گاهی ممکن است در لیست فالوئرهای اینستاگرام با اسم و عکس پروفایلی روبه‌رو شوید که برایتان آشنا نیست. وارد صفحه می‌شوید، می‌بینید که دوستان مشترکی دارید، اما هویت پیج تغییر کرده است و با پست و استوری‌های نامربوطی روبه‌رو می‌شوید. آخرین راه را برای شناسایی صفحه به کار می‌برید و وارد دایرکت می‌شوید و از پیام‌های قبلی متوجه می‌شوید که این صفحه یکی از دوستان نزدیک شما بوده است که توسط شخص نامعلومی هک شده است. چه چیزهایی باعث می‌شود امنیت اینستاگرام به خطر بیفتد؟ ترفندهای اینستاگرام برای جلوگیری از این اتفاق کدام است؟ برای بالا بردن امنیت اینستاگرام چه اقدام‌هایی انجام داده‌اید؟ برای امنیت اینستاگرام چه کسانی می‌توانند به ما کمک کنند؟ ما در اینجا برای جلوگیری از هک اینستاگرام چند راه‌ حل داریم تا اکانت شما به خطر نیفتد.

افزایش امنیت اینستاگرام با تأیید هویت دو مرحله‌ای

با فعال کردن تأیید هویت دو مرحله‌ای، حتی اگر کسی رمز عبور شما را داشته باشد، نمی‌تواند وارد اکانتتان شود. همانطور که در (وب‌سایت pcmag) اشاره شده است، بعد از وارد کردن رمز عبور، از طریق فیسبوک پیامکی برای شما ارسال می‌شود. حالا فعال کردن این کد برای افزایش امنیت اینستاگرام شما به چه صورت است؟ ابتدا سه خط بالای صفحه پروفایلتان را بزنید و وارد تنظیمات یا Settings شوید. گزینه Security را انتخاب کنید و وارد Two-Factor Authentication شوید.گزینه Get Started را بزنید. اینستاگرام اینجا از دو طریق برای شما می‌تواند کد احراز هویت ارسال کند، یا از طریق پیامک یا از طریق برنامه‌های پیشنهادی اینستاگرام، که باید گزینه Authentication App را بزنید. اگر گزینه ارسال از طریق SMS را زدید، بعد از وارد کردن شماره تلفن همراهتان، کدی برای شما ارسال می‌شود، که در مرحله بعدی باید آن را وارد کنید. تأیید هویت دو مرحله‌ای، یکی از راه‌های جلوگیری از هک اینستاگرام است، که حتماً برای امنیت صفحه‌تان باید این قدم را بردارید.

بکاپ کد چه کمکی به ما می‌کند؟

بکاپ کد چه کمکی به ما می‌کند؟

یکی دیگر از راه‌های حفظ امنیت اینستاگرام بکاپ کدها هستند. گاهی اوقات ما به ایمیل یا تلفن همراه خود دسترسی نداریم، بکاپ کد این مشکل را برای کاربران اینستاگرام حل کرده است. بعد از فعال کردن هویت دو مرحله‌ای در همان صفحه Two-Factor Authentication، پایین صفحه گزینه Additional Methods را بزنید. بعد از وارد شدن، گزینه Backup Codes را بزنید. صفحه‌ای با کدهای مختلف برای شما باز می‌شود که باید اسکرین‌شات کدها را در جای امنی نگه دارید. برای تغییر کدها، در پایین صفحه گزینه Get New Codes را انتخاب کنید، کدها به‌ راحتی تغییر می‌کنند. دوباره اسکرین‌شات را در جای امنی نگه دارید.

چک کردن مکان‌های ورودی

چک کردن مکان‌های ورودی

یکی از راه‌هایی که کاربران می‌توانند از امنیت اینستاگرام خود مطمئن شوند، چک کردن مکان‌های ورودی است. بعد از رفتن به منوی تنظیمات یا Settings، وارد قسمت Security شوید. گزینه Login Activity را انتخاب کنید. در قسمت Where You’re Logged In، می‌توانید متوجه شوید که در کجاهای نقشه وارد اینستاگرام شدید. اگر مکان نامعلومی را دیدید، فوراً سه نقطه کنار مکان درج شده را بزنید و گزینه Log Out، بلافاصله بعد از خارج شدن، همان لحظه گزینه ریست پسورد می‌آید که برای جلوگیری از هک اینستاگرام، رمز عبور را تغییر دهید.

اگر به فکر امنیت اینستاگرام خودتان هستید، هر لینکی را باز نکنید

یکی از راه‌حل‌هایی که اکثر کاربران ممکن است جدی نگیرند، باز کردن لینک‌های خارجی است که معمولاً از طریق دایرکت دریافت می‌شود. این موضوع را حتماً با کسانی که اطلاعاتشان از هکرها کم است در میان بگذارید. هک در اینستاگرام نه فقط برای کاربرانی که صفحه بیزینس دارند، بلکه برای آن‌هایی که صفحه شخصی دارند هم به‌ وفور پیش می‌آید. پس برای جلوگیری از هک اینستاگرام هر لینک خارجی ارسال شده در دایرکت، یا لینک‌هایی که در قسمت Bio پروفایل‌ها هستند را باز نکنید. 

تغییر دادن رمز عبور را فراموش نکنید!

تغییر دادن رمز عبور را فراموش نکنید!

