گوشی S21 FE یکی از گوشی های قاتل پرچمدار محسوب می شود که دارای قدرت فراوانی در پردازش، تصویر برداری و … است. به نظر می رسد این محصول قدرتمند در دوربین توانسته است نظرات بسیار مثبتی را به خود جذب نماید و با توجه به اینکه مشتریان بسیاری را شامل می شود تصمیم گرفته ایم که به یک بررسی کوتاه و جزئی از دوربین گوشی S21 FE بپردازیم. چه در عکس برداری و چه در فیلمبرداری عملکرد این محصول فوق العاده می باشد و نسبت به قیمتش قدرت بیشتری را ارائه می دهد.

مشخصات دوربین های کلی گوشی S21 FE

دوربین گوشی S21 FE محدود به 3 لنز می شود. لنز عریض 12 مگاپیکسلی، لنز تلفوتو 8 مگاپیکسلی و لنز فوق عریض 12 مگاپیکسلی که در کنار آن ها می توانیم به ویژگی های مانند فلاش ال ای دی، HDR خودکار و عکاسی پانوراما اشاره کنیم. همچنین این گوشی سامسونگ دارای قابلیت فیلم برداری تا کیفیت 4k در 30/60FPS می باشد که به خودی خود دارای قدرت بالایی است. در جلوی این گوشی قاتل پرچمدار یک لنز 32 مگاپیکسل عریض قرار دارد که از HDR پشتیبانی کرده و می تواند تا کیفیت 4k در 30/60FPS فیلمبرداری کند.

بررسی تکنولوژی ها و ساختار دوربین گوشی S21 FE

بررسی تکنولوژی ها و ساختار دوربین گوشی S21 FE

با توجه به آن که عملکرد دوربین مدل قبلی یعنی S20 FE عالی بود سامسونگ تصمیم بر این داشته تا از دوربین های مشابه بهره ببرد و این موضوع را نمی توانیم به ضعف یا هر چیز دیگری ارتباط دهیم؛ چرا که عملکرد دوربین های گوشی S20 FE فوق العاده بود و ترجیح کاربر نیز بر همین است، دوربین های مشابه ولی قوی به جای دوربین های جدید ولی ضعیف. دوربین این گوشی سامسونگ Quad-Bayer 32 مگاپیکسلی می باشد. بسته به چیپست به کار رفته در موبایل شما لنز 12 مگاپیکسلی از سنسورهای متفاوتی استفاده کرده است؛ اگر مدل گوشی شما دارای چیپست Snapdragon 888 بوده،  سنسور آن Sony IMX555 و اگر از چیپست Exynos بهره برده باشد دارای سنسور Samsung S5K2LD خواهد بود. هر دوی این سنسورها دارای پیکسل 1.8 میکرومتری Dual-Pixel AF بوده که در پشت لنز 26mm f/1.8 OIS قرار گرفته اند.

دوربین فوق عریض نیز هم Hynix Hi1336 و IMX258 می باشد که هر دو دارای سنسورهای 13 مگاپیکسلی هستند که پیکسل های 1.12 میکرومتری در پشت لنز 13 میلیمتری f/2.2 با تمرکز بی نهایت می باشد. خیالتان راحت باشد هر سنسوری که در این محصول پیدا کنید عکس های با کیفیت 12 مگاپیکسل را ثبت می کند و این دقیقا شبیه چیزی می باشد که سامسونگ تبلیغش را کرده است. درست مانند S20 FE دارای لنز 8 مگاپیکسلی با سنسور Hynix Hi847 می باشد که دارای پیکسل های 1.0 میکرومتری با لنز 76 میلیمتری f/2.4 OIS با زوم اپتیکال 3 برابری است. دوربین سلفی درست شبیه به مدل قبلی، 32 مگاپیکسل بوده که مجهز به سنسور Quad-Bayer سونی IMX616 با لنز 25 میلیمتری f/2.2 و فوکوس بی نهایت می باشد.

