بیشتر گوشی‌های موجود در بازار شامل اطلاعات زیادی در مورد سخت افزار و سیستم عامل خود می‌باشند. دسترسی به بسیاری از این اطلاعات کار دشواری است. در این حالت کد مخفی گوشی به کمک شما می‌آید. این کد‌ها توسط سازندگان شرکت‌های موبایل به صورت اختصاصی ایجاد می‌شوند. در نتیجه به هیچ عنوان کد دستوری یک برند را روی محصولات دیگر شرکت‌ها امتحان نکنید، چرا که ممکن است این کد خاص با مفهوم متفاوتی تعریف شده‌باشد. با دانستن این کد شما می‌توانید به اطلاعاتی نظیر ویژگی مخفی موبایل، تنظیمات بازنشانی کارخانه و تست قسمت‌های مختلف از جمله صفحه نمایش و دوربین گوشی موبایل خود دست یابید. در ادامه مقاله به بررسی این قابلیت پرطرفدار گوشی‌های هوشمند در بازار پرداخته می‌شود. 

کد مخفی آیفون

کد مخفی آیفون

آیفون از محصولات بسیار پرطرفدار گوشی موبایل در بازار است و در سراسر دنیا محبوبیت بسیاری بین افراد دارد. از ویژگی بی نظیر این گوشی می‌توان به وجود کد مخفی آیفون اشاره کرد. با شماره‌ گیری این کدها به قابلیت خاصی دسترسی پیدا می‌کنید. بعضی از این کدهای مخفی گوشی می‌توانند کارایی بسیار مهم و حیاتی داشته‌باشند و از مشکلات بعدی، ضرر و زیان جلوگیری کنند. همچنین کد مخفی گوشی آیفون دریچه‌ای دیگری برایتان باز می‌کند و به واسطه آن قادر به فهم موارد خاص‌تری نیز خواهید بود. کد مخفی آیفون به صورت زیر می باشد: 

 • ناشناس کردن تماس‌های خروجی: این ویژگی به طوری است که شماره فرد تماس گیرنده بر روی صفحه نمایش قابل رویت نمی‌باشد. فعال سازی ناشناس کردن تماس‌های خروجی در این برند با کمک کد مخفی گوشی انجام پذیر است. به طوری که با شماره‌گیری کد 67* می‌توان این قابلیت را فعال کرد. 
 • Field test: این بخش همان طور که از نامش مشخص است، مربوط به تنظیمات میدانی می‌باشد. کاربران این محصول می‌توانند قدرت عددی آنتن آیفون را با استفاده از کد مخفی گوشی دریافت کنند. به این صورت که افراد با تایپ *#12345#3001* قادر به فعال کردن تست میدانی می‌باشند. از مزایای این کد می‌توان به نشان دادن اطلاعات فنی از اپراتور و میزان سیگنال دریافتی اشاره کرد. 
 • شماره IMEI: این شماره بر روی جعبه یا حتی فاکتور خرید دیده می‌شود. هدف استفاده از شماره IMEI، برای شناسایی تلفن همراه و همچنین مسدود کردن آن از طریق شبکه است. در واقع اگر گوشی شما گم شود یا به سرقت برود، می‌توانید به وسیله‌ی این کد برای ردیابی گوشی خود از طریق اپراتورهای مخابراتی اقدام کنید. برای دسترسی به این ویژگی می‌توان کدی را که به صورت #06#* است، را شماره گیری کرد. 
 • بررسی سرور پیام متنی: یکی از پرکاربردترین کدهای مخفی گوشی، کد بررسی سرور پیام متنی است. هر بار که شخص پیام متنی را ارسال می‌کند، قبل از رسیدن به مقصد ابتدا از سرور عبور می‌کند. اگر متوجه شدید که شما در ارسال یا دریافت پیامک مشکل دارید، می‌توانید وضعیت این سرور را با کد #7672*5005#* بررسی کنید. 
 • فعال کردن تماس در انتظار: از قابلیت‌های بسیار مهمی که آیفون به واسطه‌ی کد مخفی گوشی در اختیار کاربران قرار داده‌است، امکان فعال سازی انتظار مکالمه می‌باشد. با استفاده از این ویژگی زمانی که شما در حال صحبت با فردی هستید یا شخص دیگری با شما تماس می‌گیرد، شما متوجه شده و می‌توانید تماس خود را قطع کنید یا اینکه بعد از اتمام مکالمه با آن فرد تماس گرفته و صحبت نمایید. برای فعال کردن این گزینه می‌توان کد #43#* را شماره گیری کرد.
 • انتقال تماس: این کد بیشتر برای کسب و کارها و رزرو وقت برای مطب دکتر کاربرد دارد. مواقعی وجود دارد که شما نمی‌خواهید هیچ کدام از تماس‌های دریافتی خود را از دست بدهید، به این صورت که شما در حال مکالمه هستید، می‌توانید سایر تماس‌ها را به یک شماره دیگر هدایت کنید. در نتیجه کد مخفی گوشی انتقال تماس در آیفون به شما می‌کند. کد با شماره #0161888888*61* راه حلی برای این مشکل است. کد *61* هدایت کردن تماس در صورت پاسخ ندادن می‌باشد و کد *62* برای هدایت تماس‌ها در صورت عدم دسترسی به آیفون است. بعد از وارد کردن کد، شماره‌ای که می‌خواهید تماس‌ها به آن منتقل شوند را وارد کرده و سپس # را بزنید.
 • بهبود کیفیت صدا: برای بسیاری از افراد کیفیت صدا هنگام گوش دادن به موسیقی، انجام مکالمه و تماشای فیلم حائز اهمیت می باشد. از معایب فعال کردن این ویژگی می‌توان به کاهش عمر باتری اشاره کرد. با این حال برای فعال سازی، کد #3370* را وارد کرده و شماره‌گیری کنید.

