در دنیای امروز، زندگی فردی و اجتماعی هرکدام از ما دچار پیچیدگی‌های فردی و اجتماعی زیادی شده که گاهی گوش دادن به پادکست‌ روانشناسی می‌تواند در بهبود وضعیت‌مان کارساز باشد. گرچه بسیاری از مردم سعی می‌کنند برای حل مشکلات خود از مشاور و روانشناس کمک بگیرند اما با توجه به هزینه بالای، این امکان برای همه وجود ندارد. در چنین شرایطی، گوش دادن به بهترین پادکست های روانشناسی می‌تواند موجب به افزایش سطح آگاهی جامعه کمک کند تا بتوانیم در جامعه سالم‌تری زندگی کنیم.

اگرچه علم روانشناسی بسیار گسترده‌تر از چند پادکست روانشناسی است و نیاز به تحصیلات و تخصص دارد، اما گوش دادن به پادکست روانشناسی به شما کمک می‌کند با مفاهیم مختلف روانشناسی آشنا شوید و از آن‌ها در ارتباط بهتر با خود و محیط کمک بگیرید. زمانی‌که صحبت از پادکست می‌شود، مسئله انتخاب آن مطرح می‌شود؛ اینکه کدام پادکست روانشناسی مفید است و ارزش وقت گذاشتن دارد. در این مطلب از همه‌چی آنلاین سعی کردیم مجموعه کاملی از بهترین پادکست های روانشناسی فارسی و انگلیسی را به شما معرفی کنیم.

معرفی 5 پادکست روانشناسی فارسی

در این قسمت به معرفی 5 مورد از پرطرفدارترین پادکست های روانشناسی فارسی می‌پردازیم. در انتهای معرفی هر پادکست روانشناسی فارسی، لینک کست باکس یا اپل پادکست آن با شما به اشتراک گذاشته می‌شود تا راحت‌تر به آن دسترسی داشته باشید.

1.پادکولوژی: آشنایی با علم روانشناسی

1.پادکولوژی: آشنایی با علم روانشناسی

پادکست روانشناسی پادکولوژی یکی از پادکست‌های روانشناسی است که توسط یک دانشجوی ارشد روانشناسی تهیه شده است. یاسمن عبادی با ارائه این پادکست، خلاصه‌ای از تاریخچه علم روانشناسی و اهمیت این رشته در زمینه‌های مختلف در اختیار شنوندگان پادکست فارسی قرار می‌دهد. گوش دادن به این پادکست روانشناسی می‌تواند دیدگاه‌تان را نسبت به این علم تغییر دهد. هر قسمت از پادکولوژی بین 30 دقیقه تا یک ساعت است و در این مدت‌زمان کوتاه، گوینده مطالب مفیدی با شما به‌اشتراک خواهد گذاشت.

2. پادکست رواق

2. پادکست رواق

اگر جزو آن دسته از افراد هستید که همیشه نرم افزارهای پادکست را دنبال می‌کنند، احتمالا اسم پادکست رواق به گوش‌تان آشنا باشد. رواق یکی از بهترین پادکست های روانشناسی فارسی است که با هدف (کشف فردی مخاطبان از ابعاد زیست اصلی) منتشر شده است. گوینده این پادکست روانشناسی فارسی، فرزین رنجبر است که با تکیه بر مفاهیمی مثل روان‌درمانی اگزیستانسیالیسم و آثار روان‌شناس مشهور، اروین یالوم درباره مسائل مهمی از جمله مرگ، آزادی و تنهایی صحبت می‌کند. گوش دادن به این پادکست روانشناسی می‌تواند تاثیر مثبتی روی نگاه شما به زندگی و معنای آن داشته باشد.

3.پادکست هلی تاک

3.پادکست هلی تاک

پادکست هلی تاک، برنامه‌ای بین پادکست انگیزشی و پادکست روانشناسی است. این پادکست فارسی خودمانی، با هدف توسعه فردی منتشر شده است. در هر قسمت از پادکست هلی تاک، درباره یک مهارت خاص و یا یک موضوع منحصربه‌فرد صحبت می‌شود. این پادکست روانشناسی با بهره‌مندی از حضور مهمانان ویژه و متخصصین روانشناسی سعی دارد تا مهارت‌هایی مانند اعتمادبه‌نفس، مدیریت زمان، ارتباطات و... را در مخاطبان تقویت کند و در نهایت روی موضوع توسعه فردی تمرکز داشته باشد.

4.رادیو راه

4.رادیو راه

اگر اسم مجتبی شکوری برای‌تان آشنا است، احتمالا این پادکست روانشناسی را دوست خواهید داشت. رادیو راه، یک پادکست روانشناسی فارسی پرطرفدار است که توسط مجتبی شکوری، تهیه و منتشر می‌شود. مجتبی شکوری در رادیو راه، با بیان بسیار ساده و درعین‌حال شیوا، در رابطه با موضوعات روزمره زندگی انسان و مفاهیم مختلف روانشناسی صحبت می‌کند. این پادکست با صحبت درباره تجربه‌های مشترک روانشناسی در بین شنوندگان، نکات مهم روانشناسی را به شنوندگان آموزش می‌دهد. مدت‌زمان هر اپیزود از رادیو راه نسبت به سایر پادکست‌ها طولانی‌تر است و اغلب بیشتر از یک یا دو ساعت است.