نگاهی به رابط کاربری و برنامه عکاسی سامسونگ

نگاهی به رابط کاربری و برنامه عکاسی سامسونگ

برنامه دوربین گوشی S21 FE مانند گذشته بوده و تفاوتی با نسخه های پیشین ندارد. یک فضای کاملا آشنا و با رابط کاربری سریع و آسان که کار کردن با آن مشکل خاصی برای هیچکس ایجاد نخواهد کرد. با کشیدن انگشت به سمت راست و چپ می توانید بین حالت های مختلف جابه جا شوید و همچنین امکان آن وجود دارد که بتوانید بعضی از حالت ها را که علاقه ای به آن ها ندارید را پاک کنید. همچنین با کشیدن انگشتان به سمت عقب و جلو بین دوربین های جلو و عقب (دوربین سلفی و اصلی) جابه جای می شوید. خبر خوب اول آن است که همه ی دوربین های موجود از حالت شب پشتیبانی می کنند و دون پشتیبانی از حالت Pro است که به کار خیلی ها می آید. نکته اینجاست که حالت پرو تنها بر روی دوربین اصلی و فوق عریض کار می کند. تنظیمات دوربین گوشی S21 FE بسیار ساده بوده و با گذاشتن وقتی اندک می توانید تمامی قسمت های آن را به راحتی یاد بگیرید.

بررسی کیفیت عکس ها در دوربین گوشی S21 FE

بررسی کیفیت عکس ها در دوربین گوشی S21 FE

نویز پیدا نخواهید کرد، جزئیات بسیار زیاد و دقیق هستند و عکس ها بیش از حد شارپ نیستند. کنتراست بسیار بالاست و محدوده دینامیکی فوق العاده می باشد. در دوربین گوشی S21 FE عکس ها دارای رنگ هایی طبیعی هستند هر چند که گاهی اوقات چندان طبیعی نیستند. رنگ ها کمی بیش از حد گرم هستند ولی قابل قبول بوده و نظرات مثبتی را به خود جذب کرده است. شرایط نوری به خوبی رعایت شده و در روز عکس های فوق العاده ای را ثبت خواهید کرد.

لنز فوق عریض نیز دارای عملکرد مناسبی است و عکس های گرفته شده با آن دارای جزئیات کافی و وضوح خوب بوده و کنتراست آن عالی می باشد و محدوده دینامیکی در شرایط آب و هوای مختلف ستودنی است. رنگ ها نیز تقریبا شبیه به لنز اصلی بوده تنها با این تفاوت که کمی گرم تر هستند. در مورد زوم دوربین گوشی S21 FE نیز سنسور 8 مگاپیکسلی می تواند عکس های با کیفیت 12 مگاپیکسلی را ثبت کند و عملکرد آن نسبت به رزولوشن اصلی پیشرفت داشته است. تصاویر تلفوتو 12 مگاپیکسلی بسیار زیبا هستند و جزئیات به خوبی نمایش داده می شوند.

کنتراست، محدوده دینامیکی و رنگ ها با دوربین همخوانی دارد. نویز ها کم می باشند و به خیلی دیدن آن ها مشکل است. با توجه به آن که S21 رقیب دقیق و مستقیم این محصول می باشد، S21 FE از زوم متفاوتی بهره برده است. در روز و روشنایی لنز تله فوتو عکس های با کیفیتی را برای شما به ثبت می رساند. نویز کم، کنتراست خوب و رنگ های خوب و دوست داشتنی را به شما ارائه می دهد.

بررسی عکس ها در نور کم

بررسی عکس ها در نور کم

در نور های کم عکس هایی که ثبت می شوند دارای کیفیت بالای می باشند و نظرات مثبتی را به خود جذب نموده اند. جزئیات بی شمار هستند، اشباع رنگ ها عالی، محدوده دینامیکی فوق العاده و نور دهی بسیار خوب می باشند و مهم تر از آن نویز بسیار کم است. HDR در نور کم و شب ها روشنایی زیادی را ارائه نمی دهد و اگر می خواهید عکس های روشن تری داشته باشید باید حالت شب (night Mode) را فعال کنید.

زمانی که به حالت شب بروید جزئیات بیشتری را مشاهده خواهید کرد و آسمان و سایه ها بیشتر و بهتر به چشم می آیند. عکس هایی که با حالت شب گرفته می شوند روشنایی بیشتری دارند و جزئیات همانطور که گفته شد بیشتر و بهتر نمایش داده شده اند.  عکس هایی که با لنز فوق عریض در شب گرفته می شوند نیز دارای کیفیت بالایی هستند و با توجه به اشباع رنگ عالی، نور مطلوب و محدوده دینامیکی عریض کمی بیشتر از حد انتظار ما ظاهر شده و عکس ها بسیار نرم و بدون نویز می باشند.

