امروزه امنیت یکی از مؤلفه‌های مهم ارتباط افراد با یکدیگر است. بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نگران فاش شدن اطلاعات خود هستند، اما امنیت تلگرام این امکان را در اختیار آن‌ها گذاشته است که نامحدود چت کنند، فایل‌های محرمانه ارسال یا دریافت کنند و در‌ عین‌ حال خیالشان از بابت فاش نشدن اطلاعات راحت باشد. تقریباً نه سال از ورود این پیام‌رسان می‌گذرد. تلگرام با هر بروز رسانی در طول این چند سال، کاربرانش را غافلگیر کرده است. تلگرام یک رقیب جدی برای پیام‌رسان‌ها است که نمونه این رقابت یا به‌ قولی کل‌ کل‌ کردن‌ ها را چند روز پیش بعد از قطعی چند ساعته واتس اپ دیدیم. برای افزایش امنیت تلگرام چند راه‌ حل داریم. با این روش‌ها و جلوگیری از هک تلگرام می‌توانید به‌ راحتی با دوست، همکار و...چت کنید. یکی از این روش‌ها تایید دو مرحله ای تلگرام است که به آن اشاره خواهیم کرد. امنیت تلگرام بارها مورد بحث کاربران زیادی بوده که با اپلیکیشن یا پیام‌رسان‌های دیگر از جمله واتس اپ مقایسه شده است.

با این روش امنیت تلگرام را قوی ‌تر کنید؛ تایید دو مرحله ای تلگرام

اطلاعات ذخیره شده در تلگرام وفادارانه تا مدت‌ها می‌ماند تا‌ زمانی‌ که شما اقدام به حذف آن کنید. اما برای ماندن این اطلاعات هم باید تلاش کنید که دست کس دیگری نیفتد. اینجا شما را با گزینه Tow-Step Verification آشنا می‌کنیم. با فعال کردن Tow-Step Verification به افزایش امنیت تلگرام کمک بزرگی کرده‌اید، زیرا برای ورود به اکانت نیاز به پسورد دوم است؛ این وارد شدن فقط با دریافت کد تایید انجام نمی‌شود. روش تایید دو محله‌ای تلگرام به این صورت است:

 •  وارد Settings شوید. 
 •  گزینه Privacy & Security را بزنید. 
 •  وارد گزینه Tow-Step Verification شوید.
 •  رمز عبور دوم را دو بار وارد کنید. 
 •  در مرحله آخر بعد از وارد کردن ایمیلتان، کد دریافتی ارسال‌شده در ایمیل را وارد کنید. بعد از وارد کردن کد تأییدی که برایتان ایمیل شده، تلگرام گزارشی از مراحل انجام‌ شده ارسال می‌کند. اگر کسی قصد ورود به اکانت شما را داشته باشد؛ به پسورد یا رمز عبوری که شما وارد کرده‌اید نیاز دارد که با این اقدام تایید دو مرحله ای تلگرام، اجازه ورود به اکانت را نمی‌دهد.

سکرت‌چت یکی از راه‌های افزایش امنیت تلگرام

یکی از امکانات ویژه تلگرام، چت مخفی یا secret chat است. همانطور که از امکاناتش در (وب‌سایت howtogeek) نوشته شده است، وقتی اکانت تلگرام شما در دستگاه‌های دیگری متصل باشد، این چت مخفی تنها در همان دستگاهی که آنلاین هستید فعال است. اما در مورد رمزگذاری سراسری یا End to Encryption باید گفت که پیام‌هایی که بین شما و مخاطبتان رد و بدل می‌شود کدهای خاصی دارند که فقط دستگاه شما و همان شخص می‌توانند آن را شناسایی کنند. امنیت تلگرام بدین صورت است که حتی سرورها هم این پیام‌ها را نمی‌توانند درک کنند و امکان مشاهده وجود ندارد. این پیام‌ها در امنیت کامل رد و بدل خواهند شد، بدون هیچ نگرانی برای کاربران تلگرام. زیرا نه تنها پیام‌ها فوروارد یا بازنشر نمی‌شوند بلکه طرفین گفتگو نمی‌توانند از صفحه اسکرین شات بگیرند. زیرا با نمایش Took a Screen Shot مشخص می‌کند که یکی از طرفین چت این اقدام را کرده است. این یکی از ترفند‌های تلگرام بود که به آن اشاره کردیم.

