اکثر ریموت کنترل‌ها از مادون قرمز برای برقراری ارتباط با دستگاه‌های سرگرمی خانگی مانند تلویزیون، گیرنده‌های صوتی و پخش DVD استفاده می‌کنند. برخی از گوشی‌های اندروید دارای یکIR Blaster داخلی هستند که می‌تواند گوشی موبایل را به یک ریموت کنترل واقعی تبدیل کند. در این مطلب ما به بررسی جامعی از مادون قرمز گوشی می‌پردازیم.

چگونه مادون قرمز گوشی را فعال کنیم؟

برای فعال کردن این قابلیت، ابتدا مطمئن شوید که گوشی شما دارای یک بلستر IR باشد. امروزه مدل‌های جدید گوشی سامسونگ دیگر با بلستر IR عرضه نمی‌شوند، اما اغلب می‌توانید آن را در مدل‌های جدید گوشی شیائومی پیدا کنید. اگر این قابلیت در گوشی موبایل شما وجود ندارد، می‌توانید یک برنامه IR Universal Remote را دانلود و نصب کنید. توجه داشته باشید که برخی از برنامه‌های مادون قرمز صرفا برای برند خاصی هستند و در همه دستگاه‌های اندرویدی قابل استفاده نیستند. برای بررسی این که آیا گوشی موبایل شما با بلستر IR سازگار است یا خیر، می‌توانید برنامه Phone Tester را نصب کنید.

چگونه مادون قرمز گوشی را فعال کنیم؟

برنامه کنترل از راه دور IR را باز کنید. هنگامی که برای اولین بار برنامه را باز می‌کنید، از شما می‌خواهد تا بلستر IR خود را انتخاب کنید. اکثر برنامه‌ دارای یک لیست داخلی از دستگاه‌های صوتی و تصویری پشتیبانی شده هستند که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. برخی از برنامه‌ها از شما یک کد تایید می‌خواهند که می‌توانید با جست‌و جو در اینترنت و یا مراجعه به سایت  https://codesforuniversalremotes.com آن را پیدا کنید. 

دستورالعمل‌ها را دنبال کنید و فرآیند نصب را به‌درستی انجام دهید. سپس بلستر IR را به سمت دستگاهی که می‌خواهید کنترل کنید، بگیرید و از آن همانند یک ریموت کنترل استفاده کنید. اگر گوشی موبایل خود را به‌درستی در دست داشته باشید، مادون قرمز گوشی بهترین عملکرد را خواهد داشت. 

ساخت مادون قرمز برای گوشی اندروید

اگر دستگاه اندرویدی شما دارای سنسور اینفرارد نیست، می‌توانید از یک بلستر IR سخت‌افزاری استفاده کنید که به شما امکان می‌دهد تا با استفاده از گوشی موبایل خود به عنوان یک کنترل از راه دور برای تلویزیون یا دستگاه‌های دیگر استفاده کنید. شما می‌توانید این لوازم جانبی سخت‌افزاری را از فروشگاه‌ها خریداری کنید و یا خودتان آن را در منزل بسازید. فرقی نمی‌کند که از گوشی سامسونگ استفاده می‌کنید یا گوشی شیائومی و یا هر دستگاه اندرویدی دیگر؛ وجود یک درگاه جک استریو کافی است. دستورالعمل زیر را جهت ساخت مادون قرمز برای گوشی اندروید دنبال کنید:

ساخت مادون قرمز برای گوشی اندروید

برای انجام این کار شما به یک هویه، سیم لحیم، جک استریو 3.5 میلی‌متری و دو عدد فرستنده اینفرارد نیاز دارید. ابتدا پایه منفی (کوچکتر) را به پایه مثبت (بزرگتر) هر کدام از LEDها جوش دهید. سپس هر کدام از این پایه‌ها را به پایه‌های چپ و راست جک استریو جوش دهید. حال بلستر IR سخت افزاری شما آماده است و اگر نرم‌افزار بلستر IR را در گوشی موبایل خود داشته باشید، می‌توانید به‌راحتی از آن استفاده کنید.

کاربردهای مادون قرمز گوشی

کاربردهای مادون قرمز گوشی

اغلب افراد از اهمیت سنسورهای گوشی اطلاع ندارند، اما وجود سنسوری مانند اینفرارد در افزایش عملکرد و کارایی گوشی‌های هوشمند نقش به‌سزایی دارد. این سنسورها کاربردهای متنوعی را ارائه می‌دهند و همواره در حال پیشرفت هستند. از این سنسورها در دوربین‌های عکاسی حرارتی و اتصالات حرارتی و... استفاده می‌شود که گوشی هوشمند را به یک گجت همه‌کاره تبدیل کرده‌است. در گوشی‌هایی که به سنسور مادون قرمز مجهز هستند، می‌توان از این قابلیت برای اتصال به کامپیوتر و مبادله فایل‌های صوتی و تصویری نیز استفاده کرد.

کلام آخر

وجود یک بلستر IR نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری در گوشی‌های هوشمند، از جابه‌جایی‌های بی‌مورد کاربران برای یافتن ریموت کنترل دستگاه‌های سرگرمی جلوگیری کرده و به حفظ آسایش آن‌ها کمک می‌کند. در این مطلب ما به آموزش نحوه فعال کردن مادون قرمز گوشی و ساخت آن پرداختیم تا شما بتوانید با استفاده از آن به‌راحتی از گوشی موبایل خود همانند یک ریموت کنترل استفاده کنید. اگر این قابلیت در گوشی شما فعال است، مدل گوشی خود را در بخش دیدگاه برای ما بنویسید.

منبع: mobilityarena