ان اف تی از نظر فنی مفهومی پیچیده و از نظر کارکرد مفهومی مبهم است. از این رو با این که nft ها امروزه گسترش زیادی پیدا کرده ولی این که nft چیست هنوز در نزد بیشتر افراد سوال است. هنوز خیلی‌ها حتی نمی‌دانند والت چیست؟ NFT ها زمانی مطرح شدند که تصاویر ساده jpeg ذخیره شده بر روی بلاکچین به بازی‌‌های گوشی، موسیقی، فیلم، انیمیشن، ابزارهای پوشیدنی و موارد دیگر گسترش پیدا کردند. آنچه با Beeple، CryptoPunks و Bored Ape Yacht Club آغاز شد، اکنون شامل نایک، اسکوئر انیکس و دیزنی شده است.

اما کاربردهای تازه nft چیست؟ از توانمندسازی هنرمندان برای مالکیت آثارشان، مدیریت هزینه‌ها و کنترل پروفایل خود گرفته تا راه‌اندازی مدارس آنلاین و تامین مالی پروژه‌های هنری. NFT ها می‌توانند علاوه بر محتوای دیجیتال برای مفاهیم ناملموس مانند مالکیت معنوی، یا حتی نمایش اشیاء فیزیکی نیز استفاده شوند. فکر کردن به کاربرد آن فراتر از دنیای دیجیتال،عجیب است اما در حال حاضر کاربردهای عملی مختلفی برای آن وجود دارد. در زیر به جزئیات بیشتری در مورد نحوه عملکرد NFT ها می‌پردازیم. همچنین می‌توانید در مورد اینکه ان اف تی والت چیست و چگونگی کسب درآمد از NFT و آینده آن چیزهای بیشتری پیدا کنید.

NFT چیست؟

توکن‌های غیرقابل تعویض راهی برای ثبت هر شکل دیجیتالی یا در واقع کالای فیزیکی در بلاکچین است که به جای خرید کالای فیزیکی، در عوض یک فایل اثبات مالکیت نسخه اصلی را خریداری می‌کنید. یک واحد منحصر‌به‌فرد و غیرقابل تعویض از داده‌ها وجود دارد که برای اثبات مالکیت، در یک دفتر کل دیجیتال ذخیره شده است. تصویر ذخیره شده در سیستم شما تنها یک کپی از اثر اصلی است. این در واقع خود ان اف تی نیست، زیرا فایل اطلاعاتی را که بخشی از بلاکچین است و آن را به عنوان اصلی شناسایی می‌کند، در خود نگه نمی‌دارد.

NFT چیست؟

NFT ها به عنوان راهی برای ایمن‌سازی فایل‌های دیجیتالی طراحی شده‌اند که انحصار مالکیت را ایجاد و تضمین می‌کند که در نتیجه غیرمتمرکز و قابل ردیابی است. پس مصداق‌های nft چیست؟ آن‌ها می‌توانند هر شکلی از فایل دیجیتال را نشان دهند، خواه یک تصویر jpeg از یک قطعه هنری، یک ویدیو، بازی گوشی یا حتی توییت‌ها و میم‌ها باشد. یک NFT می‌تواند مانند کالای فیزیکی، فروخته شود. هنرمند می‌تواند حق امتیاز آن را حفظ کند یا به طور کامل به خریدار منتقل کند و یا درصدی از فروش ثانویه را برای خود محفوظ دارد. 

تبدیل این فایل‌ها به «توکن» و ایمن کردن آن‌ها در یک بلاکچین، خرید، فروش و تجارت این فایل‌ها را ممکن می‌کند و تقلب را کاهش می‌دهد. Nft ها ابتدا بیشتر بر روی بلاکچین اتریوم راه‌اندازی می‌شدند، اما بلاکچین‌های دیگر از جمله سولانا، FLOW و بیت کوین کش هم اکنون از آنها پشتیبانی می‌کنند. 

