در سال‌‌های اخیر به‌ وضوح دیده‌ایم که اینستاگرام توانسته ویترینی برای کسب‌وکارهای مختلف باشد. از آنجایی‌ که از هر ۱۰ کاربر ۹ نفر حساب‌های تجاری و کاری را دنبال می‌کنند، این ثابت می‌کند که این روزها اینستاگرام دیگر یک سرگرمی نیست، بلکه فرصتی کافی برای نشان‌ دادن یک برند تجاری، ارتباط با مخاطبان و تعامل با آنها است. وقتی نوبت به ایجاد راه‌های جدید برای تعامل با مخاطب می‌رسد، تعدادی از ترفندهای اینستاگرام وجود دارند که توجه به آنها باعث می‌شود برند شما یک راه ارتباطی اختصاصی و ویژه برای خودش بسازد. 

استیکر‌ها، نظر‌سنجی‌ها و قابلیت اشتراک گذاشتن لینک از جمله ابزارهایی است که اینستاگرام در اختیار کاربران خود، به‌ ویژه کاربرانی که صاحب حساب‌های تجاری هستند قرار می‌دهد. علاوه بر این ابزار، نشان‌دادن جلوه‌های مختلف از محصولات یا خدماتی که ارائه می‌دهید هم بسیار مهم است. یکی از ابزارهای مهمی که در این راه نقش به سزایی دارند، فیلتر‌های واقعیت افزوده یا افکت‌های اینستاگرام هستند. 

این فیلترها به ایجاد راه‌های جالب و مفید کمک می‌کنند تا برند شما در معرض دید افراد بیشتری قرار گیرد. خب، وقتی چنین ابزار مفید و پر استفاده‌ای در اختیار ماست، چرا از آنها استفاده نکنیم؟! آیا شما می‌دانید ساخت افکت و فیلتر اینستاگرام چگونه است و چطور می‌توان ساخت فیلتر اینستاگرام با گوشی انجام داد؟ اگر اطلاعات زیادی درباره این فیلترهای واقعیت افزوده ندارید، اما می‌خواهید با استفاده از آنها ویترینی جذاب‌تر از محصولات و خدمات خود به افراد ارائه دهید، تا پایان همراه ما در این مطلب از مجله همه‌چی آنلاین بمانید. 

همه‌چیز درباره فیلتر‌های واقعیت افزوده اینستاگرام

همه‌چیز درباره فیلتر‌های واقعیت افزوده اینستاگرام

فیلترهای واقعیت افزوده (AR) افکت‌های کامپیوتری هستند که برای قرارگرفتن بر روی تصاویر واقعی طراحی شده‌اند. فیلترهای AR با دوربین گوشی کار می‌کنند و یک‌ لایه یا تصویر در پیش‌زمینه یا پس‌زمینه تصویر اضافه می‌کنند. اگرچه فیلترهای AR اینستاگرام در سال ۲۰۱۷ معرفی شدند، اما تا همین اواخر برای کسی امکان ایجاد فیلترهای AR خود را نداشت. در مدت همین یکی دو سال اخیر، فیس‌بوک اپلیکیشن فیلتر AR داخلی خود را به نام استودیو اسپارک واقعیت افزوده منتشر کرد. این برنامه ابزاری برای آسان‌تر کردن روش ساخت فیلتر اینستاگرام با گوشی بود تا کاربران بتوانند فیلتر واقعیت افزوده شخصی خودشان را داشته باشند. این یکی دیگر از ترفندهای اینستاگرام برای کمک به کاربرانی است که می‌خواهند از ویترین برند خود بیشترین استفاده را ببرند. این اپلیکیشن به کاربران این شانس را می‌دهد که فیلترهای واقعیت افزوده فیس‌بوک و اینستاگرام خود را با استفاده از تصویر ثابت یا متحرک موردعلاقه‌شان بسازند.

برنامه استودیو اسپارک واقعیت افزوده Player هم یک برنامه کمکی است که برای دستگاه‌های Android در فروشگاه Play Google و برای iPhone در اپل‌ استور دسترس است. این برنامه به کاربران این فرصت را می‌دهد که پیش از اجرای نهایی، ببینند فیلترهای AR آنها در تلفن هوشمند چگونه خواهد بود.