کد مخفی گوشی سامسونگ

کد مخفی گوشی سامسونگ

بیش از ۲۰ سال است که دستگاه‌های تلفن همراه از کد مخفی گوشی استفاده می‌کنند، در نتیجه گوشی سامسونگ نیز از این قابلیت بی بهره نمانده است. این برند برای تسهیل تشخیص و ارزیابی سیستم، از کد مخفی گوشی سامسونگ متعددی پشتیبانی می‌کند. اگر گوشی شما بعد از سال 2017 عرضه شده، می‌توانید کدهای بسیاری را امتحان کنید. به علاوه یکی از نقطه قوت کد مخفی گوشی، کمک به بررسی موبایل دست دوم است تا عیب یابی انجام شود. کدهای مخفی گوشی سامسونگ عبارتند از:

 • دسترسی به منوی مخفی: گوشی سامسونگ دارای یک منوی مخفی برای عیب یابی از گوشی است که شامل منوی تنظیمات مختلف می‌باشد. برای دسترسی به این منو کافی است که کد #*0#* را شماره‌گیری کنید. 
 • بررسی شماره مدل: اگر گوشی سامسونگ خود را به صورت دست دوم خریداری کرده‌اید و قصد آگاهی از مدل آن را دارید، می‌توانید از کد مخفی #1234#* استفاده کنید. 
 • افزایش سرعت: با استفاده از انواع کد مخفی می‌توان به سرعت موبایل کمک کرد. به کمک این کد تغییرات زیادی در فضای گوشی ایجاد می‌شود و برخی از این گزینه‌ها می‌توانند حتی فضای آزادتری در اختیار شما قرار دهند. این کد مخفی #9900#* است.
 • آپدیت منوی OTA: بروزرسانی نسخه جدید سیستم عامل اندروید همیشه برای گوشی‌ها ضروری می‌باشد. به علاوه شرکت سامسونگ بروزرسانی به روش OTA را به منوی تنظیمات خود اضافه کرده‌است. این روش به گونه‌ای می‌باشد که به طور مستقیم و از طریق ارتباط بی‌سیم ارائه شده و هر کاربری بدون نیاز به استفاده از هیچ لوازم جانبی خاصی قادر به استفاده از آن است. این آپدیت به کمک کد مخفی گوشی که شامل #8736364#* است، قابل اجرا می باشد. 
 • وضعیت باتری: باتری عاملی حیاتی برای گوشی محسوب می‌شود. آگاهی از شرایط باتری می‌تواند در کیفیت و بهبود گوشی شما تاثیر به سزایی داشته‌باشد. با کمک کد گوشی #0228#* می‌توان به متوسط ولتاژ و نوع شارژ آگاه شد.

کد مخفی گوشی شیائومی

کد مخفی گوشی شیائومی

آگاهی از کد مخفی گوشی شیائومی، به شما در پیکربندی، دریافت اطلاعات و آزمایش یک عملکرد سخت افزاری داخلی کمک می‌کنند. بازی با کدها بدون اطلاع از آن ها بلایی سر عامل‌های داخلی دستگاه شما می‌آورد که ممکن است بسیار خطرناک باشد. گوشی شیائومی کد مخفی بسیاری دارد که آگاهی از آن‌ها شما را به یک تعمیرکار موبایل تبدیل می‌کند. مواقعی رخ می‌دهد که این نوع از کدها به دلیل قفل سیستم و بروزرسانی آن کار نمی‌کنند و منجر به مسدود شدن برخی از آن‌ها می‌شوند. کد مخفی گوشی شیائومی به شرح زیر است:

 • نسخه RAM: یکی از بخش‌های بسیار مهم سخت افزاری در گوشی‌های هوشمند حافظه رم است. به علاوه به ازای افزایش این نوع حافظه، سرعت و کارایی دستگاه بالاتر می‌رود. از همین رو آگاهی از حافظه رم برای خرید گوشی بسیار ضروری می‌باشد. در نتیجه با شماره‌گیری کد مخفی گوشی *#*#4636#*#* می‌توان به این نکته دست پیدا کرد.
 • نمایش مک آدرس وای فای: برای دسترسی به این قابلیت دستگاه ابتدا لازم است که در تنظیمات آن وای فای مک آدرس ثبت شود. با شماره‌گیری کد *#*#232338#*#* این بخش برای گوشی شیائومی فعال می‌شود.
 •  شماره IMEI: کد IMEI یک شناسه منحصر به فرد ۱۵ رقمی برای گوشی موبایل شما است. یعنی هیچ دو دستگاهی این شماره برای آن‌ها مشابه نمی‌باشد. روش‌های مختلفی برای دستیابی به این کد وجود دارد، یکی از این راه‌ها کد مخفی است که شماره آن #06#* می‌باشد.
 • سرویس گوگل پلی: برنامه گوگل پلی به طور پیش فرض بر روی گوشی‌های اندروید از جمله شیائومی نصب می‌باشد. این برنامه به صورت منظم به روز رسانی دریافت می‌کند و اکثر مجوزهایی که برای این برنامه درخواست می‌شود، موثر و ضروری هستند. کد مخفی *#*#426#*#* این سرویس‌ها را نمایش می‌دهد.

کد مخفی گوشی نوکیا

کد مخفی گوشی نوکیا

گوشی نوکیا از مدل‌های مد روز است. قبل از آيفون و اندروید، اکثریت افراد گوشی نوکیا که قابل اعتماد می‌باشد را به عنوان موبایل محبوب خود استفاده می‌کردند. یکی از نقاط قوت این برند استفاده از کد مخفی است. با استفاده از کد مخفی گوشی نوکیا می‌توانید کارهای هیجان انگیزی مانند تنظیم مجدد تلفن، دانستن تاریخ ساخت یا موارد دیگری را انجام دهید. گاهی اوقات به دلیل برخی باگ‌های رخ داده، به طور تصادفی رمز عبور تلفن را فراموش می‌کنید، با کمک کد مخفی می‌توانید به سرعت رمز عبور آن را به تنظیمات پیش فرض بازگردانید. از دیگر کد مخفی گوشی نوکیا می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • بازنشانی به حالت کارخانه: برای اختلال و کندی به وجود آمده در گوشی نوکیا نیاز است که آن را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. همچنین اگر قصد فروش گوشی خود را دارید، برای پاک کردن اطلاعات قبلی نیاز به انجام این عملیات می‌باشد. با شماره‌گیری کد مخفی گوشی #7780#* می‌توان این قابلیت را فعال کرد.
 • آدرس بلوتوث: بلوتوث راهکار ارتباطی بی‌سیم و کم مصرفی است که در اغلب محصولات ارتباطی قابل رویت می‌باشد. گوشی‌های نوکیا یکی از ابزارهایی هستند که به طور مداوم از این قابلیت استفاده می‌کنند. برای دسترسی به آدرس بلوتوث می‌توان کد مخفی گوشی #2820#* شماره‌‌گیری کرد.
 • تاریخ سیستم عامل: کنترل دستگاه بر عهده سیستم عامل می‌باشد و در نبود این بخش از موبایل، قادر به روشن شدن آن نمی‌باشید. در نتیجه اطلاعات در مورد تاریخ ایجاد این عامل بسیار ضروری است. با کد 0000*# متوجه می‌شوید که گوشی مورد نظر شما از چه تاریخی مورد استفاده قرار گرفته‌است. 

کلام آخر

دنیای امروز ما همواره در حال توسعه است. یکی از عامل‌هایی که امروزه در بسیاری از موبایل‌ها قابل رویت می‌باشد، کد های مخفی گوشی است. در این مقاله سعی کردیم به بررسی این نوع کد، کارکرد و نحوه‌ی استفاده از آن‌ها بپردازیم. با آگاهی از این نوع اطلاعات افراد می‌توانند پیش از خرید یا هنگام استفاده از آن درباره عملکرد گوشی مطلع شوند. همچنین بسیاری از این کدها یک میانبر و راه حل برای مشکل گوشی شما هستند. از این رو در آینده شاهد پیشرفت چشمگیر کد مخفی گوشی خواهیم بود.

منبع: safetricks