سیستم عامل آیفون آنقدر منحصر به‌ فرد هست که دارندگان گوشی اپل از آن انتظار نوآوری همیشگی داشته باشند. ویجت های آیفون یکی از هدایایی است که این سیستم عامل به عاشقان اپل ارائه داده است. ویجت های آیفون راهی سریع و آسان برای افزودن قابلیت‌های اضافی به آیفون یا آیپد شما هستند و اطلاعات مورد نیاز را در یک نگاه برای شما به ارمغان می‌آورند. آن‌ها برنامه‌های کوچکی هستند که میانبرهایی را برای ویژگی‌هایی که معمولاً در برنامه‌های شما یافت می‌شوند، ارائه می‌دهند. در حال حاضر می‌توانید با کشیدن انگشت به سمت راست بر روی صفحه اصلی، به‌ سرعت به این ویجت ها دسترسی داشته باشید، اما هنگامی که iOS 14 اواخر امسال وارد می‌شود، می‌توانید برای دسترسی آسان‌تر، آن‌ها را مستقیماً به صفحه اصلی و سایر صفحه‌ها پین کنید. در این مقاله همه‌چی آنلاین توضیح می‌دهیم که ویجت‌ها چه کار می‌کنند و کاربران چگونه آن‌ها را راه‌اندازی می‌کنند. همچنین از بهترین ویجت های آیفون هم حرف خواهیم زد.

ویجت های آیفون چه هستند؟

ویجت های آیفون چه هستند؟

هنگامی که یک برنامه را روی گوشی اپل خود نصب می‌کنید، اغلب یک ویجت همراه در دسترس است. این نرم افزار به عنوان یک نسخه کوچک از برنامه عمل می‌کند و به شما امکان دسترسی سریع به اطلاعات را ارائه می‌دهد - مانند آب و هوا، قرار ملاقات‌های آینده در تقویم شما، یادداشت‌های اخیر و سایر داده‌های مشابه. ویجت‌ های آیفون همچنین به‌ عنوان میانبر عمل می‌کنند، بنابراین با ضربه زدن روی یکی بلافاصله به برنامه مدنظرتان می‌روید. در فارسی از واژه «ابزارک» برای ویجت‌ استفاده کرده‌اند و همین واژه تا حدودی زیادی نشان می‌دهد ویجت های آیفون می‌توانند چگونه به‌ عنوان یک راه میانبر عمل کنند.

در حال حاضر، ویجت‌های آیفون روی یک صفحه قرار دارند که دسترسی به آن بسیار آسان است، اما در iOS 14 این قضیه کمی تغییر خواهد کرد. کسانی که iOS 13 یا نسخه‌های قبلی را اجرا می‌کنند، اگر در صفحه اصلی باشند، با کشیدن انگشت به سمت راست به صفحه ویجت می‌روند. همین کار را می‌توان در صفحه قفل‌شده انجام داد. همچنین شما می‌توانید از طریق نوتیفیکیشن سنتر به ویجت های آیفون دسترسی پیدا کنید. این کار با کشیدن انگشت به پایین برای باز کردن Notifications و سپس کشیدن انگشت به سمت راست به دست می‌آید.

چگونه ویجت های آیفون را ادیت کنیم

چگونه ویجت های آیفون را ادیت کنیم

موقعی که یک برنامه جدید را دانلود می‌کنید، ویجت های آیفون به‌ طور خودکار به صفحه ویجت شما اضافه نمی‌شود. این کار احتمالاً برای جلوگیری از غرق شدن در انواع برنامه‌های مختلفی است که شما قصد ندارید همواره از آنها استفاده ‌کنید. شما می‌توانید ویجت های آیفون را به صورت دستی اضافه یا حذف کنید، و این کار آسان است. صفحه ویجت (یا Today View، همانطور که اپل می‌گوید) را از طریق یکی از روش‌های ذکر شده در بالا باز کنید، سپس به پایین بروید تا دکمه ویرایش را ببینید. روی این دکمه ضربه بزنید تا لیستی از تمام ویجت های آیفون خود را مشاهده کنید. آن‌هایی که از قبل در صفحه ویجت هستند دایره‌های قرمز رنگ با خطوط افقی سفید در میانشان، نمایش داده می‌شود.

