نوتیفیکیشن گوشی یا همان اعلان یکی از مهم‌ترین قابلیت‌ها در تلفن همراه می باشد که اعلان‌ها و پیام‌های اپلیکیشن‌ها‌ یا وب سایت‌های‌ مختلف را در قسمت نوتیفیکیشن به ما نشان می‌دهد. اینستاگرام، تلگرام و واتساپ سه نرم افزار و رسانه اجتماعی هستند که بیشترین تعداد نوتیفیکیشن را در روز دارند. حال ممکن است نیاز باشد تا نوتیفیکیشن این سه نرم افزار را به هر دلیلی غیر فعال یا فعال سازی کنیم. اگر با این کار آشنا نیستید و نیاز است یاد بگیرید که چگونه می‌توان فعالسازی و غیرفعالسازی نوتیفیکیشن را در این سه برنامه انجام داد و به اطلاعات کامل را در این زمینه نیاز دارید، تا آخر این مقاله با ما همراه‌ باشید تا در این ارتباط بیشتر صحبت کنیم.

بیشتر بخوانید: نصب مجدد واتساپ

منظور از فعالسازی و غیرفعالسازی نوتیفیکیشن در تلفن همراه چیست؟

همان‌طور که در بالا بیان کردیم، نوتیفیکیشن در تلفن همراه، انواع پیام‌ها را از نرم افزارها و خود گوشی به اطلاع کاربر می‌رساند.‌ به عنوان مثال اگر فردی به شما یک پیام کوتاه ارسال کند، پوش نوتیفیکیشن اس ام اس در گوشی فعال شده و پیام کوتاه را به شما اطلاع رسانی‌ می‌کند. همچنین خود تلفن همراه هم اگر نیاز باشد اطلاعاتی را از سیستم خود به شما بدهد، از طریق نوتیفیکیشن این کار را انجام خواهد داد.‌ گاهی اوقات نیاز است اعلان‌های یک نرم افزار را دریافت نکنیم، در این صورت باید فعالسازی و غیرفعالسازی نوتیفیکیشن را برای آن انجام دهیم. 

البته برعکس این کار هم امکان پذیر است. ممکن است به هر دلیلی اعلان‌ها برای یک برنامه از کار افتاده باشد که در این صورت نیاز به فعالسازی دوباره آن داشته‌ باشیم. این کار را می‌توان توسط تنظیمات مدیریت اعلان ها انجام داد. که برای آن باید به تنظیمات تلفن همراه رفت و با پیدا کردن notifications یا اعلان‌ها تنظیمات را فعال یا غیر فعال کرد. در ادامه بررسی می‌کنیم که برای اینستاگرام، تلگرام یا واتساپ چگونه می‌توان اعلان‌ها را خاموش کرد و از چه راه‌هایی این امکان وجود دارد.

چگونه نوتیفیکیشن اینستاگرام را فعال یا غیرفعال کنیم؟

اینستاگرام یکی از رسانه‌های اجتماعی بسیار معروف است که تقریبا می‌توان آن را روی تلفن همراه افراد بسیاری پیدا کرد و کاربران بسیاری در آن فعالیت می‌کنند. این برنامه هم نوتیفیکیشن‌هایی‌ را‌ برای کاربر ارسال می‌کند تا او را از فعالیت‌های مختلف‌ مربوط به اینستاگرام آگاه کند. اما آیا تا به حال به این موضوع توجه کرده‌اید که چگونه نوتیفیکیشن اینستاگرام را فعال یا غیرفعال کنیم؟ برای این کار روش‎هایی وجود دارد که در زیر آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

غیر فعال کردن نوتیفیکیشن اینستاگرام از طریق خود برنامه

غیر فعال کردن نوتیفیکیشن اینستاگرام از طریق خود برنامه

یکی از راه‎های فعالسازی و غیرفعالسازی نوتیفیکیشن اینستاگرام این است که از طریق خود برنامه به اعلان‎ها دسترسی پیدا کرده و آن‎ها را فعال یا غیر فعال کنیم. برای این کار دستورالعملی وجود دارد که در زیر آن را آموزش می‌دهیم:

 • ابتدا برنامه اینستاگرام را باز کنید.
 • از پایین صفحه پروفایل خود را انتخاب کنید.
 • در صفحه پروفایل خود روی سه خط بالای صفحه که در اینستاگرام فارسی سمت راست و در انگلیسی سمت چپ قرار دارد، ضربه بزنید.
 • صفحه‌ای از پایین باز می‌شود که باید روی settings یا تنظیمات اینستاگرام کلیک کنید.
 • روی گزینه دوم که notifications یا اعلان‎ها است کلیک کنید.
 • در صفحه‌ باز شده مشاهده می‌کنید که گزینه‎هایی برای شما نشان داده خواهد شد. اولین گزینه pause all یا توقف تمام نوتیفیکیشن‌ها هست که می‌توانید آن را فعال یا غیر فعال کنید.
 • در گزینه‎های بعدی همان‎طور که مشاهده می‏‎کنید، امکان فعال یا غیر فعال کردن پست، استوری، اعلان درباره فالوورها مانند درخواست دنبال کردن، پیام‎ها، تماس‎ها، لایو و ریلز، اعلان درباره مسائل مالی در اینستاگرام و اعلان از طریق خود اینستاگرام است که به ترتیب می‎توانید هر کدام را بر اساس سلیقه خود فعال یا غیر فعال کنید. 

