دوربین گوشی A54 ماژولی سه گانه است که نسبت به نسل قبل خود، یک سنسور کمتر دارد و سنسور تشخیص عمق در این مدل حذف گردیده. تنظیمات دوربین گوشی a54 تغییری نداشته و مشابه دیگر محصولات سامسونگ می باشد. با توجه به قیمت گوشی a54، سنسورهای بکار رفته در این مدل از کیفیت خوبی برخوردار هستند و به راحتی نیازهای کاربران را مرتفع می سازد. سنسور اصلی در این مدل 50 مگاپیکسلی، سنسور فوق عریض 12 مگاپیکسلی و سنسور ماکرو 5 مگاپیکسلی است. در پنل جلو نیز از سنسوری 32 مگاپیکسلی برای دوربین سلفی استفاده شده که از کیفیت خوبی برخوردار می باشد. اگر به دنبال بررسی تخصصی کیفیت دوربین گوشی a54 هستید، ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

دوربین گوشی A54
سنسور عریض
50 مگاپیکسلی
سنسور فوق عریض
12 مگاپیکسلی
سنسور ماکرو
5 مگاپیکسلی
سنسور سلفی
32 مگاپیکسلی

دوربین گوشی A54؛ مشخصات لنزها

با افزایش قیمت ارز، قیمت گوشی سامسونگ نیز افزایش یافته و سبب شده تا گزینه های خرید کاربران محدود شود، اما اگر بودجه اختصاصی شما با قیمت گوشی a54 همخوانی دارد، باید بگوییم که گزینه مناسبی در پیش روی شماست. پس بدون معطلی به بررسی مشخصات دوربین گوشی A54 می پردازیم.

متاسفانه مشخصات رسمی و دقیقی از لنزهای بکار رفته در این گوشی وجود ندارد اما با استفاده از یکسری اپلیکیشن های سخت افزاری اندازه پیکسل های لنزهای بکار رفته در دوربین گوشی a54، حدود 1 میکرومتر گزارش شده، بدان معنا که از واحدهایی 1/1.56 اینچی سود می برد یعنی سنسور GN5 سامسونگ یا سونی IMX766. این سنسور چهار پیکسل را در یک پیکسل جای می دهد و بطور پیش فرض تصاویر 12.5 مگاپیکسلی تولید می کند. لنز اصلی دارای فاصله کانونی 23 میلیمتری و دیافراگم f/1.8 است. 

سنسور فوق عریض اندازه پیکسلی 1.12 میکرومتری را گزارش می کند اما نام سنسور مشخص نیست. از آنجایی که هیچ اطلاعات رسمی و قطعی در مورد سنسورهای A54 وجود ندارد و سنسورهای گوشی a52s آخرین دوربین هایی هستند که به صورت رسمی مشخصاتشان اعلام شده، پس بطور قطع نمی توانیم درباره سنسور این بخش صحبت کنیم. داده های EXIF اعلام می کنند که فاصله کانونی این سنسور 13 میلیمتری بوده و دیافراگم آن f/2.2 می باشد. فوکوس ثابت است، بنابراین شما نمی توانید از این لنز برای نمای نزدیک استفاده کنید.

یک دوربین اختصاصی برای افرادی که علاقه مند به عکاسی کلوزآپ هستند، وجود دارد. این دوربین از سنسوری 5 مگاپیکسلی با فاصله کانونی 25 میلی متری و دیافراگم f/2.4 استفاده می کند. فوکوس ثابت و در حدود 4 سانتیمتر می باشد.

برای عکاسی سلفی، در پنل جلو از سنسوری 32 مگاپیکسلی در مشخصات گوشی a54 استفاده شده که جزو اجزاء اصلی سری A5X سامسونگ، همچنین جدیدترین گوشی سامسونگ است. این سنسور با نگاهی به جزئیات عکاسی و مشخصاتی که توسط اپلیکیشن های سخت افزاری برای آن ارائه شده، 1/2.8 اینچی بوده و دارای لنز فوکوس ثابت است. فاصله کانونی این لنز 26 میلیمتر و دیافراگم آن f/2.2 می باشد.