زمانی که می خواهید عکس های معمولی بگیرید به ندرت از دوربین گوشی S21 FE، لنز تله فوتو استفاده خواهید کرد و زمانی که از زوم 3 برابری استفاده می کنید عکس ها جزئیات چندانی را به شما نمایش نخواهند داد هر چند که عکس ها نرم و با کیفیت خواهند بود. در مقایسه با دیگر گوشی ها در نور شب زوم 3X حالت شب خوب می باشند و تصاویر را در کیفیت 12 مگاپیکسل ذخیره خواهند کرد. جزئیات خوب، نوردهی عالی و کنتراست حتی با توجه به آنکه نور کم است هنوز هم عالی می باشند. تصاویر به خوبی روشن هستند و در کل عملکرد فوق العاده ای دارند و اگر علاقه به عکاسی با گوشی همراه خود دارید پیشنهاد می شود. گوشی S21 FE را مد نظر برای خرید قرار دهید.

بررسی دوربین گوشی S21 FE؛ سلفی

بررسی دوربین گوشی S21 FE؛ سلفی

در این عرضه سامسونگ هیچ خبری از سلفی مجهز به فوکوس خودکار نیست. شک نکنید هنوز هم با یکی از بهترین دوربین های سلفی روبه رو هستیم. دوربین سلفی به صورت پیش فرض با وضوح 8 مگاپیکسل تصاویر را ثبت میکند البته وضوح 32 مگاپیکسل نیز در دسترس می باشد. عکس های ثبت شده با سلفی دارای وضوح بالایی می باشند و رنگ ها، کنتراست، محدوده دینامیکی همگی خوب هستند می توانند نیاز های شما را به آسانی برآورده سازند.

نقطه تمرکز در محیط های بسته و نه چندان باز عملکرد عالی دارد ولی زمانی که محیط ها گسترده هستند نقطه فوکوس کمی ضعیف تر عمل می کند. عکس های پرتره که با سلفی گرفته می شوند در تفکیک سوژه از محیط خوب کار می کنند و نتایج رضایت بخشی را به ثبت می رساند.

فیلمبرداری با گوشی S21 FE

فیلمبرداری با گوشی S21 FE

فیلمبرداری زیاد می کنید؟ خبر خوب امکان فیلمبرداری در همه دوربین ها با کیفیت 4K می باشد. می توانید در 30/60FPS تصویر برداری کنید.  البته فیلمبرداری با 60FPS تنها برای دوربین اصلی امکان پذیر می باشد. لرزشگیر اپتیکال در دو دوربین اصلی و تله فوتو وجود دارد و همچنین تثبیت کننده الکترونیکی نیز برای همه ی دوربین ها در دسترس بوده می تواند بسیاری از اوقات به کمک شما بیاید.

در فیلمبرداری دوربین گوشی S21 FE، صدا نیز به خوبی ضبط می شود و با نرخ 252 کیلوبیت بر ثانیه استریو به ثبت می رسند. تصاویر 4k ثبت شده در دوربین اصلی دارای کیفیت بالایی می باشند و عملکرد خوبی را به نمایش می گذارند. جزئیات فوق العاده است، محدوده دینامیکی کمی بیشتر از حد متوسط بوده و همچنین رنگ ها با کیفیت بالایی ضبط و ثبت می شوند. هر چقدر که کیفیت دوربین 4k دوربین اصلی خوب است، لنز ultra wide چندان جالب نیست. رنگ ها و محدوده دینامیکی عالی هستند اما جزئیات کم می باشند. تصاویر 4k از دوربین تله فوتو نیز عملکرد خوبی دارند، کمی شارپ هستند تقریبا تمامی ویژگی ها مانند دوربین اصلی می باشند و تفاوت چندانی دیده نمی شود.

رنگ ها، محدوده دینامیکی و کنتراست، فوق العاده هستند و مهم تر از آن که نویز بسیار کم دیده می شود. در نور کم نیز دوربین اصلی به خوبی عمل می کند و جزئیات را از رنگ ها تا نور پردازی و … عالی است و جزئیات به اندازه ای خوب به نمایش گذاشته شده است که بتوانیم به راحتی در ویدیو آن ها را تفکیک کنیم. کلیپ ها و ویدیوهایی که در نور کم با لنز فوق عریض گرفته می شوند نیز دارای وضوح و کیفیت بالای می باشند. نوردهی خوب است ولی رنگ ها می توانستند بهتر عمل کنند.

سخن پایانی

عملکرد دوربین گوشی S21 FE همانطور که مطالعه نمودید فوق العاده می باشد و می تواند هر گونه نیازی را در زمانی، چه در نور روز و چه در تاریکی شب برآورده سازد. این قاتل پرچمدار نسبت به هم رده های خود دارای عملکرد بهتری می باشد و بی شک با توجه به قیمتی که ارائه می دهد دارای ارزش خرید بالایی می باشد. 

منبع: gsmarena