Spark AR Studio چیست؟

برنامه استودیو اسپارک واقعیت افزوده امکان شخصی‌سازی تصاویر و ویدئوها را برای فیس‌بوک و اینستاگرام فراهم می‌کند. در حالیکه ایجاد فیلترهای واقعیت افزوده خود یک کار پیچیده به نظر می‌رسد، استودیو اسپارک واقعیت افزوده ساخته شده است تا این فرآیند را آسان کند. این برنامه دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌ها است که استفاده هر یک از آنها، کمک می‌کند تا فرآیند ساخت افکت و فیلتر اینستاگرام سریع‌تر و آسان‌تر شود. در اینجا به ترتیب درباره هر یک از این ویژگی‌ها با شما صحبت می‌کنیم:

  • طراحی بدون کد

طراحی بدون کد مفهوم جدیدی نیست. امروزه بسیاری از برنامه‌های کاربردی برای طراحی برنامه‌های مخصوص موبایل از قابلیت کشیدن و رهاکردن استفاده می‌کنند. در استودیو اسپارک واقعیت افزوده نیز همین مفهوم صدق می‌کند. می‌توانید از برنامه‌نویسی بصری برای افزودن عناصر تعاملی، متحرک کردن اشیایی که طراحی می‌کنید بر اساس نحوه واکنش فیلتر شما در پاسخ به تعامل با آن، استفاده کنید. این کار کمک می‌کند تا بدون کدنویسی خاصی بتوانید ساخت فیلتر اینستاگرام با گوشی را انجام دهید. استودیو اسپارک واقعیت افزوده همچنین به شما امکان سفارشی کردن بافت‌ها و متریال‌ها را برای استفاده در افکت اینستاگرام می‌دهد. 

  • وارد کردن اشیا و صداها

برای ساختن فیلتر اینستاگرام با گوشی، اینستاگرام نیاز به‌ اضافه کردن اشیا به بوم افکت شما دارد. استودیو اسپارک واقعیت افزوده به شما امکان می‌دهد فایل‌های صوتی و اشیاء سه‌بعدی مختلفی را اضافه کنید که می‌توان آن‌ها را برای ظاهر، احساس و تعامل مورد نظر تغییر داد. اگر در طراحی فیلتر AR تازه‌کار هستید، استودیو اسپارک واقعیت افزوده یک کتابخانه رایگان پر از اشیایی که می‌توانید استفاده کنید، به شما ارائه می‌دهد. اینها همه مدل‌های با وفاداری بالا هستند که از طریق مشارکت بین غول رسانه‌های اجتماعی و Sketchfab در دسترس هستند.

  • انتشار افکت‌ها در اینستاگرام

هیچ‌چیز مانند توانایی انتشار فیلتر AR خود به‌ طور مستقیم در اینستاگرام، راحتی استفاده از این ابزار را بیان نمی‌کند. Spark AR Hub پس از تولید به شما کمک می‌کند فیلتر AR خود را برای تأیید ارسال کنید و قبل از انتشار عمومی، آن را ببینید. این فرآیند ممکن است چند روز طول بکشد، و اگر فیلتر AR شما دستورالعمل‌های مختلف را رعایت کند، برای پیش‌نمایش آماده می‌شود. Spark AR Hub همچنین به سازندگان این فرصت را می‌دهد تا عملکرد و ساخت افکت و فیلتر اینستاگرام خود را در فیس‌بوک و اینستاگرام مدیریت و درک کنند. 

  • ایجاد جلوه‌های مختلف

فیلترهای AR اینستاگرام به شما این امکان را می‌دهند که عملکرد فیلترهای خود را با افکت‌هایی که می‌توان روی چهره‌ها اعمال کرد، بیشتر کنید. این ویژگی تجربه تعاملی‌تری برای کاربران ایجاد می‌کند. از آنجایی‌که استودیو اسپارک واقعیت افزوده اجازه می‌دهد تا هوش مصنوعی به فیلترها اضافه شود، می‌توانید فیلتر خود را طوری طراحی کنید که به حرکات صورت سوژه واکنش نشان دهد.

امکانات استودیو اسپارک واقعیت افزوده

امکانات استودیو اسپارک واقعیت افزوده

امکاناتی که در استودیو اسپارک واقعیت افزوده وجود و کار ساخت افکت و فیلتر اینستاگرام را آسان‌تر و متنوع‌تر می‌کند شامل موارد زیر است:

ساخت صورت

Spark AR Studio قابلیت‌های طراحی پیشرفته‌ای دارد که به سازنده امکان ساخت فیلترهایی را می‌دهد که می‌تواند حرکات صورت را تعقیب کنند. با استفاده از این امکان می‌توان جلوه‌های مختلفی که قابلیت تعامل واقعی با سوژه را دارند فراهم کرد.

همگام‌سازی افکت‌ها با حرکت 

با اعمال افکت‌های همگام‌سازی و حرکت، فیلترهای خود را برای تجربه‌های خلاقانه‌تر کاربر ارتقا دهید. این تغییرات بر اساس حرکاتی است که کاربران فیلترهای شما می‌دهند.

ایجاد جلوه‌های جهانی

جلوه‌های جهانی به شما این امکان را می‌دهد که جلوه‌های مختلفی را در یک صحنه بگنجانید و سپس جلوه ساخته شده را روی هر تصویر یا ویدئویی اعمال کنید. صحنه‌ها و اشیاء را می‌توان روی محیط اطراف، افراد و وسایل مختلف اعمال کرد و یک تجربه واقعیت افزوده همه‌جانبه روی ساخت افکت و فیلتر اینستاگرام خود پیاده کنید.  

