نرم افزارهای دیکشنری کاربردی‌ترین نرم افزارهای موبایل و یکی از بهترین برنامه های اندروید به شمار می‌روند. برخی از این نرم افزارها دارای ویژگی‌هایی مثل کلمه روز یا Word of the day هستند که باعث می‌شود دایره واژگان شما گسترش یابد. در صورتی که در حال یادگیری یک زبان جدید هستید می‌توانید از این برنامه های دیکشنری برای پیدا کردن معنی کلمات جدیدی که می‌بینید استفاده کنید. همچنین می‌توانید از دیکشنری انگلیسی به فارسی برای بازی‌های مثل جدول کلمات متقاطع و Scrabble استفاده کنید. مصرف باتری این برنامه‌ها نیز خیلی کم است و روش بهتری نسبت به گوگل ترنسلیت محسوب می‌شوند. 

۱-نرم افزار Advanced English Dictionary and Thesaurus

نرم افزار Advanced English Dictionary and Thesaurus یکی از بهترین برنامه های دیکشنری دنیا است که شامل بیش از ۱.۴ میلیون کلمه می‌باشد و دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فردی است. تمامی کلمات موجود در این دیکشنری دارای کلمات متضاد و مترادف هستند و حتی در صورتی که به زبان مورد نظر هم تسلط نداشته باشید، با استفاده از متضادها و مترادف‌ها می‌توانید معنی کلمات مختلف آن را متوجه شوید. این دیکشنری آنلاین به صورت کامل از اجرای آفلاین هم پشتیبانی می‌کند و زمانی هم که یک کلمه را کپی کنید، معنی آن به شما نمایش داده می‌شود. البته اگر نیازی به این قابلیت نداشتید می‌توانید آن را غیرفعال کنید تا بتوانید به راحتی از نرم افزار مورد نظر استفاده کنید.

۲- بهترین برنامه های دیکشنری Dict.cc

۲- بهترین برنامه های دیکشنری Dict.cc

Dict.cc یکی دیگر از برنامه های دیکشنری محسوب می­ شود که در زمره بهترین دیکشنری انگلیسی به فارسی و بهترین اپلیکیشن های آیفون به شمار می­رود. تلفظ صحیح کلمات و تمامی ویژگی‌های یک دیکشنری معمولی داخل این نرم افزار وجود دارد و می‌توانید کلمات و جملات مورد نظرتان را به بیش از ۵۱ زبان مختلف ترجمه کنید. تمرکز اصلی این دیکشنری آنلاین بیشتر بر روی زبان‌های انگلیسی و آلمانی است؛ با این حال از زبان‌های دیگر نیز پشتیبانی می‌کند اما این پشتیبانی به اندازه زبان انگلیسی و آلمانی نیست. نسخه پرمیوم این نرم افزار با قیمت ۱ دلار به فروش می‌رسد اما در صورت نیاز می‌توانید همیشه نسخه مود شده این نرم افزار را از وبسایت‌های معتبر ایرانی خریداری و یا دانلود نمائید.

۳- دیکشنری انگلیسی به فارسی Dict box

دیکشنری آنلاین دیکت باکس یکی از بهترین برنامه های دیکشنری آنلاین برای ترجمه انگلیسی به فارسی است. این نرم افزار به صورت اختصاصی برای زبان‌های فارسی و انگلیسی طراحی شده است اما اگر به زبان‌های دیگر هم نیاز دارید، می‌توانید از دیگر نرم افزارهایی که توسط این توسعه دهنده ایجاد شده‌اند استفاده کنید. برخی از ویژگی‌های این دیکشنری انگلیسی به فارسی شامل پشتیبانی کامل از اجرای آفلاین، پیشنهاد کلمات مختلف، تلفظ لغات، تصاویر و ... می­ شود. همچنین این دیکشنری انگلیسی به فارسی داخل نرم افزارهای دیگری مثل مرورگر هم کار می‌کند که به دلیل سادگی، کیفیت بالا و حجم کم یکی از سبک ترین برنامه های دیکشنری به شمار می‌رود. نسخه پرمیوم و مود شده این دیکشنری کاملا بدون تبلیغات است اما در غیر این صورت تمامی ویژگی‌های آن‌ها شبیه به هم است.

