اگر گوشی موبایل شما از قابلیت شارژ معکوس پشتیبانی می‌کند، امکان شارژ دستگاه‌هایی ازجمله ساعت هوشمند، ایرپاد و حتی سایر گوشی‌ها برای شما فراهم می‌شود؛ این قابلیت را می‌توانید در بسیاری از گوشی‌های معتبر مشاهده کنید. این فناوری در زمان هایی که با کاهش مصرف باتری مواجه می شوید، می تواند کاربردی باشد و به شما کند تا از گوشی در دستتان استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر با قابلیت شارژ معکوس گوشی در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

شارژ معکوس چیست؟

بسیاری از ما برای شارژ گوشی و دستگاه‌های خود، از اتصال شارژر به پریز برق استفاده می‌کنیم، اما روش‌های دیگری مانند شارژ معکوس گوشی وجود دارد که می‌تواند در مواقع ضروری بسیار مفید و کمک‌کننده باشد. اغلب دستگاه‌های هوشمند جدید با این قابلیت سازگارند و به‌راحتی می‌توانید از آن برای تأمین نیرو در دستگاه‌های مختلف استفاده کنید. درواقع با قابلیت شارژ معکوس می‌توانید از گوشی همراه به‌عنوان پاور بانک و منبع نیرو برای تأمین شارژ استفاده کنید؛ این روش به‌صورت شارژ معکوس با سیم و بی‌سیم انجام می‌شود که با توجه به شرایط می‌توانید از هر روشی که برای شما امکان‌پذیر است استفاده کنید. شارژ معکوس را امروز می‌توانید در بسیاری از برندهای معتبر مشاهده کنید که هر کدام از آن‌ها سرعت و کیفیت متفاوتی را ارائه می‌دهند. به‌طورکلی از شارژ معکوس سامسونگ و شارژ معکوس آیفون می‌توان به‌عنوان بهترین نمونه‌ها برای استفاده از این قابلیت کاربردی نام برد، اما دستگاه‌های دیگر از سایر برندها مانند: گوشی شیائومی، هوآوی و... نیز، این قابلیت را برای کاربران ایجاد کرده‌اند.

انواع شارژ معکوس

درواقع دو نوع شارژ معکوس گوشی وجود دارد که بسته به شرایط می‌توانید هر یک از آن‌ها را به کار ببرید:

 • شارژ معکوس با سیم:

در این نوع شارژ معکوس ایفون، لازم است که از طریق کابل USB یا سیمی که هر دو دستگاه را پشتیبانی می‌کند، اتصال ایجاد کنید. استفاده اتصالات و کابل‌ها با گذشت زمان پیشرفت زیادی کرده است و نمونه‌ای متنوعی از انواع کابل‌ها برای کاربردهای مختلف ایجاد شده‌اند. برای افزایش کیفیت شارژ معکوس ایفون با سیم می‌توانید از کابل‌های سریع و پرسرعت دوگانه که مخصوص کاربردهای مختلفی ازجمله بازی و اتصال به سیستم‌های مختلف هستند، استفاده کنید و از نهایت سرعت لذت ببرید.

 • شارژ معکوس بی سیم:

در این مورد از روش‌های شارژ معکوس گوشی، امکان شارژ دستگاه‌های دیگر بدون نیاز به اتصال با کابل یا سیم ایجاد می‌شود و به ‌نوعی موبایل شما به‌عنوان منبع شارژ برای دستگاهی دیگر بدون اتصال باسیم، تبدیل می‌شود. این قابلیت شارژ معکوس ایفون در دستگاه‌های جدید به‌صورت توسعه‌یافته وجود دارد و اولین بار در سال 2018 ارائه شد و تاکنون در دستگاه‌ها و برندهای معتبر متعددی یافت می‌شود.

شارژ معکوس سامسونگ بی سیم به‌سرعت شارژ با سیم انجام نمی‌شود، اما به‌عنوان راه‌حلی کم‌مصرف برای موارد اضطراری کاربرد دارد و می‌تواند مشکل شما را به‌طور موقت حل کند، لذا برای افزایش کارایی شارژ معکوس می‌توانید از روش باسیم استفاده کنید.

مزایا و معایب استفاده از شارژ معکوس سامسونگ

استفاده از شارژ معکوس نیز مانند هر فرآیندی، دارای مزایا و معایبی است که در ادامه می‌توانید برخی از آن‌ها را مشاهده کنید:

 • فرآیند شارژ از طریق شارژ معکوس گوشی در برخی موارد ممکن است به کندی انجام شود.
 • در شارژ معکوس ممکن است تلفات الکتریکی برای دستگاه‌های موردنظر ایجاد شود. به‌عنوان مثال در ازای هر یک درصد انتقال شارژ به دستگاه مقصد، 3 درصد از شارژ منبع تخلیه می‌شود.
 • شارژ معکوس می‌تواند در مواقعی که به شارژ نیاز دارید و به هیچ پریز برقی دسترسی ندارید، راه‌حلی مفید برای شما باشد.
 • همچنین بسیاری از افراد بر این باورند که شارژ معکوس می‌تواند به باتری دستگاه آسیب برساند. لازم است بدانید که این تصور اشتباه است، چراکه در فرآیند شارژ معکوس گوشی، توان خروجی همیشه در حد ظرفیت دستگاه باقی می‌ماند، درنتیجه شارژ معکوس به‌تنهایی باعث ایجاد آسیب در باتری دستگاه نخواهد شد. بااین‌وجود اگر هنگام شارژ معکوس فعالیت‌های دیگری مانند: تماشای ویدیو، انجام بازی‌های پرمصرف و... صورت بگیرد، ممکن است باتری دستگاه داغ شده و یا پس از مدتی دچار آسیب شود.

