در این مطلب به بررسی بهترین بازی روانشناسی اندروید برای کودکان خواهیم پرداخت. با شناخت این بازی‌ها شما می‌توانید بهترین بازی برای کودکان خود انتخاب کنید و به آن‌ها اجازه دهید که در حین سرگرم شدن، هوش خود را به چالش کشیده و تمرکز کنند. در واقع، تعداد زیادی بازی فکری وجود دارد که می‌توانند کودکان شما را خوشحال کنند. اما برخی از این بعضی‌ها هیچ کمکی به رشد ذهنی کودک شما نمی‌کنند.

طبیعی است که بعضی از این بازی‌ها برای شما ساده به نظر برسند و علاقه‌ای به آن‌ها نداشته باشید. اما شما باید اجازه دهید که فرزندتان، بهترین بازی های روانشناسی را امتحان کند و خودش انتخاب کند که کدام بازی روانشناسی را بیشتر دوست داشته است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخی از کودکان ۴ تا ۱۰ ساله، به بازی‌های روانشناسی و ذهنی بیشتر از بازی‌های معمولی علاقه دارند. بنابراین در ادامه این مطلب، با مزایای بازی‌های روانشناسی آشنا شده و سپس می‌توانید بهترین بازی های فکری برای کودکان را از میان لیست بازی‌ها انتخاب کنید. لازم به ذکر است که ما لینک دانلود بازی روانشناسی را در انتهای توضیحات هر بازی گذاشته‌ایم تا شما بتوانید به راحتی آن را برای کودک خود دانلود کنید.

مزایای بازی های روانشناسی

مزایای بازی های روانشناسی

انجام بازی‌های ذهنی،‌ راهی عالی برای کمک به رشد فکری کودکان است. احتمالا می‌دانید که مغز کودکان به سرعت در حال رشد است. هر چه کودک کوچکتر باشد، یادگیری برخی چیزها برای او آسان‌تر خواهد بود. به‌همین دلیل است که کودکانی که در سنین پایین شروع به یادگیری یک زبان ثانویه می‌کنند، نسبت به بزرگسالانی که در زندگی خود سعی در یادگیری زبان‌های جدید دارند، روند یادگیری بهتری خواهند داشت. از این رو،‌ انجام بازی روانشناسی، یک راه فوق‌العاده برای کمک به رشد مغز کودکان شما است. علاوه‌بر آن، این بازی‌ها تاثیر بسیاری بر تقویت مهارت‌های خاصی مانند بهبود حافظه و تمرکز دارند. سایر مزایای دانلود بازی روانشناسی کودکان را می‌توانید در ادامه مطالعه کنید.

  • بهبود توانایی حل مسئله

معمولاً هدف از تکمیل پازل‌ها و جدول کلمات متقاطع، ارائه راه حلی برای یک مشکل است. تنها با یک راه حل مناسب و اجرای صحیح آن، می‌توان بازی را «برنده» شد. بنابراین، این بازی‌ها به بهبود توانایی حل مسئله کودک کمک می‌کنند. در واقع با انجام این بازی‌ها، کودک شما تحمل و پشتکار بیشتری برای حل مشکلات خواهد داشت. به‌علاوه، زمانی که کودک شما با موفقیت یک پازل را حل کند، به احساس موفقیت دست می‌یابد. این احساس که از انجام بازی روانشناسی به‌دست می‌آید منجر به افزایش سطح اعتمادبه‌نفس کودک در مهارت‌های حل مسئله می‌شود.

  • تقویت مهارت‌های حرکتی

تقویت مهارت‌های حرکتی، یک مرحله مهم رشد در کودکان است که معمولاً حتی قبل از دستیابی به توانایی در دست گرفتن وسایل شروع می‌شود. در این مرحله، بازی‌ها می‌توانند باعث سرعت بخشیدن به روند یادگیری شوند. در واقع، هنگامی‌که کودک آواتارهای بازی را در دست می‌گیرد و از آن‌ها برای انجام یک بازی استفاده می‌کند، این در نهایت توانایی او را در گرفتن و رها کردن اشیا بهبود می‌بخشد.

علاوه‌‌بر این، بازی روانشناسی کودکان، هماهنگی چشم و دست کودک را افزایش می‌دهد. پازل‌ها و جدول کلمات متقاطع که با استفاده از آواتارها بازی می‌شوند تأثیر مثبتی بر مهارت‌های حرکتی ظریف مانند سرعت، دقت، مهارت و تشخیص موقعیت دارند.

