سرعت پیشرفت و تکامل کهکشانی‌های سامسونگ روزبه‌روز بیشتر می‌شود. سال 2019 دوره بسیار مؤثری در این روند بود. گوشی سامسونگ گلکسی s10 در حالی وارد بازار شد که تفاوت‌های خیره‌کننده‌ای با نسل‌های قبلی خود داشت. تبلیغات گسترده‌ای که خصوصاً بر روی مجموعه دوربین گوشی s10 صورت گرفته بود، توجه هر کاربر بالارده‌ای را جلب می‌کرد. اما آیا قابلیت‌های پیشرو در گوشی s10، ارزش افزایش بالای قیمت دستگاه را داشت؟ برای مقایسه s8 با s10 سامسونگ، ویژگی‌های محصولی از نسل‌های قبلی را در برابر پرچم‌دار 2019 قرار می‌دهیم تا توجیه‌پذیری برچسب قیمتی این دستگاه را بسنجیم. مشخصات گوشی s8 اگرچه در حد نمونه‌های پیشرفته کنونی نیستند، اما می‌توانند این محصول را در قالب یک پرچم‌دار خوش‌قیمت پیروز کنند. در ادامه با بررسی s10 به عنوان آغازگر تحول در کهکشانی‌های سامسونگ همراه ما باشید. مقایسه s8 با s10 می‌تواند در رساندن شما به تصمیمی درست با بودجه مورد نظر کمک‌رسان باشد.

بررسی سامسونگ s8 و گلکسی s10؛ طراحی کلاسیک پرچم‌دار 2017

سبک طراحی گوشی‌های سامسونگ در تمام رده‌ها عمدتاً دستخوش تغییراتی بوده است. اما در سال‌های گذشته طراحی کلی بدنه گوشی‌ها تقریباً یکسان و با خمیدگی لبه‌ها همراه بوده‌. به این ترتیب هر دو گوشی s8 و s10 سامسونگ بدنه‌ای با طراحی تقریباً یکسان دارند، با این‌حال پرچم‌دار 2019 به نظر ظرافت ساخت بیشتری دارد. 

ابعاد پرچم‌داران 2017 و 2019 تفاوت چندانی ندارد. به‌هر حال هیچ کدام برترین عضو از سری خود نیستند. مقایسه s8 با s10 در این زمینه اعداد 148.9 × 68.1 میلی‌متر و 155 گرم وزن در نسخه 2017 و 149.9 × 70.4 میلی‌متر با 157 گرم وزن در مدل 2019 را نشان می‌دهد.

گوشی گلکسی s8 در رنگ‌های مشکی، خاکستری، نقره‌ای، آبی و طلایی قابل خریداری‌ست. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها در مشخصات گوشی s8 و گلکسی s10 طراحی مجموعه دوربین‌هاست. جایی که تک‌لنز گوشی اس 8 همراه با فلش LED تنها اِلِمان‌های مربوط به این بخش را تشکیل می‌دهند، اما مشخصاً لنزهای سه‌گانه گوشی s10 متناسب با پرچم‌داری جدیدتر و البته یکی از نقاط قوت آن در طراحی محسوب می‌شود. پرچم‌دار 2019 در رنگ‌های مشکی، سفید، سبز، زرد، آبی و صورتی قابل خریداری خواهد بود.

از وجوه تشابه مشخصات گوشی s10 و s8 می‌توانیم به ترکیب شیشه و فلز در ساخت اشاره کنیم. با این‌حال پوشاننده بالارده جدید، نسخه 6 گوریلا گلس است که در برابر نسخه 5 به‌کار رفته در s8 مقاوم‌تر ظاهر می‌شود. طبق انتظار هر دو گوشی با بهره‌مندی از IP68 در برابر آب مقاوم هستند. یکی از ویژگی‌های مهمی که در دیده می‌شود طراحی نمایشگر با حفره جایگاه سلفی‌است. سبکی که با طراحی ناچ بزرگ در گوشی s8 به هیچ عنوان قابل قیاس نیست. این طراحی در نمایشگر، علاوه بر ایجاد زیبایی بیشتر، موجب رسیدن به عنوان تمام‌‌صفحه شده است.

اسپیکرهای موجود در گوشی s10 با پشتیبانی گوشی از فناوری دالبی اتموس تجربه شنیداری جذابی رقم خواهند زد. ممکن است کیفیت اصوات دریافتی در بین بهترین نمونه‌های کنونی قرار نداشته باشد، اما مسلماً در مقایسه با صداهای تک‌اسپیکر گوشی s8، شفاف و قوی‌تر خواهند بود.

