سامانه جهانی اینترنت و فضای مجازی، یک شبکه بسیار گسترده با اطلاعاتی است که روز به روز در حال گسترش و توسعه هستند. اطلاعات نامحدودی که در این فضا منتشر می‌شوند، هر کدام مخاطب خاص خود را دارند. به همین منظور فضای مجازی در بیش‌تر کشورهای جهانی کنترل شده‌است. در کشور ایران اما خبری از قانونمندی اینترنت نیست. google family از بهترین برنامه های کنترل والدین، برای کنترل کودکان و نوجوانان می باشد.

به همین علت خانواده‌ها نگران برخورد کودک یا نوجوان خود با یک سری از اطلاعات هستند. اطلاعاتی که شاید مناسب محدوده سنی آن‌ها نباشد. بنابراین کنترل و نظارت بر روی فعالیت‌های فرزندانشان توسط خانواده‌ها تبدیل به یک نیاز اساسی برای آن‌ها شده‌است.

شرکت گوگل با ارائه سرویس گوگل فمیلی لینک به این نیاز خانواده‌ها پاسخ داده‌است. والدین گرامی می‌توانند با استفاده از این سرویس بر روی فعالیت فرزند خود به صورت هوشمند نظارت داشته‌باشند. در حقیقت با استفاده از گوگل فمیلی لینک تمامی فعالیت‌های کودکان و نوجوانان توسط خانواده کنترل می‌شود. آن‌ها می‌توانند به راحتی محدودیت‌هایی برای فرزندان خود ایجاد کنند.

علاوه بر ایجاد محدودیت و نظارت، حتی می‌توانند از موقعیت مکانی فرزند خود آگاه شوند. این‌ها همه و همه بخشی از امکاناتی است که گوگل فمیلی لینک در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در ادامه با این برنامه که یکی از بهترین سرویس های گوگل است و چگونگی فعال کردن آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

گوگل فمیلی لینک (Google Family Link) چیست؟

گوگل فمیلی لینک (Google Family Link) چیست؟

در قسمت اول مقاله اشاره‌ی کوتاهی به سرویس گوگل فمیلی لینک داشتیم. شاید برای شما این سوال مطرح شود که اصلا گوگل فمیلی لینک (Google Family Link) چیست؟ این سرویس جهت کنترل هوشمند خانواده‌ها بر روی فعالیت فرزند خود در فضای مجازی ارائه شده‌است. سن قانونی و لازم برای ایجاد حساب گوگل، سیزده سالگی است. بنابراین فرزندانی که کم‌تر از سیزده سال سن دارند نمی‌توانند حساب گوگل شخصی خود را تاسیس کنند.

در این حالت خانواده‌ها می‌توانند برای فرزندانشان یک حساب گوگل ساخته و آن را به حساب اصلی خود در برنامه گوگل فمیلی لینک متصل کنند. با این کار می‌توانند بر فعالیت‌های عزیزانشان نظارت داشته باشند. گوگل فمیلی لینک امکانات مختلفی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، از جمله:

 • امکان تعیین زمان استفاده فرزندان از تلفن همراه هوشمند
 • سوق دادن فرزند خود به سمت محتوای مورد تایید خانواده
 • امکان اطلاع از مکان حضور فرزند خود

گوگل فمیلی لینک این امکان را به والدین محترم می‌دهد تا مدت زمان استفاده کودک یا نوجوان از تلفن همراه هوشمند را تعیین کنند. این امکان برای حفظ تعادل فرزندان در استفاده از گوشی موبایل است. چرا که در صورت استفاده بیش از حد از تلفن همراه، آثار نامطلوب و زیان باری برای آن‌ها به دنبال خواهد داشت. همچنین گوگل فمیلی لینک امکان قفل کردن تلفن هوشمند از راه دور را به خانواده‌ها می‌دهد.

دومین امکانی که گوگل فمیلی لینک در اختیار والدین قرار می‌دهد، سوق دادن فرزند خود به سمت محتوای مورد تایید خانواده است. والدین می‌توانند فرزندانشان را نسبت به فعالیت‌هایشان آگاه ساخته و برنامه‌های نامناسب را از دسترس آن‌ها دور نگه دارند.

سومین ویژگی گوگل فمیلی لینک اطلاع از مکانی است که عزیزانشان در آن حضور دارند. به عبارت دیگر خانواده‌ها با استفاده از این امکان می‌توانند از موقعیت مکانی فرزندان خود آگاه شوند.

