حتماً شما نیز در هنگام کار با گوشی موبایل خود با انبوهی از برنامه‌های پیش فرض که بسیاری از آن‌ها کاربردی برایتان ندارند، مواجه شده‌اید و به فکر پاک کردن برنامه های گوشی خود افتاده‌اید. در این مقاله قصد داریم روش‌های حذف برنامه های پیش فرض گوشی را بررسی کرده تا شما بتوانید روش مناسب برای گوشی خود را انتخاب کنید. تعداد محدودی از این برنامه‌ها برای ادامه فعالیت گوشی ضروری است و الباقی آن‌ها را می‌توان حذف کرد بدون اینکه خللی در عملکرد گوشی ایجاد کنند. در ادامه، حذف برنامه پیش فرض گوشی‌های سامسونگ، شیائومی و آیفون را به صورت کامل شرح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

چگونه برنامه های سیستمی (Bloatware) را غیر فعال کنیم؟

Bloatware آن دسته از برنامه‌های سیستمی هستند که هنگام راه‌اندازی گوشی به‌صورت پیش فرض فعال روی دستگاه شما نصب شده‌اند. حذف این دسته از برنامه‌ها به‌صورت عادی امکان‌پذیر نیست. اکثر اوقات این نرم افزارها یک بار هم مورد استفاده قرار نمی‌گیرند؛ اما فضای حافظه را اشغال کرده و مصرف باتری را به طور چشمگیری افزایش می‌دهند. به همین دلیل یکی از اصلی‌ترین سؤال‌های کاربران اندروید این است که چگونه برنامه های سیستمی (Bloatware) را غیر فعال کنیم؟ روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که برخی از آن‌ها نیاز به روت کردن گوشی دارند و برای استفاده از برخی روش‌ها نیازی به روت کردن گوشی نیست. در ادامه به بررسی این روش‌ها می‌پردازیم.

حذف برنامه های پیش فرض گوشی سامسونگ

حذف برنامه های پیش فرض گوشی سامسونگ

برای حذف برنامه های پیش فرض گوشی سامسونگ، روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره خواهیم کرد.

حذف برنامه‌های پیش فرض گوشی از بخش تنظیمات

این روش آسان‌ترین و ابتدایی‌ترین روشی است که برای حذف برنامه های پیش فرض گوشی می‌توانید از آن استفاده کنید و نیازی نیست گوشی موبایلتان را روت کنید. اما به این نکته توجه داشته باشید که بسیاری از برنامه‌ها را نمی‌توان با استفاده از این روش حذف یا متوقف کرد. برای استفاده از این روش باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. نرم افزار مد نظرتان را در صفحه برنامه‌های خود پیدا کنید. (از بخش تنظیمات گوشی سامسونگ به بخش Apps مراجعه کرده و برنامه مدنظر را پیدا کنید.)
 2. بعد از پیدا کردن نرم افزار مدنظر، آیکون آن را لمس کرده و چند ثانیه دست خود را روی آن نگه دارید. اگر امکان حذف نرم افزار وجود داشته باشد، در پنجره کوچکی برایتان باز می‌شود که گزینه Uninstall را در آن مشاهد می‌کنید. کافی است این گزینه را لمس کرده و نرم افزار مدنظر را پاک نمایید.

روت و حذف برنامه های پیش فرض گوشی

در این روش برای حذف برنامه های پیش فرض گوشی ابتدا باید آن را روت کرده و سپس نرم افزاری به نام Titanium Backup را نصب کنید. با استفاده از این نرم افزار به راحتی می‌توانید نرم افزاری که مدنظرتان است را پاک کنید؛ اما به‌خاطر داشته باشید حذف برخی از نرم افزارها می‌تواند عملکرد گوشی را مختل کرده و مشکلات متعددی برایتان ایجاد کند. پس بهتر است قبل از حذف برنامه‌ها تاثیر آن روی عملکرد گوشی را به دقت مورد بررسی قرار دهید. پس از اینکه اطمینان حاصل کردید حذف برنامه تاثیر مخربی روی تلفن همراهتان ندارد، می‌توانید طبق مراحلی که در ادامه گفته می‌شود، برنامه مدنظر را حذف کنید.