برنامه دوربین گوشی A54

نگاهی به ساختار نرم افزار دوربین

برنامه دوربین گوشی A54 همان اپلیکیشنی است که در هر گوشی سامسونگ می توانید پیدا کنید. پس از باز کردن برنامه دوربین اولین بخش از تنظیمات دوربین گوشی a54 که خوب است از آن آگاه باشید، این است که با کشیدن دست خود به صورت عمودی بر روی صفحه نمایش بین دوربین جلو و عقب جا به جا می شوید. با کشیدن انگشت به چپ و راست بین حالت های مختلف تنظیمات دوربین گوشی A54 همچون حالت عکاسی، فیلمبرداری و پرتره می توانید جابجا شوید. نکته ای که در این بخش حائز اهمیت می باشد، حضور حالت ماکرو در برگه more (بیشتر) می باشد. 

یک حالت حرفه ای برای دوربین اصلی وجود دارد که به شما اجازه دستکاری نوردهی همچون تنظیم ISO، سرعت شاتر همچنین تنظیم تعادل رنگ سفید یا فوکوس دستی را می دهد. آیکون تنظیمات دوربین گوشی a54 در گوشه سمت چپ، بالای صفحه قرار دارد. بدلیل محدودیت گزینه های مربوط به تنظیمات، صفحه تنظیمات جداگانه ای برای دوربین عکاسی و فیلمبرداری دریافت نخواهید کرد. 

کیفیت دوربین گوشی a54 در نور روز

گوشی a54 و تصاویر نور روشن

یکی از مواردی که به شدت بر روی کیفیت دوربین تاثیرگذار است، میزان نور محیط عکاسی می باشد. در این بخش قصد داریم تا کیفیت دوربین گوشی a54 را در حالت نور روز تست و بررسی کنیم. با توجه به قیمت گوشی فوق و طبق بررسی های صورت گرفته همچنین تصاویری که در نور روز توسط دوربین گوشی a54 گرفته شده اند، کیفیت دوربین گوشی A54 بسیار خوب ارزیابی می شود. رنگ های شاد بصورت پرجنب و جوش، تراز سفیدی دقیق، کنتراست تصویر زیاد و دامنه دینامیکی گسترده است. اگرچه تصاویر گوشی A54 نسبت به گوشی a53 به طرز چشمگیری محدودتر است اما همچنان عکس های ثبت شده گویا و شفاف هستند. جزئیات تصاویر عالی است و سطوح معقولی از وضوح بدون اینکه بیش از حد مصنوعی به نظر برسند، در عکس ها ارائه می شوند. با وجود اینکه این گوشی با پرچمدار سامسونگ فاصله قیمتی زیادی دارد اما کیفیت دوربین گوشی A54 بدون هیچ تعصبی خوب ارزیابی می شود.

کیفیت دوربین گوشی A54 در نور شب

تصویربرداری در نور شب با گوشی a54

دوربین اصلی گلکسی a54 به نوعی رفتار خودکاری در عکاسی حالت شبانه دارد و فقط در محیط های تاریک خاصی، نماد هلال در صفحه تنظیمات دوربین گوشی A54 ظاهر می شود که نشان دهنده فعال شدن حالت شب خودکار است. اما در واقعیت تصاویر گرفته شده در حالت معمولی با زمانی که نماد هلال بر روی صفحه ظاهر می شود، تقریبا یکسان است که نمایانگر اعمال عملکرد حالت شب بطور پیش فرض می باشد. با وجود این واقعیت، اما این مورد اهمیت کمی دارد بلکه کیفیت دوربین گوشی a54 در شب مهم است که مناسب ارزیابی می شود.

کیفیت دوربین گوشی A54 در حالت کلوزآپ

کلوز آپ با a54

دوربین ماکرو A54 از جزئیات خوب، رنگ های دقیق، محدوده دینامیکی بسیار گسترده سود می برد که سبب شده تا کیفیت تصاویر خوبی را در این بخش شاهد باشیم.