  • بهبود در تمرکز

برای انجام موفقیت‌آمیز یک بازی گیج‌کننده، مغز کودک به تمرکز احتیاج دارد. بنابراین، این بازی‌ها می‌توانند به افزایش دامنه توجه کودک نیز کمک کنند. همچنین با تغییر درجه سختی بازی می‌توان میزان توجه مورد نظر را زیر نظر گرفت و کنترل کرد. به‌طور مثال، هنگامی‌که کودک در یک سطح معینی از یک بازی روانشناسی با آسودگی بازی می‌کند، می‌توان میزان سختی آن را افزایش داد تا مغز برای ایجاد مهارت‌های تمرکز، تحریک شود. انجام بهترین بازی برای کودکان، مغز را تمرین می‌دهد و منجر به تیزبینی و هوشیار‌تر شدن آن می‌شود. انجام بازی‌های تقویت حافظه برای حداقل سی دقیقه در روز، تمرکز مغز کودک را بهبود می‌بخشد. علاوه‌بر آن، بازی روانشناسی اندروید و آیفون به تقویت سایر عملکردهای مغز مانند سطح توجه، درک، خلاقیت و هوش نیز کمک می‌کند.

  • بهبود مهارت‌های اجتماعی

انواع مختلفی از بازی‌ها وجود دارد که یک کودک می‌تواند از آن‌ها لذت ببرد. بازی‌هایی وجود دارند که به تنهایی، گروهی و تیمی انجام می‌شوند. بازی‌هایی که به‌صورت تیمی انجام می‌شوند به کودکان کمک می‌کنند تا یاد بگیرند چگونه در یک گروه فعالیت کنند، با هم‌گروهی‌های خود ارتباط برقرار کنند، هماهنگی ایجاد کنند، رهبری کنند و از گروه پیروی کنند.

اکثر بازی‌های چند نفره، برای آزمایش مهارت‌های اجتماعی یک کودک طراحی شده‌اند. بنابراین بازی روانشناسی می‌تواند برای نظارت و بهبود مهارت‌های اجتماعی و عاطفی کودکان مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین والدین را قادر می‌سازند تا مسائل مربوط به رفتار کودکان را زودتر تشخیص داده و به آن‌ها زمان کافی برای بهبود رفتارشان بدهند.

  • بهبود توانایی IQ

آموزش، اساساً شامل افزایش مهارت‌هایی مانند توسعه مهارت‌های پژوهشی، مهارت‌های زبانی، بهبود توانایی‌های شناختی و خلاقیت خواهد بود. در واقع، برخی از بازی‌ها می‌توانند کودک شما را باهوش‌تر کنند. بر اساس مطالعه‌ای که توسط دانشمندان دانشگاه کوئین مری لندن و دانشگاه کالج لندن انجام شد، برخی از بازی‌های پازلی کمک زیادی به آموزش مغز برای چابک شدن و تقویت تفکر استراتژیک خواهند کرد. محققان دریافتند که اعضای گروهی که بهترین بازی‌ روانشناسی پیچیده را بازی می‌کردند، در اجرای وظایف، انعطاف‌پذیری بیشتری نشان داده و سریع‌تر و دقیق‌تر از افرادی که پازل‌های ساده را بازی می‌کردند بودند.

  • یک راه عالی برای گذراندن زمان

بازی روانشناسی کودکان، راهی عالی برای گذراندن زمان است. هنگامی‌که کودک در خانه خود این بازی‌ها را انجام می‌دهد، والدین می‌توانند از ایمنی کودک اطمینان داشته باشند و در عین حال، بر انواع بازی‌هایی که کودک در آن‌ها شرکت می‌کند نظارت کنند.

بهترین بازی های روانشناسی برای کودکان

بهترین بازی های روانشناسی برای کودکان

برنامه‌های روانشناسی، زمانی‌که سرگرم‌کننده باشند آسان‌تر هم خواهند بود.در واقع، بازی‌های روانشناسی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که باعث می‌شوند در عین حال که مهارت‌های کودک را تقویت می‌کنند چیزی بیشتر از یک بازی سرگرم‌کننده به نظر نرسند. فرزندان شما ممکن است حتی متوجه نشوند که در حال تقویت مهارت‌های مغزی خود هستند. به‌همین دلیل کودکان با انجام بازی‌های جالب می‌توانند در عین حال که تمرکز، توجه و افزایش کنترل خود را بهبود می‌دهند از فرایند بازی نیز لذت ببرند. اکنون وقت آن است که با بهترین بازی روانشناسی اندروید برای کودکان آشنا شوید تا دانلود بازی روانشناسی برای شما راحت‌تر باشد.

