اگر از آن دسته افرادی هستید که همیشه دلتان می‌خواهد به سراغ محصولات و کالاهای جدید بازار به خصوص بازار تکنولوژی بروید، حتما نام ریلمی را شنیده‌اید. این مدل گوشی که طی پنج شش سال اخیر وارد بازار شده، طرفداران و مخالفان خود را دارد. اگرچه این مدل گوشی هم نواقص و ایرادهای خود را دارد اما نقاط قوتش هم کم نیستند. پس اگر تصمیم دارید به سراغ گوشی‌های این برند جوان بروید، پیش از هر کاری درباره آن کسب اطلاعات کنید. ما هم در این مقاله به سراغ ریلمی c55 و کیفیت دوربین آن رفته‌

ریلمی c55 دارای تنظیمات دوربین دوگانه در پشت خود با سنسور اصلی 64 مگاپیکسلی و سنسور عمق 2 مگاپیکسلی است. دوربین سلفی هم 8 مگاپیکسلی است.

درباره ریلمی c55

دوربین دوگانه ریلمی c55

در این مدل از گوشی ریلمی، دوربین اصلی به سنسور 64 مگاپیکسلی OmniVision OV64B با فیلتر Quad-Bayer متکی است. این سنسور دارای پیکسل‌های 0.7 میکرومتری است و پس از قرارگیری 4 در 1، یک عکس 16 مگاپیکسلی با عملکردی معادل 1.4 میکرومتر دریافت خواهید کرد. 

این سنسور پشت یک لنز 25 میلیمتری f/1.79 قرار دارد و از آن پشتیبانی می‌کند. یک حالت 64 مگاپیکسلی با وضوح بالا، حالت Pro و همچنین حالت شب نیز برای این دوربین ریلمی c55 در دسترس است. ضمنا سنسور عمق، از سنسور 2MP OV02B10 یا GC02M1 2MP استفاده می‌کند.

و در نهایت، دوربین سلفی از یک Samsung S5K4H7 یا یک سنسور 8 مگاپیکسلی OmniVision OV8556 در پشت یک لنز 26 میلی‌متری f/2.0 بهره می‌برد. فوکوس ثابت است.

تنظیمات دوربین ریلمی c55

برنامه دوربین دارای یک رابط کاربری آشنا است که اکثر حالت‌ها را روی roodex قرار می‌دهد. منظره‌یاب در حالت پیش‌فرض عکس، Chroma Boost را ارائه می‌کند - این حالت مانند یک حالت HDR پیشرفته است که ممکن است چندین تصویر را روی هم بگذارد تا اصلاحات بیشتری در محدوده پویا ارائه دهد.

تنظیمات دوربین ریلمی c55


ضمن اینکه در تنظیمات دوربین ریلمی c55 سه میانبر بزرگنمایی وجود دارد: 1x، 2x و 5x. در حالت حرفه‌ای، می‌توانید نوردهی (ISO در محدوده 100-6400 و سرعت شاتر در محدوده 1/800s-16s)، تعادل رنگ سفید (با دمای نور، اما بدون تنظیمات از پیش تعیین شده)، فوکوس دستی (به طور دلخواه بین 0 تا 1 واحد؛ صفر برای فوکوس نزدیک و 1 برای بی‌نهایت) و جبران نوردهی ( -2EV تا +2VE  در افزایش 1/6EV) را تغییر دهید و به حالت ایده‌آل مورد نظرتان برسید. حالت RAW وجود ندارد.

کیفیت عکس با دوربین ریلمی c55

دوربین اصلی به‌طور پیش فرض 16 مگاپیکسل را ذخیره می‌کند، همین موضوع باعث می‌شود که عکس‌ها کیفیت خوبی داشته باشند. جزئیاتی که در این عکس‌ها می‌بینیم کافی است البته اگر بخواهیم مقایسه کنیم Redmi Note شیائومی در این زمینه عملکرد بهتری دارد، ضمن اینکه نویز هم پایین نگه داشته می‌شود. کنتراست عالی است، و محدوده دینامیکی به اندازه کافی گسترده است، اما نه بیش از حد (Auto HDR روشن بوده است).

