تغییر از اندروید ۸ به اندروید ۹ معروف به Pie در گوشی‌های سامسونگ با بیشترین تغییرات همراه بود. در اندروید ۹ سامسونگ، برای اولین بار شاهد استفاده از رابط کاربری One UIتوسط سامسونگ هستیم.تا پیش از این رابط کاربری گوشی سامسونگ، رابط کاربری Samsung experience بود.اندروید ۹ سامسونگ هم در ظاهر هم در عملکرد، تجربه کاری جدیدی را برای کاربر به همراه دارد.البته برای اطمینان کاربران قدیمی بسیاری از نرم‌افزار‌های قدیمی روی سیستم عامل اندروید ۹ سامسونگ قرار دارد و این اطمینان را به کاربران قدیمی سامسونگ می‌دهد که از نسخه بهبود یافته رابط کاربری قبلی استفاده می‌کنند.در عمل سامسونگ با مجموعه‌ای از قابلیت‌های جدید و پشتیبانی از قابلیت‌های قدیمی سعی در راضی کردن طیف متفاوت علاقه‌مندان به گوشی سامسونگ کرده است.

بررسی اندروید ۹ سامسونگ و رابط کاربری جدیدOne UI

بررسی اندروید ۹ سامسونگ و رابط کاربری جدیدOne UI

تغییرات رابط کاربری اندروید ۹ سامسونگ در حدی است که در ابتدا ممکن است فکر کنید این یک سیستم عامل جدید است، ولی این در واقع تفاوت‌های رابط کاربری جدید سامسونگ(One UI) با سامسونگ اکسپرینس (Samsung experience) رابط کاربری قدیمی است.از ترفندها و امکاناتی که سامسونگ برای بهتر کردن شرایط کاربری در نظر گرفته است، می‌توان به رفتن دکمه‌ها به قسمت زیرین صفحه نمایش برای دسترسی راحت‌تر اشاره کرد. همچنین حالت دارک مود پیشرفت کرده است و سامسونگ دارک مود را برای سیستم عامل و بعضی از نرم‌افزارها در نظر گرفته است.سبک زیبایی شناسی سامسونگ در رابط کاربری جدید، پخته‌تر شده و می‌توان گفت سبک منحصر به فرد سامسونگ شکل گرفته است.

سیستم ناوبری اندروید ۹ سامسونگ

سیستم ناوبری اندروید ۹ سامسونگ

اندروید ۳ در سال ۲۰۱۱ سه دکمه را به عنوان دکمه‌هایی برای بازگشت به عقب، صفحه اصلی یا همان منو و همچنین نرم‌افزارهایی که اخیرا اجرا شده یا همان دکمه‌های ناوبری، ایجاد کرد. اکنون اما در اندروید ۹ سامسونگ تمامی دکمه‌های ناوبری مبتنی بر ژست‌های حرکتی هستند و شکل و ظاهر کلاسیک خود را از دست داده‌اند.بدون شک استفاده از ژست‌های حرکتی به جای دکمه‌هایی مشخص، در ابتدای راه می‌تواند گمراه کننده باشد، ولی به مرور زمان تسلطی که استفاده از ژست‌های حرکتی در اندروید ۹ سامسونگ به دست می‌آید، سرعت استفاده از گوشی سامسونگ را بالا می‌برد و تجربه خوبی از استفاده از گوشی‌های اندروید ۹ سامسونگ به‌وجود می‌آورد.

جذابیت کاربری رابط کاربری اندروید ۹ سامسونگ

از نکاتی که در رابط کاربری اندروید ۹ سامسونگ یعنی همان One UI به چشم می‌آید، رنگارنگ‌تر و جذاب‌تر شدن محیط کاربری است.این تغییرات زیاد است، اما در حدی نیست که هنگام تغییر اندروید KitKatبهLollipop مشاهده کردیم. با این حال تغییرات جذابی را شاهد هستیم.آیکون‌های رنگارنگ تنظیمات، آیکون‌های تنظیم سریع دایره‌ای و گوشه‌های با طراحی جدید باعث شده که مدتی طول بکشد تا به این تغییرات عادت کنیم. ولی در مجموع ما تغییرات اندروید ۹ سامسونگ را تغییراتی مثبت و جذاب ارزیابی می‌کنیم.زنده بودن محیط گوشی هوشمند با استفاده از انیمیشن‌های آپدیت شده شرایط جذابی را به‌وجود آورده است.این پیشنهاد زیبا را بهتر است امتحان کنید.به نوعی چنین چیزی را در اندروید ۸ مشاهده نمی‌کنیم.

سرعت گوشی‌های سامسونگ اندروید ۹ نسبت به اندروید‌های قدیمی‌تر

از ویژگی‌هایی که اندروید ۹ سامسونگ در اختیار کاربر می‌گذارد، قابلیت Digital wellbeing است.ابزارDigital Wellbeingآماری کلی در مورد چگونگی استفاده از گوشی هوشمند را به کاربر نشان می‌دهد.آمارهایی مانند این‌که چند بار صفحه گوشی خود را روشن کرده‌اید، چه برنامه‌هایی بیشترین استفاده از باتری دارند، چند نوتیفیکیشن دریافت کرده‌اید یا بیشترین زمان استفاده از آنِ کدام برنامه است.این برنامه به استفاده کمتر یا بهینه‌تر از گوشی هوشمند شما کمک می‌کند و با استفاده بهینه‌تر موجب افزایش سرعت اندروید ۹ سامسونگ نسبت به ورژن‌های قدیمی‌تر اندروید می‌شود.