۴- بهترین برنامه های دیکشنری: Google Translate

۴- بهترین برنامه های دیکشنری: Google Translate

گوگل ترنسلیت یکی از بهترین برنامه های دیکشنری و بهترین دیکشنری آنلاین دنیا است. این نرم افزار توانایی ترجمه بیش از ۱۰۰ زبان مختلف را به صورت آنلاین و بیش از ۵۰ زبان را به صورت کاملا آفلاین دارد که بیشترین زبان موجود در بین نرم افزارهای دیکشنری دنیا به شمار می‌رود. مهم‌ترین ویژگی این دیکشنری آنلاین که در لیست بهترین برنامه های دیکشنری قرار دارد، امکان ترجمه زنده مکالمات شما و حالت دوربین برای ترجمه تصاویر و تابلوهای مختلف است. شما می‌توانید از این دیکشنری انگلیسی به فارسی برای ترجمه کلمه و جمله هم استفاده کنید. همچنین علاوه بر امکان تایپ کلمات و جملات مختلف، می‌توانید آن‌ها را با دست خط خودتان هم روی صفحه نمایش تایپ کنید تا نرم افزار به صورت خودکار آن را تایپ و ترجمه نماید.

۵- بهترین برنامه های دیکشنری: English-Persian Dictionary

این برنامه در واقع بیشتر از اینکه یک دیکشنری باشد، یک نرم افزار مترجم است و می‌تواند به صورت کامل از فارسی به انگلیسی و بالعکس را ترجمه کند. رابط کاربری این نرم افزار خیلی ساده است و استفاده از آن نیز راحت می‌باشد. امکان اجرای آفلاین، پشتیبانی از جستجوی آنلاین، پیشنهاد خودکار کلمات، نمایش تلفظ، کلمات متضاد و مترادف، بازی با کلمات و بکاپ و پشتیبانی نیز از دیگر ویژگی‌های این نرم افزار دیکشنری آنلاین به شمار می‌رود. اکثر این قابلیت‌ها به خوبی عمل می‌کنند و نرم افزار پیش رو یکی از بهترین برنامه های دیکشنری فارسی به انگلیسی موجود در بازار می‌باشد. استفاده از این برنامه کاملا رایگان است و خبری از خرید درون برنامه‌ای نیست.

۶- بهترین برنامه های دیکشنری: مایکروسافت ترنسلیت

۶- بهترین برنامه های دیکشنری: مایکروسافت ترنسلیت

مترجم مایکروسافت یکی از دیگر از برنامه های دیکشنری است که جایگزین خیلی خوبی برای گوگل ترنسلیت به شمار می‌رود. تمامی قابلیت‌های گوگل ترنسلیت در این نرم افزار نیز وجود دارند که شامل پشتیبانی از ده ها زبان مختلف و امکان ترجمه متن‌های چاپی با استفاده از دوربین گوشی شما می‌باشد. امکان ترجمه مکالمه نیز دیگر ویژگی این دیکشنری انگلیسی به فارسی است. در این حالت، شما می‌توانید نرم افزار را به دو بخش جداگانه تقسیم کنید تا مکالمه به صورت دو طرفه ترجمه شود و یا از دو دستگاه مختلف برای ترجمه همزمان استفاده کنید. همچنین امکان دسترسی به لیست کلمات مختلف برای زبان‌های مختلف نیز در این نرم افزار وجود دارد و به صورت کامل نیز از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند. نکته جالب اینکه این نرم افزار کاملا رایگان است و نیازی به صرف هزینه نیست.

۷- بهترین برنامه های دیکشنری: Look Up

دیکشنری آنلاین Look up یکی از بهترین برنامه های دیکشنری و همچنین یکی از بهترین برنامه های آیفون می‌باشد. این نرم افزار دیکشنری انگلیسی به فارسی که برای کاربران آیفون طراحی شده است ویژگی‌های بسیار کاربردی دارد و می‌تواند کلمات متضاد و مترادف عبارت مورد نظر را به شما نمایش دهد و علاوه بر نمایش معنی و تعریف جامع برای کلمات، امکان دسترسی به ریشه کلمه را هم برای شما فراهم خواهد کرد. اکثر کلمات با استفاده از تصاویر مختلف توضیح داده شده‌اند و توضیحات اضافه آن‌ها نیز در صورت وجود داشتن، از ویکی پدیا گرفته می‌شود. برای تقویت زبان انگلیسی شما نیز کوییزهای کاربردی و جذاب و تمرین‌های ریدینگ مختلفی داخل آن قرار گرفته است.

