با وجود تعداد زیاد کاربران تلگرام در ایران، بسیاری از افراد با ترفندهای تلگرام آشنا نیستند. سرعت، امنیت و سادگی فقط تعدادی از ویژگی‌هایی هستند که تلگرام را بین انواع پیام رسان های خارجی به یک مورد استثنایی تبدیل کرده‌ است. محبوبیت تلگرام در قطعی اخیر سرورهای واتساپ هم بسیار بیشتر از قبل و با موج جدید کاربران همراه شد. با اینکه تلگرام به‌ عنوان یک پیام‌ رسان کار خود را شروع کرد، اما در هر بروز رسانی، ویژگی‌های متعددی را اضافه می‌کند. ارائه انواع امکانات شخصی‌سازی به کاربران اجازه می‌دهد که تجربه سفارشی و شخصی خودشان را از این برنامه داشته باشند. در اینجا ما برخی از ترفندهای حرفه ای تلگرام و نکات مخفی آن را به شما معرفی خواهیم کرد که به شما کمک می‌کنند این پیام‌رسان را بهتر بشناسید. بی‌تردید با شناخت بیشتر کلک های تلگرام می‌توانید از آن به‌ طور مؤثرتری استفاده کنید. پس همراه همه‌ چی آنلاین باشید که قرار است ۱۱ تا از جذاب‌ترین ترفندهای تلگرام را به شما معرفی کنیم.

پوشه‌های چت

پوشه‌های چت

پوشه‌های چت یکی از بهترین ترفندهای تلگرام است که می‌تواند تجربه بهتری در مدیریت چت‌های خصوصی، گروه‌ها، کانال‌ها و انواع ربات تلگرامی برای شما فراهم کند. بسیاری از ما به جز پیام‌رسانی، کانال‌ها و گروه‌های زیادی هم در تلگرام دنبال می‌کنیم. داشتن همه این چت‌ها در یک پنل باعث می‌شود پیدا کردن یک مورد خاص همیشه ساده نباشد. بنابراین برای حل این مشکل، تلگرام چیزی به نام «پوشه‌های چت» اضافه کرده که به شما امکان می‌دهد تا چت‌های خود را با برچسب‌های مختلف طبقه‌بندی کنید. در نتیجه، تلگرام فوق‌العاده مرتب می‌شود و مدیریت آن بسیار ساده‌تر خواهد شد.

بنابراین، اگر می‌خواهید بنا به سلیقه شخصی خودتان پوشه‌های متفاوتی در تلگرام ایجاد کنید، لازم است منوی همبرگری را باز کرده و به Settings -> Folders بروید. در اینجا، روی Create New Folder ضربه بزنید و نام مناسبی برای آن مشخص کنید. پس از آن، چت‌هایی را که می‌خواهید در این پوشه ظاهر شوند، انتخاب کنید. اکنون پوشه شما در صفحه اصلی به شکل برگه‌ای ظاهر می‌شود و همیشه در دسترستان خواهد بود.

ویرایش پیام‌های ارسال‌شده

ویرایش پیام‌های ارسال‌شده

آیا تا کنون برای شما پیش آمده که پیامی ارسال کنید و چند لحظه بعد متوجه اشتباه تایپی شوید؟ یک راه‌ حل حذف پیام است؛ امکان حذف دوطرفه پیام‌ها در تلگرام وجود دارد و همه آن را می‌شناسند. اما علاوه‌ بر حذف پیام، یکی از ترفندهای تلگرام قابلیت ویرایش پیام‌ها است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که پیام را انتخاب کرده و روی نماد Edit که به شکل یک قلم است ضربه بزنید و به‌ راحتی پیامتان را ویرایش کنید. توجه کنید که پس از اعمال تغییرات، برچسب Edited در کنار پیام نوشته می‌شود. تنها محدودیتی که برای ویرایش پیام‌ها دارید، تا ۴۸ ساعت پس از ارسال آن است.

