پرپلکسیتی یک موتور جستجوی نوآورانه است که از مدل‌های زبان بزرگ (LLMs) بهره می‌برد تا پاسخ‌هایی دقیق و قابل اعتماد به سوالات پیچیده ارائه دهد. این پلتفرم از مدل‌های GPT-3.5 شرکت OpenAI و موتور جستجوی Bing شرکت Microsoft استفاده می‌کند تا نتایج جستجو را خلاصه کرده و به کاربران پاسخ‌هایی به همراه منابع مرجع ارائه دهد. پرپلکسیتی با حمایت شرکت AIX Ventures و با جمع‌آوری ۱ میلیون دلار سرمایه‌گذاری، فعال شده است. در ادامه این موتور جستجوی هوشمند را بررسی می‌کنیم.

ویژگی‌ها و مزایای کلیدی پرپلکسیتی

ویژگی‌ها و مزایای کلیدی پرپلکسیتی

از ویژگی‌ها و مزایای کلیدی پرپلکسیتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دقت: پرپلکسیتی نرخ دقت بالایی را ارائه می‌دهد و قابلیت تنظیم دقیق را دارد.
 • کارآیی: این پلتفرم از چندین ویژگی پردازش زبان طبیعی (NLP) بهره می‌برد و به عنوان یک راهکار کارآمد و قابل‌اعتماد برای یافتن اطلاعات به سرعت عمل می‌کند.
 • رابط کاربری کاربرپسند: پرپلکسیتی برای استفاده و مرور آسان است و دارای یک رابط کاربری ساده و به‌دقت طراحی‌شده است.
 • قابلیت اعتماد: این پلتفرم برای اطلاعاتی که ارائه می‌دهد، مراجعی را فراهم می‌کند تا کاربران بتوانند قابلیت اعتماد اطلاعات را داشته باشند.
 • ارائه اطلاعات به صورت زمان واقعی: پرپلکسیتی قادر است اطلاعات به صورت زمان واقعی ارائه دهد و در عملکرد خود از سایر چت‌بات‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT پیشی گیرد.

در مقایسه با سایر موتورهای بزرگ‌زبان،پرپلکسیتی  به‌دلیل استفاده از اطلاعات جاری و ارائه مراجع برای پاسخ‌های خود از آن‌ها متمایز می‌شود. کاربرانْ این پلتفرم را به خاطر توانایی جایگزینی کاوش دستی در وب و ارائه محتوای دقیق تحسین کرده‌اند. این پلتفرم در Product Hunt نیز با امتیاز کلی 4.8 از 5 نقاط، نقد و بررسی‌های مثبتی دریافت کرده است.

امکانات پرپلکسیتی

پرپلکسیتی می‌تواند برای کاربردهای مختلفی استفاده شود، از جمله:

 • ساخت چت‌بات‌های گفتگویی
 • تولید متن برای توصیف محصولات، پست‌های وبلاگ و مقالات
 • پاسخ به سوالات متداول
 • ترجمه متن از یک زبان به زبان دیگر

محدودیت‌های پرپلکسیتی شامل حساسیت به مجموعه آزمون خاصی است که ممکن است همیشه ارزیابی یکنواختی از عملکرد آن را ارائه ندهد. علاوه‌بر‌این، اگرچه گاهی اوقات ممکن است پاسخ‌های نادرستی تولید کند، اما این موتور این امکان را برای کاربران آسان می‌کند تا منابع را به صورت خودکار بررسی کنند.

چه کسی پرپلکسیتی را ساخته است؟

هوش مصنوعی پرپلکسیتی، توسط تیمی از افراد موفق و باتجربه از شرکت‌های OpenAI، Meta، Quora و Databrick در ماه اوت ۲۰۲۲ راه‌اندازی شد. این تیم تصمیم دارد ChatGPT را از تخت سلطنت دنیای هوش مصنوعی برکنار کند. تحت رهبری آراویند سرینیواس، دنیس یاراتس، جانی هو و اندی کونوینسکی، این تیم از علاقه‌مندان قوی به هوش مصنوعی تشکیل شده و تجربه‌ی بی‌نظیری از چت‌بات ارائه می‌دهد.

مانند ChatGPT، Perplexity AI یک چت‌بات است که از یادگیری ماشین و پردازش زبان طبیعی (NLP) برای پاسخ به سوالات کاربران استفاده می‌کند. پردازش زبان طبیعی بخشی از یادگیری ماشین است که به کامپیوترها کمک می‌کند تا زبان انسان را درک و پردازش کنند. NLP به هوش مصنوعی کمک می‌کند تا داده‌ها را تفسیر کند و تغییر دهد و کاربردهای متعددی مانند ترجمه، چت‌بات‌ها و دستیاران صوتی دارد.

