یکی از اصلی‌ترین بخش‌های اینستاگرام، قسمت تنظیمات آن بوده که بسیاری از موارد مهم یک پیج را در بر می‌گیرد. تنظیمات اینستاگرام شامل موارد مهمی از قبیل تغییر رمز اکانت، دیلیت اکانت اینستاگرام، افزودن ایمیل و شماره تلفن همراه به اکانت، بازیابی رمز اینستاگرام و بسیاری از موارد دیگر بوده که تمامی آن‌ها برای یک صفحه حیاتی به حساب می‌آید. تنظیمات اینستاگرام بخشی از برنامه هست که تنها خود کاربر قادر به دیدن اطلاعات و مشخصات ثبت شده در آن بوده و سایر دنبال کنندگان و اعضای این اپلیکیشن نمی‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند، به همین دلیل هر کاربر باید تلاش خود را بکند تا به واسطه‌ی امنیت اینستاگرام اطلاعات تنظیماتش را به صورت محرمانه نزد خود نگه داری کند. در این مقاله به آموزش تنظیمات اینستاگرام و همچنین تنظیمات استوری اینستاگرام پرداخته شده تا کاربران از اهمیت این موضوع آگاه شوند. 

آموزش تنظیمات اینستاگرام

آموزش تنظیمات اینستاگرام

همان طور که قبل‌تر اشاره شد، تنظیمات اینستاگرام برای اکانت هر فرد مخصوص خود اوست و این قابلیت را دارد که با سایر کاربران متفاوت باشد. این بخش گزینه‌های پیشنهادی را به کاربر ارائه می‌دهد و کاربر می‌تواند طبق امکاناتی که در اختیارش قرار گرفته، صفحه‌ی خود را شخصی سازی کند. برای مثال کاربر می‌تواند تصمیم بگیرد که اکانتش قابل رؤیت برای همگان باشد یا اینکه خصوصی بوده و تنها برای عده‌ای محدود قابل مشاهده باشد و همچنین موارد دیگری از قبیل پاک کردن کش اینستاگرام. البته لازم به ذکر است که برای پاک کردن کش محل دقیقی در بخش تنظیمات موجود نیست و باید با استفاده از ترفندهای اینستاگرام و استفاده از برنامه‌های جانبی این کار را انجام داد. در ادامه به بررسی این گزینه‌ها و امکانات تنظیمات اینستاگرام و سپس به بررسی تنظیمات استوری اینستاگرام پرداخته شده است.

موقعیت مکانی اینستاگرام و از دسترس خارج کردن آن

موقعیت مکانی اینستاگرام و از دسترس خارج کردن آن

ارائه‌ی موقعیت مکانی یا همان Location به تنظیمات اینستاگرام این امکان را برای برنامه فراهم می‌کند تا با توجه به موقعیت تقریبی مکانی کاربر، یک سری پست‌ها که در محدوده‌ی او به اشتراک گذاشته شدند را برایش به نمایش بگذارد حتی اگر کاربر آن افراد را دنبال نکرده باشد. همچنین ممکن است در دسترس بودن موقعیت مکانی، باعث دریافت یک سری تبلیغات شود که شاید کاربر خیلی موافق این موضوع نباشد. اگر کاربری با این موضوع مشکل داشته باشد می‌تواند به راحتی با توجه به تنظیمات GPS گوشی موبایل خود، این دسترسی موقعیت مکانی را برای اینستاگرام محدود کرده و به او اجازه‌ی دسترسی ندهد. همچنین اگر بعدا دوباره بخواهد این امکان را فعال کند می‌تواند مجدد به بخش تنظیمات GPS رفته و این دسترسی را آزاد کند. در واقع ممکن است خود اینستاگرام هر از گاهی از شما درخواست اجازه‌ی دسترسی به موقعیت مکانی شما را داشته باشد. نحوه‌ی غیرفعال کردن موقعیت مکانی برای تنظیمات اینستاگرام در گوشی‌های آیفون:

 Settings> Privacy> Location Services> Instagram> Never 

و نحوه‌ی غیرفعال کردن موقعیت مکانی برای اینستاگرام در گوشی‌های اندروید:

 Settings> Location> App Access To Location> Instagram> Deny

تنظیمات حریم خصوصی اینستاگرام

تنظیمات حریم خصوصی اینستاگرام

همان طور که قبل‌تر اشاره شد، یکی دیگر از ویژگی‌های مهم تنظیمات اینستاگرام که بسیاری از کاربران از آن استفاده می‌کنند شخصی‌سازی اکانت اینستاگرام و خارج کردن آن از حالت عمومی یا پابلیک است. بسیاری از کاربران هستند که در صفحه‌ی خود دست به انتشار مطالب خصوصی و شخصی می‌زنند و علاقه ندارند که این مطالب را هر کسی بتواند رؤیت کند، به همین ترتیب تنظیمات اینستاگرام این بخش را در نظر گرفته است تا کاربران بتوانند با خیال راحت از اکانت خود استفاده کنند. باید توجه داشت که تنظیمات حریم خصوصی اینستاگرام در حالت کلی و اولیه، وقتی یک اکانت را ایجاد می‌کند، آن را در حالت عمومی یا همان پابلیک ایجاد می‌کند و کاربران حتما باید خودشان بعد از ساخت اکانت برای تبدیل آن به حالت شخصی، از بخش تنظیمات اقدام کنند. مسیر تغییر حالت اکانت از عمومی به خصوصی از طریق تنظیم حریم خصوصی به شرح زیر است:

ورود به بخش پروفایل اکانت اینستاگرام توسط کلیک بر روی آیکونی که در بخش پایین سمت راست است، باز کردن منو از قسمت بالا سمت راست، ورود به بخش تنظیمات یا Settings، بخش Privacy، روشن کردن گزینه‌ی Private Account.

تنظیمات استوری اینستاگرام

تنظیمات استوری اینستاگرام

در حالت عادی، پایین هر استوری، پست و ریلز اینستاگرام یک آیکون موشک کاغذی وجود دارد که توسط آن کاربران می‌توانند هر استوری اینستاگرام را که مشاهده می‌کنند برای سایرین ارسال کنند. عده‌ای از افراد هستند که علاقه‌ای ندارند استوری‌هایشان میان بقیه کاربران به اشتراک گذاشته شود؛ از این رو می‌توان از قسمت تنظیمات اینستاگرام این قابلیت را غیرفعال کرده و تنها برای افرادی که استوری را از صفحه‌ی کاربر یا بخش اصلی(Home) اپلیکیشن مشاهده می‌کنند قابل رؤیت باشد. مسیر غیرفعال سازی اشتراک‌گذاری استوری از طریق تنظیمات استوری اینستاگرام به این صورت است: ورود به بخش پروفایل، باز کردن منو از قسمت بالا سمت راست، Settings، Privacy، Story، پایین قسمت Sharing، گزینه‌ی Allow Sharing To Story و گزینه‌ی Allow Sharing To Message غیرفعال شود. علاوه بر نکات گفته شده، باید اضافه کرد که امکان اضافه کردن لینک به استوری اینستاگرام نیز یکی دیگر از قابلیت‌های کاربردی این برنامه به شمار می‌آید. 

مخفی کردن حالت آنلاین

مخفی کردن حالت آنلاین

اینستاگرام در آپدیت‌های اخیر خود شرایطی را فراهم کرده است تا کاربران بتوانند آنلاین بودن خود را به دیگر اعضای دنبال کننده‌ی خود اعلام کرده و خود نیز از آنلاین بودن آن‌ها با خبر شوند. این قابلیت نسبتا جدید به این صورت عمل می‌کند که به محض اینکه کاربری مشغول استفاده از برنامه می‌شود، کنار نام اکانت او در قسمت چت(دایرکت اینستاگرام) یک نقطه‌ی سبز رنگ ظاهر می‌شود. شبیه موارد قبلی شاید افرادی باشند که به این قابلبیت علاقه‌مند نبوده و قصد غیرفعال کردن آن از بخش تنظیمات اینستاگرام را داشته باشند. چرا که افرادی هستند که بنا به هر دلیل علاقه‌ای به اعلام حضور خود و همچنین اطلاع داشتن از حضور دیگران ندارند و این طبیعیست که بتوانند این گزینه را غیرفعال کنند. مسیر غیرفعال‌سازی این قابلیت از بخش تنظیمات اینستاگرام به این صورت است: ورود به قسمت پروفایل کاربری، باز کردن منو از قسمت بالا سمت راست، Settings، Privacy، خاموش کردن گزینه‌ی Activity Status.