از پررنگ‌ترین وجوه تمایز مشخصات گوشی s8 و s10، حسگر خازنی قدیمی در پشت قاب نسخه 2017 است. در سمت دیگر حسگر اولتراسونیک گوشی s10 در زیر نمایشگر، نمونه‌ای مدرن و قوی محسوب می‌شود. مقایسه s8 با s10 در قسمت طراحی و ظاهر، کاملاً به نفع پرچم‌دار 2019 است. این دستگاه هم با سلیقه امروزی هماهنگ‌تر است هم در هر نگاه زیبایی شناسانه‌ای به برتری می‌رسد. اما در نظر داشته باشید که به ازای همین جذابیت بیشتر، موجودی حساب شما کمتر خواهد شد.

مشخصات گوشی s10؛ جذابیت ظاهری و کیفیت فراتر صفحه نمایش

مشخصات گوشی s10؛ جذابیت ظاهری و کیفیت فراتر صفحه نمایش

همان‌طور که گفته شد طراحی نمایشگرها از آشکارترین وجوه تمایز مشخصات گلکسی s10 و نسخه قدیمی‌تر است. به این ترتیب با وجود تفاوت نه چندان زیاد ابعاد نمایشگرها، مساحت آن‌ها در صفحه گوشی اختلاف چشم‌گیری دارد. در بررسی سامسونگ s8 حدود 83.5% از پنل جلوی گوشی را در اختیار نمایشگر 5.8 اینچی می‌بینیم. اما نمایشگر 6.1 اینچی در نقش‌آفرین جدیدتر سامسونگ، 88.3% از صفحه را به خود اختصاص داده است. اجازه بدهید s10 را تنها نمایشگر تمام‌صفحه این رقابت بدانیم.

در مقایسه s8 با s10 به ترتیب نمایشگرهایی با عناوین سوپر امولد و داینامیک امولد معرفی می‌شوند. واضح است که نمونه دوم نسخه پیشرفته‌تری از نمایشگرهای امولد است. وضوح و روشنایی نمایشگر از میادینی‌است که سامسونگ همیشه پرچم‌دارانش را در آن می‌تازاند. نمایشگر پرچم‌دار 2019 نیز یکی از برترین نمونه‌های به‌کار گرفته شده تا امروز است. معرفی‌های مربوط به مشخصات گوشی s10 در این بخش نشان از وضوح 3040 × 1440 و تراکم پیکسلی 550 دارد. در سمت دیگر s8 با وضوحی برابر با 2960 × 1440 و تراکم پیکسلی 570 مشخصاً نمونه ضعیف‌تری‌است.

در بحث روشنایی، کنتراست، شارپ‌نس، وسعت فضای رنگی و ... نیز انتظار پیشرفتی هم‌اندازه با تفاوت قیمت دو دستگاه داشته باشید. هر دو گوشی مثل همه بالارده‌های سامسونگ از نمایشگر همیشه روشن بهر‌مند هستند. اما پشتیبانی از HDR10+ در گلکسی اس 10 مجدداً فضایی پیشرفته‌تر از گوشی اس 8 با پشتیبانی از HDR را به نمایش می‌گذارد. همان‌طور که می‌بینید هیچ نیازی به توضیح اضافی برای پیروزی نمایشگر گلکسی s10 نداریم. درست در همین‌جا تفاوت فاحش در قیمت‌ها، نمایی منطقی به خود می‌گیرد.

مشخصات گوشی s8؛ تک‌لنز بازنده در برابر مجموعه دوربین قدرتمند گلکسی s10

مشخصات گوشی s8؛ تک‌لنز بازنده در برابر مجموعه دوربین قدرتمند گلکسی s10

طبیعتاً سامسونگ به‌عنوان یکی از مهره‌های اصلی تولیدگوشی، متأثر از پیشرفت‌های سریعی که در بین این محصولات رایج شده، خواهد بود. نتیجتاً انتظار یک مجموعه دوربین قدرتمند را در بین مشخصات گوشی s10 داریم. در بررسی سامسونگ s8 تنها یک لنز 12 مگاپیکسلی دیده می‌شود. اما مجموعه‌ای از دو لنز 12 مگاپیکسلی واید و تله‌فوتو در کنار لنز 16 مگاپیکسلی اولتراواید، نمونه‌های به‌کار رفته در مجموعه دوربین گوشی گلکسی s10 هستند.