اما از کجا بفهمیم در چه دستگاه‌‌هایی فعال هستیم؟

اما از کجا بفهمیم در چه دستگاه‌‌هایی فعال هستیم؟

تلگرام برخلاف واتساپ، بدون اتصال به موبایل هم می‌تواند در سیستم‌های شخصی یا پی سی متصل شود. برای آگاهی از اینکه چه دستگاه‌های دیگری به اکانت تلگرام متصل هستند از این روش اقدام کنید. این گزینه تمامی دستگاه‌هایی که به اکانت شما متصل هستند را به نمایش می‌گذارد. چه سیستم شخصی باشد، چه تبلت و چه لپتاپ. اگر با مورد مشکوکی رو‌به‌رو شدید و یا یادتان رفت از سیستم محل کارتان خارج شوید؛ بعد از ورود به تلگرام، وارد گزینه settings شوید: 

 •  گزینه privacy and security را بزنید. 
 •  گزینه active sessions را و بعد گزینه Terminate All Other Sessions را بزنید و در پایان گزینه Ok.

البته بعد از ورود به گزینه settings و وارد شدن به گزینه Devices هم مشابه همین عملکرد را می‌توانید انجام دهید تا امنیت تلگرام به خطر نیفتد. اگر تمامی روش‌های جلوگیری از هک تلگرام را انجام دادید و از طرف شخص سوءاستفاده‌گری هک شدید، حتماً با پلیس فتا تماس بگیرید و این جریان را با آن‌ها در میان بگذارید، تا ضمن بازگرداندن اکانتتان با هکر هم برخورد قانونی شود.

با گذاشتن رمز اولیه از اطلاعاتت محافظت کن

برای جلوگیری از هک تلگرام یا وارد نشدن افراد ناشناس به اکانت بهتر است برای آن رمز عبور بسازید. مراحل ساخت رمز عبور بدین‌ گونه است: 

 •  وارد گزینه Settings شوید. 
 •  گزینه Privacy & Security را بزنید. 
 •  Passcode Lock رمز عبور را وارد کنید.

اگر تلفن همراه شما حسگر انگشت داشته باشد، بدون وارد کردن رمز عبور هم می‌توانید وارد تلگرام شوید. این راه‌حل برای حفظ اطلاعات و امنیت تلگرام شماست. اما نکته اصلی که باید به آن اشاره کرد این است که هیچ‌گاه و تحت هیچ شرایطی رمز اکانت کدهای تاییدی تلگرام و هیچ اپلیکیشنی را در اختیار کسی قرار ندهید. این‌ها قدم‌هایی هستند که در صورت رعایت نکردنشان اگر هک شدید مقصر اصلی خودتان هستید.

با گزینه Nobody از آنلاین بودنت به کسی خبر نده

شاید این روش خیلی کاربردی نباشد اما به عقیده ما می‌تواند هم امنیت تلگرام شما را افزایش دهد و هم دست هکرها را کوتاه کند. پس به این بسنده نکنیم که این گزینه تنها برای خلاصی از سین و چت نکردن با اطرافیان است‌‌، می‌تواند بعد از راه‌ حل تایید دو مرحله ای تلگرام، روشی برای جلوگیری از هک تلگرام هم باشد. بعد از ورود به تلگرام و وارد شدن به گزینه تنظیمات یا settings:

 •  وارد قسمت privacy and security شوید. 
 •   Last Seen & Online را انتخاب کنید. 
 •  با سه گزینه روبه‌رو می‌شوید: گزینه اول که Everybody است همه می‌توانند آنلاین بودن شما را ببینند. گزینه دوم My Contacts، که به صورت انتخابی می‌توانید مخاطبان را از آنلاین بودن آگاه کنید و گزینه سوم Nobody که گزینه مورد نظر ماست، هیچ کس از زمان آنلاین بودنتان آگاه نخواهد شد.

پیشنهاد ما برای افزایش امنیت تلگرام

بدون محدودیت از امکانات تلگرام استفاده کنید. ما تمامی راه‌های امنیت تلگرام را در اختیارتان قرار دادیم. اما باز هم باید یادآوری کنیم که حریم خصوصیتان را در اختیار هیچ کسی قرار ندهید. این اطلاعات شامل کدهای تاییدی (که از طریق پیامک و یا خود اکانت تلگرام ارسال می‌شود)، رمز عبور اولیه برای ورود به تلگرام و رمز عبور دوم برای تایید دو مرحله‌ای ورود به تلگرام هستند. پس در حفظ اطلاعات خود کوشا باشید.