کاربردهای nft چیست؟

استفاده از NFT هنوز در مراحل ابتدایی خود است، اما واضح است که نه تنها بازی‌ها از این موضوع سود خواهند برد، بلکه افراد عادی نیز در زندگی روزمره خود از آن بهره خواهند برد. ان اف تی استفاده از بسیاری از خدمات را ساده می‌کند و شفافیت بسیاری از تراکنش‌ها را نیز افزایش می‌دهد، به ویژه هنگامی که صحبت از مالکیت دارایی‌های فیزیکی مانند آثار هنری، املاک و مستغلات، یک مفهوم یا ایده و موارد مشابه باشد. در ادامه توضیح خواهیم داد که در هر بخش کاربردهای nft چیست؟

ارتباط هنرمندان با nft چیست؟

ارتباط هنرمندان با nft چیست؟

اما ارتباط هنرمندان با NFT چیست؟ همان‌طور که می‌دانید امروز بسیاری از آثار هنری از بین رفته است. برخی با نمونه تقلبی جایگزین شدند و برخی به سرقت رفته‌اند. آثار هنری اصلی را می‌توان برای ردیابی از طریق NFT برچسب‌گذاری کرد. البته این در مورد آثار هنری جدید نیز صدق می‌کند.NFT ها در میان هنرمندان، گیمرها و برندها در همه بخش‌هایی که به دنبال یافتن فرصت‌های جدید باشند، کارکرد دارد. اما رویکرد جدید در بازار NFT چیست؟! 

برای هنرمندان، قدم گذاشتن در فضای ان اف تی امکان جدیدی برای فروش آثار هنری ایجاد می‌کند و برای طرفداران راهی برای حمایت از هنرمند محبوبشان فراهم می‌کند. افراد مشهور در حال پیوستن به هنرمندان در ایجاد پروژه‌های NFT هستند، برخی از این افراد مشهور از NFT های جدید خود در پروژه‌های رسانه‌ای استفاده می‌کنند، مانند مشارکت مدونا با Beeple. سلبریتی‌ها NFT های خود را ایجاد می‌کنند و یا به عنوان کلکسیونر در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در برندینگ کاربرد nft چیست؟

در برندینگ کاربرد nft چیست؟

NFT ها در حال تبدیل شدن به یک جریان درآمدی جذاب برای برندها هستند. این روزها شرکت‌های بزرگ و برندها همه منتظر یک فرصت برای سود و تبلیغات بیشتر هستند. بنابراین سوالی که شاید برای شما به عنوان مدیر یک کسب و کار پیش بیاید این است که در برندینگ و توسعه اقتصادی کاربرد NFT چیست؟ به‌طور مثال نایک استودیوی NFT RTFKT را خریداری کرد و از آن زمان با فروش ژتون‌های غیر قابل تعویض کلکسیونی و سفارشی کفش‌های کتانی نایک خبرساز شد. 

برندهای دیگری مانند آدیداس، کواچلا، سوپر باول و دولچه اند گابانا به روش‌های نسبتاً یکسانی برای ارائه گجت‌ها و اقلام دیجیتال کلکسیونی استفاده می‌کنند. برخی از شرکت‌ها ایده‌های جدیدی را امتحان می‌کنند. به عنوان مثال، سازنده عطر Byredo با RTFKT برای ایجاد رایحه‌هایی برای استفاده در متاورس شریک شده است. این عطرها هم دیجیتال هستند و هم نمونه واقعی دارند.

دنیای ورزش و nft

صحنه‌های برتر ورزشی روشی برای فروش کلکسیون‌های دیجیتالی به شکل کارت‌های قابل معامله از این لحظات نمادین ورزشی است. NBA با طرحی برای اضافه کردن جواهرات مجازی، لوازم جانبی و لباس‌هایی که می‌توانند در رسانه‌های اجتماعی استفاده شوند، قصد دارد این جریان درآمد را تا جایی که می‌تواند گسترش دهد. 

موسیقی و ان اف تی

موسیقی و ان اف تی

نوازندگان به کاربران بزرگ NFT ها تبدیل شده‌اند، از حراج یادگاری‌ها گرفته تا انتشار آلبوم به عنوان توکن‌های غیر قابل تعویض. موزیسین‌ها حقوق و اصل آثار خود و همچنین ویدیوهای کوتاه و کلیپ‌های موسیقی خود را در قالب ان اف تی می‌فروشند. اگر بررسی کنید که بازارهای اختصاصی موسیقی NFT چیست به ابزاری عالی برای نوازندگان و گروه‌های موسیقی دست پیدا می‌کنید تا به روش‌های معناداری با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند. 

اطمینان از اصالت محصولات

برای بررسی اعتبار محصولی که خریداری می‌کنید، کاربرد nft چیست؟ از آنجایی که بلاکچین می‌تواند اطلاعات مربوط به محصول را به طور دائم ذخیره کند و در عین حال این سابقه شفاف است، بررسی اصالت اطلاعات ذخیره شده یک محصول در دفتر کل یک بلاکچین کار ساده‌ای خواهد بود. همچنین این فرآیند می‌تواند برای ذخیره اطلاعات در مورد فرآیند تولید استفاده شوند. یکی از مشکلات جهان در حال حاضر محصولات تقلبی مانند مکمل‌ها و داروها است، NFT ها می‌توانند با ردیابی محصولات به حل این مشکل کمک کنند. 