تنظیمات دوربین گوشی a54 در حالت پرتره

بررسی تنظیمات گوشی a54

برای انجام عکاسی پرتره ابتدا باید به بخش تنظیمات دوربین گوشی A54 بروید و از بین حالات مختلف، حالت پرتره را انتخاب کنید. حالت پرتره در a54 حتی در صحنه های نسبتا پیچیده از جداسازی سوژه کاملا مناسبی بهره می برد. اگرچه سطح تاری پیش فرض کمی زیاد به نظر می رسد، اما رنگ پوست کاملا مشخص بوده و قابلیت HDR در وضعیت نوردهی نامناسب به کمک شما خواهد آمد.

بررسی حالت سلفی

نگاهی به عکسهای سلفی گوشی a54

تصاویر سلفی گلکسی A54 با وضوح 12 مگاپیکسلی در حالت عریض که دید اصلی دوربین را پوشش می دهد، منتشر می شود. اگرچه طبق معمول حالت کراپ نیز برای این بخش وجود دارد که با استفاده از آن می توانید عکس های 8 مگاپیکسلی دریافت کنید. تصاویر معمولی 12 مگاپیکسلی عالی هستند. آنها جزئیات بسیار خوبی دارند که با مشخصاتی کاملا طبیعی ارائه می شوند. رنگ ها دقیق هستند در حالی که محدوده دینامیکی بسیار خوب است.

کیفیت فیلم برداری با گوشی a54

فیلم برداری با گوشی a54 به شما این امکان را می دهد تا با هر دو دوربین پشتی و سلفی، بتوانید با کیفیت 4K و نرخ 30 فریم بر ثانیه لحظات خاطره انگیزتان را برای همیشه ثبت کنید. همچنین فیلمبرداری با رزولوشن 1080 پیکسل با نرخ 60 فریم بر ثانیه نیز برای شما فراهم می باشد که همین امر فیلمبرداری با گوشی A54 را قطعا برای شما لذت بخش خواهد ساخت. کدک پیشفرض H.264 است، اما اگر ترجیح می دهید که در فضای ذخیره سازی صرفه جویی کنید، باید کدک H.265 را برای حالت فیلمبرداری با گوشی A54 فعال کنید. 

ویدیوهای ثبت شده توسط دوربین اصلی، عالی هستند. جزئیات زیاد در کلیپ های ضبط شده 4K قطعا شما را مجذوب خود خواهد کرد اما در صورتی که دوست دارید از کیفیت استفاده کنید حتما نگاهی به فضای ذخیره سازی تان بیندازید. فیلمبرداری با گوشی A54 در حالت 4K کاملا طبیعی و بدون نویز است. کنتراست عالی است، محدوده دینامیکی بسیار خوب بوده و رنگ ها نیز از نظر تعادل رنگ سفید و اشباع درست هستند. در انتها باید عنوان کنیم که در فیلمبرداری با گوشی a54 برای ثبت خاطرات خوش و خاطره انگیزتان جای هیچ استخاره نیست.

سخن پایانی

با وجود اینکه برخی اعتقاد دارند که دوربین گوشی a53 نسبت به دوربین گوشی A54 از کیفیت بهتری برخوردار است اما با تست ها و بررسی های صورت گرفته متوجه شدیم که کیفیت دوربین گوشی a54 بسیار عالی است. از سوی دیگر فیلمبرداری با گوشی A54 نیز نتیجه ای خیره کننده از لحاظ کیفیت را برای شما به ارمغان می آورد. پس اگر بودجه مناسبی در اختیار دارید، خرید گوشی A54 را به شما توصیه می کنیم. در انتها اگر نظری در رابطه با این مطلب دارید، می توانید از طریق بخش نظرات آن را با ما دیگر کاربران سایت همه چی آنلاین در میان بگذارید.

منبع: gsmarena