سیستم عامل اندروید 12 آخرین دستاورد گوگل برای حضور در بخش عظیمی از گوشی‌های بازار است. پوسته اندرویدی جدید بر خلاف اکثر نسخه‌های اخیر، تغییرات و پیشرفت‌های گسترده‌ای را تجربه می‌کند. گوگل طبق معمول با عرضه نسخه‌های بتا سعی کرد نسخه پایدار اندروید 12 را خالی از مشکل و اختلال، عرضه کند. اما بدون شک امکانات اندروید 12 در همان نسخه‌های بتا هم نمایشی از تغییرات بسیار جذاب بود. اگر جلوه‌های بصری مجلل و پر زرق و برق اندروید 12 را به عاملی برای شگفت‌زده کردن کاربران اندرویدی تشبیه کنیم، اغراقی در کار نیست. البته که جلوه‌‌گری‌ ظاهری را می‌توان نمودی از پیشرفت‌های جدی در بسیاری از دیگر امکانات اندروید 12 دانست. گوگل به ویژگی‌های جدیدی برای حفظ حریم شخصی چنگ انداخته که در آخرین نسخه‌های اندروید، چندان مورد توجه نبوده‌اند. در ادامه با تمام امکانات جدید اندروید 12 آشنا می‌شوید؛ این امکانات گاه سرگرم‌کننده و گاه به‌ شدت کاربردی هستند.

امکانات جدید اندروید 12 در طراحی ظاهری؛ Material You و هارمونی رنگ‌ها

امکانات جدید اندروید 12 در طراحی ظاهری؛ Material You و هارمونی رنگ‌ها

گوگل قبل از هر چیز یک شخصی‌سازی تمام‌ عیار در ظاهر رابط کاربری را ممکن کرده و به این ترتیب اولین گام خود را پیروزمندانه برداشته است. نسخه جدید اندروید، جلوه‌های جذابی را در اختیار شما قرار می‌دهد که در سال‌های اخیر، خبر چندانی از آن‌ها نبود. چیزی که در امکانات اندروید 12 با عنوان Material You معرفی شده، سلیقه شما و توانایی‌های هوش مصنوعی را برای ایجاد یک تم کاملاً شخصی و البته چشم‌نواز، به‌ کار می‌گیرد. کافی است پس‌زمینه (Wallpaper) را انتخاب کنید و بهترین تصمیم برای تم گوشی (Theme) را به اندروید واگذار کنید. Material You برای ایجاد هارمونی در تم گوشی، دو رنگ اصلی را از تصویر پس‌زمینه بیرون می‌کشد و به قسمت‌های مختلف رابط کاربری وارد می‌کند. در واقع تم گوشی با رنگ‌های غالب در تصویر پس‌زمینه تعریف می‌شود. البته که می‌توانید رنگ‌های دلخواهتان را جایگزین انتخاب اندروید کنید.

طراحی جسورانه اندروید 12 تنها در فضای رنگی خلاصه نمی‌شود. مدیریت سایز فونت برای خوانایی بهتر، یکی دیگر از امکانات اندروید 12 در این بخش است. اندازه برنامه‌ها و المان‌های مختلف هم به‌ راحتی قابل تغییر است؛ موردی که خصوصاً در نمایش هرچه بهتر ویجت‌ها تأثیرگذار است. آیکون اعلانات در اندروید جدید بزرگ‌تر از نسخه‌های قبلی است و به این ترتیب بخش بیشتری از اطلاعات نوتیفیکیشن را به نمایش می‌گذارد. پس‌زمینه نوتیفیکیشن‌‎ها می‌تواند به جای سفید و مشکی، یکی از رنگ‌های نیمه‌شفاف جدید را به خود بگیرد. اجرای نرم انیمیشن‌های اسکرین در بخش‌های مختلف رابط کاربری، به جلوه پر زرق و برق اندروید 12 کمک می‌کند. توجه داشته باشید که استفاده از امکانات جدید اندروید 12 در این بخش، به میل خودتان است. در واقع اگر به تنظیمات ساده و کلاسیک اندروید بیشتر علاقه دارید، مجبور به استفاده از تجملات سیستم عامل جدید گوگل نیستید.