اطمینان از اصالت محصولات

تصور کنید فقط یک کد QR مکمل غذایی را که آنلاین خریده‌اید اسکن می‌کنید و کل مسیر آن از تولید تا ارسال به دست مشتری را مشاهده می‌کنید. برنامه‌های کاربردی ان اف تی به محصولات مصرفی نیز محدود نمی‌شود. شرکت‌هایی از NFT ها برای اهداف نمونه سازی طراحی صنعتی با موفقیت استفاده کرده‌اند.

چگونگی نمایش زنجیره تامین به وسیله nft 

تأیید اینکه یک محصول از کجا آمده‌، چه چیزی در آن وجود دارد و مواردی از این قبیل، مشکل بزرگی است. اما با استفاده از بلاکچین، NFT ها را می‌توان به محصول متصل کرد و به آن یک شناسه NFT داد که قابل دستکاری نیست. این به مشتریان اطلاعاتی در مورد آنچه بابتش هزینه کرده‌اند خواهد داد. علاوه بر این، NFT ها می‌توانند به شرکت‌ها این امکان را بدهند که تولیدات خود را از انبار تا حمل و نقل و تحویل به مشتری ردیابی کنند. این باعث حفظ شفافیت در زنجیره تامین یک شرکت می‌شود.

ثبت املاک و مستغلات با ان اف تی

NFT های دارای مهر زمانی می‌تواند برای انتقال اسناد زمین، ارائه مدرک مالکیت و حتی پیگیری تغییرات ارزش ملک در طول زمان استفاده شود. NFT ها را می‌توان در املاک و مستغلات برای ساده‌سازی و سرعت بخشیدن به تراکنش‌ها، فعال کردن قراردادهای هوشمند برای ایجاد خدمات اجاره غیرمتمرکز خانه استفاده کرد.

حتی می‌توانید املاک دیجیتال و دارایی‌های سه بعدی مانند مبلمان را به عنوان ان اف تی خریداری کنید. یک خانه دیجیتالی به نام «خانه مریخ» طراحی شده توسط هنرمند کانادایی کریستا کیم به قیمت 500000 دلار فروخته شد.

ثبت سوابق پزشکی و تایید هویت در nft چیست

ثبت سوابق پزشکی و تایید هویت در nft چیست

بیمارستان‌ها، شرکت‌های بیمه و سایر سازمان‌ها شروع به کشف این موضوع کرده‌اند که مزایای nft چیست و چگونه بلاک‌چین‌ها می‌توانند با تأیید هویت بیمار و ثبت اقدامات پزشکی انجام‌ شده به بهبود عملیات درمان کمک کنند. ثبت NFT در دفتر کل بلاکچین می‌تواند سوابق پزشکی افراد را بدون به خطر انداختن اطلاعات خصوصی محرمانه یا خطر دستکاری ذخیره کند. تراکنش‌های NFT قبل از اینکه به‌طور دائم به زنجیره بلاکچین اضافه شوند، توسط چندین گره اعتبارسنجی می‌شوند و اطمینان حاصل می‌کنند که هر رکورد دقیق و ایمن است و تنها در صورت لزوم به ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی اجازه دسترسی لازم را می‌دهند. 

مالکیت معنوی و اختراعات

NFT ها برای محافظت از مالکیت معنوی و حق ثبت اختراع عالی هستند. توکن‌های NFT به کاربران اجازه می‌دهند مالکیت خود را بر هر محتوایی ثابت کنند، که با ابزارهای سنتی حقوقی مانند علائم تجاری و حق چاپ ممکن نیست. زنجیره NFT تغییر ناپذیر خواهد بود، بدین ترتیب مالک یک IP می‌تواند با مهرهای زمانی ان اف تی ثابت کند که خالق اصلی یک اثر در هر مقطع زمانی بوده است. NFT ها می‌توانند برای محافظت و تأیید مالکیت اختراع استفاده شوند. یک دفتر کل عمومی ایجاد می‌کنند که تمام تراکنش‌های مربوط به پتنت‌ها را مستند می‌کند.

معنای ثبت اسناد اداری و مدارک تحصیلی در nft چیست؟

NFT ها راه خوبی برای نشان دادن اعتبار علمی هستند. NFT ها می‌توانند با صدور توکن برای هر دوره تکمیل شده همراه با تأیید مدارک کسب شده از طریق سیستم‌های تأیید قرارداد هوشمند، رکوردهای تغییرناپذیر برای هر دوره‌ ایجاد کنند و با دیگران به اشتراک بگذارند.

