اگر فیلم کوتاه جدید اپل به نام «صدای گمشده» را تماشا کرده باشید، احتمالا از خودتان می‌پرسید که این فیلم داستانی جذاب که ماجرای یک دختر بچه و یک موجود جنگلی خزدار و غول‌پیکر را روایت می‌کند، چه ربطی به روز جهانی افراد دارای معلولیت و فناوری گوشی اپل دارد. با ما همراه باشید تا بیشتر درباره این فیلم و تکنولوژی جدید گوشی موبایل اپل بدانیم.

برای فهمیدن منظور و هدف داستان، باید تا پایان این فیلم کوتاه به کارگردانی «تایکا وایتیتی» منتظر بمانید، در نهایت منظور آن را می‌فهمید و حتی ممکن است کمی گریه کنید. (از عناصر کارگردانی وایتیتی می‌توان به جوجو رابیت و ثور، ایزد عشق و تندر اشاره کرد.) 

در این فیلم که به تازگی منتشر شده (در تاریخ 30 نوامبر و به مناسب روز جهانی افراد دارای معلولیت)، دختر کوچولویی که به نظر می‌رسد گمشده با یک موجود غول‌پیکر و به وضوح بی‌آزار برخورد می‌کند؛ دختر کوچولو متوجه می‌شود که انگار «صدای خود را گم کرده است». آنها در اقیانوس‌ها، کوه‌ها و بیابان‌ها به دنبال صدای او می‌گردند و با سنگ‌های جاندار و سخنگو، جغدهای بامزه، قورباغه‌ها و دیگر موجودات روبرو می‌شوند.

موجود غول‌پیکر، قصه را روایت می‌کند و دختر بچه که گویا صدایش را از دست داده، چند کلمه نامفهوم می‌گوید یا بهتر است بگوییم سعی می‌کند بگوید. هنوز قصه به پایان نرسیده که ما خودمان را در اتاق دخترک می‌بینیم؛ جایی که پدربزرگش روی صندلی چرخدار در حال خواندن داستان قبل خواب برای او است. و بله سیلی از احساسات شما را در خود غرق خواهند کرد. 

پدربزرگ در واقع با نوه‌اش صحبت نمی‌کند. در عوض، او در طول روایت از قابلیت «Live Speech » یک گوشی آیفون، یعنی همان ویژگی صدای شخصی اپل استفاده کرده است.

استفاده عملی و زنده از تکنولوژی

اپل Live Speech و Personal Voice را در ماه می سال جاری معرفی کرد و آنها را با iOS 17 که در سپتامبر عرضه شد، به آیفون اضافه کرد.

اپل Live Speech و Personal Voice را در ماه می سال جاری معرفی کرد و آنها را با iOS 17 که در سپتامبر عرضه شد، به آیفون اضافه کرد.

به زبان ساده، صدای شخصی، قابلیتی است که اپل با همکاری تیم گلیسون، یک بنیاد آگاهی غیرانتفاعی مستقر در ایالات متحده، درباره ALS (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک، که بیشتر به عنوان بیماری لو گهریگ شناخته می‌شود) توسعه داده است.

 قابلیت یادشده به شما این امکان را می‌دهد بهترین آیفون خود را (و همچنین بهترین آی پد و بهترین مک خود را) آموزش می‌دهید تا با صدای شما صحبت کند. این ابزار برای سرگرمی و تفریح نیست. بلکه اپل با استفاده از این قابلیت به افرادی که دلیل بیماری‌های تخریبی مانند بیماری ALS توانایی صحبت کردن خود را از دست داده‌اند، برای برقراری ارتباط به دیگران کمک می‌کند.

برخلاف بسیاری از دیگر ویژگی‌های آیفون، صدای شخصی یک سوئیچ ساده نیست. «آموزش» این ویژگی تقریباً 20 دقیقه طول می‌کشد، در طی این فرآیند آموزشی، از شما خواسته می‌شود 150 عبارت مختلف را تکرار کنید (می‌توانید برای استراحت کمی مکث کنید و بعد ادامه دهید).

در پایان، شبکه عصبی داخلی آیفون صدای شما را بازسازی می‌کند و به این ترتیب می‌تواند به جای شما برای صحبت کردن، از آن استفاده شود. 

استفاده از این قابلیت در فیلم کوتاه «The Lost Voice» کاملا موثر است. راوی داستان دکتر «تریسترام اینگام»، استاد دانشگاه اوتاگو، ولینگتون در نیوزیلند است. دکتر اینگهام شکل نادری از دیستروفی عضلانی دارد و اخیراً متوجه تغییراتی در صدای خود شده است (این بیماری می‌تواند منجر به از دست دادن توانایی‌های گفتاری شود).

ذخیره یک صدا (استفاده از Live Speech اپل)

ذخیره یک صدا (استفاده از Live Speech اپل)

اینگام قابلیت Personal Voice آیفون خو‌د را به کار می‌گیرد، و این همان صدایی است که شما در روایت فیلم می شنوید. اتفاق خوشایند فیلم استفاده از گفتار زنده یا همان Live Speech است، که به آیفون اجازه می‌دهد هر آنچه را که در آن تایپ می‌کنید، با صدای دلخواه شما صحبت کند. اینگام برای این فیلم از صدای شخصی خود استفاده کرد.

وایتیتی و اینگهام هر دو در ولینگتون نیوزلند بزرگ شده‌اند. وایتیتی در این فیلم از تیم بازیگران اهل نیوزلند استفاده می‌کند؛ ضمنا او دارای سبک و طنز نامتعارف مخصوص به خودش است، با این حال در انتقال تاثیر فناوری‌های کمکی اپل بسیار موفق بوده است.

نمایان شدن اینگهام روی ویلچرش و تلفنی که با صدای او صحبت می‌کند، همان‌طور که انتظار می‌رفت، واقعا تاثیرگذار بوده است.

اپل به صورت پیش‌فرض صدای شخصی را در محل ذخیره می‌کند. در نتیجه، اگر می‌خواهید از چیزی که ممکن است به یک صدای گران‌بها تبدیل شود، نسخه پشتیبان تهیه کنید، باید از آن در حساب iCloud خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. اگر این کار را انجام دهید، صدای شخصی می‌تواند در حداکثر سه دستگاه به اشتراک گذاشته شود.

اپل برای کسانی که مخصوصاً از ظاهر فیلم کوتاه و داستانی که اینگهام برای دختر بچه می‌خواند شیفته آن شده‌اند، داستان The Lost Voice (صدای گمشده) را به یک کتاب الکترونیکی تبدیل کرده است که طبیعتاً می‌توانید آن را به‌راحتی در Apple Books پیدا کنید.

منبع: techradar