ترفندهای تلگرام برای ارسال پیام‌های بی‌صدا یا زمان‌بندی شده

مواقعی وجود دارد که نزدیکان ما در‌ حال مطالعه، خواب یا در محل کار هستند، اما می‌خواهیم برخی پیام‌ها را بدون ایجاد مزاحمت برای آن‌ها ارسال کنیم. ویژگی پیام‌های بی‌صدا در تلگرام برای چنین شرایطی بسیار مناسب است. شما می‌توانید پیام ارسال کنید و حتی اگر گوشی گیرنده روی حالت صدادار باشد، هیچ صدا یا لرزشی برایش ایجاد نخواهد شد. برای استفاده از این ویژگی، پیام خود را بنویسید، اما به جای اینکه روی دکمه ارسال ضربه بزنید، انگشتتان را لحظه‌ای روی آن نگه دارید و گزینه Send without sound را انتخاب کنید. اگر دقت کرده باشید می‌بینید که در کنار گزینه Send without sound، گزینه دیگری به نام Schedule message وجود دارد. این گزینه برای ارسال پیام‌های زمان‌ بندی شده به کار می‌آید. با انتخاب این گزینه، لازم است تاریخ و زمان مورد‌ نظرتان هم انتخاب کنید تا پیام در زمان دلخواه شما به صورت اتوماتیک و حتی در شرایط عدم‌ دسترسی به اینترنت ارسال شود. اگر معمولاً تولد دوستانتان را فراموش می‌کنید، به کمک این مورد از ترفندهای تلگرام می‌توانید پیام تبریک مورد نظرتان را همین حالا برای آن روز زمان‌بندی کنید!

تنظیم یادآور

کمتر کسی با این قابلیت آشنایی دارد و همین باعث شده که یکی از جالب‌ترین کلک های تلگرام شود؛ تلگرام به‌صورت بومی قابلیت تنظیم یادآور هم دارد. اگر از ترفندهای تلگرام برای ارسال پیام زمان‌بندی خوشتان آمده، حتماً این یکی را هم می‌پسندید. برای این‌ کار لازم است از منوی همبرگری به بخش Saved Messages بروید، متن مورد نظرتان را بنویسید و انگشتتان را روی دکمه ارسال نگه دارید. در اینجا، به جای گزینه‌های معمول در چت‌های دیگر فقط یک انتخاب دارید که Set a reminder نام دارد. با انتخاب آن باید تاریخ و زمان مورد‌ نظرتان را انتخاب کنید تا تلگرام در زمان مشخص شده یک اعلان یادآوری مشابه تقویم گوگل یا سایر برنامه‌های مدیریت وظیفه ارسال کند.

حالت آهسته؛ یکی از بهترین ترفندهای تلگرام

حالت آهسته؛ یکی از بهترین ترفندهای تلگرام

اگر شما سرپرست گروهی در تلگرام هستید، حالت آهسته یا Slow Mode همان مورد از ترفندهای تلگرام است که برای جلوگیری از اسپم‌های غیرضروری و نظم بخشیدن به مکالمه به آن نیاز دارید. این قابلیت هر زمانی پس از ساخت گروه در تلگرام قابل‌ تغییر است. پس از روشن کردن حالت آهسته و انتخاب بازه زمانی، اعضای گروه محدودیتی برای ارسال یک پیام در بازه تعریف‌شده خواهند داشت. مثلاً اگر فاصله زمانی را ۱۵ ثانیه انتخاب کردید، پس از ارسال یک پیام، اعضای گروه باید ۱۵ ثانیه منتظر بمانند تا بتوانند پیام دیگری ارسال کنند. برای فعال کردن این گزینه با ضربه زدن روی نام گروه به آدرس Edit -> Permissions -> Slow Mode و حالت آهسته را روشن کنید.

ترفندهای تلگرام برای ایجاد نظرسنجی و کوییز

ترفندهای تلگرام برای ایجاد نظرسنجی و کوییز

اگر عاشق نظرسنجی‌های توییتر هستید، اکنون می‌توانید همین ویژگی را در گروه‌های تلگرامی نیز داشته باشید. شما می‌توانید نظرسنجی‌های مختلف ایجاد کنید و حتی یک حالت کوییز نیز وجود دارد که به شما امکان می‌دهد ببینید چه کسی به چه گزینه‌ای رای داده است. بهترین قسمت این است که می‌توانید سوال‌هایی با چندین پاسخ درست کنید. بنابراین، اگر مدیر یک گروه تلگرامی هستید، این بهترین راه برای نظرسنجی از دوستان و خانواده است. برای ایجاد نظرسنجی، کافی است روی نماد سنجاق قفلی ضربه بزنید، گزینه Polls را انتخاب کنید و سوال و جواب‌ها را تعیین کنید.