همچنین در قسمت دیگر اعلان‏‎ها یا other notifications شما می‌توانید اعلان‎های دریافت ایمیل را هم در اینستاگرام شخصی سازی کنید و برای هر ایمیلی که مایل به دریافت آن از اینستاگرام نیستید فعالسازی و غیرفعالسازی نوتیفیکیشن را انجام دهید.

غیر فعال کردن نوتیفیکیشن اینستاگرام از طریق تنظیمات گوشی اندروید

غیر فعال کردن نوتیفیکیشن اینستاگرام از طریق تنظیمات گوشی اندروید

یکی دیگر از راه‏‎های فعالسازی و غیرفعالسازی نوتیفیکیشن در اینستاگرام، از طریق تنظیمات گوشی اندروید است. برای این کار هم دستورالعملی وجود دارد که در زیر آن را آموزش خواهیم داد.

 • ابتدا تنظیمات یا settings گوشی را باز کنید.
 • سپس در قسمت جستجو در تنظیمات نام اینستاگرام را به فارسی یا انگلیسی بنویسید. می‏‎توانید اسکرول کنید تا اینستاگرام را از قسمت برنامه ها پیدا کنید. 
 • سپس روی آن ضربه بزنید تا صفحه جدیدی باز شود.
 • اولین گزینه notifications یا اعلان‌ها است. روی آن ضربه بزنید تا صفحه جدید باز شود.
 • سپس اولین گزینه که show notifications یا نشان دادن اعلان‎ها هست یا فعال یا غیر فعال کنید.

غیر فعال کردن نوتیفیکیشن اینستاگرام از طریق تنظیمات گوشی آیفون

غیر فعال کردن نوتیفیکیشن اینستاگرام از طریق تنظیمات گوشی آیفون

فعالسازی و غیرفعالسازی نوتیفیکیشن از طریق تنظیمات ios با اندروید متفاوت است. از این رو آموزشی را به صورت جدا برای آن در نظر گرفتیم که به شرح زیر است.

 • تنظیمات یا settings را در گوشی آیفون خود باز کنید.
 • به پایین اسکرول کنید تا اینستاگرام را پیدا کنید.
 • سپس روی notifications  یا اعلان‎ها کلیک کنید تا صفحه دیگری باز شود.
 • مانند گوشی اندروید می‎توانید اعلان‎ها را فعال یا غیر فعال کنید. 

چگونه نوتیفیکیشن تلگرام را فعال یا غیرفعال کنیم؟ 

تلگرام یکی از پیام رسان‏‎های بسیار پرکاربرد است که روزانه با آن سروکار داریم. انواع نوتیفیکیشن‎های تلگرام هم وجود دارند که برای پیام‏‎های مختلف و تماس‎ها برای این برنامه می‎توانند روی گوشی ما ظاهر شوند. اگر دوست دارید بدانید که چگونه نوتیفیکیشن تلگرام را فعال یا غیرفعال کنیم؟ در زیر برای شما روش‎های این کار را توضیح خواهیم داد.

غیر فعال کردن نوتیفیکیشن تلگرام از طریق خود برنامه 

غیر فعال کردن نوتیفیکیشن تلگرام از طریق خود برنامه

شما می‎توانید فعالسازی و غیرفعالسازی نوتیفیکیشن را از طریق خود برنامه تلگرام و تنظیمات آن انجام دهید. تلگرام یکی از کامل‌ترین و بهترین اپلیکیشن‎ها است. بنابراین برای غیرفعال کردن یا فعال کردن اعلان‎های خود نیز گزینه‏‎هایی را قرار داده است. دستورالعمل این کار به شرح زیر است:

 • ابتدا وارد برنامه تلگرام شوید و روی سه خط بالای صفحه کلیک کرده یا ضربه بزنید. 
 • سپس settings یا تنظیمات تلگرام را پیدا کرده روی آن ضربه بزنید.
 • اولین گزینه در بخش تنظیمات notifications and sounds است. روی آن ضربه بزنید تا باز شود.
 • حال مشاهده می‎کنید که برای هر مورد در تلگرام مانند چت، تماس‎ها و گروه‎ها می‎توان به صورت شخصی سازی شده نوتیفیکیشن را فعال یا غیر فعال کرد.
 • شما می‌توانید به صورت کلی اعلان چت‎های خصوصی را غیر فعال کنید. یا اینکه روی private chat یا چت‎های خصوصی کلیک کرده و تنظیمات آن را مشخص کنید.
 • برای گروه‎ها و کانال‎ها هم می‎توان همین کار را انجام داد. 
 • البته باید گفت که امکان غیرفعال کردن اعلان تماس از داخل برنامه وجود ندارد. همچنین شما با اسکرول کردن این صفحه می‏‎توانید فعالسازی و غیرفعالسازی نوتیفیکیشن را در داخل برنامه هم انجام دهید.

