ظهور NFTها نوید یک نظم جدید و هیجان انگیز را می‌دهد که در آن بازیکنان نقش‌ موثری در اقتصاد بازی ایفا می‌کنند و از فرآیند بازی در والت خود سود به‌دست می‌آورند. اما والت چیست؟ بازی ان‌ اف‌ تی چیست؟ هر ماه بازی nft جدیدی با عناوین ترکیبی التقاطی از سبک‌ها و ژانرها، از جمله بازی‌های نبرد با کارت و ماجراجویی‌های حماسی نقش آفرینی عرضه می‌شوند. همه اینها بازی‌ها برای کسب درآمد نیستند، اما همه آنها مالکیت بخشی از بازی‌ را برای بازیکنان امکان‌پذیر می‌کند.

برای بسیاری از بازی‌های NFT، چه از نظر بصری و چه از نظر فنی، شروع کار است، اما تغییرات و پیشرفت‌های هیجان‌انگیزی در حال وقوع است که کاملاً با جنبه‌های فنی گسترده‌تر توکن‌های غیرقابل تعویض و کاربردهای آن‌ها در هم تنیده شده‌اند. تنوع ژانرها همراه با پیچیدگی‌های ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین، درک بازی NFT را کمی سخت کرده است. مسائلی همچون اینکه والت چیست؟ و یا نحوه ذخیره کردن ایمن توکن‌های nft چگونه است؟ در این راهنما، خلاصه‌ای از برخی از بهترین بازی های NFT موجود امروز را به شما ارائه می‌کنیم. با این حال، قبل از بررسی لیست بهترین بازی ان اف تی اجازه دهید ابتدا در مورد بازی مبتنی بر NFT صحبت کنیم.

آیا می توانید با بازی NFT درآمد کسب کنید؟

گیمرها علاوه بر اختصاص دادن زمان و تلاش خود، باید مقدار معینی پول خرج کنند تا به رتبه‌های بالاتر صعود کنند یا آیتم‌های کمیاب درون بازی را به دست آورند. در حالی که مالکیت واقعی به گیمر تعلق نمی‌گیرد، بلکه به توسعه دهندگان بازی می‌رسد. توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، نشان داده‌اند که پتانسیل تغییر دنیای بازی را دارند. بازی‌های NFT با تجربیات رایج متفاوت هستند، زیرا اقلام خریداری شده یا به دست آمده را می‌توان با پول واقعی در بازی و یا حتی بین بازی‌ها معامله کرد.

یک بازی NFT طراحی‌های معمولی بازی را با مکانیسم‌هایی ترکیب می‌کند تا به کاربران اجازه دهد کنترل بیشتری بر دارایی‌های درون بازی مانند پوسته‌ها، شخصیت‌ها، سلاح‌ها، سرزمین‌های مجازی و موارد دیگر داشته باشند. این امر با راه‌اندازی بازی‌ها روی بلاکچین و ترکیب آن‌ها با اقتصادهای ارز دیجیتال امکان‌پذیر می‌شود. پذیرش استانداردهای توکن‌های غیرمثلی به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که منحصر به فرد بودن و غیرقابل دستکاری بودن این آیتم‌های درون بازی را حفظ کنند.

به همین دلیل است که برخی از دارایی‌های بازی بلاکچین گران‌تر از بازی‌های معمولی است. گیمرها می‌توانند آیتم‌های جدید ایجاد کرده یا پرورش دهند که حقوق مالکیت انحصاری روی آن‌ها دارند و می‌توانند آنها را بفروشند و یا آنها را در بازارهای بومی تعریف شده در خود بازی یا در بازارهای واسطه شخص ثالث خرید و فروش کنند. مدل بازی nft می‌تواند به عنوان راهی برای هم‌افزایی هر دو طرف در نظر گرفته شود. از یک طرف، شرکت‌های بازی می‌توانند اقتصاد درون بازی پر جنب و جوش‌تری ایجاد کنند و از سوی دیگر، گیمرها می‌توانند دارایی‌های درون بازی خود را داشته باشند و برای زمانی که صرف کرده‌اند، پاداش دریافت کنند.