امکانات اندروید 12 و نمای جذاب‌تر ویجت‌ها

امکانات اندروید 12 و نمای جذاب‌تر ویجت‌ها

تغییر رنگ پویا با Material You به ویجت‌های اندروید 12 هم راه پیدا کرده و نمای جذاب‌تری برای این المان‌ها رقم زده است. می‌توانید با رنگ‌ها بازی کنید و نهایتاً به چشم‌نوازترین گزینه دست پیدا کنید. اما این تنها پیشرفت ویجت‌ها نیست؛ گزینه‌های انتخابی بیشتری در اختیار شما قرار دارد که هر یک با تغییرات و جذابیت‌های ویژه‌ای همراه است. برای مثال ویجت‌های مکالمه و 1 × 2 امکان دسترسی سریع‌تر به افرادی که تماس بیشتری با آن‌ها دارید را فراهم می‌کند. انتخاب اندازه و فرم ویجت‌ها، به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. از طرفی وقتی یک ویجت را انتخاب می‌کنید، نمونه‌های مرتبط با آن نمایش داده می‌شوند تا تصمیم‌گیری سریع و راحت‌تری داشته باشید. امکانات اندروید 12 در این بخش، هم ظاهر زیباتری خصوصاً در ویجت‌های ساعت به ارمغان می‌آورد و هم دسترسی راحت‌تر به بخش‌های مختلف را نشانه گرفته است.

امکانات اندروید 12 و منوی تنظیمات سریع

ساختار ظاهری تنظیمات سریع یا Quick Settings هم از پیشرفت‌های اندروید 12 بی‌بهره نمانده است. البته که عملکرد گوگل در این قسمت، انتقادهایی هم به دنبال دارد. گزینه‌های موجود در منوی تنظیمات سریع، بزرگ‌تر از گذشته ظاهر شده‌اند. در واقع آیکون‌های گرد نسخه‌های قبلی به نمونه‌های مستطیلی‌شکل بزرگ‌تری تغییر شکل داده‌اند و به این ترتیب فضای بیشتری را اشغال می‌کنند. این مورد در نگاه اول هیچ مشکلی ندارد و حتی جذاب‌تر از نسخه‌های قبلی است. اما همین افزایش اندازه باعث می‌شود نهایتاً به تعداد آیکون‌های کمتری در این قسمت، دسترسی داشته باشید. با اولین سوایپ به سمت پایین، 4 آیکون ظاهر می‌شود و با سوایپ دوم، این تعداد به 8 مورد می‌رسد. اما به‌ هر حال امکانات اندروید 12 در طراحی و رنگ‌پردازی، منوی تنظیمات سریع را هم به جلوه جذابی رسانده است. گوشه آیکون‌ها در Quick Settings هم درست مثل دیگر بخش‌های رابط کاربری، گرد است.