حتماً برایتان پیش آمده که مجبور شده باشید از طریق دستگاه دیگری وارد اکانتتان شوید. تغییر دادن پسورد بعد از خارج شدن از اکانت، در هر دستگاهی غیر از دستگاه خودتان، یکی از نکات کلیدی است که حتماً باید رعایت کنید. البته کاربران برای امنیت اینستاگرام ، باید هرچند وقت یک بار رمز عبورشان را تغییر دهند. تغییر رمز عبور، یکی از راه‌های بالا بردن امنیت اینستاگرام است که کاربران نباید فراموش کنند. برای تغییر رمز عبور، وارد تنظیمات شوید و گزینه Security را بزنید. وارد قسمت پسورد شده و رمز عبور قدیمی و جدید را وارد کنید. اما اگر پسورد را فراموش کرده‌اید، گزینه آبی رنگ Forgot your password را بزنید. لینک ریست پسورد برای ایمیل شما ارسال می‌شود، و از این طریق پسورد جدید را وارد نمایید. برای جلوگیری از هک در اینستاگرام در رمز عبور خود از حروف بزرگ و کوچک و اعداد استفاده کنید. 

از گزینه‌های جدید امنیت اینستاگرام غافل نشوید

اگر شبکه‌های اجتماعی در همان شکل اولیه‌شان می‌ماندند و بروز نمی‌شدند، حتماً طرفداران‌شان را از دست می‌دادند. جدای از آپشن‌های جدیدی که هر بار هر کدام از این شبکه‌های اجتماعی اضافه می‌کنند، بخش امنیت کاربران مهمترین قسمت بروز رسانی‌ ها است. اینستاگرام هم برای بالا بردن امنیت کاربران هر بار قسمت‌های جدیدی را اضافه می‌کند که در قسمت‌های قبلی اشاره شده است، مثلاً تأیید دو مرحله‌ای ورود به اکانت. پس برای آگاهی از ترفندهای اینستاگرام و افزایش امنیت از بروز رسانی‌ها غافل نشوید. آپدیت کردن هم می‌تواند یکی از راه‌های بالا بردن امنیت اینستاگرام باشد. این موضوع را به خاطر داشته باشید که از جاهای مطمئن دانلود کنید، هم در گوشی‌های اندروید و هم گوشی‌های اپل این نکته حائز اهمیت است. 

فالوئرهای ناشناس را دست کم نگیرید

هر روز چندین اکانت با هویت نامعلوم در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی دیگر ساخته می‌شود. این اکانت‌ها می‌توانند نیت‌های مختلفی داشته باشند. اگر در لیست درخواست‌ها یا دوستانتان اکانت‌های بی‌هویت دیدید، سریع آن‌ها را بلاک کنید. این‌ها در ظاهر ممکن است فعالیتی نداشته باشند اما حتماً فعالیت‌های شما را زیر نظر دارند. توصیه ما به شما این است که اکانت‌های فیک را بلاک کنید. برای بلاک کردن، وارد صفحه‌شان شوید، سه نقطه بالای صفحه را بزنید و گزینه بلاک را انتخاب کنید. اگر گزینه اول را انتخاب کنید، این شخص با اکانت دیگری نمی‌تواند وارد صفحه شما شود.

برای امنیت اینستاگرام، چگونه اکانت ناامن را تشخیص دهیم؟

اما لازم است برای افزایش امنیت در اینستاگرام اکانت های فیک را تشخیص دهیم. آن‌ها معمولاً اسم‌های غیرشخصی را انتخاب می‌کنند و غلط‌های املایی دارند. در قسمت Bio هیچ اطلاعاتی از آنها نوشته نشده است، اگر هم نوشته شده فاقد ارزش هستند. عکس‌ پروفایلشان معمولاً از کاربران فعال مجازی، سلبریتی‌ها و یا حیوانات و طبیعت و نوشته است. پست‌ و استوری‌ها از فیلم‌ و عکس‌های بی‌ ارزش و بیهوده هستند. هیچ کدام از پست‌ها اطلاع درستی از هویت شخص سازنده نمی‌دهد. پس برای بالا بردن امنیت اینستاگرام این نکته‌ها را در نظر داشته باشید.

به چک کردن لایک‌هایتان فکر کرده‌اید؟

یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از هک اینستاگرام، چک کردن گاه‌ به‌ گاه پست‌های لایک شده است. اگر زمانی شک کردید که شخصی وارد اکانت شما شده است، بعد از تغییر پسورد و فعال کردن تأیید هویت دو مرحله‌ای، لایک‌ها را چک کنید. برای چک کردن پست‌های لایک شده، وارد قسمت تنظیمات یا Settings شوید. گزینه Account را بزنید و در صفحه بعدی وارد Posts You’ve Like شوید. اگر پست‌های نامربوطی توسط هکر لایک شده است، لایک‌ها را بردارید. شیطنت هکرها برای از بین بردن امنیت اینستاگرام شما تمام‌ نشدنی است، این راه را جدی بگیرید.

سخن آخر

نگهداری از اکانت در فضای مجازی اهمیت زیادی در حفظ حریم شخصی شما دارد؛ بنابراین نکات نوشته شده درباره امنیت اینستاگرام را جدی بگیرید و انجام دهید. اطلاعاتِ کدهای ارسالی، پسورد و اکانتتان را در اختیار هر شخصی قرار ندهید. در هر برنامه ناشناس، پسورد و اکانت اینستاگرامتان را وارد نکنید. اگر برایتان مهم است که در امنیت فعالیت کنید این نکات را در ذهن داشته باشید.