در سمت راست نیز سه خط را خواهید دید. ضربه زدن و نگه داشتن آنها به شما امکان می‌دهد ویجت را به فهرست بالا و پایین ببرید، بنابراین می‌توانید آن را در جایی که دوست دارید قرار دهید. با اسکرول کردن به بخش بیشتر ابزارک‌هایی که روی دستگاه شما نصب شده‌اند اما در حال حاضر در صفحه ویجت شما موجود نیستند، خواهید رفت. برای افزودن آنها، روی دایره سبز رنگ با علامت مثبت که در سمت چپ نمایش داده می‌شود، ضربه بزنید. سپس از با استفاده از سه خط ویجت را در جایی که می‌خواهید از آن استفاده کنید، قرار دهید. 

نحوه استفاده از ویجت های iPad در صفحه اصلی

نحوه استفاده از ویجت های iPad در صفحه اصلی

با iPadOS، اپل توانایی قرار دادن ویجت Today View را در صفحه اصلی‌اش معرفی کرد. می‌توانید هر زمان که بخواهید با کشیدن انگشت از سمت چپ به داخل به آن دسترسی پیدا کنید. هرچند شما می‌توانید در واقع آن را به صفحه اصلی پین کنید. برای انجام این کار، انگشت خود را از سمت چپ به داخل بکشید تا ویجت Today View نمایان شود، سپس به پایین پانل بروید تا گزینه Edit را ببینید. روی آن ضربه بزنید و گزینه Keep on Home Screen را در بالای صفحه انتخاب کنید. اکنون با باز کردن iPad خود، به این ویژگی دسترسی فوری خواهید داشت. برای مرتب کردن مجدد ویجت ها یا افزودن دیگر ویجت های آیفون، از همان روشی استفاده کنید که در بالا برای گوشی های آیفون توضیح داده شد.

بنابراین، به پایین پنل بروید، روی Edit ضربه بزنید، سپس روی دایره‌های قرمز کنار برنامه‌ها ضربه بزنید تا آنها را حذف کنید یا برای اضافه کردن آنها روی دایره‌های سبز رنگ ضربه بزنید. همچنین می‌توانید با ضربه زدن و نگه داشتن سه خط سمت راست نام هر یک و کشیدن آن به موقعیت دلخواه خود در لیست، ویجت های آیفون را دوباره مرتب کنید. همچنین می‌توانید از بسیاری از ابزارک‌های مشابه در macOS Big Sur استفاده کنید - نحوه استفاده از ویجت‌ها در مک را بررسی کنید.

چند ویجت اپل برای شروع

چند ویجت اپل برای شروع

برنامه‌های خود اپل همگی به ویجت‌ها مجهز هستند و تقویم، یادداشت‌ها، پادکست‌ها و ساعت هم از موارد مورد علاقه ما هستند. چند مورد دیگر که ممکن است بخواهید اضافه کنید را هم اینجا با هم مرور می‌کنیم: برای مثال Shazam به شما امکان می‌دهد به‌ سرعت برنامه شناسایی آهنگ را راه‌اندازی و اجرا کنید تا موزیک در حال پخش را شناسایی کنید. My Fitness Pal جایگزین خوبی برای Apple Health است و این ویجت به شما امکان می‌دهد پس از هر وعده غذایی، تعداد کالری خود را از طریق کاتالوگ وعده‌های غذایی خود وارد کنید. Things 3 هم می‌تواند یک ابزار عالی برای سازماندهی زندگی شما باشد چون این ویجت فوراً تمام وظایف امروز شما را نشان می‌دهد، به علاوه به شما امکان می‌دهد موارد را از لیست خود علامت بزنید. Evernote یکی دیگر از ویجت های آیفون است که خیلی هم محبوب است: برنامه‌ای که تمام یادداشت‌ها و تصاویر آپلود شده شما را ذخیره می‌کند. این ویجت جدیدترین موارد افزوده شده به نوت بوک شما را نمایش می‌دهد و به شما امکان می‌دهد به سرعت آنها را ویرایش کنید.