در مقایسه s8 با s10 در زمینه قابلیت‌های دوربین هم با تفاوت‌های درخور توجهی روبه‌رو هستیم. همچنین پردازش‌گر عصبی اختصاصی در دوربین s10 منجر به ارتقاء چشم‌گیر کیفیت تصاویر برداشتی خواهد بود. مهم‌ترین قابلیت‌های s8 در این بخش را مواردی مثل فوکوس خودکار تشخیص فاز، لرزش‌گیر اپتیکال، HDR و ضبط ویدئوی 4Kتشکیل می‌دهند. اما در پرچم‌دار جدیدتر قابلیت‌های زوم اپتیکال دوبرابری، عکاسی در شب، Scene Optimizer، Super Steady و ضبط ویدئو 4K با نرخ 60 فریم بر ثانیه، تجربه تصویربرداری را به مراتب لذت‌بخش‌تر خواهند کرد.

پر واضح است که مقایسه s8 با s10 در این بخش نیز برتری مسلم پرچم‌دار 2019 را به همراه دارد. عکاسی با گوشی s10 خصوصاً در نور کم، تجربه بسیار جذاب‌تری خواهد داشت. لنز 8 مگاپیکسلی سلفی در گوشی s8 در کنار قابلیت‌هایی مثل فوکوس خودکار تشخیص فاز و فیلم‌برداری 1440p، توان نسبتاً خوبی دارد. اما باز هم در s10 ویژگی‌های بهتری سراغ داریم. لنز 10 مگاپیکسلی با فوکوس خودکار، دوال پیکسل و فیلم‌برداری 2160p، جنگنده‌ای تمام‌عیار برای نسل‌های قبل از خود محسوب می‌شود.

بررسی s10؛ قلب پرقدرت Exynos 9820

بررسی s10؛ قلب پرقدرت Exynos 9820

احتمالاً نسخه سیستم عامل گوشی از اولین پرسش‌های شما در زمان خرید است. برای مقایسه s8 با s10 باید از بسترهای اندروید 7 نوقا (Nougat) و اندروید 10 پای نام ببریم. هم‌گام با پیشروی سیستم‌های عامل تغییرات قابل توجهی در رابط کاربری گوشی‌ها رخ می‌دهد، پس طبیعتاً رابط کاربری گوشی s10 در زمینه ارگونومیک‌سازی، شخصی‌سازی‌ها و ژست‌های حرکتی نیز نمونه قدرتمندتری ‌است.

بررسی سامسونگ s8 را با معرفی چیپ‌ست پردازشی Exynos 8895، پردازنده‌ مرکزی 8 هسته‌ای و نوع گرافیکی Mali-G71 MP20 ادامه می‌دهیم. بر اساس نتایج به‌دست آمده، این نمونه‌ها در زمان ارائه از بهترین‌های بازار بودند. البته که هنوز هم در مقایسه با بسیاری از محصولات، قدرتمند و پرسرعت ظاهر می‌شوند. اما در بررسی s10 با یک موتور جدیدتر تحت عنوان Exynos 9820 برگرفته از فرایند 8 نانومتری روبه‌رو هستیم. پردازنده مرکزی 8 هسته‌ای و پردازنده گرافیکی Mali-G76 MP12 نیز از دیگر مشخصات گوشی s10 در این قسمت‌‌اند.

برای مقایسه s8 با s10 در این بخش از پیش‌بینی‌های شرکت سازنده بهره می‌گیریم. سامسونگ ادعا دارد پردازنده به‌کار رفته در گلکسی s10 عملکردی تا 40 برابر بهبود یافته، ارائه خواهد داد. عددی خیره‌کننده(!) هوش مصنوعی قدرتمند در کنار تدابیری برای بهینه‌سازی مصرف انرژی، اس 10 را از هر لحاظ مطلقاً برتر می‌کنند. این اِلِمان‌ها در بررسی مشخصات گوشی s8، چندین پله پایین‌تر نشسته‌اند.

