سامسونگ برای هر بودجه‌ای یک گوشی جذاب و کاربردی دارد. کره‌ای‌ها با ایده‌های بی‌نظیرشان در طراحی گوشی سامسونگ کنترل قیمت را با کم‌ترین ضربه به قابلیت‌های گوشی اعمال می‌کنند. با توجه به بحران اقتصادی گریزناپذیری که گریبان‌گیر اکثریت ماست گرایش به گوشی‌های مقرون به‌صرفه هر روز بیشتر می‌شود. اما اگر به ویژگی‌های خاصی که بیشتر در پرچم‌داران دیده می‌شود علاقه‌مندید، بد نیست نگاهی هم به بالارده‌های قدیمی‌تر داشته باشید. در مقایسه گوشی a31 با s8 سامسونگ، یک گوشی مقرون به‌صرفه را در کنار یک پرچم‌دار قدیمی‌تر قرار می‌دهیم تا تفاوت در ویژگی‌های یادشده را روشن‌تر کنیم. مشخصات گلکسی s8 این دستگاه را همچنان در قواره یک پرچم‌دار قوی‌ نشان می‌دهد. پس دور از ذهن نیست که در بررسی گلکسی a31 سامسونگ با قیمت پایین‌تری مواجه باشیم. مقایسه گوشی a31 با s8 در این شرایط طوفانی حتماً به تصمیم‌گیری شما در انتخاب یک گوشی مناسب کمک خواهد کرد.

مقایسه طراحی؛ کیفیت بالای ساخت یا ظاهر مدرن‌؟

مقایسه طراحی؛ کیفیت بالای ساخت یا ظاهر مدرن‌؟

سامسونگ از کمپانی‌هایی‌است که برای جذابیت هر چه بیشتر میان‌رده‌هایش توان زیادی صرف می‌کند. نتیجتاً این محصولات اغلب ظاهر شیک و جذاب و البته مشابه با گوشی‌های رده‌بالاتر دارند. در مقایسه گوشی a31 با s8، ابعاد عضو پایین‌رده را با سلیقه کنونی اکثر کاربران متناسب‌تر می‌دانیم. ابعاد 159.3 × 73.1 در میان‌رده جدید و 148.9 × 68.1 میلی‌متر در پرچم‌دار سابق، نمایانگر تفاوت قابل توجه در اندازه گوشی‌هاست. تفاوت چشم‌گیری که در وزن گوشی‌ها به 185 گرم در برابر 155 گرم می‌رسد. 

سامسونگ برای حفظ قیمت پایین a31 از ترکیب شیشه و پلاستیک استفاده کرده. این در صورتی‌ست که پرچم‌دار 2017 بدنه‌ای فلزی دارد. با این‌حال جذابیت طراحی گلکسی ای 31 باعث می‌شود که جنس بدنه کمتر به چشم بیاید.

رنگ‌های گیرای گرادیانی یکی از جذاب‌ترین مشخصات گوشی a31 و از وجوه تشابه آن با پرچم‌دارهای جدید است. این دستگاه در رنگ‌های مشکی، قرمز، آبی و سفید قابل خریداری‌ست. استایل ناچ گوشی s8 حالا در گلکسی ای 31 به شکل قطره‌ای در آمده که این مورد هم در به‌روز بودن ظاهر این دستگاه موثر است. 

در معرفی مشخصات گلکسی s8 به رنگ‌های مشکی، خاکستری، آبی، نقره‌ای و طلایی اشاره شده. شاید بتوان گفت پررنگ‌ترین وجه تمایز گوشی a31 با s8، دوربین‌های به کار گرفته شده در آن‌هاست. در واقع هیچ گونه شباهتی در این بخش وجود ندارد. مجموعه دوربین‌های چهار گانه گلکسی a31 در برابر تک‌لنز اس 8، به سادگی بیان‌گر این مطلب است. 

در بررسی گلکسی a31 سامسونگ شاهد حسگرهای اپتیکال اثر انگشت در زیر نمایشگر هستیم. اقدامی که سامسونگ در مسیر مدرنیزه گوشی‌های مقرون‌به‌صرفه انجام می‌دهد. اما در پرچم‌دار سال 2017 طبیعتاً از همان حسگرهای خازنی سابق استفاده شده است. البته با وجود جدیدتر بودن نمونه‌های اپتیکال، عملکرد حسگرهای قدیمی گاهی سریع‌تر است. 