جذاب‌ترین ویجت برای آیفون

جذاب‌ترین ویجت برای آیفون

 Widgetsmith یکی از بهترین ویجت های آیفون برای سفارشی کردن ویجت های مرتبط و نمایش در صفحه اصلی شماست. شما می‌توانید تاریخ، آب و هوا و حتی فعالیت / اهداف را در یک ویجت برای بهینه‌سازی تجربه خود داشته باشید. Sports Alert هم بهترین ویجت آیفون برای اخبار یا هشدارهای ورزشی است. این ویجت سفارشی به شما امکان می‌دهد ورزش‌های مورد علاقه خود را ردیابی کنید. می‌توانید نمرات زنده، اخبار یا هشدارهای مربوط به همه ورزش‌های مهم مانند NBA ،NFL، تنیس، گلف و موارد دیگر را مشاهده کنید. این برنامه دارای زیبایی‌شناسی بسیار عالی است و به‌ خوبی روی صفحه اصلی شما قرار می‌گیرد.

Calm یکی از ویجت های آیفون است که برای کسانی مفید است که روزهای شلوغ و پراسترسی دارند. در این برنامه، می‌توانید چند دقیقه در فواصل زمانی مختلف استراحت کنید. این برنامه مدیتیشن شما را با تمرینات تنفسی آسان، داستان‌های انگیزشی و موارد دیگر راهنمایی می‌کند. این ویجت برای یادآوری فعالیت‌های آزادکننده استرس که در طول روز انجام می‌شود، بهینه شده است. البته بعضی‌ها را فقط موزیک می‌تواند آرام کند، یکی از اصلی‌ترین ویجت های آیفون Spotify است. بهترین ویجت صفحه اصلی آیفون برای دوستداران موسیقی همین اسپاتیفای است. اگر همیشه آهنگ‌های مورد علاقه خود را گوش می‌دهید، می‌توانید ویجت Spotify را برای دسترسی سریع به موسیقی خود به صفحه اصلی اضافه کنید.

Documents، بهترین ویجت برای کارآفرینان و مدیران استارتاپ است. آیا شما کسی هستید که همزمان با چندین چیز کار می‌کنید و نیاز به هزاران سند در یک مکان دارید؟ پس Documents یکی از بهترین ویجت های آیفون برای شماست. از موسیقی، اسناد، عکس‌ها، ویدیوها و کتاب‌ها گرفته تا تقریباً همه‌چیز، این ویجت به شما امکان می‌دهد تنها با یک کلیک به آنها دسترسی داشته باشید. Wikipedia، یکی از بهترین ویجت های آیفون برای خوانندگان است. اگر از دوران مدرسه‌تان از ویکی‌پدیا استفاده نکرده‌اید، احتمالاً بدون اینترنت زندگی کرده‌اید. 

Watch Chess، بهترین برای شطرنج‌دوستان است. چه کسی بازی شطرنج را دوست ندارد؟ آلبرت انیشتین به درستی گفته است: «شطرنج، استاد خود را در بند خود نگه می‌دارد و ذهن و مغز را در غل و زنجیر می‌اندازد، به طوری که آزادی درونی قوی‌ترین افراد باید آسیب ببیند». با در نظر گرفتن این موضوع، این ویجت باید توسط همه و نه فقط شطرنج بازان استفاده شود. یکی از بهترین ویجت های آیفون برای علاقه مندان به ورزش Smart Gym است. برنامه Smart Gym ورزش‌ها را ساده کرده است. با تمرینات به موقع، استراحت و ست‌های شمارش، برنامه چیزهای زیادی برای ارائه دارد. بهترین قسمت؟ همه‌چیز با اپل واچ شما یکپارچه می‌شود و ویجت ها داده‌ها را برای شما مفید می‌کنند.