استفاده از هدفون و هندزفری در طول زندگی یک امر بدیهی و متداول است و همین امر باعث محبوبیت هرچه بیشتر این نوع وسایل در دنیای مدرن شده‌ است. در طول پیشرفت صنایع ارتباطی، وسایلی نظیر هدفون و هندزفری نیز از این قاعده مستثنی نیستند. توسعه‌هایی نظیر تنظیمات هندزفری گوشی و هدفون ارتقای بسیاری در طی چند دهه اخیر داشته و از این فناوری‌ها، می‌توان به نویز کنسلینگ اشاره کرد. اگر به دنبال توضیح جامعی در مورد نویز کنسلینگ هستید، می‌توان به قابلیتی اشاره کرد که جلوی نویزهای مزاحم اطراف را می‌گیرد. حال سوال‌هایی که در این زمینه رخ می‌دهد؛ نظیر نویز کنسلینگ چیست؟ چگونه نویز کنسلینگ را فعال کنیم؟ در ادامه مقاله به بررسی جامع نویز کنسلینگ پرداخته می‌شود پس با ما همراه باشید.

نویز کنسلینگ چیست؟

نویز کنسلینگ چیست؟

این اتفاق برای اکثریت شماها رخ داده که در محیط‌های شلوغ و پرسروصدا مانند مکان‌های عمومی و خیابان‌ها تصمیم داشته‌باشید که موسیقی یا کتاب صوتی گوش بدهید ولی به دلیل صداهای مزاحم اطراف کارهای خود را به ساعت‌های بعد واگذار کنید یا مجبور شوید صدای هدفون یا هندزفری خود را بیشتر کنید که این امر در طول زمان منجر به آسیب جدی به گوش‌هایتان می‌شود. این مواقع بی‌شک بسیار آزاردهنده می‌باشد. ولی قابلیت نویز کنسلینگ نجات‌دهنده شما از این مشکل است. برای فهمیدن اینکه نویز کنسلینگ چیست؟ ابتدا باید با مفهوم خود نویز آشنا شوید. به هر صدای ناخواسته‌‌ای که هنگام شنیدن یک محتوا مثل موسیقی به گوش‌تان می‌خورد، نویز گفته‌ می‌شود.

نویز کنسلینگ به معنای حذف صداهای مزاحم اطراف در هنگام کار با هدفون یا هندزفری می‌باشد. در واقع این سیستم باعث می‌شود که صداهای اضافی اطراف شنیده نشود. در این شرایط لازم نیست که صدای هدفون یا هندزفری خود را بالا ببرید. با استفاده از این قابلیت ضمن اینکه می‌توانید با صدای استاندارد به کارهای خود بپردازید صداهای اطراف نیز مزاحمتی برای شما نخواهد داشت. در واقع این ویژگی سبب حذف کامل سروصدای محیط نمی‌شود ولی تفاوت چشمگیری بین هدفون‌ها یا هندزفری‌های دارای این قابلیت با آن‌ها که نویز کنسلینگ ندارند، وجود دارد. در حال حاضر هدفون‌ها و هندزفری‌های رده بالای شرکت‌های زیادی از قابلیت نویز کنسلینگ برخوردار هستند اما این ویژگی تنها در برخی محصولات به خوبی عمل می‌کند و همین عملکرد باعث فروش مناسب آن‌ها در بازار شده‌است. از بهترین هندزفری‌ها که این عملکرد را به خوبی پوشش می‌دهند، می‌توان به هندزفری اپل، هندزفری سامسونگ و هندزفری شیائومی اشاره کرد.

چگونه نویز کنسلینگ را فعال کنیم؟

چگونه نویز کنسلینگ را فعال کنیم؟

این فناوری به صورت فعال و غیرفعال ارائه می‌شود. نویز کنسلینگ غیرفعال امروزه در بسیاری از هدفون‌ها و هندزفری‌ها وجود دارد. عملکرد نویز کنسلینگ‌های غیر فعال به گونه‌ای است که هنگام استفاده از هدفون یا هندزفری با ایجاد خلا و مسدود کردن راه‌های ورودی صدا به گوش باعث می‌شود که کم‌ترین میزان صدای اطراف به گوش برسد، اما نویز کنسلینگ غیر فعال در محیط‌هایی که آلودگی صوتی آن‌ها بیش از حد مجاز است، شاید عملکرد مناسبی نداشته‌ باشد. به همین دلیل شرکت‌های پرطرفدار ساخت این تکنولوژی سعی داشته‌اند که ویژگی نویز کنسلینگ فعال را نیز به هدفون‌ها یا هندزفری‌های خود اضافه کنند. اما چگونه نویز کنسلینگ را فعال کنیم؟ برای پاسخ به این پرسش سه مدل از بهترین برندها مورد بررسی قرار می‌گیرد. در ادامه به بررسی مراحل فعال کردن این قابلیت در برخی برندها پرداخته‌ می‌شود.

