اکثر کاربران اندروید بلدند که چطور در گوشی های اندرویدی یک اپلیکیشن را غیرفعال یا حذف کنند تا دیگر آن را نبینند. اما اگر بخواهید دیتای اپلیکیشن را نگه دارید یا دوست داشته باشید هر موقع که می خواهید از آن استفاده کنید چطور؟ برخی اوقات ممکن است نیاز باشد برنامه های کاری را مخفی کنید تا بچه ها نتوانند به آن دسترسی داشته باشند یا ممکن است بخواهید یک برنامه خاص را از دید افراد دیگر مخفی کنید. اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید، مخفی کردن اپلیکیشن در اندروید بهترین راه حلی است که در اختیار شما قرار خواهد داشت. با این کار نرم افزارها در منو نمایش داده نمی شوند اما وقتی که اسم آن ها را جستجو کنید، می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید. 

نحوه مخفی کردن اپلیکیشن در اندروید

نحوه مخفی کردن اپلیکیشن در اندروید

مخفی کردن اپلیکیشن در اندروید با استفاده از متدهایی که در ادامه آن ‎ها را بررسی خواهیم کرد ممکن است. روش اول برای مخفی کردن اپلیکیشن هایی که از قبل نصب شده اند ولی از آن ها استفاده نمی کنید و همینطور نرم افزارهایی که از آن ها استفاده می کنید اما نمی خواهید کسی به آن ها دسترسی داشته باشد کاربرد دارد. روش دوم محدودیت بسیار بیشتری دارد و بیشتر برای نرم افزارهای سیستمی و از پیش نصب شده قابل اجرا است. اما استفاده از این روش سریع تر است و برخلاف متد اول ظاهر و نحوه کار گوشی اندرویدی شما را هم تغییر نخواهد داد.

روش اول: پنهان کردن برنامه های اندروید با لانچر

خیلی از لانچرهای اندرویدی امکان مخفی کردن اپلیکیشن در اندروید را فقط با چند لمس کوچک به شما می دهند. در ادامه این آموزش ما از Nova Launcher استفاده می کنیم زیرا قابلیت های بسیار زیادی دارد و به هیچ عنوان روی سرعت گوشی شما هم تاثیر نخواهد گذاشت. تنها مشکل موجود این است که قابلیت پنهان کردن برنامه های اندروید در نسخه رایگان این لانچر وجود ندارد و باید حتما از نسخه پولی یا مود شده آن استفاده کنید. در صورتی هم که نمی خواهید از نسخه های مود شده استفاده کنید، اکثر لانچرهای موجود در بازار امکان پنهان کردن برنامه های اندروید را به شما می دهند.

بعد از اینکه Nova Launcher را دانلود و نصب کردید، آن را به عنوان لانچر پیش فرض گوشی خودتان تنظیم کنید و سپس با مراجعه به App Drawer، نرم افزار Nova Settings را باز کنید. داخل نرم افزار به مسیر App Drawer > Hide Apps مراجعه کنید و تمامی نرم افزارهایی که می خواهید پاک کنید را علامت بزنید. اگر دوباره به App Drawer برگردید، متوجه خواهید شد که تمامی نرم افزارهای انتخاب شده مخفی شده اند. اگر بخواهید از نرم افزارهای مخفی شده هم استفاده کنید، به راحتی این کار امکان پذیر است. فقط کافیست در سرچ باکس بالای App Drawer، اسم نرم افزار موردنظر خودتان را جستجوی کنید و روی اسم آن کلیک کنید.

راهنمای قدم به قدم نحوه مخفی کردن اپلیکیشن در اندروید با Nova Launcher

راهنمای قدم به قدم نحوه مخفی کردن اپلیکیشن در اندروید با Nova Launcher

نسخه مد شده Nova Launcher را دانلود و نصب کنید / پس از نصب برنامه را اجرا و آن را به عنوان لانچر پیش فرض انتخاب کنید. / پس از اجرا، نرم افزار Nova Settings را باز کنید. / به مسیر App Drawer > Hide Apps مراجعه کنید. / نرم افزارهایی که می خواهید مخفی شوند را انتخاب کنید.

