نسخه های اندروید هر چند ماه یک بار برای گوشی‌هایی که از این سیستم عامل استفاده می‌کنند عرضه می‌شوند. این کار که به آپدیت معروف است، سیستم عامل شما را به روز کرده و باگ‌های احتمالی قبلی آن را از بین می‌برد. حال ممکن است بخاطر ایجاد برخی از مشکلات نیاز باشد تا بازگشت به نسخه قبلی اندروید را انجام دهیم. اما آیا این کار ممکن است؟ در ادامه این متن با ما همراه باشید تا درباره دانگرید اندروید یا همان بازگشت به نسخه قبلی بیشتر صحبت کنیم و آن را برای انواع گوشی‌های محبوب با این سیستم عامل بیان کنیم‌.

با بازگشت به نسخه قبلی اندروید یا دانگرید و اهمیت آن بیشتر آشنا شویم

ابتدا قبل از اینکه بیان کنیم چطور می‌توانیم بازگشت به نسخه قبلی اندروید را انجام دهیم، باید درباره این موضوع توضیحاتی را ارائه دهیم و با آن بیشتر آشنا شویم. همیشه از طرف ارائه دهندگان نرم افزارها و سیستم عامل‌، به کاربران توصیه می‌شود که آپدیت اندروید را انجام دهند تا بتوانند از قابلیت‌های جدیدی که به آن اضافه شده است، استفاده کنند.

 اما گاهی ممکن است بعضی از برنامه‌های گوشی با آپدیت جدید درست کار نکنند یا اینکه برای گوشی باگ‌هایی با آپدیت نرم افزار ایجاد شود. از این رو دانگرید پیشنهاد می‌شود. اگر قصد دارید این کار را انجام دهید و تازه کار هستید، باید این موضوع را بیان کنیم که باید از این ‌کار اطلاعات کافی داشته باشید.

گاهی اوقات ممکن است گوشی شما قدیمی باشد، بنابراین نمی‌تواند بازگشت به نسخه قبلی اندروید را قبول کند‌. البته ممکن است که گوشی شما آپدیت قدیمی را نیز پشتیبانی نکند. از مشکلات دیگر برای دانگرید اندروید این است که وقتی یک نسخه جدید برای اندروید منتشر می‌شود، کدنویسی نرم افزارهای تلفن همراه نیز بر اساس این اپدیت تغییر کرده و با اصطلاح API های آن‌ها تغییر خواهد کرد.

هنگامی که شما دانگرید را انجام می‌دهید این نرم افزارها عملا غیر قابل استفاده می‌شوند. حتی امکانات گوشی نیز ممکن است غیر قابل استفاده شوند. البته گاهی این امکانات ممکن است اساسی و مهم نباشند اما برای نرم افزارهای درون گوشی وجود امکانات سیستمی آپدیت شده الزامی است.‌ با این وجود بازگشت به نسخه قبلی اندروید گاهی می‌تواند کارساز باشد. اما قبل از این کار باید مواردی را رعایت کنید که به شرح زیر است: 

 • آموزش‌ها را به صورت دقیق فرا بگیرید و هیچوقت با اطلاعات کم این کار را انجام ندهید.
 • از تمامی اطلاعات خود باید بکاپ بگیرید. بعضی از نرم افزارهای دانگرید ممکن است نیاز به باز کردن قفل بوت گوشی را داشته باشد که باعث پاک شدن اطلاعات می‌شود. 
 • اگر حافظه داخلی گوشی شما با آپدیت دچار اختلال شده است، بهتر است قبل از دانگرید کمی از این حافظه را خالی کنید به احتمال زیاد باگ برطرف خواهد شد. اگر این اتفاق نیفتاد، به سمت دانگرید بروید.

چگونه اندروید را دانگرید کنیم؟

چگونه اندروید را دانگرید کنیم؟

حال بعد از اینکه درباره بازگشت به نسخه قبلی اندروید دانستیم و به تمامی نکات درباره آن واقف شدیم، می‌توانیم به سوال چگونه اندروید را دانگرید کنیم؟ پاسخ داده و آموزش‌های لازم در این باره را بیان کنیم. قبل از اینکه دانگرید را انجام دهید باید بدانید که برای این کار نیاز به رایانه دارید. 

همچنین پیش‌تر بیان شد که نرم افزارهایی نیاز است تا وارد قسمت بوت گوشی شوند و به اصطلاح قفل آن را باز کنند. پس قبل از اینکه گوشی موبایل را دانگرید کنید، این پیش زمینه‌ها را آماده کرده و آموزش‌ها را یاد بگیرید. 

بازگشت به نسخه قبلی اندروید برای سیستم عامل اندروید در همه گوشی‎ها ممکن است یکسان باشد اما برای سهولت کار، گوشی‌های سامسونگ، شیائومی و هواوی را به صورت جدا بررسی می‌کنیم.

آموزش دانگرید گوشی سامسونگ

آموزش دانگرید گوشی سامسونگ

برای اینکه دانگرید را برای گوشی سامسونگ انجام دهیم ابتدا نیاز است که بنا بر احتیاط که در بالا بیان کردیم، از گوشی خود بکاپ بگیریم‌. البته این کار برای‌ زمانی است که شما نیاز به اطلاعات خود دارید. اگر نیاز نیست می‌توانید اجازه دهید که با دانگرید کردن داده‌های شما نیز پاک شوند. یک نرم افزار عالی برای بازگشت به نسخه قبل سامسونگ، odin است که قبل از شروع کار‌ می‌توانید آن را روی رایانه خود نصب کنید. البته به یک نرم‌ افزار سیستمی یا firmware هم احتیاج دارید.