ازدیگر ویژگی‌ها می‌توان به ویژگی App Timers اشاره کرد. با این ویژگی می‌توانید گوشی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که پس از مدت محدودی استفاده از یک نرم‌افزار خاص، به شما اطلاع دهد. در کنار App Timersدسترسی آسان به Do Not Disturb هم ممکن است.

مدیریت باتری گوشی‌های سامسونگ مبتنی بر اندروید ۹

از مسائلی که خیلی برای کاربران گوشی هوشمند مطرح است، مدیریت باتری است.موضوعی که علاوه بر کاربران، به شدت مورد توجه کمپانی‌های سازنده گوشی هوشمند هم هست.گوگل نیز این مهم را در آپدیت اندروید ۹ مورد توجه قرار داده است.در اندروید ۹ سامسونگ، اندروید ویژگی جدیدی به نام Adaptive Battery را اضافه کرده است.این ویژگی بسیار کاربردی است.

اندروید ۹ سامسونگ با استفاده از قابلیت Adaptive Battery روشنایی صفحه نمایش را به طور خودکار نسبت به محیط و نحوه استفاده شما تنظیم می‌کند. Adaptive Battery با بررسی چگونگی استفاده شما از گوشی هوشمند، میزان استفاده از پردازنده را برای برنامه‌هایی که زیاد استفاده نمی‌کنید، محدود می‌کند. Adaptive Battery می‌تواند مصرف پردازنده را تا ۳۰٪ کاهش دهد.

میانبرهای جذاب اندروید ۹ سامسونگ

میانبرهای جذاب اندروید ۹ سامسونگ

میانبرهای جدید و جذاب را باید از ویژگی‌های اندروید ۹ دانست. دو قابلیت جدید اندروید ۹ سامسونگ SlicesوApp Action هستند.این دو نرم‌افزار با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی عملا باعث می‌شوند استفاده بهتری از رابط کاربری داشته باشید و در عمل سریع‌تر به هدف دست پیدا کنید.این دو قابلیت همیشه کنار هم عمل می‌کنند.مثلا شما روزانه یک برنامه روتین خاص را انجام می‌دهید. این قابلیت‌ها نرم‌افزار‌هایی که همواره در کنار هم استفاده می‌کردید را به شما پیشنهاد می‌کند و در نتیجه دسترسی سریع‌تر به نرم‌افزارها را فراهم می‌کند.در جستجوی گوگل هم این نرم‌افزارها خدمت مشابهی را ارائه می‌دهند.

از ویژگی‌های دیگر اندروید ۹، اضافه شدن ایموجی‌های جدید به اندروید ۹ سامسونگ است. اندرویدpie، ۱۵۷ ایموجی جدید دارد.ایموجی‌های بیشتر کمک می‌کند تا مفاهیم بیشتری را بتوان به صورت تصویری بیان کرد.ایموجی‌های خرچنگ، شیرینی و همچنین طرح‌های جدید خانوادگی از این ایموجی‌ها هستند.تغییرات دیگری که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد، تغییر جایگاه باتری، زمان و نوتیفیکیشن‌ها است.

تغییرات  اندروید ۹ در گوشی‌های سامسونگ

تغییرات  اندروید ۹ در گوشی‌های سامسونگ

بیشتر گوشی‌های میان‌رده، بعضی از گوشی‌های اقتصادی و همچنین اکثر پرچمداران سال‌های قبل سامسونگ به اندروید ۹ سامسونگ به روزرسانی خواهند شد.بعضی از تغییرات اندروید ۹ سامسونگ را در ادامه مشاهده می کنید. Accessibility Menu : اسکرین‌شات گرفتن و کارکردن در حالت یک دستی برای معلولین راحت‌تر است. Select to Speak – OCR in Camera View : با انتخاب یک تکه متن یا حتی تصویر و فشردن دکمه خواندن، آن متن با صدای رسا خوانده می‌شود. Sound Amplifier :امکان اعمال بیش از ۱۰۰ تنظیم مختلف صدا در اندروید ۹ سامسونگ وجود دارد.‌‌Battery saver :این قابلیت این امکان را می‌دهد تا به وسیله خاموش‌کردن بعضی از امکانات غیرضروری شارژ بیشتری نگه داشته شود. Adaptive Battery : قابلیت جدید اندروید ۹ که با استفاده از قابلیت یادگیری ماشین و هوش‌مصنوعی و پیش‌بینی رفتار به افزایش عمر باتری کمک می‌کند.

نتیجه‌گیری

سامسونگ با اندروید ۹ تغییر زیادی را تجربه می‌کند.در آپدیت اندروید ۹ نه تنها سیستم عامل بروزرسانی شده که رابط کاربری سامسونگ هم عوض شده است.وبسایتandroid central، رابط کاربری One UI و آپدیت اندروید ۹ سامسونگ را به‌عنوان بهترین بروزرسانی سامسونگ معرفی می‌کند.در آپدیت اندروید ۹ تغییرات زیادی را شاهد هستیم، ولی با وجود اضافه شدن امکانات با کاهش سرعت روبرو نیستیم.مجموع قابلیت‌های اندروید ۹ و رابط کاربری One UI ارزش این بروزرسانی را دو چندان می‌کند و باعث می‌شود آپدیت اندروید ۹ سامسونگ به بیشتر کاربران پیشنهاد شود.