اضافه شدن به گروه‌های تصادفی را متوقف کنید

یکی از بخش‌های آزاردهنده در پیام‌رسان‌ها این است که هر کسی می‌تواند شما را بدون اجازه به گروه‌ها اضافه کند. با این حال، تلگرام به شما این امکان را می‌دهد که این اجازه را به‌ طور‌ کلی غیرفعال کنید. می‌توانید تنظیمات مورد‌نظر را از منوی Settings -> Privacy and Security -> Groups -> My Contacts تغییر دهید تا کسی نتواند بدون اجازه شما را به گروهی دعوت کند.

تغییر شماره تلفن

یکی از ترفندهای حرفه ای تلگرام این است که می‌توانید شماره تلفن خود را که با آن حساب کاربری ساخته‌اید، بدون تغییر در چت‌های قبلی تغییر دهید. بنابراین اگر قصد دیلیت اکانت تلگرام و ساخت اکانت جدیدی را دارید، می‌توانید به کمک این مورد از ترفندهای تلگرام صرفاً شماره تلفنتان را تغییر دهید. اگر می‌خواهید شماره تلگرام خود را تغییر دهید، انجام این کار بسیار آسان است. ابتدا روی تنظیمات ضربه بزنید و سپس شماره تلفن را انتخاب کنید. پس از آن کافیست کد تایید ارسال‌شده را وارد کنید تا مراحل تکمیل شود و بدون از دست دادن تنظیمات و مخاطبین و سابقه چت‌ها، با شماره جدید فعالیتتان را ادامه دهید.

از چند حساب تلگرام استفاده کنید

تلگرام به کاربران امکان می‌دهد چندین حساب کاربری داشته باشند. این یکی از ترفندهای تلگرام است که برای افرادی که دوست دارند حساب کاری و شخصی خود را جدا از هم نگه دارند، بسیار مناسب است. برای افزودن حساب جدید، ابتدا روی پیکان کنار نام خود و سپس روی افزودن حساب ضربه بزنید. پس از انجام این کار، تنها کاری که باید انجام دهید این است که شماره جدید خود را وارد کرده و سپس مراحل را روی صفحه خود دنبال کنید. پس از افزودن حساب کاربری، می‌توانید با کلیک روی پیکان رو به پایین بین حساب‌های خود جابجا شوید.

فعال‌سازی حالت خودکار شب

اگر دوست دارید از تم تیره فقط در شب استفاده کنید تا آسیب کم‌تری به چشمانتان وارد شود، این مورد از ترفندهای تلگرام یعنی حالت شب خودکار به کارتان می‌آید. هنگامی که حالت شب خودکار را روشن می‌کنید، برنامه به‌ طور خودکار در زمان تعیین‌شده تم تیره را فعال می‌کند. برای فعال کردن حالت شب خودکار به Settings-> Chat Settings-> Themes- بروید و روی حالت خودکار شبانه ضربه بزنید. در این‌جا می‌توانید بین Automatic و Scheduled یکی از گزینه‌ها را انتخاب کنید.

چت‌های خود را قفل کنید

این واقعیت را نمی‌توان انکار کرد که تلگرام به دلیل تمرکز بر حریم خصوصی محبوب شد.این سرویس نه تنها رمزگذاری سرتاسری را در سمت سرور ارائه می‌دهد بلکه به کاربران امکان می‌دهد چت‌های خود را قفل کنند.این مورد از ترفندهای تلگرام برای محافظت از چت‌های شخصی هنگام واگذاری دستگاه خود به دیگران بسیار عالی است. برای قفل کردن چت، به Settings -> Privacy and Security -> Passcode Lock بروید و آن را فعال کنید. پس از ایجاد رمز عبور و فعال کردن آن، می‌توانید با ضربه زدن روی نماد قفل در سمت راست بالای برنامه، چت‌های خود را قفل و باز کنید.

منبع: https://beebom.com/cool-telegram-messenger-tricks/