بلیط nft چیست؟

بلیط nft چیست؟

در آینده‌ای نزدیک از NFT به عنوان جایگزین بلیط‌ها استفاده می‌شود. برای مثال، کارت‌های پارکینگ را می‌توان با بلیط‌ ان اف تی جایگزین کرد. اما روش کار این بلیط nft چیست؟ به آنها شناسه منحصربه‌ فردی اختصاص داده شده است که هنگام ورود برای اهداف اعتبارسنجی از آن استفاده می‌کنید. همین مفهوم در مورد توکن‌های اتوبوس یا سایر اشکال حمل و نقل که در آن تایید پرداخت در نقاط مختلف سفر شما از طریق اسکنر انجام می‌شود، قابل اجرا است.

رای دادن و رای‌ گیری با nft

در بسیاری از کشورها، رای‌دهندگان باید هنگام مراجعه به مراکز رای گیری برای رای دادن، کارت شناسایی عکس‌دار و مدرک اقامت خود را به همراه داشته باشند. NFT ها هویت دیجیتالی را برای افراد بدون مدارک فیزیکی که ثابت می‌کند و نشان می‌دهد که آنها در کجای کشور زندگی می‌کنند. NFT ها به عنوان یک رکورد رسمی از کسانی که رای داده‌اند و آرای آنها عمل می‌کند. این به حذف تقلب در رای گیری کمک می‌کند.

کسب درآمد از بازی های NFT 

NFT ها و صنعت بازی گوشی را می‌توان با اجازه دسترسی پلتفرم NFT به دنیای بازی در هم ادغام کرد. NFT ها نحوه بازی و ساخت بازی‌ها را تغییر می‌دهند. NFT ها به توسعه دهندگان بازی برای گسترش نام تجاری خود و ایجاد جریان درآمدی مازاد کمک می‌کنند، در حالی که به گیمرهایی که دارای شخصیت‌ها یا آیتم‌های بازی هستند انگیزه بیشتری برای ادامه می‌دهد.NFT ها امکان تجارت آسان‌تر در بازی را فراهم می‌کنند، که می‌تواند ارزش را نیز افزایش دهد. تراکنش‌ها بلافاصله از طریق بلاکچین انجام می‌شود که فرصتی را برای مبادله سلاح یا سایر تجهیزاتی که توسط گیمرها آزمایش شده است، ایجاد می‌کند. 

کسب درآمد از بازی های NFT

بازیکنان می‌توانند شخصیت‌ها یا کارت‌های یک بازی ان اف تی مانند Axie infinity یا Gods Unchained را بخرند و قهرمانان خود را توسعه دهند که هرچه منحصر‌به‌فردتر شوند، متقابلاً ارزشمندتر نیز می‌شوند.NFT ها به عنوان دارایی‌های درون بازی می‌توانند توسط بازیکنان خرید و فروش شوند مانند شمشیرها، پوسته‌ها یا آواتارهای منحصربه‌فرد. این می‌تواند به دسترسی بیشتر گیمرها برای ساخت یا سرمایه‌گذاری در بازی‌ها منجر شود.

از کجا می توانم NFT بخرم؟

رایج‌ترین روش خرید و فروش توکن غیر قابل تعویض در بازارهای NFT است. این بازارها پلتفرم‌های فروشگاهی هستند که به طور خاص برای حراج NFT ها ایجاد شده‌اند. محبوب‌ترین آنها OpenSea، Rarible، SuperRare، Nifty Gateway، Magic Eden و Foundation هستند. اگر قصد خرید nft را دارید، بسته به چیزی که می‌خواهید بخرید، می‌توان آن‌ها را در پلتفرم‌های مختلفی خریداری کرد که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند. ابتدا باید در پلتفرم متناسب با نیاز خود ثبت نام کنید. 

در مرحله بعد به یک کیف پول ارز دیجیتال نیاز دارید که با پلتفرمی که قصد دارید روی آن خرید کنید مرتبط شود. سپس برای پرداخت ارزش ان اف تی و تراکنش‌های شبکه، باید ارز دیجیتال متناسب با شبکه آن پلتفرم را در کیف پول واریز کنید. به دلیل تقاضای زیاد برای بسیاری از انواع ان اف تی آنها اغلب به صورت حراج زمانبندی شده منتشر می‌شوند.

