بی‌شک هدفون و هندزفری از کاربردی‌ترین وسایل جانبی گوشی‌های تلفن همراه به شمار می‌آیند. افراد از آنها استفاده می‌کنند تا موسیقی یا پادکست گوش دهند یا مکالماتشان را به راحتی انجام دهند. با این اوصاف این وسایل در معرض آلودگی قرار دارند و تمیز کردن آنها ضروری خواهد بود. اما از بین بردن آلودگی‌ها و تمیز کردن هندزفری، شیوه خاص خودش را دارد تا هم به خوبی تمیز شود و هم آسیبی نبیند. تفاوتی ندارد شما از هندزفری سامسونگ استفاده می‌کنید یا هندزفری شیائومی یا هر برند  دیگری، به هر حال برای پاک کردن آن، باید چند مرحله ساده را طی کنید. در ادامه این مراحل را با هم مرور می‌کنیم.

چگونه هندزفری را تمیز کنیم؟

چگونه هندزفری را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن هندزفری به وسایل ساده‌ای نظیر گوش پاک‌کن، مسواک، آب اکسیژنه، الکل، دستمال میکروفایبر و... نیاز دارید. 

1. تمیز کردن روکش‌ها

اگر هندزفری شما روکش سیلیکونی، ابتدا آن را دربیاورید. حالا به آرامی و با استفاده از دستمال میکروفایبری که کمی آب اکسیژنه یا الکل به آن زده‌اید، هم رو و هم داخل روکش‌ها را تمیز کنید. این کار در زمان کوتاهی انجام می‌شود. البته باید حسابی حواستان را جمع کنید که موقع کار، روکش‌ها پاره نشوند.

2. تمیز کردن داخل هندزفری

علاوه بر روکش‌ها، بخش‌های داخلی و سوراخ‌های هندزفری هم نیاز به تمیز کردن دارند. برای این کار می‌توانید از یک مسواک یا گوش پاک‌کن استفاده کنید تا آلودگی‌ها از بین ببرید. حالا می‌توانید با یک دستمال میکروفایبر که کمی آب اکسیژنه یا الکل به آن زده‌اید، روی سرک‌های هندزفری را تمیز کنید. حواستان باشد هنگام تمیز کردن هندزفری مایعاتی نظیر الکل یا آب اکسیژنه را به‌طور مستقیم روی سطوح یا بخش‌های داخلی آن، اسپری نکنید.

اگر دوست دارید هنگام تمیز کردن هندزفری، سیم آن را هم پاک کنید، یک مسواک تمیز بردارید و کمی الکل به آن بزنید. سپس با یک دست سیم را نگه دارید و با دست دیگر مسواک را به‌آرامی روی آن بکشید. در پایان هم با یک دستمال، سیم را به‌آهستگی خشک کنید. 

تمیز کردن هندزفری سامسونگ با تمیز کردن هندزفری آیفون یا بقیه مدل‌ها، تفاوت چندانی با هم ندارند، تنها کافی است که هنگام انجام هر مرحله حواستان به ظرافت‌های دستگاه خودتان باشد تا آسیب نبیند. 

چگونه هدفون را تمیز کنیم؟

چگونه هدفون را تمیز کنیم؟

پس از تمیز کردن هندزفری، نوبت به هدفون می‌رسد. هدفون‌ها هم به علت استفاده مکرر، در معرض آلودگی‌های فراوان قرار دارند. و به دلیل همین استفاده‌های زیاد، تمیز کردن هدفون هم ضروری است تا باعث بروز مشکل نشوند. برای رفع آلودگی‌های هدفون هم باید چند مرحله را پشت سر بگذارید.

اگر هدفون شما از آن مدل‌هایی است که بالشتکش به‌راحتی جدا می‌شود، ابتدا این کار را انجام دهید. سپس با یک دستمال آغشته به الکل یا یک پد الکلی، این بالشتک‌ها را خوب تمیز کنید. حالا نوبت به لبه‌های هدفون و قسمت‌های زیری بالشتک‌هاست؛ برای پاک کردن آنها می‌توانید از گوش پاک‌کن استفاده کنید.

اما اگر هدفون شما به نوعی است که بالشتک‌‌هایش جدا نمی‌شوند، به این ترتیب عمل کنید: با یک پد الکلی به آرامی دورتادور بالشتک‌ها و بخش داخلی آن را تمیز کنید. حواستان باشد هنگام تمیز کردن به بخش‌های مختلف هدفون آسیب نزنید بنابراین تمام مراحل را به‌آرامی و بدون اعمال فشار انجام دهید.