اپلیکیشن MentalUP Educational Games، بهترین بازی روانشناسی کودکان

اپلیکیشن MentalUP Educational Games، بهترین بازی روانشناسی کودکان

MentalUP یک برنامه آموزشی علمی و سرگرم‌کننده برای بهبود مهارت‌های شناختی کودکان ۴ تا ۱۳ ساله بوده که بیش از ۵ میلیون دانش آموز در ۶۰ کشور از آن استفاده می‌کنند. هدف این بازی، ارائه ده‌ها بازی ذهنی با سطوح دشواری مناسب برای بهبود مهارت‌های شناختی در قالب بازی برای درگیر کردن ذهن کودکان است. تیم طراحان این بازی معتقد هستند که توانایی حل مسائل و تفکر به روش‌های جدید به اندازه خواندن مطالب یا حل کردن مسائل ریاضی، مهم است.

بازی روانشناسی MentalUP تمرینات مغزی را به خوبی انجام می‌دهد. درک بازی‌های آن آسان است و در عین حال مهارت‌های کودک را به چالش می‌کشد. هر بازی، با یک دستورالعمل کوتاه و دقیق شروع می‌شود و سپس تمرینات، با یک زمان معین آغاز می‌شوند. بازی‌های این اپلیکیشن دارای گرافیک واضح و روشنی هستند که کودکان را سرگرم کرده و یک بازی فوق‌العاده محسوب می‌شوند.

دانلود اپلیکیشن MentalUP Educational Games از گوگل پلی

دانلود اپلیکیشن MentalUP Educational Games از اپ استور

اپلیکیشن Lumosity

اپلیکیشن Lumosity

Lumosity نیز یکی دیگر از بهترین بازی های اندروید برای کودکان است که در تقویت حافظه،‌ تصمیم‌گیری و توجه به جزئیات، تاثیر بسیاری دارد. این بازی روانشناسی نیز دارای مراحل چالش‌برانگیز بوده و توسط دانشمندان علوم اعصاب برتر برای بهبود شاخص عملکرد مغز کودک طراحی شده است. زمانی‌که کودک شما این بازی را شروع می‌کند مهارت‌های شناختی او در طی سه بازی، امتحان می‌شود. زمانی‌که امتیازات کودک به دست آمد، این برنامه، سطوح مغزی کودک را شناسایی کرده و تشخیص می‌دهد که کودک شما در چه زمینه‌هایی نیاز به تمرین و آموزش بیشتر دارد. سپس بهترین برنامه تمرینی را برای او ایجاد می‌کند. با پیشرفت کودک شما، سطح مهارت و دشواری بازی نیز سخت‌تر شده و با توانایی‌های کودک، سازگار می‌شود. همچنین فرزند شما در طی انجام این بازی روانشناسی می‌تواند نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده و متوجه اشتباهات خود در تمرینات بشود.

دانلود اپلیکیشن Lumosity از گوگل پلی

دانلود اپلیکیشن Lumosity از اپ استور

اپلیکیشن Kidoku – Kids Sudoku Puzzle، بهترین بازی روانشناسی اندروید

اپلیکیشن Kidoku – Kids Sudoku Puzzle، بهترین بازی روانشناسی اندروید

بازی Kidoku – Kids Sudoku Puzzle مجموعه‌ای از پازل‌های معروف را در دسترس کودکان قرار می‌دهد. جایگزین شدن گرافیک‌های جذاب به‌جای اعداد، نه تنها تمام چالش‌ها را حفظ می‌کند بلکه احساس این‌که یک پازل، وابسته به مهارت‌های ریاضی است را نیز از بین می‌برد. از این رو، این بازی معمایی سودوکو به بهبود اعتمادبه‌نفس کودکان در حل مسائل و مشکلات نیز کمک می‌کند. در واقع، جالب است بدانید که برای حل سودوکو، به مهارت‌های ریاضی یا دیگر مهارت‌های ریاضی نیازی ندارید. چیزی که بازی روانشناسی Kidoku – Kids Sudoku Puzzle را منحصربه‌فرد کرده این است که این اعداد با تصاویری مناسب برای کودکان، جایگزین شده است تا کودکان خردسال را تشویق به انجام چالش‌ سودوکو کند. همچنین می‌توان گفت که هر پازل سودوکو، تفکر عمیق، پشتکار و تجزیه و تحلیل منطقی را تشویق می‌کند. علاوه‌بر آن، کودکان به‌دلیل صداهای گرافیکی جذاب نیز مجذوب این بازی شده و از اوقات فراغت خود برای حل سودوکو استفاده می‌کنند.

دانلود اپلیکیشن Kidoku – Kids Sudoku Puzzle از گوگل پلی

دانلود اپلیکیشن Kidoku – Kids Sudoku Puzzle از اپ استور

اپلیکیشن Think!Think!

اپلیکیشن Think!Think!