 1. ابتدا گوشی خود را روت کنید.
 2. اپلیکیشن Titanium Backup را از پلی‌ استور دانلود و نصب کنید.
 3. وارد بخش Backup/Restore شوید. در این قسمت می‌توانید لیستی از تمام برنامه‌های نصب شده روی تلفن همراهتان را مشاهد کنید.
 4. نرم افزار مدنظر را از لیست برنامه‌های نصب شده پیدا کرده و آیکون آن را لمس کنید. در این مرحله پنجره کوچکی برایتان باز می‌شود. در این مرحله می‌توانید با انتخاب گزینه Uninstall برنامه مدنظر را برای همیشه از تلفن همراهتان پاک کنید.

استفاده از کامپیوتر و حذف برنامه‌های پیش فرض گوشی

در این روش با استفاده از دستور ADB اقدام به حذف نرم افزارهای پیش فرض گوشی می‌کنیم. برای استفاده از این روش باید مراحل زیر را طی کنید.

 1. به بخش تنظیمات گوشی سامسونگ مراجعه کنید. سپس گزینه About Phone را پیدا کرده و هفت مرتبه گزینه Build number را لمس کنید تا گزینه حالت برنامه نویس (Developer Options) برایتان نمایان شود.
 2. به بخش Developer option  مراجعه کرده و گزینه USB Debugging  را فعال نمایید.
 3. فایل ابزار ADB و fastboot را روی کامپیوتر خود دانلود کرده و به یکی از درایوهای آن منتقل کنید.
 4. با استفاده از کابل USB گوشی را به کامپیوتر متصل کرده و تنظیمات آن را در حالت File Transfer  قرار دهید.
 5. سپس به محل ذخیره‌سازی فایل adb.exe در کامپیوتر خود مراجعه کرده و آن را اجرا کنید. از بین گزینه‌ها cmd-here را پیدا کرده و دوباره روی آن کلیک کنید.
 6. در این مرحله از دستور با استفاده از pm list packages لیست برنامه‌های نصب شده روی گوشی را مشاهده می‌کنیم و از میان آن‌ها نام پکیج مدنظر را پیدا کرده و کپی می‌کنیم.
 7. با قرار دادن نام پکیج در ADB shell برنامه مورد نظر را حذف می‌کنیم.
 8. در صورت انجام درست مراحل پیغام Success به شما نمایش داده می‌شود.

حذف برنامه های پیش فرض گوشی شیائومی

با حذف برنامه های پیش فرض گوشی شیائومی می‌توان فضای قابل توجهی از حافظه گوشی را آزاد، اجرای برنامه‌های بیهوده در پس‌زمینه را متوقف و عملکرد گوشی را به میزان قابل‌توجهی بهبود بخشیم. در ادامه به بررسی روش‌هایی می‌پردازیم که به ما اجازه می‌دهند تا Bloatware را حذف کنیم.

استفاده از قابلیت Hidden Setting

استفاده از قابلیت Hidden Setting

تنظیمات گوشی شیائومی به شکلی است که به ما اجازه می‌دهد تا با استفاده از قابلیت Hidden Setting بسیاری از برنامه‌های پیش فرض گوشی را حذف کنیم. البته برخی از برنامه‌ها را نمی‌توان با استفاده از این روش حذف کرد.

 1. برای استفاده از این قابلیت ابتدا باید برنامه MIUI Hidden Setting  را اجرا کنید.
 2. حال باید نسخه اندروید دستگاه را انتخاب کنید.
 3. در  منوی باز شده گزینه Manage application را انتخاب کنید.
 4. نرم افزار موردنظرتان را از لیست نرم افزارها انتخاب کنید. در پنجره باز شده گزینه Disable  یا Uninstall را انتخاب تا برنامه مد نظرتان حذف شود.

حذف برنامه‌های پیش فرض گوشی پس از روت

حذف برنامه‌های پیش فرض گوشی پس از روت

روت کردن گوشی به شما اجازه حذف برنامه های پیش فرض گوشی را می‌دهد. در ادامه به معرفی برنامه Rom Toolbox Lite خواهیم پرداخت که یکی از بهترین برنامه‌های طراحی شده برای این منظور است.

