آیا تا به حال به ذهنتان رسیده است که چگونه لیست چت­‌های تلگرام خود را مرتب نگه دارید؟ یا تصمیم گرفته باشید برخی از چت‌­ها، گروه­ها و یا حتی کانال‌­هایی که کمتر به آن­ها نیاز پیدا می‌­کنید را از روی صفحه اصلی تلگرام پنهان کنید؟ در تلگرام که یک اپلیکیشن پیام رسان محبوب و بسیار کاربردی است، چت‌­های مختلف و مکالمات می‌توانند به سرعت روی هم انباشته شوند و شما را سر در گم کنند. شاید هم شما دوست نداشته باشید هر بار که صفحه چت تلگرام خود را باز می‌کنید با سیل عظیمی از پیام­‌ها روبرو شوید. تلگرام مرتبا در آپدیت­‌های خود قابلیت­‌ها و ترفندهای بسیار مفید و متنوعی ارائه می‌­دهد. برای حل این مشکل هم یکی از ترفندهای تلگرام که همان آرشیو تلگرام است، به کمک ما می‌­آید. با ما همراه باشید تا پاسخ تمام سوالات مربوط به آرشیو تلگرام را بیابید.

آرشیو تلگرام چیست؟

اپلیکیشن تلگرام همواره رعایت حریم خصوصی را در اولویت خود قرار داده است. رابط کاربری تلگرام راحت و بسیار شگفت انگیز می‌باشد، امنیت کاربرانش برای او اهمیت زیادی دارد و همواره در آپدیت‌­های جدید قابلیت‌­های منحصر به فردی به آن اضافه می‌­شود؛ به همین منظور بسیار محبوب و پرطرفدار است. تلگرام مرتبا نیاز کاربران خود را بررسی می‌­کند و متناسب با آن قابلیت های تلگرام را اضافه می‌­کند. یکی از قابلیت ­های این برنامه که از تلگرام 5.6 به آن اضافه شده، آرشیو تلگرام می‌­باشد که از آن استقبال فراوانی شده است. آرشیو تلگرام در عین کاربردی بودن، نحوه استفاده بسیار راحتی هم دارد و کاربران به سادگی آن را فرا می‌­گیرند.

حالا باید به این سوال پاسخ دهیم که منظور دقیق ما از آرشیو تلگرام چیست؟ ممکن است در صفحه اصلی تلگرام شما مکالمه­‌ها یا کانال­‌ها یا گروه­‌هایی باشند که در حال حاضر به آن‌­ها نیاز ندارید و نمی‌­خواهید مرتب روی صفحه اصلی تلگرام شما ظاهر شوند. همچنین در عین حال تمایل ندارید آن­‌ها را برای همیشه حذف کنید. در اینجا آرشیو تلگرام به کمک شما می‌­آید. وقتی چتی را آرشیو می‌­کنید دیگر تا زمانی که از چت آرشیو شده پیامی دریافت نکنید، آن را روی صفحه اصلی خود نمی‌­بینید. آرشیو تلگرام به شما کمک می­‌کند صفحه چت شما خلوت‌­تر باقی بماند تا بتوانید تلگرام خود را بهتر سازماندهی کنید.

آرشیو تلگرام چیست؟

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که بعد از این که چت‌­ها را آرشیو کردیم، چطور به آن­ها دسترسی داشته باشیم؟ اصلا آرشیو تلگرام کجاست؟ نگران نباشید؛ مجموعه کامل چت‌ها یا کانال­‌ها یا گروه­‌های آرشیو شده به بالای صفحه اصلی اپلیکیشن تلگرام به صورت یک پوشه پین می‌­شوند و هر وقت بخواهید به این پوشه دسترسی دارید اما اگر می‌­خواهید آن­‌ها را به طور کامل از روی صفحه اصلی تلگرام خود بردارید و هر وقت به آن­‌ها نیاز پیدا کردید، بازشان کنید؛ می‌توانید مجموعه آن‌­ها را با انگشت به صورت کشویی از سمت راست به سمت چپ بکشید و به طور کامل مجموعه هر چیزی که آرشیو کردید را مخفی کنید و هر زمان تصمیم گرفتید که آن­‌ها را بررسی کنید و یا پاسخ دهید باید صفحه اصلی تلگرام را به صورت کشویی از بالا به پایین بکشید تا مجموعه آرشیوها مجدد نمایش داده شوند.

نحوه آرشیو کردن چت، گروه و کانال

نحوه آرشیو کردن چت، گروه و کانال تلگرام بسیار ساده می‌­باشد. دو روش برای آن وجود دارد که در زیر هر دو روش را به طور کامل و با کمک تصاویر برای شما توضیح می‌­دهیم:

روش اول

نحوه آرشیو کردن چت، گروه و کانال

در این روش ساده برای آرشیو چت، گروه و کانال تنها کافیست انگشت خود را به صورت کشویی از راست به چپ روی آن چت یا گروه یا کانال بکشید. با این کار تا وقتی که پیام جدیدی از طرف شخص یا گروه یا کانال آرشیو شده ارسال نشود، بایگانی می‌شوند ولی اگر پیام جدیدی ارسال کنند بر روی صفحه اصلی نمایش داده خواهند شد. نکته مهم این است که دقت کنید اگر  یک چت یا گروه یا کانال را روی حالت بی‌صدا قرار داده و آن را آرشیو کرده باشید، تا زمانی که آن را از آرشیو تلگرام خارج نکنید، همان جا به صورت بایگانی باقی می‌­ماند. چت‌­های آرشیو شده در پوشه­‌ای بالای لیست سایر چت­‌ها قرار می‌گیرند. داخل این پوشه می‌توانید هر کاری که با چت‌­ها یا گروه­‌ها یا کانال­‌های دیگر می‌­کردید انجام دهید؛ مثل پین کردن یا پاک کردن تاریخچه و... .

