این روزها اغلب کاربران به‌دنبال داشتن چند گزینه و قابلیت با یک اسمارت‌فون هستند. در واقع آن‌ها با پولی که در قبال یک محصول پرداخت می‌کنند، نمی‌خواهند یک ویژگی را داشته باشند. بلکه خواهان چند ویژگی و قابلیت در کنار هم هستند. در مورد بسیاری از انواع گوشی سامسونگ نیز این امر کاملاً صدق می‌کند. کاربرانی که یک پرچم‌دار یا بالارده سامسونگ را خریداری می‌کنند، تنها به دنبال ظاهر و قابلتی‌های معمول یک تلفن هوشمند نیستند، بلکه امکانات دیگری را نیز از آن می‌خواهند. بررسی دوربین گوشی S21 اولترا نشان می‌دهد بسیاری از خریداران و علاقه‎‌مندان به گوشی هوشمند S21 ultra، یکی از برترین دلایل انتخاب خود را دوربین معروف این گوشی بیان کرده‌اند. این دوربین یک دوربین کاملاً حرفه‌ای است که تقریباً مثل این می‌ماند که در یک دست شما یک گوشی همراه باشد و در عین حال در دست دیگرتان یک دوربین حرفه‌ای قرار داده شده باشد. با ما با بررسی دوربین گوشی S21 اولترا همراه باشید.

تخفیف ویژه خوانندگان بلاگ (محدود)
قبل از خرید، مشاوره تخصصی رایگان بگیرید
+
کد  تخفیف ویژه بلاگ را دریافت کنید.

روی شماره زیر کلیک کنید:

سنسور اعجاب‌انگیز  108 مگاپیکسلی و بررسی دوربین پنل پشت

سنسور اعجاب‌انگیز  108 مگاپیکسلی و بررسی دوربین پنل پشت

در بررسی دوربین گوشی S21 اولترا، دوربین اصلی دارای جدیدترین سنسور 108 مگاپیکسلی ساخت شرکت سامسونگ IsoCell HM3 در اندازه یک به 1.33 اینچی که شبکه 12000x9000 پیکسل 0.8 میکرومتری را در خود جا داده است. استفاده از تکنولوژی NonaCell به آن اجازه داده که پیکسل‌های مجاور هم در یک ماتریس 3x3 به‌صورت 9تایی هم‌گروه شود و اندازه پیکسل موثر 2.4 میکرومتر با رزولوشن 12 مگاپیکسل را در مجموع به‌وجود آورد. لنز این دوربین با فاصله کانونی 24 میلی‌متر و ضریب دیافراگم f/1.8 است. در بررسی بیشتر این دوربین دارای لرزشگیر دستی است. رزولوشن پیش‌فرض دوربین اصلی همان 12 مگاپیکسل است که عکس‌هایی با کیفیت قابل قبول، وضوح بالا، با جزییات بسیار زیاد، دامنه پویا بسیار عالی و بدون نویز را ارائه می‌دهد. برخلاف دیگر دوربین‌های سامسونگ تراز سفیدی اتوماتیک یا همان وایت بالانس بسیار دقیق عمل می‌کند و پردازش رنگ‌ها و کنتراست و اشباع آن‌ها کاملاً به سوژه طبیعی نزدیک است. تنها ضعف آن مثل همه دوربین‌های گوشی‌های هوشمند به‌دلیل اختلال الگاریتم پردازش تصویر، لبه‌های تیز اجسام کمی Destored شده است. اما نمونه 108 مگاپیکسلی با این‌که عکسی با ایعاد بسیار بزرگ را به ما تحویل می‌دهد، ولی وضوح و جزییات در آن چندان خوب نیست و نویز زیادی در آن دیده می‌شود. 

سنسور HM3 در چند مورد نسبت به سنسور ورژن HM1 به‌کار رفته در s20 ultra  پیشرفت دارد. این پیشرفت‌ها شامل بهبود عملکرد دینامیک رنج یا HDR، بهبود عملکرد فوکوس و تولید نویز کمتر در نور کم است. 

تکنولوژی Smart Iso Pro یک فن‌آوری HDR است و اینگونه است که هنگام عکس‌برداری، دو عکس همزمان یکی با ایزوی بالا و دیگری با ایزوی پاییت ثبت می‌کند. با پردازش و تلفیق این دو، شبح اجسام متحرک که همیشه در حالت HDR مشکل‌ساز بود، برطرف می‌شود. در ضمن هر کدام از عکس‌ها در یک کانال 12 بیتی مجزا ثبت شده است. در نتیجه تصویر RAW به‌دست آمده 64 برابر بیش از یک تصویر معمولی 10 بیتی اطلاعات رنگی ثبت شده خواهد داشت. HM3 دارای حالت Low Noise است که تا 50 درصد حساسیت نسبت به نور را بهبود بخشیده است. بررسی دوربین گوشی S21 اولترا نشان می‌دهد الگوریتم Remosaic پیشرفته در این دوربین می‌تواند تصاویر با وضوح کامل 108 مگاپیکسل را تولید کند. Supper Pd Pluse نیز باعث شده تا عملیات تشکیل فاز فوکوس اتوماتیک و اندازه‌گیری فاصله در لنزهای ماکرو تا 50 درصد بهبود ببخشد. این قابلیت را برای حسگر به‌وجود می‌آورد که حتی در تاریکی با دقت خوبی سوژه‌های متحرک را ردیابی کند. ماژول فوق عریض دوربین این گوشی دقیقاً همانی است که در دوربین گوشی S20 ultra به‌کار رفته است. با یک سنسور 12 مگاپیکسلی، لنز 13 میلی‌متری با ضریب دیافراگم F/2.2 که زاویه دید 120 درجه را برای ثبت تصویر امکان‌پذیر کرده است. بررسی دوربین گوشی S21 اولترا نشان می‌دهد برخلاف دوربین گوشیS20 ultra  در اینجا قابلیت فوکوس خودکار اضافه شده به این ماژول امکان عکس‌برداری کلوزآپ و ماکرو را فراهم کرده است. 