حالا نوبت به قسمت بالایی هدفون است، یعنی همان قسمتی که روی سر و گاهی دور گردنتان می‌گذارید. این قسمت هم به دلیل ارتباط مستقیم با بدن و مو در معرض آلودگی است. برای تمیز کردن آن هم از یک دستمال آغشته به الکل یا یک پد الکلی استفاده کنید. تمام قسمت‌هایش را به‌آهستگی پاک کنید. تمیز کردن هدفون آیفون هم به شیوه انجام می‌شود.

حالا که حرف از تمیز کردن هندزفری به میان آمد، بد نیست با چند نوع اصلی آن هم آشنا شوید. ایرپاد از معروف‌ترین انواع هندزفری است، این مدل سیم ندارد و برای برقراری ارتباط با گوشی از بلوتوث استفاده می‌کند. بنابراین می‌توان آن را در گروه هندزفری بلوتوثی جای داد.

هندزفری پشت گردنی نیز از دیگر مدل‌های محبوب هندزفری است. اگرچه این مدل بی‌سیم به شمار می‌آید اما رابطه بین هندزفری و گوشی با سیم است و رابطه بین هندزفری و گوشی با استفاده از بلوتوث اتفاق می‌افتد.

هر چند وقت یکبار باید هدفون را تمیز کنید؟

شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که تمیز کردن هندزفری و هدفون هر چند وقت یک بار باید انجام شود. پاسخ به این سوال بیشتر از هر عاملی بستگی به میزان استفاده شما از آن دارد. اگر از آن دسته افرادی هستید که زیاد از هدفون استفاده نمی‌کنید و آن را در جایگاه مخصوصش نگه می‌دارید، احتمالا نیاز چندانی به تمیز کردن آن هم نخواهید داشت. اما بالعکس اگر استفاده‌تان از آن زیاد است، دفعات تمیز کردن بیشتر خواهد شد. اما به‌طور کلی و برای میزان استفاده نرمال، بهتر است حدودا هفته‌ای یک بار، هدفون را تمیز کنید. البته اگر هدفون را در گوشتان می‌گذارید و با شدت زیاد ورزش می‌کنید به طوری که خیس عرق می‌شوید، بهتر است بعد از هر بار ورزش، هدفون را تمیز کنید.

آیا می‌توانید هدفون را با آب بشویید؟

انگار بعضی از ما تا همه چیز را حسابی با آب شستشو ندهیم، خیالمان راحت نمی‌شود. اما خب طبیعی است که شرایط درباره وسایل دیجیتال و الکترونیکی، کمی متفاوت است! فکر اینکه تمام هدفون را با آب بشویید به‌طور کامل از ذهنتان بیرون کنید. اما اگر بخواهید می‌توانید ایرتیپ‌ها را از هدفون جدا کنید، پس از تمیز کردنشان با گوش پاک‌کن، آنها را در محلول آب گرم و مایع دستشویی بگذارید، سپس اجازه دهید حدود 15 تا 20 دقیقه در همین وضعیت بماند. بعد آنها را به‌آرامی آبکشی و خشک کنید. پیش از اینکه ایرتیپ‌ها را سرجایشان بگذارید، مطمئن شوید که کاملا خشک شده‌اند.

چگونه هدفون خود را نگه داری کنیم تا مدت زمان بیشتری تمیز بماند؟

ممکن است ترجیح دهید وسایلتان را طوری نگه‌داری کنید که نیاز چندانی به تمیز کردن نداشته باشند. بنابراین احتمالا این پرسش برایتان پیش می‌آید که چکار کنیم تا هدفون یا هندزفری کمتر نیاز به تمیز کردن داشته باشند. طبیعی است که هر چه استفاده شما از این وسایل کمتر باشد، کمتر هم کثیف خواهند شد. ولی از آنجایی که هدفون و هندزفری از وسایل پرمصرف هستند، این راهکار چندان موثر نیست. پس تا هر اندازه که دلتان می‌خواهد از هدفون استفاده کنید اما هر گاه به آن نیاز نداشتید، آن را در محفظه‌ یا کیف مخصوص تمیزی بگذارید تا از آلودگی‌ها در امان بماند.

در پایان

به خاطر داشته باشید که تمیز کردن هندزفری، هدفون و سایر وسایل دیجیتال، نه تنها برای سلامت خودمان مهم است که بر روی سالم ماندن دستگاه نیز تاثیر دارد. بنابراین از تمیز کردن وسایل الکترونیک و دیجیتال خود غافل نشوید. فقط کافی است پیش از آنکه دست به کار شوید، روش درست آن را مطالعه کنید. حین کار هم با حوصله و دقت عمل کنید تا به دستگاهتان آسیبی وارد نشود.

منبع