آیا بازی های NFT رایگان برای موبایل وجود دارد؟

با ضریب نفوذ جهانی گوشی‌های هوشمند در زندگی ما، بسیاری از کاربران دستگاه‌های تلفن همراه به بازی‌های رایگان دستیابی پیدا کرده‌اند. به طوری که امروزه 43 درصد از کل کاربرد گوشی‌های هوشمند مربوط به صنعت بازی گوشی است. این روند در کشورهای در حال توسعه مانند فیلیپین که بسیاری از بازیکنان می‌توانند در تلفن‌های اندرویدی یا تبلت‌های خود بازی کنند، رواج بیشتری دارد. توسعه‌دهندگان بازی در صنعت GameFi بازی nft را در چندین دستگاه برای کسب درآمد قابل اجرا کرده‌اند.

برخی از بهترین بازی‌ های NFT مانند Gods Unchained و Splinterlands رایگان هستند، اما اکثر آنها از شما می‌خواهند که مبلغ مشخصی را برای خرید یک بسته اولیه یا پیشرفت بیشتر هزینه کنید. برای شروع کسب درآمد از بازی nft، باید ابتدا هزینه اولیه خود را بازیابی کنید، که ممکن است بین 50 تا 80 روز طول بکشد. برای بررسی این بازی‌ها در ادامه با ما باشید.

بازی اکسی Axie Infinity

بازی اکسی Axie Infinity

Axie Infinity تا حد زیادی از سری بازی‌های پوکمون وام گرفته شده است. در این بازی nft مبتنی بر اتریوم، بازیکنان حیوانات دیجیتال مبتنی بر NFT به نام Axies را برای مبارزه با سایر بازیکنان پرورش داده و جمع‌آوری می‌کنند. هر یک از Axies دارای نقش وارثتی خاص خود هستند. بنابراین، نقاط ضعف و قوت Axies به فرزندان آنها منتقل می‌شود. این حیوانات دیجیتال در بازارهای NFT قابل معامله هستند و قیمت هر کدام به کمیاب بودن و ویژگی‌های منحصر به فرد هر کدام بستگی دارد.

این بازی nft دارای حالت‌های استاندارد کوئست، نبردهای بازیکن در مقابل بازیکن (PVP) و ماجراجویی است. برای هر مرحله‌ که می‌گذارنید، معجون عشق (SLP) دریافت می‌کنید. برای هر تلاشی برای پرورش یک Axie جدید، باید مقدار مشخصی SLP بپردازید که می‌توانید آن را از صرافی‌ها خریداری کنید. AXS توکن ERC20 بومی پلتفرم اکسی است که به عنوان توکن حاکمیتی عمل می‌کند.

همچنین سرویس استیکینگ بازی را راه اندازی می‌کند. امسال شاهد تعدادی به‌روزرسانی برای Axie Infinity بوده‌ایم که بازی را قابل دسترس‌تر کرده و نحوه استفاده از Axies را گسترش داده است. به عنوان مثال، برنامه جدید Builder برای گسترش متاورس اکوسیستم بازی Axie Infinity در حال توسعه است و به بازیکنان امکان می‌دهد بازی‌های ساخته‌شده بر روی موتور Axie Infinity را ارسال کنند. در کشورهای در حال توسعه مانند فیلیپین که بازیکنان می‌توانند نسبت به سرانه آن کشور درآمد قابل توجهی از بازی کردن کسب کنند، Axie Infinity بسیار محبوب بوده است.

در حالی که افرادی در فیلیپین با بازی Axie Infinity دستمزد معقول دریافت می‌کنند، هزینه شروع بازی Axie Infinity حداقل به چند صد دلار رسیده است. برای شروع بازی، باید 3 Axies را خریداری کنید. از 27 اکتبر 2021، قیمت ارزان‌ترین Axie که می‌توانید در بازار پیدا کنید 93 دلار است. ابتکاراتی مانند بورسیه Axie وجود دارد: حامیان مالی سه Axie را قرض می‌دهند و در یک طرح تقسیم سود شرکت می‌کنند که می‌تواند باعث شود بازیکنان حدود 50٪ - 70٪ درآمد داشته باشند.