فعال کردن نویز کنسلینگ برای هندزفری اپل

چندی است که با پیشرفت تکنولوژی، هندزفری‌های اپل نیز با قابلیت حذف صدای اطراف خود وارد بازار شده‌اند. اپل توانست با عرضه انواع مدل هندزفری‌های خود سروصدای بسیار زیادی را در بازار فروش به پا کند. خوشبختانه شرکت اپل، هندزفری‌های خود را به گونه‌ای طراحی کرده است که به طور خودکار تا حدی می‌توانند صداهای اضافه و نویزهای اطراف شما را شناسایی کنند، این قابلیت به صورت پیش‌فرض بر روی تمام هندزفری‌های اپل قرار دارد که تا حدودی می‌تواند باعث لغو سروصدا و شفافیت بهتر در ارسال صوت شود، اما برخی موارد با تمامی این تدابیر باز هم کاربران نیاز دارند تا صدای آن‌ها رساتر شود.

اگر موبایلی که به آن هندزفری اپل را متصل می‌کنید، از برند اپل باشد مراحل فعال کردن نویز کنسلینگ آن عبارتند از:

فعال کردن نویز کنسلینگ برای هندزفری اپل

 1. در قسمت چپ صفحه اصلی انگشت خود را از بالای صفحه به پایین بکشید.
 2. در این بخش روی لغزنده صدا ضربه بزنید و آن را نگه دارید تا تنظیمات مربوطه نمایش داده‌ شود.
 3. با روشن کردن حالت نویز کنسلینگ آن را فعال کنید.

اگر قصد دارید این حالت را به طور مستقیم در هندزفری اپل فعال کنید و دسترسی به موبایل خود ندارید، مراحل فعال سازی آن عبارتند از:

فعال کردن نویز کنسلینگ برای هندزفری اپل

 1. دست خود را بر روی سنسور هندزفری فشار دهید و به مدت چند ثانیه نگه‌ دارید.
 2. با شنیدن صدای بوق به شما این اطمینان را می‌دهد که حالت نویز کنسلینگ فعال شده‌ است.
 3. هر حالت دارای صدای زنگ متفاوتی می‌باشد که به شما کمک می‌کند که قصد دارید در کدام حالت نویز کنسلینگ قرار بگیرید.

فعال کردن نویز کنسلینگ برای هندزفری سامسونگ

سامسونگ امروزه علاوه بر گوشی‌های پرچمدار و ساعت‌های هوشمند، نسل جدیدی از هندزفری‌های خود را نیز وارد بازار کرد و این برند توانسته در کنار قیمت پایینی که برای محصولات خود در نظر گرفته، امکانات جذابی را ارائه دهد. یکی از ویژگی‌های این هندزفری‌ها حذف نویز فعال در محیط اطراف خود می‌باشد. این قابلیت سبب شده که در زمان شنیدن صدای موسیقی یا انجام مکالمه تلفنی، صدای محیط فیلتر شود. نویز کنسلینگ هندزفری سامسونگ بین سه حالت روشن، خاموش و شفاف قرار دارد. زمانی که هندزفری روی گزینه شفاف قرار دارد، شما می‌توانید هم صدای موسیقی را با کیفیت عالی و همچنین صدای محیط اطراف را به خوبی بشنوید. 

اگر گوشی شما از برند سامسونگ است و قصد دارید نویز کنسلینگ را در آن روشن کنید. مراحل فعال سازی آن عبارتند از:

فعال کردن نویز کنسلینگ برای هندزفری سامسونگ

 1. هندزفری را به گوشی متصل کنید.
 2. سپس به بخش تنظیمات رفته و گزینه قابلیت دسترسی را انتخاب کنید.
 3. از بین گزینه‌های موجود، بر روی گزینه بهبود شنوایی کلیک کنید.
 4. در آخر با فعال کردن گزینه تقویت صدا با کاهش نویز، می‌توانید قابلیت نویز کنسلینگ را فعال کنید.
 5. توجه کنید که در پایین صفحه سمت راست، آدمکی نمایش داده‌ می‌شود که برای شروع یا توقف این عملکرد روی آن می‌توانید ضربه بزنید.

