سامسونگ در سال 2020 گوشی‌های زیادی به بازار عرضه کرد که شمار زیادی از این گوشی‌ها، گوشی‌های میان‌رده بودند. این گوشی‌ها با هدف خرید قشر متوسط مردم معرفی شدند و در دسته گوشی‌های اقتصادی قرار می‌گیرند. یکی از گوشی‌های میان‌رده سامسونگ که در ماه جولای سال 2020 معرفی شد، گوشی m01 core است. این گوشی کاملا اقتصادی بوده و ویژگی‌ها و امکانات آن کاملا در سطح متوسطی قرار دارد. دوربین m01 core نیز مشابه بسیاری از مدل‌های اقتصادی سامسونگ است. در این مقاله به بررسی دوربین m1 core پرداخته شده است تا بتوانید از طریق این گوشی اقتصادی عکس های نسبتا مناسبی را در شرایط نوری مناسب ثبت نمائید.

دوربین اصلی m01 core

دوربین اصلی m01 core

این گوشی یک دوربین در پشت و یک دوربین جلو دارد. قیمت گوشی سامسونگ m01 core کم‌تر از مدل‌های دیگر است و امکانات محدودتری دارد. از این رو دوربین m01 core نیز برخلاف اکثر گوشی‌های جدید سامسونگ چندگانه نبوده و تنها دارای یک دوربین در هر طرف است. دوربین گوشی m01 core در یک پنل بیضی شکل قرار دارد. به همین دلیل دوربین گوشی m01 core برخلاف گوشی‌های جدیدتر برآمده نبوده و تقریبا هم سطح با پشت گوشی است. سنسور دوربین m01 core هشت مگاپیکسلی است که می‌توان گفت کیفیت پایینی دارد. با این دوربین می‌توان عکس‌هایی با کیفیت متوسط رو به پایین ثبت کرد. با این حال در صورتی که نور مناسبی در فضا وجود داشته باشد و زاویه عکاسی نیز مناسب باشد، می‌توان عکس‌های با کیفیت‌تری ثبت کرد. به طور کلی سنسور 8 مگاپیکسلی به این معنا است که هشت میلیون پیکسل در یک عکس به کار رفته است. 

در نتیجه هر چه این عکس در صفحه نمایش کوچک‌تری به نمایش در بیاید، وضوح آن بیش‌تر خواهد بود. با این حال این دوربین و سنسور برای صفحه نمایش 5.3 اینچی m01 core کاملا مناسب هستند. رزولوشن صفحه نمایش این گوشی 720 در 1480 پیکسل است و در نتیجه عکس‌ها در این گوشی کاملا واضح به نمایش خواهند در آمد. حداکثر کیفیتی که با دوربین گوشی m01 core می‌توان ثبت کرد، HD است. تراکم پیکسلی تصاویر دوربین m01 core به صورت 331 پیکسل در هر اینچ است. در نتیجه اگر عکس‌هایی که با دوربین m01 core گرفته شده‌اند را در صفحه نمایش بزرگ‌تر مشاهده کنید، جزییات کم‌تری را خواهید دید. 

ضریب گشودگی لنز این دوربین 2.2 است. این ضریب که به آن ضریب F نیز گفته می‌شود، به شکل f/2.2 نشان داده می‌شود. ضریب f دوربین گوشی m01 core نشان می‌دهد که لنز این دوربین هنگام عکس گرفتن چقدر بازتر می‌شود. هر چه این ضریب بیش‌تر باشد، نور بیش‌تری هنگام عکاسی به سنسورهای دوربین خواهد رسید و در نتیجه عکس با کیفیت‌تری ثبت خواهد شد. این ضریب نسبت فاصله کانونی دوربین و قطر لنز آن است. 

فیلم‌برداری با دوربین m01 core با کیفیت HD و رزولوشن 1080p انجام می‌شود. با دوربین گوشی m01 core می‌توان فیلم‌هایی با کیفیت حداکثر HD ثبت کرد که کیفیت قابل قبولی برای یک گوشی اقتصادی است. نرخ فریم فیلم ضبط شده با دوربین گوشی m01 core حداکثر به 30 فریم در ثانیه می‌رسد. با کاهش دادن رزولوشن فیلم، می‌توان فیلم‌هایی با نرح فریم بالاتر ضبط کرد. نرخ فریم بالاتر هنگام ثبت فیلم از اشیاء متحرکی که سرعت بالایی دارند کاربرد دارد. دوربین m01 core دارای قابلیت فوکوس اتوماتیک است. هنگامی که بخواهید از جسمی عکس‌برداری کنید، دوربین این گوشی به صورت خودکار روی آن جسم فوکوس کرده و توانایی تشخیص دادن آن از پس زمینه را دارد. 

دوربین سلفی m01 core

دوربین سلفی m01 core

دوربین سلفی گوشی m01 core سنسوری 5 مگاپیکسلی دارد و عکس‌هایی با کیفیت پایین ثبت می‌کند. با این حال اگر در فضایی عکس‌برداری کنید که نور مناسبی به دوربین برسد، می‌توانید عکس‌هایی با کیفیت و جزییات قابل قبول ثبت نمایید. در هر صورت نباید انتظار زیادی از دوربین m01 core داشته باشید، زیرا این گوشی اقتصادی بوده و در نتیجه دوربین آن نیز مانند دوربین گوشی‌های جدیدتر و پرچم‌دار نیست. گشودگی لنز این دوربین f/2.4 است. لنز دوربین سلفی m01 core کمی بیش‌تر از دوربین اصلی آن باز می‌شود و در نتیجه عکس‌های عریض‌تری با این لنز می‌توان گرفت.

منبع