متأسفانه مشابه با سایر گوشی‌های اقتصادی در a31 نیز خبری از گواهی IP68 نیست. نتیجتاً یکی از ضعف‌های این گوشی در برابر پرچم‌دار قدیمی عدم مقاومت در برابر آب و گرد و غبار خواهد بود. کلید دستیار بیکسبی نیز از مواردی‌ست که در گوشی پایین‌رده از آن محروم هستیم. صرف‌نظر از جنس پلاستیکی، ظاهر گلکسی a31 را مدرن‌تر از نمونه پرچم‌دار می‌دانیم. اما تصمیم‌گیری در مورد جذابیت گوشی‌ها به سلیقه شما بستگی دارد.

بررسی گلکسی a31 سامسونگ و گلکسی s8 در نمایش محتوا

بررسی گلکسی a31 سامسونگ و گلکسی s8 در نمایش محتوا

با توجه به ابعادی که در مشخصات گوشی a31 به آن اشاره شد، تفاوت سایز نمایشگرها نیز قابل توجه است. s8 با نمایشگری 5.8 اینچی معرفی شد که حالا در گوشی ارزان‌تر a31 به 6.4 اینچ ارتقا یافته. همچنین با وجود ناچ قطره‌ای، نمایشگر ای 31 فضای بیشتری از پنل جلوی گوشی را به خود اختصاص می‌دهد. خوشبختانه در گوشی خوش‌قیمت سامسونگ هم مانند نمونه بالارده از نمایشگر سوپرامولد استفاده شده.

طبق انتظار مشخصات گلکسی s8 در زمینه وضوح نمایشگر، متناسب با یک پرچم‌دار و در مرتبه بالاتری قرار دارد. صفحه نمایش گوشی اس 8 با وضوح 2960 × 1440 و تراکم پیکسلی 570، طبیعتاً قدرت بیشتری از نمایشگر a31 با وضوح 2400 × 1080 و تراکم پیکسلی 411 خواهد داشت. به‌راحتی می‌توانیم انتظار جزئیات بالاتری را در نمونه پرچم‌دار داشته باشیم. اینجا همان جایی‌ست که سامسونگ جایگاه پرچم‌دارانش را محفوظ نگه می‌دارد.

گوشی خوش‌قیمت سامسونگ با روشنایی درخور توجهی که دارد پله‌های قیمت را می‌شکند. A31 در بخش روشنایی، کنتراست، گستردگی فضای رنگی و شارپ‌نس نمایشی باورنکردنی از یک گوشی رده‌پایین راه می‌اندازد. با این‌حال باید بگوییم که در نمایشگر a31 خبری از قابلیت نمایشگر همیشه روشن و پشتیبانی از HDR نیست. جایی که مجدداً قیمت گوشی خاطرنشان می‌شود.

مشخصات گوشی a31؛ تعدد لنزهای دوربین در برابر تک‌لنز s8

مشخصات گوشی a31؛ تعدد لنزهای دوربین در برابر تک‌لنز s8

گوشی‌های چینی با دوربین‌های قدرتمند و قیمت مناسب بازار گرمی پیدا کرده‌اند. نتیجتاً کره‌ای‌ها نیز برای حفظ بازار میان‌رده‌هایشان از استفاده از لنزهای چندگانه غافل نبوده‌اند. با این اوصاف حضور مجموعه دوربین چهارگانه در گوشی بسیار خوش‌قیمت سال 2020 مورد عجیبی نیست. بررسی گلکسی a31 سامسونگ در این بخش را با معرفی یک لنز واید 48 مگاپیکسل، اولتراواید 8 مگاپیکسل و دو لنز 5 مگاپیکسلی ماکرو و تشخیص عمق ادامه می‌دهیم. 

از معدود قابلیت‌های لنزهای گوشی گلکسی a31 می‌توانیم به فوکوس خودکار تشخیص فاز اشاره کنیم، اما در مقایسه گوشی a31 با s8 تک‌لنز پرچم‌دار s8 از قابلیت‌های گسترده‌تری بهره می‌برد. حضور لرزش‌گیر اپتیکال به تنهایی برای ارتقاء سطح یک دوربین کافی‌ست. 