 1. برای استفاده از این برنامه ابتدا به پلی‌استور مراجعه کرده و نرم افزار را نصب کنید.
 2. پس از نصب وارد برنامه شده و از سربرگ Apps لیست برنامه‌های نصب شده روی گوشی را مشاهده کنید (برنامه‌های سیستمی با رنگ قرمز مشخص شده). از بین لیست، نرم افزارهای مدنظر را انتخاب کرده و گزینه سطل آشغال فعال شده در قسمت پایین برنامه را لمس کنید تا برنامه مدنظر حذف شود.
 3. با استفاده از این نرم افزار می‌توانید به‌جای حذف کامل برنامه، آن را فریز کرده تا در صورت نیاز مجدد آن را فعال و به امکانات آن دسترسی داشته باشید. برای این کار کافی است به‌جای گزینه سطل آشغال، دانه برف را انتخاب کنید.

حذف برنامه های پیش فرض گوشی ایفون

بسیاری از کاربران گوشی‌های آیفون، علاقه‌ای به استفاده از برنامه‌های پیش فرض این سیستم‌عامل ندارند. به همین دلیل به دنبال حذف برنامه های پیش فرض گوشی ایفون هستند. اگر بخواهیم تعدادی از این برنامه‌ها را نام ببریم، می‌توانیم به برنامه مسیج و ایمیل اشاره کنیم. مشکل از آنجایی آغاز می‌شود که پاک‌کردن این برنامه‌ها به راحتی سایر برنامه‌ها نصب شده روی گوشی موبایل نیست. در ادامه قصد داریم روشی را با شما به اشتراک بگذاریم که برای حذف برنامه های پیش فرض گوشی با مشکل مواجه نشوید.

برنامه‌های پیش فرض گوشی آیفون که قابل حذف نیستند!

وجود برخی از برنامه‌های پیش فرض آیفون برای ادامه حیات سیستم‌عامل این دستگاه ضروری است. به همین دلیل نمی‌توان آن را حذف کرد. در ادامه لیستی از این برنامه‌ها را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

 • Find My iPhone
 • Camera
 • Messages
 • App Store
 • Wallet
 • Photos
 • Clock
 • Safari
 • Health
 • Setting

روش حذف برنامه های پیش فرض گوشی ایفون

روش حذف برنامه های پیش فرض گوشی ایفون

برای این کار ابتدا به بخش تنظیمات ایفون مراجعه کرده و مطمئن شوید که سیستم‌عامل دستگاه شما IOS 10 یا بالاتر است. سیستم‌عامل‌های قدیمی‌تر اجازه حذف برنامه های پیش فرض گوشی را به شما نمی‌دهند. پس اگر سیستم‌عامل دستگاهتان قدیمی است، ابتدا آن را به‌روزرسانی کنید سپس طبق مراحل زیر برنامه مدنظرتان را حذف کنید. برای حذف برنامه وارد منو گوشی شده سپس برنامه مدنظر را بین لیست برنامه‌های گوشی پیدا کنید و انگشت خود را برای چند ثانیه رو آن نگه دارید. با این کار علامت ضربدری در گوشه بالا سمت راست برنامه ظاهر می‌شود که با زدن آن، دو گزینه Cancel و Remove نمایان می‌شود. کافی است گزینه Remove  را زده تا برنامه به طور کامل از روی گوشی حذف شود.

حرف آخر

در طول این مقاله سعی کردیم روش‌های مختلف حذف برنامه های پیش فرض گوشی برای سیستم‌عامل‌های مختلف و برندهای مختلف گوشی را بررسی کنیم و راهکارهایی عملی در اختیارتان قرار دهیم تا به راحتی این برنامه‌ها را از روی تلفن همراه خود پاک کنید. با این کار بخش زیادی از حافظه گوشی موبایلتان افزایش یافته و کارایی گوشی به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد. امید داریم در آینده‌ای نه چندان دور، متخصصان در این زمینه بیش از گذشته پیشرفت کنند و راهکارهای بیشتری را برای حذف برنامه های پیش فرض گوشی در اختیار کاربران قرار دهند.

منبع: wired