قبل از شروع مطلب پاک کردن کش اینستاگرام بیایید کمی از ساز و کار شبکات آنلاینی مانند اینستاگرام بگوییم. همان‌طور که احتمالاً بدانید شبکه اجتماعی اینستاگرام و در کنار آن فیسبوک، یک ذخیره‌کننده اطلاعات شناخته شده است و فایل‌های ذخیره ‌شده آن مقدار زیادی از فضای ذخیره‌سازی موبایل شما را اشغال می‌کنند. اما باید صادقانه بگوییم، نیازی مبرم به آن وجود ندارد. این بدان معنی است که شما احتمالاً می‌خواهید از ترفندهای اینستاگرام استفاده کنید و هر از چند گاهی اقدام به پاک کردن کش اینستاگرام در اندروید یا IOS کنید. باید گفت هر دوی این اپلیکیشن‌ها قابلیت اتصال به اینترنت را دارند، بنابراین ذخیره تمام تصاویر و پست‌های قابل‌ دسترسی یک مزیت به شمار نمی‌رود. بله! شاید بگویید با ذخیره این فایل‌ها صفحات مورد علاقه خیلی خیلی سریع‌تر بارگذاری می‌شوند. اما باید بگوییم با کمال شرمندگی ما احساس می‌کنیم که این قابل‌ توجیه نیست! امروزه بسیاری از ویژگی‌ها مبتنی بر فضای ابری هستند و ذخیره داده‌های بسیار به شکل سابق، ظالمانه است. حتی در عصر مدرنی که 64 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی، پایین‌ترین استاندارد برای اکثر دستگاه‌های هوشمند است. بنابراین، در مطلب زیر در مورد راه‌هایی برای کاهش مصرف فضای ذخیره‌سازی عظیم اینستاگرام با پاک کردن کش اینستاگرام در آیفون یا اندروید صحبت خواهیم کرد.

پاک کردن کش اینستاگرام، چرا؟

پاک کردن کش اینستاگرام، چرا؟

حافظه پنهان یا همان کش اینستاگرام با گشت‌ و‌ گذار در صفحات و تصاویر مختلف ارسال شده توسط کاربران متفاوت، انباشته می‌شود. اما چرا این اتفاق می‌افتد؟ کش اینستاگرام در دستگاه‌های اندروید و آیفون (iOS) با بارگیری مجدد تصاویری که بارها دیده‌ایم، عملکرد آن را افزایش می‌دهد. این نه تنها به ذخیره داده‌ها کمک می‌کند، بلکه سرعت گشت‌ و‌ گذار در همان تصاویر را دوباره و دوباره افزایش می‌دهد. با این حال، اگر برای مدت طولانی از اینستاگرام استفاده می‌کنید، آن‌گاه مقدار زیادی از کش یا حافظه پنهان گوشی‌تان در پایان روز اشغال شده است. بنابراین، در اینجا آموزش پاک کردن کش اینستاگرام در دستگاه‌های اندروید و iOS ارائه شده است.

پاک کردن کش اینستاگرام در اندروید چگونه است؟

پاک کردن کش اینستاگرام در اندروید چگونه است؟

اما در ابتدا باید بدانیم پاک کردن کش اینستاگرام با پاک کردن داده‌ها دو مقوله متفاوت است. کش در واقع فایل‌های موقت هستند. به عنوان مثال تصاویر کوچک مخاطبین یا همان عکس پروفایل در یک برنامه رسانه اجتماعی مثل اینستاگرام یا واتساپ در حافظه کش ذخیره می‌شود. این‌ حافظه را می‌توان بدون هیچ تأثیر عمده‌ای پاک کرد. با این کار در آینده برنامه در صورت نیاز دوباره آن‌ها را دانلود خواهد کرد. اگر فضای حافظه داخلی گوشی ما کم باشد، سیستم‌ عامل اندروید ممکن است حتی به‌ صورت خود سر فایل‌های کش را حذف می‌کند. اما داده‌ها یا دیتا اطلاعات «مهم» هستند. به‌ طور مثال گذرواژه‌ها و تنظیماتی که معمولاً می‌خواهید برنامه به خاطر بسپارد، از این دست هستند.