ساخت پس‌زمینه‌های جدید

یکی از ویژگی‌های هیجان‌انگیزتر، امکان ایجاد پس‌زمینه کامل است که می‌توان به تصاویر و ویدئوها اضافه کرد. این پس‌زمینه‌ها می‌توانند کاربر را به مکان‌‌های مختلف ببرند. برای مثال می‌توان با توجه به برند و حساب تجاری‌ای که دارید، فیلترهای خود را در یک کاتالوگی که محصول را به کاربر معرفی می‌کند، بسازید. 

کتابخانه آموزشی

Spark AR Studio مجموعه کاملی از محتواهای آموزشی ارائه می‌دهد. محتواهایی که هرکدام از آنها برای استفاده کاربردی و کامل از هر یک از ویژگی‌ها و امکاناتی که گفتیم کاربرد دارد. با استفاده از این محتواها مراحل ساخت افکت و فیلتر اینستاگرام آسان می‌شود و افراد می‌توانند هر جلوه و قابلیتی را که تمایل دارند، هنگام ساخت فیلتر اینستاگرام با گوشی، به افکت در حال ساخت اضافه کنند. همچنین بخش سؤالات متداولی تعریف شده است که تقریباً به هر سؤالی در مورد ویژگی‌ها، عملکرد و نحوه استفاده از استودیو اسپارک واقعیت افزوده وجود دارد بهترین و جامع‌ترین پاسخ را می‌دهند.

مراحل ساخت افکت و فیلتر اینستاگرام

برای اینکه بتوانید مراحل ساخت افکت و فیلتر اینستاگرام را انجام دهید باید چند ایده و اصطلاح جدید از این اپلیکیشن و ابزارهای کمکی آن را یاد بگیرید. با استفاده از این اطلاعات، کار ساخت افکت هم بسیار آسان خواهد شد. در اینجا یک راهنمای گام‌ به‌ گام از تمام مراحلی که برای ساخت افکت باید انجام دهید به شما نشان می‌دهیم. 

  • برنامه استودیو اسپارک واقعیت افزوده را دانلود کنید

استودیو اسپارک واقعیت افزوده یک اپلیکیشن دسکتاپ و با حجم ۴۶۴ مگابایت است. اگرچه نسبتاً کوچک است، اما ابزار قدرتمندی است که هر چه بیشتر با آن کار کنید، استفاده از آن برای شما بسیار آسان‌تر خواهد شد. در حال حاضر فقط برای کاربران مک و ویندوز در دسترس است و هنوز اخبار دقیقی که کاربران لینوکس هم می‌توانند در آینده به این نرم‌ افزار دسترسی پیدا کنند شنیده نشده است. اگر کاربر لینوکس هستید، از Wine استفاده کنید، یک‌ لایه سازگاری محبوب که به کاربران لینوکس اجازه نصب و لذت بردن از برنامه‌های ویندوز را می‌دهد. 

  • برای ساخت فیلتر اینستاگرام با گوشی پلتفرم را بشناسید

پس از نصب، توصیه می‌کنیم برای آشنایی با پلتفرم، یک آموزش مختصر و ابتدایی از روش‌های کار با این نرم‌ افزار را پشت سر بگذارید. استودیو اسپارک واقعیت افزوده یک تور خوشامدگویی مفید در همان ابتدای نصب برنامه دارد که درباره ویژگی‌های آن با شما صحبت می‌کند. پنج دقیقه طول می‌کشد و به شما کمک می‌کند با بیشتر جنبه‌های پلتفرم آشنا شوید. اگر به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، از بخش یادگیری برنامه می‌توانید آموزش‌های بیشتری دریافت کنید. بخش Getting Started شامل اصول اولیه‌ای است که به شما کمک می‌کند تا به‌ سرعت به ویژگی‌ها و نحوه پیمایش در استودیو اسپارک واقعیت افزوده برسید. همچنین شامل آموزش ایجاد افکت ردیابی چهره، پیش‌نمایش افکت‌ها یا استودیو اسپارک واقعیت افزوده، استفاده از دارایی‌های مرجع چهره، استفاده از قالب‌ها، ویژگی‌ها و فرآیندها، چرخه عمر افکت، خط‌مشی و غیره است.

  • اضافه‌کردن جلوه‌های مختلف

بعد از آشنایی ابتدایی با برنامه نوع فیلتر واقعیت افزوده‌ای را که می‌خواهید از طریق روش ساخت فیلتر اینستاگرام با گوشی داشته باشید، انتخاب کنید. برای شروع، روی پروژه انتخابی خود کلیک کنید. با کلیک روی این پروژه به یک بوم که Viewport هم نامیده می‌شود، منتقل می‌شوید و مکانی برای اعمال تغییرات و پیش‌نمایش فیلتر می‌بینید. 