کیفیت عکس‌های برداشتی هر دو گوشی در سطح بسیار خوبی قرار دارد. در واقع به عنوان یک گوشی مقرون به‌صرفه و یک پرچم‌دار نسبتاً قدیمی با کیفیت‌های جذاب و قابل قبولی مواجهیم. به طور کلی هر دو دستگاه در این بخش می‌توانند برتری‌هایی در برابر هم داشته باشند، مثلاً جای خالی قابلیت‌های مهمی مثل لرزش‌گیر را در گوشی اقتصادی سامسونگ به خوبی حس می‌کنیم؛ از طرفی امکان عکس‌برداری فوق عریض و ماکرو در گوشی a31 را از نقاط قوت یک گوشی میان‌رده و ارزان‌تر می‌دانیم.

در بخش فیلم‌برداری سنگینی ترازو به نفع s8 است. ضبط ویدئو دوگانه با وضوح 2160p در s8 را در برابر وضوح 1080p در دوربین اِی 31 قرار دهید. گذشته از آن مسلماً جای خالی لرزش‌گیر در فیلم‌برداری بیشتر احساس می‌شود. 

لنزهای سلفی 8 مگاپیکسلی و 20 مگاپیکسلی به ترتیب در گوشی s8 و a31 مشغول فعالیتند. کیفیت عکس‌ها را می‌توان در حدود تقریباً برابری قرار داد. اما مقایسه گوشی a31 با s8 در زمینه فیلم‌برداری سلفی هم با برد پرچم‌دار 2017 همراه است. نهایتاً اگر با دقت بالایی به دنبال کیفیت بالاتر تصاویر هستید احتمالاً دوربین s8 و قابلیت‌های بیشترش برای شما مناسب‌تر است. اما a31 را به عنوان یک گوشی ارزان‌ با عکس‌های نسبتاً باکیفیت و البته ظاهری مدرن‌تر در نظر داشته باشید.

مشخصات گلکسی s8 و سامسونگ a31؛ پردازنده‌های همیشه پیروز پرچم‌دارها

مشخصات گلکسی s8 و سامسونگ a31؛ پردازنده‌های همیشه پیروز پرچم‌دارها

یکی از مهم‌ترین مشخصات گوشی a31 در برابر پرچم‌دار 2017 بهره‌گیری از سیستم عامل اندورید 10 پای و رابط کاربری One UI 2 است. این رابط کاربری اگرچه پیشرفته‌ترین نسخه موجود در بازار نیست اما در برابر نمونه به‌کار رفته در گوشی S8 بستر روان‌تر و به‌روزتری را ارائه می‌دهد. در بررسی سامسونگ S8 با سیستم عامل اندروید 7 نوقا (7 Nougat) مواجهیم که احتمالاً پاسخگوی بعضی فاکتورهای شخصی‌سازی و ژست‌های حرکتی جدیدتر نخواهد بود.

اما قلب گوشی اِس 8 همچنان تپندگیِ درخورِ یک پرچم‌دار را دارد. چیپ‌ست پردازشی Exynos 8895 همچنان از پردازنده‌های قوی بازار محسوب می‌شود. بهره‌گیری از پردازنده مرکزی 8 هسته‌ای و نمونه گرافیکی Mali-G71 MP20 این دستگاه را به قدرت قابل توجهی می‌رساند، اما در سمت دیگر Helio P65 در میان‌رده 2020 عملکرد خوب و قابل قبولی نشان می‌دهد. پردازنده گرافیکی این دستگاه از نوع Mali-G52 MC2 است که برای یک گوشی میان‌رده ارزان‌تر کاملاً پذیرفتنی‌ست.

اِس 8 با حافظه داخلی 64 و 4 گیگابایت رم، قابل تهیه است. در سمت دیگر گوشی a31 در نسخه‌هایی با 64 یا 128 گیگ حافظه داخلی و 4 یا 6 گیگابایت رم، عرضه شده. به طور کلی سرعت عملکرد پردازشی گوشی S8 در تست‌های انجام شده و بازخوردهای کاربری حدود بالاتری را نشان می‌دهد؛ اماباید بگوییم نمونه به‌کار رفته در گوشی A31 نیز عملکردی بسیار خوب و البته نزدیک با نمونه پرچم‌دار دارد، به طوری‌که حتی در موارد محدودی ممکن است از رقیب جلو بزند.