مانند ChatGPT، Perplexity AI پاسخ‌های مفصلی به سوالات مختلف ارائه می‌دهد تا کنجکاوی کاربران را برطرف کند. با این حال، برنامه موبایل اختصاصی آن، آن را متمایز می‌کند که نیازی به ثبت‌نام در حساب کاربری ندارد و دسترسی آسان و بی‌درنگ در حالت رفت و آمد فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید: کاربرد هوش مصنوعی

مقایسه چت جی پی تی و هوش مصنوعی پرپلکسیتی

با مقایسه بین چت جی پی تی و Perplexity AI، می‌توانیم تفاوت‌های زیر را مشاهده کنیم:

 • لیست دانشگاه‌های برتر در حوزه هوش مصنوعی: هر دو هوش مصنوعی از منابع دانشگاهی استفاده می‌کنند. با این حال،Perplexity AI  لینک‌هایی را در همراه پاسخ خود ارائه می‌کند که شامل منابعی مانند US News and World Reports، وب‌سایت تکنولوژی CIO و وب‌سایت‌های برنامه‌ریزی کالج Great Value Colleges و Computer Science Degree Hub می‌شود.
 • به‌روزرسانی اطلاعات: Perplexity AI اطلاعات به‌روزتری ارائه می‌دهد و اطلاعات آن تا دسامبر ۲۰۲۲ به‌روز شده است، در حالی که GPT-4 اطلاعات خود را تا سال ۲۰۲۱ محدود کرده است.
 • منابع اضافی: Perplexity AI، منابع اضافی را در کنار پاسخ خود فراهم می‌کند.. این امر امکان به کاربر می‌دهد تا با استفاده از این منابع اطلاعات بیشتری را دریافت کند.

در نهایت، باید توجه داشت که هیچ چت‌بات هوش مصنوعی کامل نیست و کاربران همیشه باید از صحت و به‌روز‌بودن منابعی که Perplexity AI ارائه می‌دهد، اطمینان حاصل کنند.

آموزش کار با پرپلکسیتی

آموزش کار با پرپلکسیتی

برای کار با Perplexity AI، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به وبسایت Perplexity AI بروید.
 • سوال خود را در نوار جستجوی وبسایت وارد کرده و سپس روی پیکان آبی کلیک کنید.
 • پس از چند لحظه، پاسخی که Perplexity AI ارائه می‌دهد و همچنین منابعی که برای تأیید آن پیدا کرده است، را می‌توانید مرور کنید.
 • آیا سوالات بیشتری دارید؟ به راحتی از گزینه «سوالات بعدی را بپرسید» در پایین صفحه استفاده کنید تا پاسخ‌هایی که می‌خواهید را دریافت کنید.

و همین... به سادگی به این شکل از این هوش استفاده کنید!

بیشتر بخوانید: آینده هوش مصنوعی


capilot در نسبت با پرپلکسیتی چگونه کار می‌کند؟

پرپلکسیتی و کوپایلوت دو بخش از یک ابزار تحقیقاتی هستند که توسط Perplexity.AI ارائه می‌شود. فهمیدیم که پرپلکسیتی یک ابزار جستجوی پیشرفته است که به شما کمک می‌کند تا به سرعت و به دقت به اطلاعات مورد نیازتان دسترسی پیدا کنید. با استفاده از پرپلکسیتی، شما نیازی به جستجو در نتایج بی‌نهایت مرورگرها ندارید، زیرا پرپلکسیتی این کار را برای شما انجام می‌دهد.

کوپایلوت، ویژگی اضافی پرپلکسیتی است که تجربه جستجوی شما را به یک سطح جدید می‌برد. کوپایلوت تنها در جستجوی اولیه شما توقف نمی‌کند؛ بلکه مانند یک همکار کنجکاو، سوالات شما را دقیق‌تر می‌کند. هدف اصلی کوپایلوت، ارائه پاسخ دقیقی است که شما به دنبال آن هستید.

با دریافت جزئیات لازم، کوپایلوت به یک مأموریتی می‌رود تا در وب برای شما جستجو کند. او به یک منبع راضی نمی‌شود؛ بلکه منابع مختلف را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که شما پاسخی جامع و خلاصه‌شده دریافت می‌کنید. و البته، همیشه لینک‌های مفیدی به منابعی که با آنها مشورت کرده است، ارائه می‌دهد. گاهی او فقط یک سوال برای شفاف‌سازی از شما می‌پرسد و گاهی نیز چندین سوال برای شفاف‌سازی می‌پرسد. واقعاً این مورد بستگی به پرسش شما دارد و مطمئنا در طول زمان بهتر خواهد شد.