غیر فعال کردن نوتیفیکیشن تلگرام از طریق تنظیمات گوشی اندروید و آیفون

درست مانند اینستاگرام، از طریق تنظیمات گوشی اندروید و آیفون نیز می‎توان نوتیفیکیشن‎‌های تلگرام را فعال یا غیر فعال کرد. برای این کار باید دقیقا همان دستور العمل را برای اینستاگرام تکرار کنیم. با این تفاوت که برای تنظیمات اندروید باید به جای اینستاگرام در قسمت جستجوی تنظیمات، تلگرام را به فارسی یا انگلیسی وارد کنیم. همچنین در تنظیمات آیفون نیز به همین صورت می‎توان تلگرام را پیدا کرده و نوتیفیکیشن‎ها را خاموش کرد. 

چگونه نوتیفیکیشن واتساپ را فعال یا غیرفعال کنیم؟

واتساپ هم جز آن پیام رسان‏‎هایی است که در کنار تلگرام جز پرکاربردترین‎ها است و اعلان‎های زیادی را بر اساس قابلیت‎های برنامه بر روی صفحه گوشی ما ظاهر خواهد کرد. اگر علاقه دارید بدانید که چگونه نوتیفیکیشن واتساپ را فعال یا غیرفعال کنیم؟ در اینجا آموزش را برای شما فراهم کرده‎ایم تا بتوانید از طریق تنظیمات واتساپ و تنظیمات گوشی فعالسازی و غیرفعالسازی نوتیفیکیشن را نیز انجام دهید.

غیر فعال کردن نوتیفیکیشن واتساپ از طریق خود برنامه

غیر فعال کردن نوتیفیکیشن واتساپ از طریق خود برنامه

برای اینکه بتوانید نوتیفیکیشن‎ها را از طریق واتساپ غیر فعال کنید باید مراحل زیر را مانند دیگر اپلیکیشن‎ها دنبال کنید:

 • ابتدا واتساپ را باز کنید.
 • سپس از سه نقطه بالای صفحه گزینه آخر یا settings را انتخاب کنید، روی آن ضربه بزنید تا باز شود.
 • همان‎طور که مشاهده می‎کنید، سومین گزینه در این قسمت notifications  یا اعلان‎ها است. روی آن کلیک کنید تا صفحه جدید باز شود.
 • گزینه‎هایی برای شما ظاهر خواهند شد که از طریق آن‎ها می‌توانید صدای قابلیت‎های مختلف واتساپ مانند پیام‎ها، گروه‎ها یا تماس‎ها را از بین برده یا ویبره کنید.

در واتساپ برای شخصی سازی نوتیفیکیشن‎ها برای هر فرد می‎توانید از طریق صفحه چت وی این کار را انجام دهید. به عنوان مثال صدای پیام مخصوص یا ویبره برای او قرار دهید.

غیر فعال کردن نوتیفیکیشن واتساپ از طریق تنظیمات گوشی اندروید و آیفون

برای واتساپ هم مانند تلگرام و اینستاگرام می‎توان از طریق تنظیمات گوشی با همان روش اعلان‎ها را غیر فعال کرد. برای واتساپ باید این نکته را بیان کنیم که غیر فعال کردن اعلان‎ها به صورت کلی فقط از طریق تنظیمات گوشی امکان پذیر است. یعنی شما باید نام واتساپ را در تنظیمات وارد کرده یا به دنبال آن بگردید و سپس به صورت کلی فعالسازی و غیرفعالسازی نوتیفیکیشن را انجام دهید. البته در این قسمت برای گوشی‎های اندروید و آیفون شکل ظاهر شدن اعلان بر روی صفحه گوشی به همراه صدا و نوع ویبره هم وجود دارد.

سخن پایانی

فعالسازی و غیرفعالسازی نوتیفیکیشن در گوشی موبایل یک قابلیت بسیار مهم است که بسیاری از کاربران به انجام دادن آن احتیاج دارند. اینستاگرام، واتساپ و تلگرام هم از رایج‎ترین برنامه‎ها هستند که اعلان‎های آن‎ها به صورت روزانه روی صفحه گوشی ظاهر می‌شوند. براساس آموزش‎هایی که در این مقاله بیان کردیم، می‎توانید به راحتی اعلان‎‎ها را فعال یا غیر فعال کنید و از این امکان گوشی و برنامه‎های خود استفاده کنید.

منبع: help.instagram