان نور ورودی به دوربین جهت ثبت تصاویر است. هرچقدر یک لنز از دیافراگم با عدد کوچکتری استفاده کند، امکان عکس‌برداری در فضاهای کم‌نورتر را برای کاربر مهیا می‌کند، ولی از طرف دیگر تاثیر معکوسی بر وضوح تصویر گرفته شده، خواهد داشت. 

بنابراین برای مقایسه دوربین نوت 8 با اس 9 پلاس تنها تطابق مشخصات فنی بر روی کاغذ کفایت می‌کند. بلکه این مشخصات تفاوت خود را هنگام عکاسی عملی در موقعیت‌های متفاوت است که بروز می‌دهد. برای همین منظور ما سعی کرده‌ایم در بررسی مقایسه دوربین نوت 8 با اس 9 پلاس از مثال‌های عینی و عکس‌های گرفته شده توسط منابع معتبر استفاده کنیم. 

مقایسه اس 9 پلاس با نوت 8 در زمان عکاسی با نور طبیعی 

با مقایسه دوربین نوت 8 با اس 9 پلاسدر هنگام عکاسی با نور طبیعی و در محیط‌های خارجی، خصوصاً در روزهای آفتابی که با کنتراست نوری بیشتری روبه‌رو هستیم، دیافراگم متغیر اس 9 پلاس می‌تواند به کمک کاربر بیاید. این دوربین در نور زیاد با استفاده از دیافراگم بسته‌تر امکان عکس‌برداری با عمق میدان وضوح بیشتری از مناظر را در اختیار ما می‌گذارد. البته نباید فراموش کرد، که هنگام استفاده از حالت اتوماتیک ممکن است دوربین گوشی این دیافراگم بسته را با ایزو و حساسیت کمتر جبران کند، که این مسئله از وضوح کلی تصویر ما بکاهد. 

عکس‌برداری با استفاده از لنزهای واید غالباً موجب اعوجاج بصری در تصاویر ثبت شده می‌شود. اعوجاج بصری مذکور باعث عدم وضوح تصویر خصوصاً در گوشه‌های کادر عکس می‌شود. از آنجایی که اسمارت فون‌ها از لنزهای واید استفاده می‌کنند، با مقایسه اس 9 پلاس با نوت 8 مشخص شد، معمولاً تصاویر گرفته شده با این گوشی‌ها دچار این مشکل می‌شوند. 

مقایسه دوربین نوت 8 با اس 9 پلاس و عکس‌های مناظر گرفته شده با هر دو گوشی نشان می‌دهد که وضوح تصاویر گرفته شده با نوت 8 خصوصاً در گوشه‌های کناری عکس بهتر و بیشتر است. 

تفاوت‌های اصلی در مقایسه دوربین دو گلکسی سامسونگ

تفاوت‌های اصلی در مقایسه دوربین دو گلکسی سامسونگ

در بررسی مقایسه دوربین نوت 8 با اس 9 پلاس دریافتیم ظاهراً کمپانی سامسونگ ترجیح داده در مدل جدیدتر خود یعنی اس 9 پلاس به سمت عکس‌های طبیعی‌تر با ویرایش کمتری برود. مقایسه دوربین نوت 8 با اس 9 پلاس در بخش فنی سنسور نشان می‌دهد، هر دو دوربین چه از نظر اندازه و چه از نظر تراکم پیکسل یکسان است. همچنین دوربین هر دو گوشی از امکان یکسانی برای ثبت بازه‌های نوری برخوردار هستند و هر دو دینامیک رنج برابری دارند. اما تفاوت عکس آن‌ها ناشی از تفاوت نرم‌افزار پردازشگر تصویر دو گوشی است. ظاهراً موتور ویرایشگر تصویر در دوربین نوت 8 میزان بیشتری از شارپنس و کنتراست را بر روی عکس‌های گرفته شده، اعمال می‌کند. این امر ظاهری شفاف‌تر و با کیفیت بالاتری به بیننده القا می‌کند. حتی در اعمال تنظیمات مود نرم‌افزار عکاسی هم به چشم می‌خورد. مثلاً در حالی‌که شدت لایو فوکوس هر دو گوشی را روی مقداری یکسان تنظیم کنیم، میزان تار شدن پس‌زمینه در عکس‌های گرفته شده با دوربین گوشی نوت ۸ بیشتر خواهد بود.

در مقایسه دوربین نوت 8 با اس 9 پلاس ، گلکسی اس 9 پلاس تمایل کمتری برای اعمال فیلتر لایو فوکوس دارد. تنها استثناء کاربرد بیشتر فیلتر سافتنس در عکس‌های پرتره گرفته شده با دوربین گوشی s9 پلاس است. به‌نظر می‌آید دوربین گوشی s9 پلاس برای ثبت عکس پرتره زیباتر، به چهره سوژه حالت نرم‌تری می‌دهد. بدین وسیله از ایجاد خطاهایی که در لبه‌های جداکننده تصویر سوژه از پس‌زمینه به‌وجود می‌آید، می‌گریزد. از طرف دیگر استفاده زیاد از الگاریتم سافتنس باعث کاهش شارپنس تصویر می‌شود. این موضوع هنگام عکاسی در نور کم مخصوصاً عکس‌های سلفی که در شب گرفته می‌شود، به‌صورت نویز در تصویر خود را نشان می‌دهد. 

جمع‌بندی

جمع‌بندی

طبق مقایسه دوربین نوت 8 با اس 9 پلاس ، دوربین گوشی s9 پلاس آخرین مدل از سری پرچم‌داران شرکت سامسونگ و دوربینی بسیار قدرتمند است. اما در مقایسه دوربین نوت 8 با اس 9 پلاس ، با وجود این‌که دوربین گوشی نوت ۸ (وبسایت آمازون) از سری نوت سامسونگ و اصولاً برای کاربردهای تخصصی‌تر طراحی ‌می‌شود، اما از لحاظ کیفیت عکس‌برداری رقابت نزدیک و هم‌ترازی با دوربین گوشی s9 پلاس (وبسایتآمازون) دارد.