به یاد داشته باشید که قابلیت مخفی کردن اپلیکیشن در اندروید فقط یکی از قابلیت های متعدد Nova Launcher است. این لانچر ظاهر و نحوه کارکرد تمام قسمت های رابط کاربری گوشی اندرویدی شما را تغییر خواهد داد و به همین خاطر ممکن است خیلی از افراد این روش را برای پنهان کردن برنامه ها در اندروید نپسندند. اگر هم به دنبال یک جایگزین رایگان برای Nova Launcher هستید و نمی خواهید از نسخه های مود شده استفاده کنید، Apex Launcher را به شما پیشنهاد می کنیم. این لانچر قابلیت های کمتری نسبت به Nova Launcher دارد اما می توانید به راحتی برنامه های اندروید را با استفاده از آن مخفی کنید.

روش دوم: نحوه مخفی کردن اپلیکیشن در اندروید از طریق تنظیمات

خیلی از گوشی های امروزی یک قابلیت اختصاصی دارند که از طریق آن می توانید نرم افزارهای خودتان را بدون نیاز به لانچر مخفی کنید. این روش ممکن است محدودیت بیشتری نسبت به روش قبلی داشته باشد اما نکته مثبت این است که نیازی به نصب نرم افزارهای دیگر نیست و ظاهر رابط کاربری گوشی شما هم به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد. در ادامه نحوه مخفی کردن اپلیکیشن در اندروید از طریق تنظیمات را در گوشی های مختلفی مثل سامسونگ، شیائومی و هواوی به شما آموزش خواهیم داد. البته باید توجه کنید که تمامی گوشی های برندهای ذکر شده از این قابلیت پشتیبانی نمی کنند و در صورتی که گوشی شما قدیمی تر باشد ممکن است از این ویژگی پشتیبانی نکند. همچنین مسیر انجام این تنظیمات هم ممکن است در گوشی شما کمی متفاوت تر باشد.

پنهان کردن برنامه های اندروید در گوشی سامسونگ

پنهان کردن برنامه های اندروید در گوشی سامسونگ

مخفی کردن اپلیکیشن در اندروید به خصوص گوشی سامسونگ خیلی راحت است و به سادگی می توانید این کار را انجام دهید. اپ دراور گوشی را باز کنید و آیکون منو (سه نقطه عمودی) در گوشه بالا سمت راست را لمس کنید. از منوی باز شده، گزینه Settings را انتخاب کنید. به یک صفحه دیگر منتقل خواهید شد که در این صفحه باید به دنبال گزینه Hide Apps باشید. پس از اینکه این گزینه را پیدا کردید و آن را لمس کردید، لیستی از اپلیکیشن های مختلفی که روی گوشی شما نصب شده اند را مشاهده خواهید کرد. نرم افزارهایی که می خواهید مخفی کنید را انتخاب کنید و در نهایت روی گزینه Done کلیک کنید. اگر دوباره به اپ دراور برگردید، نرم افزارهای انتخاب شده را مشاهده نخواهید کرد اما با جستجوی اسم آن ها می توانید از آن ها استفاده کنید.

مخفی کردن اپلیکیشن در اندروید در گوشی های هواوی و آنر

در گوشی های برند هواوی و آنر این قابلیت با اسم App Lock در دسترس است و با استفاده از آن می توانید نسبت به  مخفی کردن اپلیکیشن در اندروید اقدام کنید. مثل گوشی های سامسونگ، استفاده از این قابلیت در گوشی های هواوی و آنر نیز نسبتا ساده است. فقط کافیست به مسیر Settings > Security > App Lock مراجعه کنید و با لمس گزینه Enable این قابلیت را فعال کنید. یکی از دو گزینه پسورد یا PIN اختصاصی را انتخاب کنید و به سوالات امنیتی پاسخ دهید. در مرحله بعدی هم لیستی از نرم افزارهایی که روی گوشی شما نصب شده اند را مشاهده خواهید کرد. اپلیکیشن هایی که می خواهید مخفی باشند و کسی به آن ها دسترسی نداشته باشد را انتخاب کنید و در نهایت روی گزینه Done کلیک کنید.

