تلگرام از پیام‌رسان‌های مطرح‌ جهان است که در ایران هم طرفداران و کاربران زیادی دارد. قابلیت های جدید تلگرام در هر آپدیت، تجربه کاربری را ارتقا می‌دهند و امکانات متنوع‌تری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. با وجود محدودیت‌ها، تلگرام همچنان یکی از مجبوب‌ترین پیام‌رسان‌ها در میان ایرانیان است. در این مقاله با ما همراه باشید تا جدیدترین امکانات و ترفندهای تلگرام که در در آپدیت جدید تلگرام، و در واپسین روزهای 2021 (30 دسامبر 2021) منتشر شد، به شما معرفی کنیم. در چند ماه گذشته، قابلیت های جدید تلگرام در جهت رقابت با اپلیکیشن‌های دیگر پیام‌رسان مانند WhatsApp اضافه کرده‌ است. به عنوان مثال، تلگرام در 7 دسامبر 2021 بروزرسانی جدیدی ارائه داد که شامل امکان فوروارد کردن و دانلود محتوا را برای کاربران iOS محدود می‌کرد.

در کنار آن، پروتکل‌های مربوط به امنیت تلگرام نیز تغییراتی کرد و این اپلیکیشن ویژگی پاک کردن تاریخچه چت بر اساس روز و ارسال ناشناس در گروه‌های عمومی را نیز به امکانات پلتفرم خود افزوده است. همچنین سال گذشته، تلگرام تماس‌های ویدیویی گروهی و پس‌زمینه متحرک را نیز به عنوان قابلیت های جدید تلگرام اضافه کرد. علاوه بر این، برای رقابت با Clubhouse، تلگرام همچنین Voice Chats 2.0 را معرفی کرد که به ادمین‌های گروه‌ها و کانال‌های عمومی، کنترل بلندگو را می‌داد. این بروزرسانی ویژگی‌هایی شبیه به Clubhouse (مانند بالا بردن دست برای صحبت و لینک‌های دعوت به مکالمات گروهی) را برای تلگرام به ارمغان آورد. همه این ویژگی‌ها باعث بهتر شدن تجربه کاربری در پلتفرم تلگرام شده‌اند.

تخفیف ویژه خوانندگان بلاگ (محدود)
قبل از خرید، مشاوره تخصصی رایگان بگیرید
+
کد  تخفیف ویژه بلاگ را دریافت کنید.

روی شماره زیر کلیک کنید:

معرفی قابلیت های جدید تلگرام در بروز رسانی اخیر

در آپدیت جدید، تلگرام امکانات جذابی مانند ترجمه پیام‎‌ها درون اپلیکیشن، قابلیت اسکن کدهای QR، امکان واکنش نشان دادن به پیام و موارد دیگر را معرفی کرده است. اما جالب‌ترین مورد از قابلیت های جدید تلگرام که توجه زیادی را نیز به خود جلب کرده است، قابلیت اسپویلر تلگرام است! این ویژگی می‌تواند بخش‌هایی از پیام را که ممکن است حاوی اسپویلر یک فیلم یا اطلاعات مهم دیگر باشد، پنهان کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد آپدیت جدید تلگرام به خواندن ادامه دهید.

معرفی قابلیت اسپویلر تلگرام

معرفی قابلیت اسپویلر تلگرام

همانطور که قبلا ذکر شد، یکی از جالب‌ترین در قابلیت های جدید تلگرام که در آپدیت جدید تلگرام به این برنامه اضافه شده است، امکان مشخص کردن متن اسپویلر است. این ویژگی به کاربران اجازه می دهد تا قسمتی از یک پیام را قبل از ارسال آن پنهان کنند و به این صورت گیرنده را در مورد وجود اسپویل‌ها مطلع می کنند. زمانی که گیرنده می‌خواهد پیام را بخواند، می‌تواند روی قسمت مخفی پیام ضربه بزند تا قسمت پوشیده شده پیام، قابل خواندن شود.

چگونه از قابلیت اسپویلر تلگرام استفاده کنیم؟

در آپدیت جدید تلگرام برای استفاده از قابلیت اسپویلر تلگرام، پس از نوشتن پیام و قبل از ارسال آن، عبارت مد نظر را با نگه داشتن طولانی انگشت روی متن، انتخاب کنید و سپس روی سه نقطه‌ی عمودی در منوی ظاهر شده ضربه بزنید. با انتخاب گزینه اسپویلر (Spoiler)، عبارت دارای اسپویل، زیر پوششی از پیکسل های نامنظم مخفی می شود. ممکن است برخی از کاربران پس از آپدیت تلگرام همچنان با استفاده از این گزینه مشکل داشته باشند و به عبارتی این گزینه برای آنان فعال نباشد. این افراد می‌توانند با قراردادن دو خط عمودی (||) در دو طرف از متن مورد نظر خود را مخفی کنند. همانطور که گفته شد مخاطبان هر زمان که برای دیدن موارد مخفی باشند، با ضربه زدن روی اسپویلر می توانند متن را به صورت عادی مشاهده کنند.

