فراموش کردن رمز عبور یا از دست دادن دسترسی به حساب کاربری اینستاگرام ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. چه فراموشی و چه شیطنت یک نفر، ممکن است شما را مجبور به بازیابی رمز اینستاگرام کند. در صورتی که رمز عبور اینستاگرام خود را فراموش کرده باشید، عملاً راهی برای بازیابی همان رمز قبلی وجود ندارد، اما بازیابی حساب خود با بازنشانی رمز عبور به اندازه کافی آسان است. در واقع نتیجه یکی است! می‌خواهید وارد حساب کاربری اینستاگرامتان بشوید که با این روش امکان‌پذیر است. این قابلیت یک روش معمول است و از ترفندهای اینستاگرام محسوب نمی‌شود. پس منظور ما از بازیابی رمز اینستاگرام در واقع بازیابی دسترسی شما به حسابتان و اگر تمایل داشته باشید ریست کردن رمز آن است.

چه رمز عبور اینستاگرام خود را فراموش کرده باشید، یا شخص دیگری بدون اجازه شما آن را تغییر داده باشد، در جواب سوال چگونه رمز اینستاگرام را بازیابی کنیم یک پاسخ ساده وجود دارد. این اپلیکیشن یک راه بسیار ساده برای بازیابی رمز اینستاگرام ارائه می‌دهد. چیزی که ما در اینجا در مورد آن صحبت می‌کنیم تغییر رمز فراموش شده اینستاگرام و بازیابی دسترسی به حساب خود در صورت فراموشی کامل رمز عبور است. تغییر رمز عبور اینستاگرام کمی‌ متفاوت است. تغییر رمز مربوط به زمانی است که رمز عبور فعلی خود را می‌دانید، اما فقط می‌خواهید آن را به یک رمز عبور جدید تغییر دهید. در این مطلب از همه‌چی آنلاین دو روش را برای بازیابی رمز اینستاگرام و بازنشانی کردن آن که از طریق سایت یا خود اپلیکیشن امکان‌پذیر است، بررسی می‌کنیم.

بازیابی رمز اینستاگرام از طریق سایت

اینستاگرام برای بعضی از فعالیت‌ها محدودیت در نظر گرفته است. به عنوان مثال فرایند دیلیت اکانت اینستاگرام فقط از طریق سایت انجام پذیر است. اگر قبلاً به سایت اینستاگرام سر زده باشید فرایند بازیابی پسورد اینستاگرام از طریق سایت برایتان بسیار آسان خواهد بود. برای بازیابی رمز اینستاگرام از طریق بازنشانی آن در وب سایت، ابتدا به وب‌سایت اینستاگرام بروید و سپس روی لینک Log In در پایین صفحه کلیک کنید.

بازیابی رمز اینستاگرام از طریق سایت

در صفحه بعد، در زیر فیلدهای ورود، روی لینک Forgot Password کلیک کنید.

کلیک بر روی forgot password

در مرحله بعد نام کاربری، ایمیل یا شماره تلفنی را که در هنگام راه‌اندازی حساب خود استفاده می‌کردید، تایپ کنید. پس از گذراندن بررسی امنیتی، روی دکمه Reset Password کلیک کنید.

کلیک بر روی Reset Password

در مرحله بعدی این روش بازیابی رمز اینستاگرام، یک پیام ایمیل به آدرس موجود در فایل ارسال می‌شود که حاوی لینکی برای بازنشانی رمز عبور شما است. هنگامی که پیام را دریافت کردید، روی دکمه Reset Password کلیک کنید.

کلیک بر روی دکمه Reset Password

در آخرین مرحله از فرایند بازیابی رمز اینستاگرام از طریق سایت وارد صفحه‌ای می‌شوید که باید رمز عبور جدید خود را تایپ کنید. بهتر است رمزی متفاوت با سایر حساب‌های کاربریتان انتخاب کنید. پس از وارد کردن رمز جدید برای تأیید دوباره آن را تایپ کنید و برای آخرین بار روی Reset Password کلیک کنید.

کلیک مجدد بر روی دکمه ی ریست پسورد

با گذراندن این مرحله از بازیابی رمز اینستاگرام از طریق سایت، کار بازنشانی رمز به پایان می‌رسد و به صورت خودکار وارد سیستم شده و به فید اینستاگرام خود هدایت می‌شوید.

بازیابی رمز اینستاگرام از طریق اپلیکیشن

بازیابی رمز اینستاگرام از طریق اپلیکیشن اینستاگرام هم به سادگی بازیابی رمز اینستاگرام از طریق سایت است. ما در اینجا از نسخه اندروید برای مثال خود استفاده می‌کنیم، اما تقریباً در آیفون یا آی پد هم مراحل مشابه است.