اگر هم قصد دارید که با کمک خود هندزفری سامسونگ و بدون دخالت گوشی موبایل این ویژگی را فعال‌سازی کنید. مراحل آن عبارتند از:

فعال کردن نویز کنسلینگ برای هندزفری سامسونگ

 1. برای این کار کافی است دکمه‌ای که در قسمت پایینی هندزفری‌ها تعبیه شده را لمس کرده و نگه‌ دارید.
 2. با انجام این کار صدای بوق مانندی به گوش می‌رسد که نشان‌دهنده فعال بودن حالت نویز کنسلینگ است.

فعال کردن نویز کنسلینگ برای هندزفری شیائومی

شیائومی شرکت جوانی است که به دلیل کیفیت برتر محصولاتش توانسته در جایگاه محبوب‌ترین برندها قرار گیرد. یکی از فناوری‌های این شرکت هندزفری‌های دارای قابلیت نویز کنسلینگ می‌باشد. در واقع این برند توانسته با طراحی خوب خود، نظر افراد بسیاری را به خود جذب کند. با داشتن هندزفری شیائومی می‌توانید تحت هر شرایطی و حتی در حین انجام سنگین‌ترین ورزش‌ها از گوش دادن به موزیک لذت ببرید. به علاوه نکته مثبت دیگری که اکثر هندزفری‌های شیائومی آن را دارا هستند، مناسب بودن آن‌ها برای بازی‌های موبایل می‌باشند. این شرکت هندزفری‌هایی با قیمت‌های مختلف، طرح‌ها و رنگ‌های گوناگون را وارد بازار کرد تا سلیقه‌های مختلفی را تحت پوشش قرار دهد و تا حد زیادی هم موفق عمل کرده‌ است. اگر موبایل شما شیائومی است، مراحل فعال کردن نویز کنسلینگ آن عبارتند از:

فعال کردن نویز کنسلینگ برای هندزفری شیائومی

 1. بلوتوث موبایل خود را روشن کنید.
 2. با باز کردن درب کیس شارژ هندزفری به موبایل شما وصل می‌شود.
 3. در تنظیمات به بخش بلوتوث رفته و گزینه‌ای به عنوان نام هندزفری متصل شده نمایش داده می‌شود، آن را انتخاب کنید.
 4. بعد از اینکه وارد تنظیمات هندزفری شده‌اید، با انتخاب حالت نویز کنسلینگ هندزفری سروصدای اطراف را به حداقل ممکن می‌رساند.

حالت فعال کردن نویز کنسلینگ برای زمانی که موبایل شما شیائومی نباشد یا قصد دارید که از طریق خود هندزفری این حالت را فعال کنید. عبارتند از:

 1. هندزفری را داخل گوش خود قرار دهید، توجه کنید که در این حالت وصل بودن هندزفری به موبایل اهمیتی ندارد.
 2. قسمت حساس به لمس را در هندزفری چپ یا راست به مدت یک ثانیه نگه‌دارید. با انجام این کار، حالت نویز کنسلینگ فعال می‌شود. 

کلام آخر

در این مقاله از وب سایت همه‌ چی آنلاین سعی شد به بررسی ویژگی بی‌نظیر نویز کنسلینگ پرداخته‌شود. نویز کنسلینگ قابلیتی است که هم از سیستم شنوایی شما محافظت می‌کند و هم تمرکز بیشتری روی موزیک خواهید داشت. در بازار، هندزفری‌های بسیاری وجود دارند که مجهز به این قابلیت هستند که شما می‌توانید با توجه به سلیقه و بودجه‌ی خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. البته در نظر داشته‌باشید که حتی اگر بهترین هندزفری نویز کنسلینگ را خریداری کنید، نمی‌تواند تمامی صداهای محیط اطراف خود را حذف کند. اما به هر حال شنیدن موسیقی یا فایل صوتی در سکوت بیشتر نیز غنیمت است. با این اوصاف می‌توان انتظار آینده‌ای روشن را از این فناوری داشت. 

منبع: amazon