پاک کردن کش اینستاگرام همیشه توصیه می‌شود و باید این کار را اغلب انجام دهید. از سوی دیگر، پاک کردن داده‌ها یا همان دیتا، برنامه شما را به‌ طور کامل ریست می‌کند. در این موقعیت شما دوباره باید وارد سیستم شوید که معمولاً برای اغلب مردم دردساز است. بنابراین اگر اقدام به پاک کردن دیتای اینستاگرام خود کردید، ابتدا مطمئن شوید که پسورد ورود به سیستم اینستاگرامی خود را فراموش نکرده‌اید. همچنین، اگر برخی از تصاویر یا ویدیوها را از اینستاگرام دانلود کرده‌اید یا داخل Draft خود ذخیره کرده‌اید، حتماً آن‌ها را جایی دیگر درون موبایل خود ذخیره کنید. زیرا این عمل آن‌ها را حذف خواهد کرد. جز این مورد بقیه مراحل ساده است. اما سوال بعدی: پاک کردن کش اینستاگرام به چه صورت است؟ مراحل زیر را انجام دهید.

ابتدا تنظیمات یا Settings گوشی خود را باز کنید. روی Apps & Notifications ضربه بزنید. این گزینه در برخی رابط‌های کاربری اندرویدی تنها به واژه App اکتفا کرده است. لیست «همه برنامه‌ها» را باز کنید. اینستاگرام را از لیست برنامه‌های موجود پیدا کرده و باز کنید. روی گزینه Storage & cache برای پاک کردن کش اینستاگرام ضربه بزنید. روی Clear cache ضربه بزنید. پاک کردن کش اینستاگرام در این مرحله صورت می‌گیرد. در این مرحله همان‌طور که گفتیم می‌توانید روی Clear data نیز ضربه بزنید تا همه داده‌ها پاک شوند. اگر از گزینه 7 استفاده کردید، وارد اینستاگرام خود شوید و دوباره وارد اکانت خود شوید. پاک کردن کش اینستاگرام به همین راحتی است!

پاک کردن کش اینستاگرام در آیفون چگونه امکان پذیر است؟

پاک کردن کش اینستاگرام در آیفون چگونه امکان پذیر است؟

در ابتدا باید گفت سیستم عامل IOS اجازه نمی‌دهد داده‌ها را به همان روش پاک کردن کش اینستاگرام در اندروید انجام دهیم. گزینه‌ای برای به اصطلاح Offload برنامه یا حذف برخی از داده‌های ذخیره‌سازی شده و در عین حال نگه داشتن همه اسناد و فایل‌ها وجود دارد. برای پاک کردن داده‎ها یا دیتای اینستاگرام در آیفون مراحل زیر را دنبال کنید. منوی تنظیمات آیفون را باز کنید. گزینه General را انتخاب کنید. روی iPhone Storage ضربه بزنید. اپلیکیشن اینستاگرام را پیدا کنید و روی Offload App ضربه بزنید. با این حال، با حذف و نصب مجدد برنامه، نتایجی مشابه با پاک کردن داده‌ها در اندروید دریافت خواهید کرد. شما فقط باید پشتیبان iCloud را غیرفعال کنید تا از بازیابی یا ریست برنامه جلوگیری کنید. 

اما در اینجا پاک کردن کش اینستاگرام در آیفون را مرور می‌کنیم. روی میانبر صفحه اصلی اینستاگرام چند لحظه فشار دهید و روی Remove app ضربه بزنید. حال روی حذف برنامه ضربه بزنید. دستگاه خود را مجدداً راه‌اندازی کنید. آدرس روبرو را دنبال کنید. (Settings > Profile > iCloud > Manage Storage > Backups)

اینستاگرام را خاموش کنید. به اپ استور بروید و اینستاگرام (اینستاگرام تحت وب) را دوباره نصب کنید.
اگر به Settings > General > iPhone Storage بروید، خواهید دید که این برنامه فضای ذخیره‌سازی کمتری را اشغال می‌کند.