بازی NFT ایلوویوم Illuvium

بازی NFT ایلوویوم Illuvium

Illuvium یک RPG جهان باز آینده است که شباهت‌هایی به Pokemon دارد، به این ترتیب که بازیکنان در دنیای دیجیتال پر از هیولاهای کمیاب و غیرمعمول معروف به Illuvials قرار می‌گیرند که می‌توانند آنها را بگیرند، جمع آوری کنند، آموزش دهند و با آنها مبارزه کنند. هدف این بازی nft ساختن یک تیم قدرتمند از Illuvials است که برای شکست دادن حریفان در نبرد و کسب جوایز استفاده شود. بازی ترکیبی از عناصر رایگان بازی و گزینه‌های پولی است و بسیاری از دارایی‌های درون بازی از جمله LAND و Illuvials که به عنوان NFT ارائه می‌شوند قابل خرید و فروش هستند. برخلاف اکثر بازی‌های play2earn ، تیم سازنده ایلوویوم تصمیم گرفته است که بازی را علی‌رغم محدودیت‌های فعلی آن بر روی بلاک چین اتریوم بسازد. ولی برای اطمینان از دسترسی به پلتفرم به نقل و انتقالات و تراکنش‌های NFT کم هزینه، از راه حل لایه دوم Immutable X استفاده می‌کند.

Illuvium نه تنها یکی از جاه‌طلبانه‌ترین بازی‌های nft برای کسب درآمد تا به امروز است، بلکه یکی از بزرگترین آنها براساس ارزش بازار است. این بازی در حال حاضر دارای ارزش بازاری بیش از 500 میلیون دلار است که می‌توان آن را به عنوان چهارمین بازی بزرگ P2E پس از Axie Infinity ، The Sandbox و همسایه من آلیس به حساب آورد.

خدایان رها شده Gods Unchained

خدایان رها شده Gods Unchained

Gods Unchained یک بازی nft رایگان است که برای عناصر NFT در ژانر بازی‌های کارتی آشنا طراحی شده است. خدایان رها شده توسط کریس کلی، کارگردان سابق بازی Magic: The Gathering Arena هدایت می‌شود، این یک بازی استراتژیک خوب طراحی شده است که به مهارت خود پاداش می‌دهد و از NFT برای تقویت ایده‌های سنتی خود استفاده می‌کند. بازیکنان با خرید کارت‌ها از بازیکنان دیگر یا برنده شدن در مسابقات PVP، کارت‌ها را جمع‌آوری می‌کنند. بازی از یک حالت بازی رتبه‌بندی شده استفاده می‌کند که در آن بازیکنان با رتبه‌بندی یکسان با هم مطابقت دارند و تاکید بیشتر بر مهارت و استراتژی است.

زمانی برنده می‌شوید که بازی شما باعث شود که امتیاز حریف قبلی شما به صفر برسد. برای هر برد، امتیاز دریافت می‌کنید. به محض پر شدن نوار تجربه، به رتبه یا سطح بعدی می‌روید و بسته جدیدی از کارت‌ها را دریافت می‌کنید تا به مجموعه خود اضافه کنید. هر مجموعه کارت دارای آمار، نقاط قوت و ضعف منحصر به فردی برای درک و مهار کردن حریف هستند.

توجه داشته باشید که هر کارت توسط یک توکن ERC-721 پشتیبانی می‌شود. بنابراین، می‌توانید آنها را در بازار بومی پلتفرم یا بازار آزاد معامله کنید. کسانی که تصمیم به فروش کارت در اکوسیستم بازی دارند، رمز بومی پلتفرم با نام GODS را دریافت خواهند کرد. توکن‌های GODS می‌تواند برای ترکیب و تقویت کارت‌ها برای ایجاد نسخه‌های جدید کمیاب یا خرید بسته‌های کارت استفاده می‌شوند. شایان ذکر است که توکن GODS به طور رسمی راه‌اندازی نشده است. قبل از خرید یا دریافت هر توکنی که به‌عنوان توکن GODS عرضه می‌شود، مطمئن شوید که تیم توسعه بازی Gods Unchained آنرا را در بازار کریپتو منتشر کرده است.