 • بعد از اینکه نرم افزار را نصب کردید، باید مدل گوشی خود را در آن پیدا کنید که می‌توانید این کار را با نوشتن مدل گوشی در قسمت جستجوی نرم افزار انجام دهید.
 • سپس گوشی را خاموش کنید.
 • در این مرحله گوشی باید به حالت دانلود مود برود که برای این کار می‌توانید دکمه‌های ولوم بالا و پایین را به همراه پاور همزمان فشار دهید. 
 • در این مرحله گوشی را با کابل USB به رایانه وصل کنید. در این مرحله پیامی از odin ظاهر می‌شود که به معنی آماده بودن برای دانگرید است.
 • سپس قدیمی‌ترین و بهترین ورژن را انتخاب کنید و گزینه PDA  در odin را کلیک کنید تا شروع به استارت و بازگشت به نسخه قبلی اندروید کند. 
 • در این حالت داده‌های شما پاک شده و گوشی به نسخه اندروید قبلی باز می‌گردد.

آموزش دانگرید گوشی شیائومی

آموزش دانگرید گوشی شیائومی

بازگشت به نسخه قبلی اندروید برای گوشی‎های شیائومی نیز امکان پذیر است. تعدادی از گوشی‎های شیائومی با نسخه اندروید مانند سامسونگ کار می‎کنند. برای این گوشی‎ها آموزش دانگرید دقیقا مانند سامسونگ است. اما تعدادی از گوشی‎های شیائومی از رابط کاربری MIUI استفاده می‌‎کنند. 

دانگرید کردن این گوشی‌ها با اندروید نسخه اصلی کمی تفاوت دارد. با این حال برای آن‎ها نیز قبل از اینکه دانگرید را آغاز کنید، نیاز به نرم افزار مخصوص و رایانه دارید. برای گوشی‎های شیائومی نیز در هنگام بازگشت به نسخه قبلی اندروید، گوشی فلش می‎شود.

این بدان معنا است که تمامی اطلاعات شما از جمله عکس، فیلم و هر چیزی که در حافظه داخلی وجود دارد پاک خواهد شد. لذا باید قبل از اینکه دانگرید را انجام دهید، از اطلاعات خود بکاپ بگیرید. 

 • ابتدا به دو برنامه برای این کار احتیاج دارید: رام فست بوت برای نسخه‌ای که هم اکنون در حال اجرا است و رام فست بوت برای نسخه‌ای که می‌خواهید به آن برسید. هر دوی آن‌ها را باید دانلود کنید.
 • بعد از اینکه برنامه‌ها را دانلود کردید، باید به تنظیمات رفته و تمامی قفل‌های گوشی مانند اثر انگشت، چهره و قفل صفحه را از بین ببرید. 
 • سپس به حساب Mi خود بروید و به همراه حساب گوگل آن را حذف کنید. این حساب‌ها به این دلیل حذف می‌شوند که زمانی که دانگرید به پایان رسید نیاز است تا شما با پسورد وارد حساب خود شوید. اگر آن‌ها را فراموش کرده باشید، ممکن است با مشکل مواجه شوید. در صورتی به یاد داشتن پسورد می‌توانید حساب‌ها را نگه دارید.
 • سپس از اتصال اینترنت خود اطمینان پیدا کنید. همچنین نیاز است تا شارژ بالای ۶۰ درصد داشته باشید‌.
 • فلش رام را دانلود کنید و آن را نصب کنید. گوشی را با USB به رایانه متصل کرده و سپس فلش را انجام دهید.  
 • بازگشت اندروید به نسخه قبلی در این حالت انجام خواهد شد.
 • در این حالت داده‌های شما پاک شده و گوشی به نسخه اندروید قبلی باز می‌گردد.

آموزش دانگرید در گوشی هواوی

آموزش دانگرید در گوشی هواوی

در گوشی هواوی، بازگشت به نسخه قبلی اندروید به دلیل استفاده گوشی‎های هواوی از اندروید نسخه اصلی دقیقا مانند سامسونگ انجام می‎شود. شما می‎توانید فقط برای این کار نرم افزارهای مختلف را دانلود کنید و از آن‎ها برای دانگرید گوشی هواوی استفاده کنید.

به عنوان مثال نرم افزار HISUIT برای این کار ساخته شده‌است که می‎توانید با دانلود آن به راحتی دانگرید گوشی‌های هواوی را انجام دهید. برای این گوشی‎ها نیز پاک شدن اطلاعات به علت فلش شدن گوشی همراه است؛ از این رو باید قبل از اینکه بازگشت به نسخه قبلی اندروید را انجام دهید تمامی اطلاعات خود را در حافظه دیگری نگهداری کنید. 

سخن پایانی

بازگشت به نسخه قبلی اندروید یا همان دانگرید، برای افرادی که دچار مشکل با سیستم عامل جدید شده‏‎اند بسیار مهم و حیاتی است. اما ابتدا باید مشکل را ریشه یابی کرد و اگر واقعا مربوط به نسخه آپدیت باشد، دانگرید را انجام داد. زیرا این کار ممکن است روی برنامه‏‎های گوشی تاثیر بگذارد. برای انجام دانگرید اصولی ابتدا باید قوانین و دستورالعمل‏‎های مربوط به هر گوشی را بخوانید و سپس بر اساس قوانین عمل کرده و گوشی خود را دانگرید کنید.

منبع: nstec