۸- بهترین برنامه های دیکشنری: Fast Dict

۸- بهترین برنامه های دیکشنری: Fast Dict

Fast Dict نیز یکی دیگر از برنامه های دیکشنری انگلیسی به فارسی است که برای کاربران آیفون و اندروید طراحی شده است و دارای بیش از ۱۵۰ هزار کاربر می­ باشد. این برنامه یکی از پر استفاده‌ترین برنامه های دیکشنری داخل ایران است و شامل بیش از ۲۰۰ هزار کلمه و ۴ هزار جمله مختلف می‌باشد. فونتیک تمامی کلمات هم برای زبان فارسی و هم برای تلفظ آمریکایی و بریتیش وجود دارد و کلمات هم به صورت فعل گذشته و هم به صورت فعل بی قاعده نمایش داده می‌شوند. این دیکشنری انگلیسی به فارسی به صورت آفلاین نیز قابل استفاده است و کار با آن خیلی راحت است.

۹- بهترین برنامه های دیکشنری: Farsi: Persian Dictionary

این دیکشنری نیز یکی دیگر از برنامه های دیکشنری می‌باشد که می‌تواند کلمات فارسی را به انگلیسی و بالعکس ترجمه کند. با استفاده از این نرم افزار می‌توانید بیش از ۱۰۰ هزار کلمه مختلف را ترجمه کنید و یا املای صحیح جملات و کلمات آن‌ها را مشاهده نمایید. امکان تشخیص ورودی صدا برای زبان انگلیسی و پخش تلفظ صوتی کلمات از ویژگی‌هایی است که باعث شده این برنامه در لیست بهترین برنامه های دیکشنری قرار بگیرد. امکان ذخیره تاریخچه و همچنین ایجاد لیست کلمات و مدیریت آن‌ها از ویژگی‌های مثبت این برنامه دیکشنری انگلیسی به فارسی محسوب می‌شود و با استفاده از کوییزهای چند گزینه ای و بازی با کلمات نیز می‌توانید دایره لغات خودتان را تقویت نمایید.

۱۰- بهترین برنامه های دیکشنری: Offline English Farsi Dictionary

۱۰- بهترین برنامه های دیکشنری: Offline English Farsi Dictionary

برنامه پیش رو نیز یکی از بهترین برنامه های دیکشنری انگلیسی به فارسی برای آیفون و اندروید به شمار می‌رود و می‌توانید با استفاده از آن بیش از ۱۳۰ هزار کلمه و عبارت مختلف را ترجمه کنید یا به تلفظ صحیح کلمات در لهجه آمریکایی یا بریتیش دسترسی داشته باشید. امکان نمایش تلفظ صحیح کلمات به فارسی هم یکی دیگر از ویژگی‌های این دیکشنری آنلاین به شمار می‌رود. شما می‌توانید در این برنامه کلمات و ترجمه‌های مورد نظر خودتان را علامت گذاری کنید تا بعدا به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید. استفاده کاملا آفلاین از این دیکشنری نیز برای کاربران وجود دارد و فقط برای بارگذاری تصاویر باید به اینترنت متصل باشید. 

سخن پایانی

در این مقاله بهترین برنامه های دیکشنری آنلاین و آفلاین را برای اندروید و آیفون معرفی کردیم تا شما بتوانید با نصب آن‌ها روی گوشی خودتان به راحتی تمامی کلمات و جملات مورد نظر خودتان را ترجمه کنید. استفاده از این نرم افزارها کاملا رایگان است اما در صورت نیاز می‌توانید به راحتی نسخه مود شده آن‌ها را نیز از سایت‌های معتبر دانلود کنید.

منبع