پرپلکسیتی دارای طرح‌های قیمت‌گذاری متنوعی است. طرح رایگان نیز در دسترس است که برای همه کاربران قابل دسترسی است. برای استفاده از طرح رایگان، می‌توانید به وبسایت رسمی مراجعه کنید و با استفاده از نوار جستجو سوالات خود را مطرح کنید. با این حال، این طرح قابلیت‌های محدودی ارائه می‌دهد. برای دسترسی به تمام قابلیت‌های پرپلکسیتی، باید طرح پرمیوم آن را بخرید که به شرح زیر است:

هزینه ماهیانه 20 دلار یا هزینه سالانه 200 دلار - استفاده نامحدود از کوپایلوت، دسترسی به GPT-4، پشتیبانی اختصاصی و اطلاعات به‌روز. طرح سالانه همچنین دارای یک آزمایش رایگان هفت روزه است.

بیشتر بخوانید: آموزش چت جی پی تی

پرپلکسیتی در مقایسه با بینگ

پرپلکسیتی در مقایسه با بینگ

بینگ و پرپلکسیتی برای بسیاری جایگزین چت جی پی تی است اما بیایید بینگ و پرپلکیسیتی را با همدیگر هم مقایسه کنیم. در ادامه، به بررسی موارد مختلف می‌پردازیم:

فناوری: هوش مصنوعی Perplexity AI، از مدل GPT-3 برای عملکرد پیش‌فرض خود استفاده می‌کند. اما همچنین دارای حالت Copilot است که بر پایه GPT-4 است. این حالت یک تجربه جستجوی هدایت شده است که شما را برای دریافت پاسخ‌های تفصیلی و شخصی‌سازی شده، به سمت اطلاعات بیشتر هدایت می‌کند.

از آنجا که Perplexity AI برای مدل GPT-4 به صورت نامحدود به شما دسترسی می‌دهد، شما می‌توانید از حالت Copilot استفاده کنید. اما تنها می‌توانید برای پنج پرسش از این حالت استفاده کنید (هر چهار ساعت یک بار). اگرPerplexity Pro  را با هزینه 20 دلار در ماه تهیه کنید، می‌توانید از این هوش استفاده بیشتری داشته باشید و همچنین به GPT-4 دسترسی نامحدود داشته باشید.

از سوی دیگر، بینگ فقط از مدل GPT-4 استفاده می‌کند. هرچند که تعداد سوالات محدودی (20 سوال) را پوشش می‌دهد، اما این محدودیت برای هر میتینگ است و شما می‌توانید در طول روز 10 میتینگ داشته باشید. به دلیل پردازش زبان بهتر و تشخیص الگوهای پیچیده‌تر، نسبت به نسخه‌های قبلی آن، این هوش نسبت به هوش‌های دیگر برتری بیشتری دارد.

عملکرد: هر دو Bing Chat و Perplexity AI به عنوان برنامه‌های مرورگری آنلاین در دسترس هستند. در حالی که Perplexity محدودیتی در مورد استفاده از مرورگرها ندارد، Bing  اجبار دارد از مرورگر Microsoft Edge استفاده کنید. در مورد برنامه‌های موبایل، برای استفاده از مدل Perplexity AI و نسخه رایگان (GPT-3) نیازی به ثبت نام از طریق مرورگر موبایل ندارید. بینگ همچنین برنامه‌های موبایل خود را برای دستگاه‌های iOS و Android  ارائه می‌دهد.

شما درباره مزایا و معایب پرپلکسیتی چه نظری دارید؟ و از بین پرپلکسیتی، بینگ و هوش مصنوعی گوگل بارد کدام یکی را ترجیح می‌دهید؟

حرف آخر؛ چرا باید از پرپلکسیتی استفاده کرد؟

پرپلکسیتی یک موتور جستجوی قدرتمند و کاربرپسند است که پاسخ‌های دقیق و قابل اعتمادی را به سوالات پیچیده ارائه می‌دهد. توانایی ارائه مراجع و اطلاعات به صورت زمان واقعی آن را از سایر چت‌بات‌های هوش مصنوعی متمایز می‌کند. با رابط کاربری آسان و عملکرد قوی، پرپلکسیتی ابزاری ارزشمند برای هر کسی است که به دنبال یک موتور جستجوی هوشمند و کارآمد مبتنی بر هوش مصنوعی می‌باشد.

منبع ۱/منبع ۲