سرزمین متلاشی Splinterlands

سرزمین متلاشی Splinterlands

Splinterlands یک بازی nft کارتی مشابه Gods Unchained است که به کاربران امکان می‌دهد در حین بازی درآمد کسب کنند. هر اقدامی در Splinterlands در بلاکچین Hive ثبت می‌شود و اطمینان حاصل می‌شود که همه چیز قابل اثبات است. برای شروع بازی Splinterlands، ابتدا باید یک بسته کارت شروع بخرید، یک حساب Steem ثبت کنید و از کارت‌های خریداری شده را به آن حساب وصل کنید. در برخی موارد، ممکن است به اندازه کافی خوش شانس باشید و کارت‌های کمیاب را در میان اولین مجموعه کارت‌های خریداری شده خود بیابید. همچنین، می‌توانید چندین کارت از یک نوع مشابه را پیدا کنید.

در این صورت، می‌توانید کارت‌های یکسان را ترکیب کنید تا قدرت آن‌ها را افزایش دهید یا یکی از آنها را در ازای ارزهای دیجیتال بفروشید. هنگامی که با کارت‌ها آشنا شدید، می‌توانید به نبرد با بازیکنان دیگر بپردازید یا در ماموریت‌ها این بازی nft شرکت کنید. با برنده شدن در مسابقات کارت، پاداش کسب می‌کنید. نتیجه فعالیت‌های شما تعیین می‌کند که آیا کارت‌های بیشتری کسب خواهید کرد یا خیر. 

فوتبال نایاب Sorare

فوتبال نایاب Sorare

Sorare یک بازی nft کارتی روی بلاک چین اتریوم است. Sorare نسخه‌ای کارتی فانتزی از فوتبال است که بازی nft را با مسابقات هفتگی واقعی ترکیب می‌کند به طوری که دسته کارت‌های شما تحت تأثیر آمار دنیای واقعی و رویدادهای لیگ‌های بزرگ فوتبال جهان قرار می‌گیرد. بازیکنان برای رقابت در مسابقات هفتگی کارت‌هایی را جمع آوری یا خریداری می‌کنند و فرصتی برای بدست آوردن کارت‌های کمیاب یا اتریوم پیدا می‌کنند. کارت‌ها چهار دسته هستند: معمولی، کمیاب، فوق نادر و منحصر به فرد.

این یک بازی nft رایگان است و به بازیکنان هنگام انجام برخی از وظایف یک دسته کارت‌های معمولی تصادفی داده می‌شود. با این حال، برای پیشرفت در لیگ‌های دسته بندی و کسب جوایز، بازیکنان باید حداقل کارت‌های کمیاب را در بازار خریداری کنند. بازیکنان صاحب کارت‌های NFT هستند که جمع‌آوری کرده‌اند و می‌توانند آنها را به سایر بازیکنان در بازارهای NFT بفروشند. بازیکنان از روی دسته کارت‌های خود، یک تیم پنج نفره جمع می‌کنند، کاپیتان خود را انتخاب می‌کنند و تیم خود را وارد مسابقات می‌کنند. امتیازهای هر تیم براساس عملکرد بازیکنان در مسابقات فوتبال واقعی مشخص می‌شود. از اکتبر 2021، بیش از 200 باشگاه به طور رسمی در پلتفرم Sorare مجوز دارند از جمله رئال مادرید، لیورپول، پاری سن ژرمن و بایرن مونیخ  که هر هفته تعداد بیشتری نیز به آن اضافه می‌شود.