پنهان کردن برنامه های اندروید در شیائومی

پنهان کردن برنامه های اندروید در شیائومی

نحوه مخفی کردن اپلیکیشن در اندروید در گوشی شیائومی نیز خیلی ساده است. برای این کار اول باید این قابلیت را در گوشی شیائومی خودتان فعال کنید. با مراجعه به مسیر Settings > Apps > App Lock و انتخاب گزینه Turn On امکان مخفی کردن اپلیکیشن در اندروید فعال خواهد شد. سپس نرم افزار از شما می خواهد برای امنیت بیشتر یک الگوی قفل را انتخاب کنید. این کار را انجام دهید و سپس حساب کاربری شیائومی (Mi Account) خودتان را به دستگاه اضافه کنید. اکنون می توانید به راحتی نرم افزارهایی که قصد مخفی کردن آن ها را دارید انتخاب نمایید.

پنهان کردن برنامه های اندروید در LG

برای مخفی کردن اپلیکیشن در اندروید در گوشی های LG دو روش مختلف وجود دارد. روش اول برای مواقعی کاربرد دارد که اپ دراور غیرفعال است و تمامی نرم افزارها در صفحه اصلی نمایش داده می شوند. اما اگر اپ دراور فعال است و نرم افزارها در یک صفحه جداگانه ظاهر می شوند، روش کار کمی متفاوت تر خواهد بود. در ادامه هر دو روش را توضیح داده ایم و شما بسته به اینکه از کدام متد برای دسترسی به برنامه های خودتان استفاده می کنید، می توانید به راحتی آن ها را مخفی کنید تا کسی نتواند به آن ها دسترسی داشته باشد.

در صورتی که از اپ دراور استفاده نمی کنید، تنظیمات گوشی را باز کنید و داخل تب Display، گزینه Home Screen را انتخاب کنید. همچنین می توانید در صفحه اصلی، انگشت خودتان را چند ثانیه روی صفحه نگه دارید و گزینه Home Screen Settings را انتخاب کنید تا زودتر به این تنظیمات دسترسی داشته باشید. در صفحه باز شده، منوی Hide Apps را باز کنید تا لیستی از تمام نرم افزارهای نصب شده بر روی گوشی خودتان را مشاهده کنید. نرم افزارهایی که می خواهید مخفی شوند را انتخاب کنید و روی کلید Done کلیک کنید تا تمام تنظیمات ذخیره شوند.

در صورتی که اپ دراور فعال باشد، نحوه مخفی کردن اپلیکیشن در اندروید کمی متفاوت تر است. اگر این قابلیت فعال شده باشد، گزینه Hide Apps در تنظیمات قابل دسترسی نیست بلکه برای استفاده از آن باید اپ دراور را باز کنید و در گوشه بالا سمت راست صفحه روی کلید Menu کلیک کنید. سپس در این منو می توانید گزینه Hide Apps را مشاهده کنید. پس از لمس این گزینه دوباره برنامه هایی که نصب شده اند را مشاهده خواهید کرد و می توانید با انتخاب برنامه های مورد نظر آن ها را مخفی کنید.

سخن پایانی

شما می توانید در اکثر گوشی ها نسبت به مخفی کردن اپلیکیشن در اندروید اقدام کنید تا روی صفحه ظاهر نشوند و فقط از طریق سرچ بار بتوانید به آن ها دسترسی داشته باشید. مخفی کردن برنامه ها باعث می شود که اعضای خانواده، بچه ها و... نتوانند به سادگی به آن ها دسترسی داشته باشند و به همین خاطر اطلاعات خصوصی شما حفظ خواهند شد. در صورتی هم که گوشی شما به صورت پیشفرض از قابلیت پنهان کردن برنامه های اندروید پشتیبانی نمی کند، می توانید از نرم افزارهای ثالث مثل Nova Launcher و Apex Launcher برای مخفی کردن اپلیکیشن در اندروید استفاده کنید.

منبع