چه کسی می تواند NFT بسازد؟

از نظر فنی، هر کسی که بتواند یک اثر هنری بسازد، می‌تواند آن را به یک NFT در بلاکچین تبدیل کند و آن را برای فروش در یک بازار انتخابی قرار دهد. حتی می‌توانید درصدی را به عنوان کمیسیون مشخص کنید، که هر بار که اثر را مجدد بفروشد، به شما پرداخت شود. به این فرآیند مینت کردن می‌گویند. دقیقاً مانند مراحل خرید NFT، به یک کیف پول ارز دیجیتال نیاز دارید و باید برای پرداخت هزینه پلتفرم بازار و همچنین کارمزدهای شبکه، ارز دیجیتال متناسب را در کیف پول موجود داشته باشید. بازارها و پروژه‌های NFT در تلاشند تا بتوان NFT‌ها را با استفاده از ارز فیات از طریق کارت‌های اعتباری و نقدی خریداری کرد.

ان اف تی و مسئله محیط زیست

ایجاد دارایی‌های بلاکچین، از جمله NFT ها، به مقدار زیادی قدرت محاسباتی نیاز دارد، بنابراین مقدار زیادی انرژی مصرف می‌کند. برخی نگران تاثیرات آن بر محیط زیست هستند. اتریوم، بیت کوین و موارد مشابه بر مبنای سیستم «اثبات کار» و حل یک سری معماهای پیچیده ساخته شده‌اند تا سوابق مالی کاربران را ایمن نگه دارند. این سیستم انرژی فوق‌العاده‌ای مصرف می‌کند. بلاکچین‌های جدید مانند palm, flow و wax کم انرژی هستند و در تلاشند که با کاشت درخت، انتشار گازهای گلخانه‌ای را جبران کنند. در عین حال هزینه تراکنش گس پایینی دارند. 

ان اف تی و مسئله محیط زیست

برای مثال، توکن Polygon بیان می‌کند که برای مینت کردن ان اف تی در این بلاکچین، همان مقدار انرژی هزینه دارد که برای ارسال سه ایمیل هزینه می‌شود. غول رسانه‌های اجتماعی متا همچنین فاش کرده است که به برنامه‌های خود برای ادغام بلاکچین‌های اتریوم، پلیگون، سولانا و فلو در اینستاگرام ادامه می‌دهد. 

آیا حباب ان اف تی در آینده خواهد ترکید؟

به طور گسترده گزارش می‌شود که رشد ارزش NFT کند شده است. فروش NFT ها 90 درصد در سال‌های اخیر کاهش یافته است، اما علیرغم آن بسیاری از برندهای فناوری و رسانه بیش از هر زمان دیگری مشتاق پذیرش ان اف تی هستند. برای کلکسیونرها این بدان معناست که NFT ها ارزان‌تر شده‌اند، این نشان دهنده زمان خوبی برای جستجوی پروژه های جدید و جالب است. بسیاری وضعیت را با حباب dot.com در اواخر دهه 1990 مقایسه می‌کنند.

در حالی که بسیاری از وب‌سایت‌ها در آن زمان بسته شدند، کسب‌وکارهای بزرگ مانند آمازون، فیس‌بوک و گوگل نیز به وجود آمد. در حال حاضران اف تی ها کسب درآمد برای برخی افراد هستند و امکانات جدیدی برای هنر دیجیتال ایجاد می‌کنند. 

کلام آخر 

اصطلاح و کاربرد nft به قدری گسترده است که ممکن است با طرح‌هایی برخورد کنید که قانونی به نظر نمی‌رسد. همیشه لازم است بررسی کنید. هرگز NFT های رایگان را نپذیرید و اگر چیزی بیش از حد ساده به نظر رسید، بهتر است از آن اجتناب کنید. همچنین پروژه‌ها و طرح‌های نامناسبی وجود داشته است که از هم پاشیده شده و خریداران را دست خالی گذاشته است. اما بسیاری از NFT ها خوب هستند و هنرمندان خوبی در این فضا فعالیت می‌کنند. 

با این حال، ما توصیه می‌کنیم برای استفاده از پلفرم‌های nft بررسی دقیق انجام دهید. به این نکته توجه کنید که همه پروژه‌های NFT برای کسب درآمد طراحی نشده‌اند و ارزش NFT ها می‌تواند افزایش یا کاهش یابد. بنابراین تحقیقات خود را انجام دهید و ببینید چه کسی پشت پروژه است، کاربرد nft چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد و چه ویژگی‌هایی دارد. در واقع باید بفهمید در پایان صاحب چه چیزی خواهید شد؟

منبع: hongkiat