امنیت و حریم شخصی در اندروید 12؛ Privacy Dashboard

امنیت و حریم شخصی در اندروید 12؛ Privacy Dashboard

در یک تعریف کلی و منصفانه می‌توان گفت که گوگل برای امنیت اندروید 12، حساسیت خوبی به خرج داده است. گوگل در وب‌سایت Android.com، تنظیم Privacy Dashboard را به‌عنوان یکی از درخشان‌ترین امکانات جدید اندروید 12معرفی می‌کند. در این بخش تمام برنامه‌هایی که به گالری، دوربین، میکروفون، موقعیت مکانی و هر یک از دیگر اطلاعات شما دسترسی دارند، نمایش داده می‌شوند. به لطف این ویژگی، امکان مدیریت دقیق‌ و لغو سریع دسترسی‌‌ها فراهم است. از طرفی روشن شدن علامت Record در همین بخش، مشخص می‌کند که کدام برنامه یا برنامه‌ها درحال استفاده از میکروفون یا دوربین هستند. لغو کلی دسترسی برنامه‌ها به اطلاعات گوشی، یکی از دیگر امکانات اندروید 12 برای کنترل امنیت است. در واقع با انتخاب این گزینه، اجازه دسترسی همه اپلیکیشن‌ها را لغو می‌کنید و حتی سیستم تشخیص چهره هم امکان دسترسی به دوربین گوشی را نخواهد داشت. 

امکانات اندروید 12 برای استفاده راحت از گوشی با یک دست

اگر از کاربران گوشی سامسونگ یا آیفون باشید، احتمالاً این قابلیت را تا حدی می‌شناسید؛ گرچه One-Handed Mode یا حالت یک‌دستی در اندروید 12 به سیستم عامل IOS شبیه‌تر است. به هر ترتیب حضور چنین حالتی در امکانات اندروید 12 می‌تواند ارگونومی گوشی‌های بزرگ و سنگین را کمی بهبود ببخشد. برای دسترسی سریع به این حالت در هر اپلیکیشنی، فقط باید از بالا به پایین سوایپ کنید. در این موقعیت می‌توانید یک پنجره کوچک‌تر از تصویر نمایشگر را در هر قسمتی که برای استفاده یک‌ دستی راحت باشد، قرار دهید. یک سوایپ از پایین به بالا، صفحه نمایش را به حالت عادی بازمی‌گرداند.

حالت بازی در اندروید 12

حالت بازی در اندروید 12

حالت بازی یا Game Mode چندان جدید نیست؛ اما حضور آن در بستر اصلی اندروید، تازه است. این حالت به دست کمپانی‌های سازنده گوشی، در رابط‌های کاربری اختصاصی قرار می‌گرفت. اما حالا Game Mode در بین امکانات اندروید 12 حضور دارد؛ گرچه گوگل برای دسترسی به حالت بازی، یک مسیر طولانی را در نظر گرفته است. وارد منوی تنظیمات می‌شوید، گزینه Notifications و بعد از آن Do Not Disturb را انتخاب می‌کنید، با ورود به Schedules و نهایتاً Gaming می‌توانید DND را فعال کنید تا به حالت بازی برسید. این حالت بیشتر از هر چیز برای غیرفعال کردن بخش‌های مختلف گوشی در زمان بازی، استفاده می‌شود. به این ترتیب وقتی به بازی مشغولید، حواستان درگیر نوتیفیکیشن‌ها یا تماس‌های گوشی نخواهد شد. از طرفی امکان مشاهده نرخ تازه‌سازی نمایشگر، ضبط ویدئویی بازی، ثبت اسکرین‌شات و بهینه‌سازی سخت‌افزار برای تجربه هر چه بهتر در بازی هم برای شما فراهم است.

ثبت فضای گسترده‌تر در اسکرین‌شات‌ها

ثبت اسکرین‌شات فراگیر با Scrolling Screenshot یکی از جذاب‌ترین امکانات اندروید 12 در نسخه پایدار است. به لطف این قابلیت می‌توانید فضایی گسترده‌تر از آن‌چه در نمایشگر دیده می‌شود را وارد اسکرین‌شات‌ها کنید. برای مثال قصد دارید از یک متن نسبتاً طولانی که کاملاً در صفحه نمایش جا نگرفته، اسکرین‌شات بگیرید؛ بعد از ثبت یک اسکرین‌شات عادی، Capture More را انتخاب کنید تا بخشی از متن که در نمایشگر جا نداشت، برای شما نمایان شود. در آخر می‌توانید با یک ادیت نهایی، به تصویر کاملاً دلخواهتان دست پیدا کنید.