این بازی روانشناسی نیز مجموعه‌ای از بازی‌های روانشناسی ساده را برای توسعه مهارت‌های فکری و حل مسئله کودک ارائه می‌دهد. این مهارت‌های خاص شامل تشخیص ویژه، درک اشکال، آزمون و خطا، تفکر منطقی و پردازش عددی است. در Think!Think! هر بازی مطابق با سن کاربران، زمان‌بندی و رتبه‌بندی می‌شود و امتیازات نیز جهت بررسی میزان پیشرفت و عملکرد کودک، ارائه می‌شوند. پروسه دانلود این بازی روانشناسی اندروید، بسیار راحت بوده و کودک شما را سریعا جذب بازی‌ها می‌کند. صفحه اصلی این بازی، دارای یک موسیقی شاد بوده که برای کودک بسیار جذاب است. 

زمانی‌که کودک شما شروع به انتخاب بازی‌ها می‌کند می‌تواند از میان ۵ بازی، ۳ مورد از آن‌ها را برای یک روز انتخاب کند. پس از اتمام هر مرحله، رتبه‌بندی‌ها و امتیازات به‌طور دقیق بررسی و نمایش داده می‌شود تا کودک شما بتواند نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده و بداند که اکنون دقیقا در چه سطحی قرار دارد. همچنین بخش جوایزی که در این بازی روانشناسی وجود دارد کودک را ترغیب می‌کند که این بازی‌ها را هر روز انجام دهد و بر اساس امتیازی که به‌دست می‌آورد جوایز خود را دریافت کند.

دانلود اپلیکیشن Think!Think! از گوگل پلی

دانلود اپلیکیشن Think!Think! از اپ استور

اپلیکیشن KAMI 2، بهترین بازی روانشناسی کودکان

اپلیکیشن KAMI 2، بهترین بازی روانشناسی کودکان

این بازی روانشناسی نیز نیز مانند بازی‌های پازلی دیگر است که در رشد مغزی کودکان، تاثیر دارد. در این بازی، کودکان باید رنگ‌های مشخصی را در الگوهای مختلف قرار دهند. در واقع، برای پر کردن اشکال، کودکان باید روی مثلث‌ها کلیک کنند تا آن‌ها را به یک رنگ ثابت تبدیل کنند. حتی اگر پس از یک بار تلاش موفق نشدند که این کار را به‌درستی انجام دهند می‌توانند دوباره تلاش کنند. کودکان شما با استفاده از این برنامه که یکی از بهترین بازی های روانشناسی است بیش از ۱۰۰ پازل مختلف را انتخاب کرده و رنگ کنند. همچنین می‌توانند پس از تکمیل تعداد اولیه پازل‌ها، پازل مخصوص خود را ساخته و آن را برای کودکان دیگر به اشتراک بگذارند. در این بازی روانشناسی، یک برد امتیازات وجود دارد که کودک شما با به‌دست آوردن بالاترین امتیاز روزانه، در صدر این برد قرار بگیرد.

شاید در ابتدا، پازل‌های بازی کمی دشوار به‌نظر برسند اما چالش‌ها به‌سرعت افزایش می‌یابند و توانایی تطبیق الگوی کودک شما را به شیوه‌ای سرگرم‌کننده بهبود می‌بخشند. با این حال، هیچکدام از این پازل‌ها آن‌قدر سخت نخواهد بود که فرزند شما نتواند آن‌ها را درست کند. به‌طور کلی، این بازی به‌خوبی طراحی شده است و مقدار خوبی از منطق و تجربه برنامه‌ریزی را به کودک شما آموزش می‌دهد.

دانلود اپلیکیشن KAMI 2 از گوگل پلی

دانلود اپلیکیشن KAMI 2 از اپ استور

سخن پایانی

امروزه‌، انجام بازی روانشناسی، یک عنصر مهم در زندگی بسیاری از کودکان است. از آن‌جایی‌که اکنون پازل‌ها و جدول کلمات متقاطع به‌صورت نرم‌افزاری و برنامه کاربردی در دسترس هستند، کودکان می‌توانند زمان بیشتری را نسبت به گذشته صرف بازی‌های مفید کنند. در واقع، بازی‌های روانشناسی به‌طور گسترده‌ای زمان صرف‌شده برای تماشای تلویزیون توسط کودکان را کاهش داده است. همچنین با دانلود چنین بازی‌هایی برای کودکان خود می‌توانید بر نوع برنامه‌هایی که کودکتان استفاده می‌کند نظارت داشته باشید و از سالم بودن آن‌ها اطمینان یابید. از این رو، پیشنهاد می‌کنیم از میان لیست بهترین بازی روانشناسی برای کودکان که در بالا گفته شد، یک یا چند مورد از آن‌ها را روی دستگاه‌های سامسونگ یا آیفون دانلود کرده و به پیشرفت و رشد ذهنی کودک خود کمک کنید.

منبع: educationalappstore