در عکس‌هایی که با دوربین ریلمی c55 ثبت شده، رنگ ها کمی اشباع شده‌اند، اما همچنان دوست داشتنی هستند.

کیفیت عکس با دوربین ریلمی c55

توجه داشته باشید که در طول بررسی ما، دوربین ریلمی c55 یک به‌روزرسانی دریافت کرد؛ این به‌روزرسانی کیفیت عکس را با کاهش پردازش بهبود بخشید، البته این گوشی موبایل هم قبلتر با همان میزان پردازش عکس‌های کاملاً واضحی تولید می‌کرد. 

نمونه‌ ی زیر برای تست دوربین ریلمی c55 پس از به‌روزرسانی گرفته شده‌اند.

تست دوربین ریلمی c55

در دوربین ریلمی c55 بزرگنمایی 2 برابر و حتی 5 برابری وجود دارد، اما بزرگنمایی تنها به شیوه دیجیتال انجام می‌شود. این گوشی زوم درون حسگر ارائه نمی‌دهد.

در دوربین ریلمی c55 بزرگنمایی 2 برابر و حتی 5 برابری وجود دارد

عکس‌های 64 مگاپیکسلی در جزئیات متوسط هستند البته نویزشان هم کمی زیادی است، اما رنگ ها، کنتراست و محدوده دینامیکی آنها خوب به نظر می‌رسند. 

اگر می‌خواهید عکس‌های پردازش‌شده کمتری داشته باشید، این کار را انجام دهید: کوچک کردن آنها تا 16 مگاپیکسل که جزئیات بیشتر و ظاهری طبیعی‌تر را با خود به همراه دارد. در این عکس‌های لبه‌های تیز کمتری دیده می‌شود، حتی اگر نویز باقیمانده بیشتر از میزان انتظارتان باشند.

عکس‌ پرتره با دوربین ریلمی c55

در دوربین ریلمی c55 یک سنسور پرتره 2 مگاپیکسلی وجود دارد. جداسازی سوژه گاهی اوقات خوب کار می‌کند، گاهی اوقات هم اینطور نیست.

عکس‌ پرتره با دوربین ریلمی c55

اگر نور کافی داشته باشید، سوژه همیشه قابل رویت، پر از جزئیات و پر از رنگ خواهد بود. تاری پس‌زمینه نیز دوست‌داشتنی است و بیننده را آزار نمی‌دهد.

عکس سلفی با دوربین ریلمی c55

سلفی‌های 8 مگاپیکسلی خوب هستند – در این سلفی‌‌ها جزئیات بسیار مناسب است و در نهایت عکس‌ها به اندازه کافی واضح هستند. علاوه بر این در سلفی‌های دوربین ریلمی c55 هم رنگ‌ها و هم میزان کنتراست عالی هستند.

عکس سلفی با دوربین ریلمی c55

 Auto HDR کمک زیادی به بهبود کیفیت سلفی‌ها کرده است، و با این حال از یک حدی فراتر نرفته که خودش یک مزیت به شمار می‌آید.

کیفیت عکس در شب با دوربین ریلمی c55

کیفیت عکس در شب با دوربین ریلمی c55

عکس‌های پیش‌فرض در شب مشکلی ندارند - کاهش ملایم نویز به حفظ جزئیات کافی در این عکس‌ها کمک می‌کند، کنتراست خوب است و محدوده دینامیکی گسترده است، زیرا HDR خودکار اغلب فعال می‌شود. رنگ‌ها هم خوب هستند، هرچند کمی اشباع شده‌اند. واضح است که نویز قابل مشاهده است، اما عکس‌ها کاملا قابل استفاده هستند، به خصوص برای شبکه‌های اجتماعی‌.