برنامه اینستاگرام را باز کنید و روی Get help signing in در صفحه ورود ضربه بزنید.

کلیل بر روی گزینه ی Get help signing in

نام کاربری، ایمیل یا شماره تلفنی را که هنگام ایجاد حساب کاربری خود استفاده کردید تایپ کنید و سپس روی دکمه Next ضربه بزنید.

کلیک بر روی گزینه ی next

در مرحله بعدی از این روش بازیابی رمز اینستاگرام، می‌توانید از اینستاگرام بخواهید یک ایمیل یا پیامک برای شما ارسال کند. در کنار ایمیل و پیامک، اگر پیش از این حساب کاربری اینستاگرامتان را به یک حساب فیسبوک متصل کرده باشید، برای بازیابی رمز اینستاگرام می‌توانید با استفاده از یک حساب فیس‌بوک متصل وارد شوید. ما در اینجا استفاده از یک پیام ایمیل را برای بازیابی رمز اینستاگرام بررسی می‌کنیم. البته استفاده از گزینه پیامک فرایندی مشابه دارد. اگر پیامک را انتخاب کنید، متنی با کدی دریافت می‌کنید که می‌توانید از آن برای بازیابی رمز عبور اینستاگرام استفاده کنید. به این صورت که کد دریافتی را در برنامه تایپ می‌کنید. سپس می‌توانید رمز عبور جدیدی تنظیم کرده و وارد شوید.

انتخاب گزینه ی send an email

پس از انتخاب گزینه ایمیل، یک پیام ایمیل به آدرسی که برای ثبت نام در اینستاگرام استفاده کرده‌اید دریافت خواهید کرد.

دریافت ایمیل بازیابی رمز اینستاگرام

در آن پیام، روی دکمه Log in as (username) ضربه بزنید. همچنین، می‌توانید روی پیوند Reset Your Instagram Password ضربه بزنید. هر دو گزینه شما را برای بازیابی رمز عبور اینستاگرام به صفحه بازنشانی رمز عبور هدایت می‌کنند.

انتخاب پیوند Reset Your Instagram Password

رمز عبور جدید خود را تایپ کنید (به یاد داشته باشید که رمز عبوری متفاوت و پیچیده انتخاب کنید) و سپس روی دکمه Reset Password ضربه بزنید.

 وارد کردن رمز جدید در بازیابی اینستاگرامبعد از وارد کردن رمز جدید فرایند بازیابی رمز عبور اینستاگرام از طریق اپلیکیشن به اتمام می‌رسد و وارد سیستم شده و به فید اینستاگرام خود هدایت می‌شوید.

یک راه بهتر برای مدیریت رمزها و فراموش نکردنشان

همه ما ممکن است در سایت‌های مختلف ثبت نام کرده باشیم و برای هرکدام هم رمز عبوری متفاوت گذاشته باشیم. اصول اولیه ایمن نگه داشتن حساب‌های کاربری اینترنتی استفاده از رمز‌های پیچیده و متفاوت برای هر حساب کاربری است. با داشتن چند حساب کاربری و رمزهای متفاوت امکان فراموش کردن یا جابجا شدنشان بالا می‌رود.

برای جلوگیری از این پیشامد دو راه حل وجود دارد. اولی راهکارهای داخلی سیستم عامل‌‌های موبایل است که به صورت داخلی رمز‌ها را مدیریت می‌کنند. اپل با استفاده از سرویس Key Chain و گوگل هم با استفاده از قابلیت مدیریت رمز داخلی خودش، کاربران را از شر ابداع و حفظ رمز عبورهای پیچیده و متفاوت خلاص کرده‌اند. 

راه دوم استفاده از اپلیکیشن مدیریت رمز است. ممکن است علاقه‌ای به استفاده از راهکار اول نداشته باشید، به همین منظور اپلیکیشن مدیریت رمز طراحی شده که معمولا به صورت سراسری در پلتفرم‌های مختلف قابل استفاده است. این اپلیکیشن‌ها معمولاً امتیازات خاصی هم دارند که در سرویس‌های داخلی سیستم عامل‌ها دیده نمی‌شود. با استفاده از راهکارهای موجود در سیستم عامل یا نرم افزار مدیریت پسورد، علاوه بر ایجاد پسوردهای پیچیده و منحصر به فرد برای هر حساب کاربری خیالتان از بابت فراموشی رمز‌ها هم آسوده خواهد بود.

منبع: https://www.howtogeek.com/357257/how-to-recover-your-forgotten-instagram-password/