تغییر پروفایل اینستاگرام

تغییر پروفایل اینستاگرام

پروفایل اینستاگرام اولین بخش از هر صفحه‌ای است که هر کاربر در مواجهه با صفحه‌ی کاربر دیگر مشاهده می‌کند، به همین دلیل از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که زمانی که شخصی برای اولین بار به صفحه‌ی یک کاربر مراجعه می‌کند، اگر آن صفحه در حالت خصوصی یا Private باشد، تنها قادر به دیدن عکس پروفایل و بیوگرافی خواهد بود. به طور کلی و به بیان ساده‌تر باید گفت، پروفایل یک صفحه‌ی اینستاگرامی شبیه جلد یک کتاب جدید برای مخاطب می‌ماند که هنوز شروع به خواندن آن نکرده است. گاهی پیش می‌آید با دیدن یک جلد زیبا مخاطب به ذوق آمده و برای خواندن یک کتاب ترغیب می‌شود، پروفایل اینستاگرام نیز همین نقش را برای یک پیج ایفا می‌کند. در ادامه‌ی این مطلب به بررسی چند مورد درباره‌ی ویرایش و تغییر پروفایل اینستاگرام پرداخته شده است.

  • کلید «تغییر پروفایل» در تنظیمات اینستاگرام: برای ایجاد تغییر در پروفایل ابتدا باید روی عکس پروفایل که در قسمت پایین سمت راست قرار دارد کلیک شود. سپس گزینه‌ی Edit Profile انتخاب شود و بعد از آن برای تغییر عکس پروفایل از طریق انتخاب گزینه‌ی Change Profile Photo اقدام شود. بعد از این مرحله اینستاگرام از کاربر می‌پرسد که قصد داری عکس جدید را از کجا بارگذاری کنی؟ بعد از انتخاب گزینه‌ی مورد نظر که معمولا Gallery بوده، باید گزینه‌ی Done را لمس کرده و شاهد تغییر عکس پروفایل بود.
  • تغییر نام در تنظیمات اینستاگرام: برای تغییر نام اینستاگرام باید به بخش پروفایل مراجعه کرده و گزینه‌ی Edit را انتخاب کرد. کاربر می‌تواند نام خود را به هر نامی که دلخواهش است تغییر دهد فقط باید این نکته را در نظر بگیرد که نام او باید یکتا باشد و اکانت دیگری قبلا از آن استفاده نکرده باشد. اگر نامی که کاربر انتخاب می‌کند، قبلا توسط شخص دیگری انتخاب شده باشد، اینستاگرام به کاربر هشدار می‌دهد که نام جدیدی انتخاب کند.
  • بیو یا بایو(bio) در پروفایل اینستاگرام: بیوی اینستاگرام خلاصه‌ی کوچکی است که زیر نام کاربری قرار می‌گیرد و توضیح مختصری است درباره‌ی خود کاربر و یا کسب و کار او که سایر کاربران می‌توانند با مراجعه به پروفایل یک کاربر آن را رؤیت کنند. 

کلام پایانی

مطالبی که در این مقاله گفته شد نکات مهمی در خصوص تنظیمات اینستاگرام بود که برای تمام افرادی که با این برنامه سر و کار دارند ضروری به حساب می‌آید. با توجه به اینکه امروزه تمام اپلیکیشن‌ها به زودی به‌روز رسانی می‌شوند و امکانات تازه‌ای را به نسخه‌های پیشین خود اضافه می‌کنند، برای کاربران لازم است تا دائم سطح اطلاعات خود را ارتقاء دهند. امیدواریم که این مقاله برای مخاطبین جهت شناخت بهتر نسبت به اینستاگرام و تنظیمات آن مفید بوده باشد.

منبع: alphr