حالت شب حدود 3 تا 4 ثانیه برای عکاسی و 2 تا 3 ثانیه برای پردازش و ذخیره زمان نیاز دارد. نوردهی، محدوده دینامیکی و اشباع رنگ را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد، اما عکس‌های دقیق‌تری تولید نمی‌کند؛ و به هر روی نویز در عکس‌های حالت شب بیشتر است.

در اینجا عکس‌هایی از پوسترهای معمول ما، که با ریلمی c55  گرفته شده‌اند، آمده است.

در اینجا عکس‌هایی از پوسترهای معمول ما، که با ریلمی c55  گرفته شده‌اند، آمده است. می‌توانید ببینید که این عکس‌ها چگونه در مقابل رقبا قرار می‌گیرند.

شما می‌توانید این عکس‌ها را به‌راحتی مرور کنید و آنها را در مقابل عکس‌های سایر گوشی‌های هوشمند قرار دهید. به این ترتیب، مقایسه نسبتا درست و منصفانه‌ای خواهید داشت.

فیلم برداری با دوربین ریلمی c55

پس از بررسی کیفیت عکس می‌رسیم به بحث فیلم برداری با گوشی ریلمی؛ Realme C55 با دوربین پشتی تا 1080p@60fps و با دوربین سلفی تا 1080p@30fps را پشتیبانی می‌کند. 

کلیپ های 1080p@30fps با نرخ بیت ویدئویی حدود 17Mbps ضبط می‌شوند. صدا استریو با نرخ بیت 280 کیلوبیت در ثانیه است، و اگر بخواهیم بدون تعارف بگوییم، صدا واقعا افتضاح است.

فیلمبرداری 1080p با دوربین جلو ریلمی c55 عالی است- جزئیات فراوان، محدوده دینامیکی، کنتراست عالی و رنگ‌های اشباع شده در فیلم‌های ضبط شده هم مشهود هستند. در این فیلم‌ها شارپینگ زیادی اعمال شده است، اما روی صفحه نمایش گوشی به‌خوبی دیده می‌شوند. با این حال، بزرگترین نگرانی ما درباره دوربین ریلمی c55 این است که صدا در ضبط‌  فیلم بد است و کیفیت ویدئوها را کاهش می‌دهد.

نظر نهایی

برای خرید یک گوشی تلفن، خصوصا گوشی‌های جدید بازار، باید معیارهای متفاوتی را در نظر بگیرید. اگرچه در این مقاله کیفیت دوربین ریلمی c55 را با هم بررسی کردیم اما معیارهای دیگری هم برای مقایسه وجود دارد. در مجموع می‌توان گفت:

Realme C55 یک گوشی هوشمند خوب با طراحی معنادار و منطقی، صفحه نمایش LCD سریع و بزرگ 90 هرتزی و عملکرد رضایت بخش برای این کلاس از گوشی‌ها است. عملکرد دوربین این گوشی ریلمی نیز پس از به روز رسانی از قبل هم بهتر شده است. و در نهایت، عمر باتری طولانی و شارژ سریع نیز رضایت‌بخش است. 

نقاط قوت

  • طراحی چشم نواز؛
  • عمر باتری عالی، شارژ سریع؛
  • کیفیت عکس و فیلم خوب؛
  • جک 3.5 میلیمتری صدا، میکرو اس دی مستقل، NFC.

نقاط ضعف

  • عملکرد گوشی در سطح عالی نیست؛
  • بلندگو از نظر بلندی و کیفیت پایین‌تر از حد متوسط است؛
  • در نهایت صدای ضبط ویدئو و فیلمبرداری بد است.

اگرچه گوشی ریلمی، گوشی نسبتا جدیدی است اما در همین مدت هوادران خودش را پیدا کرده است. بی‌شک این گوشی هم ایرادها و مزایای خودش را دارد که البته اگر قیمت مناسب گوشی را در نظر بگیریم، شاید بتوان از برخی از معایب چشم‌پوشی کرد.

منبع: gsmarena