سندباکس Sandbox 3D

سندباکس Sandbox 3D

سندباکس یک بازی nft شبیه بازی‌های محبوب Minecraft و Roblox است. یک بازی متاورس مبتنی بر voxel و یکی از فعال‌ترین پلتفرم‌های بازی NFT است که بازیکنان می‌توانند دارایی‌های مجازی بسازند و معامله کنند. در این بازی، بازیکنان می توانند دارایی‌های وکسل را دستکاری و کسب درآمد کنند. این پلتفرم‌ها ابزارهایی را برای ایجاد و متحرک سازی اشیا و متعاقباً فروش آنها در بازار ارائه می‌دهند. علاوه بر این، کاربران می‌توانند بازی‌های سفارشی را روی پلتفرم ایجاد و بازی کنند. این پلتفرم یک توکن ERC-20 به نام sand را به عنوان نشانه اصلی متاورس خود معرفی کرده است. با این توکن بازیکنان می‌توانند آیتم‌های درون بازی را در بازار پلتفرم خرید و فروش کنند.

سوی دیگر پلتفرم سندباکس حالتی است که در آن می‌توانید یک متاورس را درون آن توسعه دهید. می‌توانید دنیای بازیکنان دیگر را کاوش کنید، بازی کنید و محتوا را به جهان بازی خود وارد کنید و بازی‌ها و تجربیات را اضافه کنید. همه اینها توسط توکن LAND کنترل می‌شود که از ارزشمندترین و پرطرفدارترین دارایی‌ها در دنیای بازی nft است. Land همچنین به بازیکنان امکان می‌دهد در مورد ویژگی‌ها، ابزارها و جهت Sandbox جدید رأی دهند. این بازی رکورد 8.5 میلیون دلاری فروش زمین متاورس را در ماه آوریل به ثبت رساند.

ستاره اطلس Star Atlas

ستاره اطلس Star Atlas

Star Atlas با ترکیب گیم‌پلی ژانر اکتشاف فضایی، عناصر استراتژی با طراحی دقیق و گرافیک با کیفیت بالا، استاندارد جدیدی را در فضای بازی nft برای کسب درآمد ایجاد کرده است و اولین بازی بلاک چین با درجه AAA است. این بازی در درجه اول حول محور اکتشاف فضا، استخراج و توسعه است. شما می‌توانید با خرید کشتی‌ها و اقلام آن از بازار درون بازی، در یک ناوگان سرمایه‌گذاری کنید. بازیکنان این انعطاف را دارند که کشتی فضایی، خدمه و آواتارهای سفارشی خود را ایجاد کنند و در حین گردش در سراسر جهان، امکانات استخراج ایجاد کنند. کشتی‌ها همچنین دارای قابلیت‌های نبرد هستند و به صاحبانشان اجازه می‌دهند در نبردهای در مقابل بازیکن حریف PvP و ماموریت‌های بازیکن در مقابل محیط PvE شرکت کنند تا منابع و کنترل بر بخش‌های مختلف را به دست آورند. اکثر دارایی‌های درون بازی در بلاک چین به عنوان NFT نمایش داده می‌شوند و در بازار Star Atlas قابل معامله خواهند بود. 

دنیای بیگانه Alien Worlds

دنیای بیگانه Alien Worlds

دنیای بیگانه یک بازی NFT متاورس است که در رقابت اقتصادی defi، همکاری بین بازیکنان را در تلاش برای کشف سیارات دیگر شبیه‌سازی می‌کند. این بازی nft با تشویق بازیکنان در رقابت برای دست آوردن توکن ترلیوم (TLM) شکل می‌گیرد، که برای کنترل سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز رقابتی (Planet DAOs) و دسترسی به گیم‌پلی اضافی مورد نیاز است. در متاورس Alien Worlds، بازیکنان می‌توانند NFT‌ها را برای استخراج TLM، شرکت در جنگ‌ها و انجام ماموریت‌های درون بازی به دست آورند. بسته به استراتژی خود، بازیکنان ممکن است NFT هایی را خریداری و مونتاژ کنند که به بهترین وجه مطابق با گیم پلی آنها باشد. علاوه بر این، بازیکنان می‌توانند با انتخاب اعضای شورای شش سیاره DAO، در حکمرانی شرکت کنند و در نتیجه بر مسیر بازی تأثیر بگذارند.