کنترل والدین گوگل

کنترل والدین گوگل

کنترل والدین گوگل، مهم‌ترین امکان سرویس گوگل فمیلی لینک است. گوگل ایجاد حساب کاربری را برای افراد کم‌تر از سیزده سال مجاز نمی‌داند. بنابراین والدین با استفاده از گوگل فمیلی لینک می‌توانند ناظر فعالیت‌های کودک یا نوجوان خود باشند. کنترل والدین گوگل می‌تواند برنامه‌ها، بازی‌ها، تلویزیون و کتاب‌ها را محدود کند. برای راه‌اندازی کنترل والدین گوگل دو حالت در پیش داریم. حالت اول آن است که بخواهیم برای برنامه Google Play فعال کنیم.

 • در قدم اول برنامه Google Play را باز می‌کنیم.
 • پس از باز کردن برنامه، بر روی Profile Icon ضربه می‌زنیم تا باز شود.
 • در این بخش وارد Settings شده و Family را انتخاب می‌کنیم.
 • پس از انتخاب Family، گزینه Parental Controls را فعال می‌نمائیم.
 • با فعال کردن این قابلیت، محتوای مورد نظر را فیلتر می‌کنیم.
 • برای حفظ امنیت می‌توانیم یک پین کد برای آن تعریف کنیم. 

حالت دوم برای فعال کردن کنترل والدین گوگل استفاده از گوگل فمیلی لینک است.

 • وارد گوگل فمیلی لینک می‌شویم.
 • فرزند خود را انتخاب می‌کنیم.
 • در این بخش وارد Settings می‌شویم و بر روی Google Play ضربه می‌زنیم.
 • محتوای مورد نظر را فیلتر یا محدود می‌کنیم.

با فعال کردن کنترل والدین گوگل، موارد بسیار قابل محدود کردن هستند. اما ساز و کار هر کدام متفاوت است. با استفاده از کنترل والدین گوگل، خانواده‌ها می‌توانند برنامه‌ها و بازی‌هایی را که احساس می‌کنند برای فرزندانشان مناسب نیست را محدود کنند. در این حالت کودک یا نوجوان تنها مجاز است برنامه یا بازی مورد تایید والدین را خریداری یا بارگیری کند.

البته باید بدانیم فرزندان با استفاده از لینک‌ها یا جستجو کردن ممکن است بتوانند فعالیت‌هایی را خارج از نظارت والدین داشته‌باشند. 

با استفاده از کنترل والدین، خانواده‌ها می‌توانند فیلم‌ها و تلویزیون را برای خرید و پخش محدود کنند. همین محدودیت‌ها برای کتاب‌ها نیز قابل اجرا است.

دانلود برنامه گوگل فمیلی

دانلود برنامه گوگل فمیلی

گوگل فمیلی لینک از بهترین برنامه های کنترل والدین است. کاربران سیستم عامل اندروید می‌توانند برای دانلود برنامه گوگل فمیلی از Google Play و لینک زیر استفاده کننددانلود برنامه گوگل فمیلی از گوگل پلی

ممکن است شما خواننده گرامی از محصولات شرکت اپل استفاده کنید و نیاز به گوگل فمیلی لینک داشته باشید. خوشبختانه کاربران سیستم عامل iOS نیز می‌توانند از سرویس‌های گوگل استفاده کنند. کاربران این سیستم عامل برای دانلود برنامه گوگل فمیلی کافی است از App Store و لینک زیر استفاده کننددانلود برنامه گوگل فمیلی از اپ استور

کلام آخر

در عصر اطلاعات و ارتباطات، بستر اینترنت و فضای مجازی بخشی از زندگی روزمره ما شده‌است. فضایی که پایانی بر آن نیست و هر روز در حال گسترش و توسعه است. در این فضا روزانه حجم بالایی از اطلاعات منتشر می‌شود که شاید برای همه گروه‌های سنی مناسب نباشد. در کنار این موضوع، اشخاص کم و سن سال نیز به جمع کاربران اینترنت و فضای مجازی اضافه شدند.

همین موضوع سبب شده‌است تا نظارت بر روی کودکان و نوجوانان، علی الخصوص در کشور ایران که فضای مجازی آن فعلا به صورت مشخص قانونمند نیست، به یک ضرورت تبدیل شود. گوگل فمیلی لینک از بهترین برنامه های گوگل در زمینه کنترل والدین است. در این مقاله به بررسی این برنامه پرداختیم.

منبع: families.google