استفاده از قابلیت اسپویلر در کاربران آیفون کمی با اندروید تفاوت دارد. در سیستم عامل iOS، گزینه ی اسپویلر در قسمت تغییر فرمت نوشتاری متن و در کنار گزینه‌های Bold و Italic قرار گرفته است. بعد از انتخاب بخش مورد نظر خود در متن، از قسمت تغییر فرمت متن، می توانید با انتخاب گزینه اسپویلر (Spoiler) عبارت را در متن ارسالی خود به صورت مخدوش شده ارسال کنید. این قابلیت در نسخه ی دسکتاپ تلگرام نیز برای کاربران فعال است و شما می‌توانید برای استفاده از آن پس از انتخاب قسمت مورد نظر از متن، روی آن کلیک راست کنید و از قسمت  Formatting، گزینه ی اسپویلر (Spoiler) را انتخاب کنید.

امکان واکنش نشان دادن به پیام‌ها در تلگرام

امکان واکنش نشان دادن به پیام‌ها در تلگرام

مثل همیشه، قابلیت های جدید تلگرام در پست وبلاگ این پیام‌رسان توضیح داده شده ‌است. اولین قابلیتی که در پست معرفی آپدیت جدید توسط تلگرام فاش شد، امکان واکنش نشان دادن به پیام‌ها است. پس از بروزرسانی به آخرین نسخه، کاربران تلگرام می‌توانند با کمک ایموجی‌ها به پیام‌های موجود در چت واکنش نشان دهند. در حالی که کاربران می‌توانند روی یک پیام متنی دوبار ضربه بزنند تا با ایموجی مثبت واکنش نشان دهند، با فشار طولانی روی یک پیام، منویی با گزینه‌های بیشتری برای استفاده به عنوان واکنش پیام باز می‌شود. علاوه بر این، هر واکنش پیام با یک انیمیشن منحصر به فرد همراه است. قابلیت "واکنش به پیام" به طور پیش فرض در چت‌های خصوصی فعال می شود و در گروه‌ها، ادمین چت توانایی فعال کردن این گزینه را خواهد داشت.

برای تغییر واکنش پیش‌فرض پیام در تلگرام، کاربران می‌توانند به گزینه "واکنش سریع" موجود در منوی تنظیمات در اندروید و منوی "استیکرها و ایموجی" در iOS مراجعه کنند. تلگرام می گوید که از این ویژگی می‌توان برای جمع آوری بازخورد در گروه‌های عمومی استفاده کرد. در این گروه‌ها، ادمین می‌تواند واکنش پیام را به پیام‌های رای موافق یا مخالف محدود کند. مدیران می‌توانند کنترل‌هایی را برای واکنش‌های پیام در منوی ویرایش واقع در صفحه اطلاعات کانال پیدا کنند.

معرفی امکان جدید ترجمه پیام در تلگرام

یکی دیگر از قابلیت های جدید تلگرام که در آپدیت جدید این برنامه معرفی شد، قابلیت ترجمه پیام در تلگرام برای کاربران است. تلگرام درباره این امکان جدید و علت راه‌اندازی آن می‌گوید بیش از نیم میلیارد نفر در سراسر جهان از اپلیکیشن آن‌ها استفاده می‌کنند و افزودن قابلیت ترجمه پیام در تلگرام، هرگونه مانع زبانی برای ارتباط این خیل عظیم جمعیت را از بین خواهد برد. پس از فعال کردن امکان ترجمه پیام در تلگرام، این ویژگی، به عنوان یک دکمه ترجمه در منوی زمینه ظاهر می‌شود. این ویژگی در همه نسخه‌های اندروید موجود است، اما فقط دارندگان دستگاه‌های اپل iOS 15 و بالاتر امکان استفاده از آن را دارند.

قابلیت اسکن QR کد پروفایل یا کانال‌ها در آپدیت جدید تلگرام

یکی دیگر از قابلیت های جدید تلگرام در آپدیت جدید تلگرام امکان اسکن QR code پروفایل‌ها و کانال است که به کاربران اجازه دنبال کردن و یافتن افراد و کانال‌ها را می‌دهد. در آپدیت جدید تلگرام، کاربران می‌توانند کدهای QR حساب‌های کاربری یا کانال‌های مورد علاقه‌شان را در رنگ‌ها و الگوهایی که دوست دارند با سایر کاربران به اشتراک بگذارند. علاوه بر این، هر یک از کاربران پیام‌رسان تلگرام، می‌توانند کد QR مختص به حساب خود را در منوی تنظیمات اپلیکیشن ایجاد کنند.

منبع