مسابقه‌ های جنگی Battle Racers

مسابقه‌ های جنگی Battle Racers

همانطور که از نامش پیداست، Battle Racers از عناوین محبوبی مانند Super Mario Kart و F-Zero الهام گرفته شده است. کل ایده این است که سلاح‌ها و قطعات مختلف را با هم ترکیب کنیم تا قدرتمندترین ماشین‌ها را بسازیم. بازیکنان می‌توانند قطعات و سلاح‌های مختلفی را با هم ترکیب کنند که نوعی برتری را برای پیمودن مسیرهایی به اندازه آرکید را به آنها می‌دهد. هر بازیکن به دنبال ایجاد ماشین با مهارت‌ها و آمارهای مختلف است. شما می‌توانید بر اساس استراتژی گیم پلی خود تنظیم کنید که دفاع را به قدرت شلیک ترجیح می‌دهید و یا بالعکس تا بتوانید در مسابقات پیروز ظاهر شوید. می‌توانید خودروهایی را که برنده شده‌اید در بلاک چین به‌عنوان NFT ثبت کنید و متعاقباً آنها را در بازارهای بازی ان اف تی بفروشید. نکته جالب اینجاست که این بازی nft در حال حاضر در Decentraland که به خودی خود یک دنیای مجازی مبتنی بر بلاک چین است، قابل بازی است.

امپراطوری مردگان متحرک The Walking Dead: Empires

امپراطوری مردگان متحرک The Walking Dead: Empires

سازندگان مجموعه تلویزیونی بسیار محبوب The Walking Dead با همکاری Gala Games بازی nft امپراتوری مردگان متحرک را در دسامبر 2021 در مراسم Gala Games "Into the Galaverse" معرفی کردند. که بدون شک بزرگترین بازی NFT در حال توسعه است. این یک بازی MMO مبتنی بر بلاک چین است که بازیکنان با هم کار می‌کنند تا در سراسر جهان مردگان مبارزه کنند تا مالکیت خود را بر منابع و قلمرو آن به اشتراک بگذارند. The Walking Dead: Empires با نبردهای PvE و PvP، گیم‌پلی پیچیده و دنیای پسا آخرالزمانی گسترده و پر از شگفتی‌ها و خطرات، تجربه‌ای مشترک است.

The Walking Dead: Empires به عنوان یک بازی nft به بازیکنان اجازه می‌دهد تا از طریق مکانیسم‌های مختلف از تلاش‌های درون بازی خود درآمد کسب کنند. برای مثال، بازیکنان می‌توانند در هر زمین مبتنی بر NFT که دارند، پایگاه‌هایی بسازند و به آن‌ها این امکان را می‌دهند که دفاع خود را تقویت کرده و دشمنان را دور نگه دارند. صاحبان زمین زمانی که بازیکنان در توطئه‌های خود بفروشند، بجنگند یا بکشند، پاداش دریافت خواهند کرد. شما می‌توانید کارت‌ها و آیتم‌های کلکسیونی بخرید و داشته باشید، وسایل جدید بسازید، شهرها بسازید و صاحب زمین شوید، همانطور که در یک بازی «استاندارد» انجام می‌دهید، اما در اینجا اگر بازیکنان دیگر از وسایل شما استفاده کنند یا بر روی زمین شما بازی کنند، می توانید از آن درآمد کسب کنید.

سخن آخر

در حال حاضر هنوز هم Axie Infinity در صدر بازی‌های nft است و هر روز 2.8 میلیون بازیکن منحصر به فرد دارد. Sandbox به سرعت در حال تبدیل شدن به یک رقیب برای رتبه اول Axie Infinity است. بازی‌های دارای اتصال متاورس احتمالاً موفق خواهند بود، هر دو این‌ها کاربردهای گسترده‌تری دارند. برای مثال یکی از قابل توجه‌ترین اکوسیستم‌های nft در حال ظهور VOXverse است که توسط طراح افسانه‌ای بازی، ویل رایت، خالق The Sims ساخته شده است. این بازی در لیست ما نیست زیرا تنها یک بازی NFT نیست، بلکه یک پلتفرم متاورس است که می‌تواند بازی‌های متنوع دیگر را به هم متصل کند. 

منبع: coinmarketcap