پردازنده‌های نام برده در بررسی s10، سرعت شبکه LTE را در اتصال و دانلود افزایش می‌دهند. اگرچه سایر قابلیت‌های ارتباطی دستخوش تغییراتی جزئی بوده‌اند، بهتر است سرعت ارتقا یافته LTE را تنها گزینه مورد اهمیت در این بخش بدانیم. در بررسی سامسونگ s8 در بخش حافظه تک نسخه‌ای 64 گیگابایتی با 4 گیگابایت رم دیده می‌شود. اما پرچم‌دار s10 در نسخه‌هایی با 256 و 512 گیگابایت حافظه داخلی و 8 گیگابایت رم قابل خریداری‌ست. ضمن این‌که حافظه به‌کار گرفته شده در این دستگاه نمونه سریع‌تری از پرچم‌دار 2017 است.

همان‌طور که ناگفته پیداست، مقایسه s8 با s10 نمایی از یک نبرد سراسر باخت برای پرچم‌دار قدیمی‌تر سامسونگ است. اما اگر تفاوت قیمت دو محصول را به خاطر بیاوریم، این شکست را مفتضحانه نمی‌دانیم. در بررسی s10 به همان اندازه که شاهد ارتقاء کیفیت هستیم، باید به فکر بودجه بیشتر باشیم. مسلماً گوشی s10 برای کاربرانِ برنامه‌های حرفه‌ای یا گیمرها مناسب‌تر است.

نقطه ضعف گلکسی s10؛ طول عمری هم‌سطح

نقطه ضعف گلکسی s10؛ طول عمری هم‌سطح

بر خلاف انتظار، مقایسه s8 با s10 در قسمت مهم تأمین انرژی تفاوت‌های قابل توجهی را نشان نمی‌دهد. باتری‌های 3400 mAh و 3000 mAh به ترتیب در مشخصات گوشی s10 و s8 به چشم می‌خورند. بهینه‌سازی در مصرف انرژی که پیش‌تر در بررسی s10 به آن اشاره شد، موثرترین ویژگی این بخش است. با این‌حال بخش‌های قدرتمندی مثل نمایشگر، دوربین و پردازنده‌های پرچم‌دار 2019 نیاز به انرژی بالاتری دارند. به این ترتیب احتمال می‌دهیم که باتری‌های موجود در دو پرچم‌دار رقیب طول عمری تقریباً برابر داشته باشند.

شارژر در نظر گرفته شده برای گوشی‌های مورد بحث هر دو از نمونه‌های نسبتاً سریع بازار هستند. با این‌حال شارژر 15 واتی گلکسی s10 را در این بخش قوی‌تر ارزیابی می‌کنیم. البته مشخصات گوشی s8 در این بخش کاستی‌های دیگری هم دارد. پشتیبانی از شارژ بی‌سیم 15 واتی و شارژ معکوس در گوشی اس 10 نیز گزینه‌هایی‌ست که پرچم‌دار قدیمی‌تر سامسونگ از آن‌ها محروم خواهد بود.

مقایسه قیمت و نتیجه‌گیری

مقایسه قیمت و نتیجه‌گیری

بررسی برچسب قیمتی یکی از مهم‌ترین فاکتورها در مقایسه s8 با s10 است. چرا که قراردهی محصولی قدیمی‌تر در برابر پرچم‌داری نسبتاً جدید و قدرتمند دلیلی جز بهای پایین‌تر نمونه پیشین ندارد. بررسی s10 در وبسایت Amazon توجیهی برای تمام برتری‌هایی‌است که در برابر گلکسی s8 به نمایش گذاشت. مشخص است که برای به دست آوردن قابلیت‌های جذاب‌تر و ظاهر ویژه گوشی s10 باید هزینه بسیار بیشتری پرداخت کنید. اگر می‌پرسید که این افزایش قیمت متناسب با پیشرفت گوشی هست یا نه پاسخ ما مثبت است.

ویژگی‌های کم‌نظیر گلکسی s10 خصوصاً در زمینه جذابیت ظاهری، قدرت نمایشگر، دوربین‌ها و پردازنده‌های قوی، همه و همه در رساندن پرچم‌دار 2019 به این حدود قیمتی موثرند. اگر به فکر یک استفاده حرفه‌ای و مطابق با آخرین پیشرفت‌های تکنولوژی از گوشی هوشمندتان هستید، بی‌تردید گوشی s10 را انتخاب کنید، اما اگر استفاده‌های معمول‌تری دارید و به دنبال ویژگی‌های ثابت در گوشی‌های پرچم‌دار هستید، می‌توانید به گلکسی s8 با قیمت مناسب‌ترش اکتفا کنید. در این صورت انتظار پردازش‌های قوی و اجرای خیلی نرم برنامه‌ها و بازی‌های سنگین را نداشته باشید.