روش دوم

نحوه آرشیو کردن چت، گروه و کانال

علاوه بر روش اول راه دیگری هم برای آرشیو چت­، گروه و کانال تلگرام وجود دارد. در این روش شما می‌توانید به شیوه زیر عمل کنید:

 1. یک یا چند موردی که تصمیم به آرشیو آن را دارید، از بین سایر چت‌­ها و گروه­‌ها و کانال­‌ها انتخاب کنید.
 2. بعد از انتخاب آن‌­ها، قسمت بالا سمت راست تلگرام یک علامت سه نقطه را مشاهده می‌­کنید.
 3. بر روی علامت سه نقطه ضربه بزنید و گزینه Archive را انتخاب نمایید.
 4. اگر بر روی نسخه کامپیوتری تلگرام می‌­خواهید آرشیو کنید؛ باید روی چت مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Archive را انتخاب کنید.

به همین سادگی موفق شدید آن‌­ها را در آرشیو تلگرام قرار دهید.

خارج کردن از آرشیو چت، گروه و کانال

ممکن است شما یک یا چند چت یا کانال یا گروه تلگرامی را آرشیو کرده و حالا باز هم نیاز پیدا کرده باشید که آن‌­ها را بر روی صفحه اصلی تلگرام خود بیاورید. نحوه خارج کردن از آرشیو چت، گروه و کانال هم بسیار ساده و روان است. برای این کار دو روش وجود دارد که ما در زیر هر دو روش را به صورت کامل توضیح می‌­دهیم:

روش اول

خارج کردن از آرشیو چت، گروه و کانال

تقریبا مانند کاری که برای آرشیو چت، کانال و گروه انجام دادید، برای خارج کردن از آرشیو تلگرام هم می‌توانید انجام دهید. پس به صورت زیر عمل کنید:

 1. ابتدا به پوشه آرشیوها بروید و هرکدام از آن­ها را که می‌­خواهید از آرشیو خارج کنید، با انگشت انتخاب نمایید.
 2. سپس آن را به صورت کشویی به سمت چپ بکشید و به لیست اصلی باز گردانید. انجام این قابلیت شگفت انگیز تلگرام به همین راحتی امکان پذیر است.

روش دوم

خارج کردن از آرشیو چت، گروه و کانال

علاوه بر روش اول می‌­توانید به شیوه زیر نیز عمل کنید تا چت، گروه و یا کانال را از آرشیو تلگرام خارج نمایید:

 1. ابتدا وارد پوشه آرشیوها می‌شویم.
 2. برای خارج کردن از آرشیو چت­، گروه و کانال تلگرام می‌­توانید یک یا چند مورد را انتخاب کنید.
 3. بعد از این کار بالا سمت راست تلگرام یک علامت سه نقطه (گزینه‌های بیشتر) می‌­بینید.
 4. بر روی علامت سه نقطه ضربه بزنید و گزینه Unarchive را انتخاب کنید.
 5. اگر بر روی نسخه کامپیوتری تلگرام می‌­خواهید چتی را از حالت آرشیو خارج کنید؛ باید وارد پوشه آرشیو شده، روی چت مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Unarchive را انتخاب کنید.

به این طریق نحوه خارج کردن چت، کانال و گروه از آرشیو تلگرام، را یاد گرفتید.

سخن آخر

در این مقاله به طور کامل نحوه آرشیو کردن و خارج کردن از آرشیو تلگرام را توضیح دادیم. اکنون می‌­دانید چگونه دست به کار شوید و سر و سامانی به صفحه اصلی تلگرام خود بدهید! می‌­توانید چت‌­ها، گروه­‌ها و کانال‌­هایی که غیر فعال هستند یا در حال حاضر به آن نیاز ندارید را در آرشیو تلگرام مخفی کنید و صفحه اصلی تلگرام خود را مختص گروه­‌ها یا مکالمات مهم روزانه خود قرار دهید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که اگر می­‌خواهید، مکالمه‌­ای را به طور کامل آرشیو کنید و پیام­‌های آن بر روی صفحه اصلی تلگرام نیاید؛ حتما آن را در حالت mute یا بی صدا قرار دهید. در آخر این پیشنهاد را از ما بپذیرید که سعی کنید تمام ترفندها، قابلیت‌­ها و تنظیمات تلگرام را یاد بگیرید تا بتوانید نهایت استفاده را از این پیام رسان محبوب و منحصر به فرد ببرید.

منبع: technobezz