5.پادکست خویشتن نو

5.پادکست خویشتن نو

اگر جزو آن دسته از افراد هستید که با نظریه کاربردی تحلیل رفتار متقابل Transactional analysis)) یا TA آشنایی دارید یا دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره آن داشته باشد، پادکست خویشتن نو بهترین گزینه برای شما خواهد بود. هرکدام از اپیزودهای پادکست روانشناسی خویشتن نو با بهره‌مندی از روش‌های مختلف مثل نمایشنامه، مصاحبه و گفتگو با متخصصین و... به بیان جزییات نظریه تحلیل رفتار متقابل می‌پردازد. آشنایی با این نظریه به شما کمک می‌کند در مسیر خودشناسی قدم بردارید و از مفاهیم ساده آن در زندگی روزمره خود استفاده کنید. پادکست خویشتن نو توسط هانیه روزبهانی، دانشجوی دکتری روان‌شناسی و مدرس تحلیل رفتار مقابل تهیه و منتشر شده است و یکی از بهترین پادکست های روانشناسی فارسی محسوب می‌شود.

معرفی 5 پادکست روانشناسی انگلیسی

در این قسمت از معرفی بهترین پادکست های روانشناسی، 5 مورد پادکست انگلیسی را به‌همراه لینک دانلود در کست باکس به شما معرفی می‌کنیم.

1. پادکست استر پرل

استر پرل (Esther Perel)  یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های روانشناسی است که در این زمینه به تولید محتوای قابل‌دسترس می‌پردازد. پرل یک روان‌درمانگر است که بیشتر به‌عنوان زوج درمانگر فعالیت می‌کند و روی بهبود پویایی روابط متمرکز است. این روان‌درمانگر با استفاده از مطالعات موردی، اپیزودهای کوتاهی  در پادکست استر پرل درباره مسائل مختلف روانشناسی در روابط مانند صمیمیت، گسست‌های ارتباطی، چگونگی مقابله یا عدم‌مقابله روابط می‌پردازد.

گوش دادن به داستان‌های واقعی که دکتر پرل درباره موضوعات مختلفی مانند جدایی، روابط عاطفی، درگیری‌های محل کار، شکست در خانواده و... می‌تواند به شما کمک کند که از تجربه زندگی دیگران برای بهبود زندگی خود کمک بگیرید.

2.روانشناسی پاپ‌کورن

2.روانشناسی پاپ‌کورن

پادکست روانشناسی انگلیسی Popcorn Psychology، یک پادکست روانشناسی است که توسط سه درمانگر تهیه شده است. در این پادکست به بررسی رفتارهای شناختی و تجزیه‌وتحلیل مسائل موجود در فیلم‌های مختلف پرداخته می‌شود که هم جنبه آموزشی دارد و هم بسیار سرگرم‌کننده است. پادکست روانشناسی پاپ کورن به ما کمک می‌کند شخصیت‌های داستانی را زیر سوال ببریم و رفتارهای مختلف‌شان را در موقعیت‌های متعدد دقیق‌تر بررسی کنید.

3. پادکست صحبت از روانشناسی

3. پادکست صحبت از روانشناسی

صحبت از روانشناسی (Speak of Psychology)، یک پادکست روانشناسی انگلیسی است که توسط کیم آی. میلز ارائه شده است و به جنبه آکادمیک مطالعه روانشناختی می‌پردازد. این پادکست با هدف ارائه بستری برای آخرین مطالعات موردی منتشر شده است تا افراد خارج از تحقیقات دانشگاهی بتوانند بینش‌ علمی نسبت به مسائل روزمره زندگی خود داشته باشند. در این پادکست، مصاحبه‌های هفتگی ارائه می‌شود، بحث‌هایی درباره موارد مختلف روانشناسی در زندگی مطرح می‌شود و همزمان به افزایش دایره واژگان آکادمیک مخاطبان کمک می‌کند. این پادکست با اطلاعات مفیدی که در اختیار شنوندگان قرار می‌دهد، ارزش شنیدن دارد و براساس آخرین تحقیقات روز دنیا تهیه می‌شود.

4. پادکست مغز پنهان

4. پادکست مغز پنهان

مغز پنهان یا Hidden Brain، یک پادکست روانشناسی است که بر پایه داستان‌سرایی طراحی شده است. میزبان این پادکست روانشناسی انگلیسی شانکار وندانتام است که با کمک داستان‌های مختلف، برای کشف علم روانشناسی انسان تلاش می‌کند. گوش دادن به اپیزودهای پادکست هیدن برین راحت است و با توجه به مدت زمان 50 دقیقه‌ای آن‌ها، خیلی زمانبر نخواهد بود. داستان‌های روانشناسی که در این پادکست می‌شنوید، از مردم سراسر جهان الهام گرفته شده و رویکردی کاملا انسانی دارد.

5. پادکست انتخاب‌شناسی

5. پادکست انتخاب‌شناسی

پادکست انتخاب‌شناسی یا Choiceology، یک پادکست محبوب انگلیسی است که تنها یک هدف دارد: کمک به تصمیم‌گیری بهتر. این پادکست با بهره‌گیری از علم روانشناسی رفتاری سعی دارد به ما کمک کند که انتخاب‌های آگاهانه‌تری در مورد نحوه زندگی خود داشته باشید و مهارت‌های قضاوتی خود را تقویت کنیم. گوینده این پادکست کیتی میلکمن است که اغلب در کنار مهمانان خود، ماجراهای مهمی درباره علم روانشناسی رفتاری ارائه می‌کند.

کلام آخر

اکثر پادکست‌های روانشناسی که در این مطلب به شما معرفی کردیم، در بهترین نرم افزارهای پادکست در دسترس هستند. برای شنیدن این محتوای مفید کافی است همت کنید، گوشی موبایل خود را بردارید و در هرجا که هستید پادکست دلخواه‌تان را پلی کنید.