توجه: اگر اولین‌بار است که از استودیو اسپارک واقعیت افزوده استفاده می‌کنید، باید قبل از دسترسی به بوم خود، توافقنامه آنها را بپذیرید. Viewport ممکن است شبیه یک بوم پیچیده به نظر برسد، اما به یاد داشته باشید که در صورت گیر افتادن از بخش آموزش برای راهنمایی در مورد استفاده از هر ویژگی استفاده کنید. وقتی در Viewport هستید، باید یک جلوه را اضافه کنید. می‌توانید یک پیش‌فرض را از داخل تلفن همراه خود انتخاب کنید یا از کتابخانه جلوه‌های مختلف استودیو اسپارک استفاده کنید. برای ادامه، روی File در منوی اصلی (بالای سمت چپ برنامه) کلیک کنید، سپس روی Import from AR Library کلیک کنید. یک پنجره جدید با گزینه‌های مختلف باز می‌شود. 3D Objects را از منوی سمت چپ انتخاب کنید. هنگامی که شیء مورد نظر خود را پیدا کردید، روی دکمه Import Free کلیک کنید. از آنجایی‌ که فیس‌بوک از کتابخانه دارایی‌های Sketchfab استفاده می‌کند، باید یک حساب Sketchfab ایجاد کنید یا با استفاده از حساب فیس‌بوک، گوگل یا توییتر خود وارد سایت آن شوید. در حالیکه در کتابخانه AR هستید، می‌توانید صدا را به فیلترهای واقعیت افزوده خود اضافه کنید. همچنین امکان اضافه‌کردن کلیپ‌ها از خود کتابخانه به بوم ساخت افکت و فیلتر اینستاگرام هم وجود دارد.

  • افکت‌ها را اضافه کنید

بعد از انتخاب تصویر و جلوه‌ای که می‌خواهید از طریق آن ساخت افکت اینستاگرام با گوشی را انجام دهید، زمان افزودن افکت‌ها فرا رسیده است. این افکت‌ها شامل نحوه حرکت جسم شما و نحوه قرار گرفتن در زوایای مختلف در دنیای واقعی است. برای متحرک‌سازی شیء، آن را از پانل Assets به پانل Scene، درست زیر آیتم منوی «در اینجا بکشید» بکشید و رها کنید. با قرار گرفتن شی در جای خود، می‌توانید شروع به تغییر رنگ آن کنید، راه‌های مختلفی برای دست‌کاری آن وجود دارد.

می‌توانید جهت نور را تغییر دهید تا به یک جسم سه‌بعدی عمق و واقع‌گرایی بیشتری بدهید. علاوه بر اینها، امکان فعال و غیرفعال‌کردن افکت در دوربین‌های جلو، دوربین‌های پشتی یا هر دو هم وجود دارد. در مراحل اضافه‌کردن افکت به تصویر مورد نظرتان امکان تغییر انیمیشن و اضافه‌کردن جلوه‌های بیشتری مانند انیمیشن‌ها، بافت‌ها و متریال‌های اضافی هم وجود دارد.

  • افکت جدید خود را آزمایش کنید

برای تست فیلتر AR جدید خود، می‌توانید فایل تست خود را به اینستاگرام یا فیس‌بوک ارسال کنید. این به شما پیش‌نمایشی از نحوه عملکرد فیلتر شما در هر پلتفرم می‌دهد. 

  • اثر خود را منتشر کنید

هنگامی که آماده انتشار فیلتر AR خود هستید، روی دکمه «آپلود» در گوشه سمت چپ پایین برنامه کلیک کنید. فیلترهای AR توسط فیس‌بوک بازبینی می‌شوند. این کار روند ممکن است چند روز طول بکشد. مطمئن شوید که فیلترتان با خط‌مشی‌ها و دستورالعمل‌های Spark AR مطابقت دارد. 

جمع‌بندی

درباره روش ساخت افکت و فیلتر اینستاگرام با شما صحبت کردیم. فیلترهای واقعیت افزوده اینستاگرام یک راه عالی برای تولید محتوای تعاملی توسط برندها است تا در ذهن مخاطبان خود قرار بگیرند. از آنجایی‌ که فیلترها را می‌توان در فیس‌بوک و اینستاگرام اعمال کرد، به مخاطبان زیادی دسترسی خواهید داشت. دسترسی به کاربرانی که با دیدن پست‌ها و استوری‌های سفارشی شده، احساس بهتری به برند شما پیدا می‌کنند و در نهایت این احساس، منجر به دسترسی بیشتر به برند شما و تعامل با آنها خواهد شد.

منبع 1 / منبع 2