نتیجتاً در این بخش از مقایسه گوشی a31 با s8 موارد مهم‌تر استفاده شما از گوشی نقش موثری پیدا می‌کند. به عبارتی اگر از برنامه‌ها یا بازی‌های سنگین‌ استفاده نمی‌کنید گوشی a31 با قیمت مناسبش گزینه بسیار خوبی‌ست. در غیر این‌صورت بهتر است از پرچم‌دار قدیمی‌تر سامسونگ استفاده کنید.

مقایسه گوشی a31 با s8 در میزان طول عمر؛ میان‌رده پر انرژی سامسونگ

مقایسه گوشی a31 با s8 در میزان طول عمر؛ میان‌رده پر انرژی سامسونگ

یکی از مهم‌ترین نقاط قوت گوشی a31 که در میان‌رده‌هایی با این حدود قیمت کمتر دیده می‌شود باتری پرتوان 5000 mAh است. این نمونه را نه تنها در گوشی‌های هم‌رده بلکه در بسیاری از پرچم‌دارها هم پیدا نمی‌کنیم. در بین مشخصات گلکسی s8 می‌توانیم باتری 3000 میلی‌آمپر ساعتی را در رده‌های میانی قرار دهیم. خوشبختانه هر دو دستگاه از شارژر سریع بهرمند هستند. اگر در قسمتی بخواهیم گوشی a31 را مطلقاً برنده اعلام کنیم، مشخصاً همین‌جاست. با این اوصاف اگر از استفاده مداوم از پاوربانک و درگیری با طول عمر پایین دستگاه مشکل دارید، پیشنهاد ما قطعاً گوشی خوش‌قیمت a31 است.

مقایسه قیمت و سایر مشخصات a31 با s8

مقایسه قیمت و سایر مشخصات a31 با s8

با تمام مواردی که در بررسی سامسونگ s8 و a31 عنوان کردیم، جای خالی برخی قابلیت‌ها در نمونه ارزان‌قیمت و جدیدتر سامسونگ به راحتی احساس شد. موارد دیگری مثل قابلیت‌های مربوط به بیکسبی، عکاسی و فیلم‌برداری و حسگر عنبیه و تشخیص چهره نیز از گزینه‌هایی هستند که در گوشی a31 خبری از آن‌ها نیست. نکته قابل توجه دیگر، برتری هدفون موجود در باکس پرچم‌دار 2017 است. این در حالی‌ست که در زمینه قدرت اسپیکر هر دو گوشی را کمی ضعیف می‌دانیم.

گوشی a31 در سال 2020 حتی از بعضی میان‌رده‌های سامسونگ هم ارزان‌تر بود. به همین واسطه این دستگاه را از خوش‌قیمت‌ترین گوشی‌های نسبتاً جدید سامسونگ می‌دانیم. اما بررسی قیمت s8 در وبسایت Amazon بیانگر این است که این دستگاه همچنان ژنوم قیمت پرچم‌دارها را در خود دارد. نتیجتاً مقایسه گوشی a31 با s8 در بخش قیمت نیز رده بالاتر s8 را نشان می‌دهد. در نهایت با بررسی‌های مفصلی که روی مشخصات گلکسی s8 و سامسونگ a31 انجام شد، تصمیم‌گیری در مورد انتخاب این محصولات به حساسیت کاربران در بخش‌های مختلف گوشی‌ بستگی دارد. 

اگر مشتاق به دست گرفتن یک گوشی با ظاهر مدرن هستید یا قابلیت‌های حرفه‌ای‌تر گوشی‌های هوشمند را در حدود قیمتشان کاربردی نمی‌دانید، بدون معطلی a31 را انتخاب کنید. ضمن این‌که بررسی گوشی a31 سامسونگ در بعضی بخش‌ها نشان از عملکردی فراتر از قیمت دستگاه دارد. اما اگر دقت و حساسیت بالایی در کیفیت و عملکرد دستگاه در بخش‌های مختلف دارید یا به طور حرفه‌ای‌تری از گوشی‌تان استفاده می‌کنید، احتمالاً پرچم‌دار 2017 برای شما گزینه مناسب‌تری خواهد بود.