نحوه استفاده از قابلیت شارژ معکوس گوشی

در شرایط ضروری و زمانی که شارژر خود را فراموش کرده‌اید و یا به پریز برق دسترسی ندارید، استفاده از قابلیت شارژ معکوس می‌تواند بسیار مفید و کاربردی باشد. برای این کار تنها لازم است مراحلی که در ادامه بیان کرده‌ایم را دنبال کنید.

 • روش استفاده از شارژ معکوس بی سیم در گوشی سامسونگ:

 1. برای این کار لازم است ابتدا دو دستگاه که یکی از آنها گوشی سامسونگ است را در کنار هم قرار دید.
 2. کاور گوشی را جدا کنید و با استفاده از Wireless PowerShare، شارژ و نیرو را با دستگاه موردنظر به اشتراک بگذارید.
 3. موقعیت دستگاه‌ها را تنظیم کرده و مطمئن شوید که اتصال آن‌ها به‌خوبی انجام شده است.

میزان سرعت و کیفیت اتصال با توجه به دستگاه، متفاوت است.

لازم به ذکر است که استفاده از شارژ معکوس بی سیم ممکن است بر تماس‌های دریافتی، اینترنت و شبکه گوشی شما تأثیر بگذارید.

 1. ابتدا در PowerShare تائید کنید که گوشی شما حداقل 30 درصد شارژ دارد و پس از آن بالای صفحه را به پایین بکشید و به تنظیمات سریع وارد شوید و روی نماد Wireless PowerShare کلیک کنید.
 2. سپس دستگاه‌ها را پشت سر هم قرار دهید و مطمئن شوید که دستگاه دیگری توسط گوشی شما شناسایی نمی‌شود. سپس می‌توانید نماد شارژ معکوس بی سیم را در صفحه مشاهده کنید.

اکثر دستگاه‌های سامسونگ با قابلیت شارژ معکوس گوشی سازگارند، اما سرعت و قدرت شارژ با توجه به مدل و نوع دستگاه متفاوت است.

 • روش استفاده از شارژ معکوس بی سیم در گوشی آیفون
 • به قسمت تنظیمات و سپس باتری گوشی اپل و گزینه شارژ معکوس را طبق مراحل زیر فعال کنید:

<Settings> Battery> Wireless reverse charging

 1. مطمئن شوید که دستگاه دوم روشن و در حال شارژ است.
 2. دستگاه موردنظر را برای شارژ در قسمت مرکزی پشت گوشی خود قرار دهید.
 3. شارژ معکوس گوشی با کابل

یکی از روش‌های شارژ معکوس، روش باسیم است که در آن هر دستگاهی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کند با استفاده از سیم می‌تواند دستگاه دیگری را شارژ کند، برای این کار لازم است مراحل زیر را اجرا کنید:

 1. کابل موردنظر را به دستگاه منبع شارژ و دستگاهی که به شارژ نیاز دارد وصل کنید. 
 2. چک کنید که آیا دستگاه در حال شارژ شدن است؟
 3. اگر دستگاه دوم شارژ را دریافت می‌کند، فرآیند شارژ معکوس انجام شده است و تنها باید منتظر باشید تا شارژ هر دو دستگاه به یک مقدار برسد، سپس شارژ معکوس متوقف خواهد شد.

در روش شارژ معکوس با سیم می‌توانید از کابل USB و OTG و یا کابل‌های مناسبی که امکان اتصال دو دستگاه به هم را فراهم می‌کند، استفاده کنید.

توجه داشته باشید که فعال بودن دو عملکرد هم‌زمان در هنگام شارژ معکوس ممکن است به باتری موبایل شما فشار زیادی را تحمیل کند و درنتیجه این فشار، دمای گوشی به‌سرعت بالا رفته و باعث کاهش سرعت شارژ معکوس خواهد شد، که این افزایش دما در آینده می‌تواند به باتری شما آسیب برساند.

هنگام شارژ معکوس کاور گوشی خود را بردارید، این کار می‌تواند در کاهش دمای گوشی شما مؤثر باشد و از آسیب جلوگیری کند.

کلام آخر

شارژ معکوس گوشی می‌تواند در مواقع ضروری بسیار کاربردی باشد، اما حتماً مطمئن شوید که در هنگام فرآیند شارژ دستگاه شما دچار افزایش دمای شدید نشود؛ بدین منظور لازم است کاور گوشی خود را جدا کرده و از انجام فرآیندهای اضافی خودداری کنید. در این مقاله سعی داشتیم به معرفی و نحوه استفاده از قابلیت شارژ معکوس گوشی بپردازیم. امیدواریم مطالب ذکرشده برای شما مفید بوده باشد و به شما در استفاده از این قابلیت کاربردی در دستگاه‌های مختلف کمک کند.