عکس‌های ماژول اولترا واید نیز رضایت‌بخش است. اصلاح اتوماتیک اعوجاج تصویر در این ماژول به‌خوبی عمل می‌کند، ولی به‌دلیل اعمال پردازش بیش از حد روی آن‌ها در برخی مواقع جزئیات تصویری از دست رفته است. در صورتی‌ که در برخی اوقات ما وجود مقداری نویز در تصویر را به از دست دادن جزئیات ترجیح می‌دهیم. البته این مسئله را می‌توان با غیرفعال کردن حالت HDR کمی تعدیل کرد. با فعال کردن تقویت کننده فوکوس اتوماتیک برای ماژول اولترا واید به محض این ‌که بیشتر 2 سانتی‌متر به سوژه نزدیک شوید، تقویت کننده فعال شده و با اعمال کراپ جزئی روی تصویر عکس باکیفیت و جزئیات بهتری را ثبت می‌کند. 

با بررسی دوربین گوشی S21 ultra می‌بینیم این دوربین برخلاف نسل‌های قبل از خود دارای دو ماژول تله فوتو برای بزرگنمایی 3 برابر و دیگری 10 برابر است. اولین ماژول با سنسور 10 مگاپیکسلی در اندازه 1 به 3.2 اینچ با پیکسل‌های1.22 میکرومتر و یک لنز 70 میلی‌متری با ضریب دیافراگم f/2.4 است. این لنز دارای قابلیت PDAF 2 پیکسلی و زوم اپتیکال 3 برابر است. دوربین ماژول تله دوم از سنسوری دقیقاً مشابه با ماژول اول استفاده کرده است. اما دارای یک لنز پیریسکوپ با فاصله کانونی 240 میلی‌متر و ضریب دیافراگم f/4.2 است که قابلیت فوکوس تشخیص فاز دوگانه را نیز دارا است. 

عکس‌های هر دوی این ماژول‌های 10 مگاپیکسلی با مقداری ویرایش و ارتقای وضوح با رزولوشن 12 مگاپیکسل ذخیره شده است. با این پردازش عکس‌هایی با کیفیت عالی در اختیار کاربر گذاشته است. با این حال تله پیریسکوپ در زوم 10 برابر خود کمی نویز را نشان داده، خصوصاً در حاشیه‌های اشیای دارای حرکت مانند شاخ و برگ درختان که اغلب در وزش باد تکان می‎‎‌خورند. البته بررسی دوربین گوشی S21 اولترا مشخص می‌کند با به‌روزرسانی نرم‌افزار دوربین و غیرفعال کردن Upscale این مشکل بهبود یافته است. علاوه بر همه این‌ها در ماژول دوربین این گوشی حفره پنجمی نیز وجود دارد که محل قرارگیری حسگر لیزری است. این حسگر لیزری به فوکوس اتوماتیک کمک بسیاری می‌کند.

دوربین سلفی در گوشی سامسونگ S21 اولترا

با بررسی دوربین گوشی S21 اولترا می‌بینیم که دوربین سلفی این گوشی همانی است که در نسل قبل آن یعنی دوربین گوشی  S20 ultra وجود داشت. این دوربین یک دوربین با سنسور 40 مگاپیکسلی بوده که تکنولوژی Quade Bayer است. پیکسل‌های 0.7 میکرومتری آن در گروه‌های 4تایی 2x2 دسته‌بندی شده و پیکسل موثر 1.4 میکرومتری را به دست می‌دهد. لنز این دوربین با فاصله کانونی 25 میلی‌متر و ضریب دیافراگم f/2.2 به اندازه کافی برای عکس سلفی یا پرتره روشن و عریض است که قابلیت فوکوس خودکار را نیز دارد. 

عکاسی در شب در گوشیs21 ultra  چگونه است؟

از دوربین S21 ultra برای عکاسی در شب انتظار بیشتر می‌رفت. بررسی دوربین گوشی S21 اولترا نشان می‌دهد متاسفانه عکس‌های گرفته شده در شب و با دوربین اصلی این گوشی دارای نویز زیادی است. این مشکل در عکس‌های دوربین فوق عریض نیز وجود دارد. در ضمن این‌که عکاسی در شب با ایزوی بالا و سرعت شاتر پایین نسبت به لرزش دست بسیار حساس است. اما جالب این‌جا است که با فعال کردن حالت عکس‌برداری خودکار در شب یا همان Night Mode این ضعف کاملاً برطرف شده است. البته ثبت تصویر در این حالت حدود دو ثانیه زمان برای پردازش نیاز دارد که این زمان برای لنز تله 5 ثانیه خواهد بود. هنگام عکس‌برداری با لنز تله در نور کم در صورتی که امکان عکاسی با حداقل سرعت شاتر ممکن نشود، برنامه به‌طور خودکار به ماژول دوربین اصلی تغییر وضعیت خواهد داد. عکاسی در شب مخصوصاً با لنز تله 10x دوربین گوشی S21 ultra می‌تواند بسیار جذاب باشد. برای این مورد ما عکاسی با حالت استاندارد را توصیه می‌کنیم، زیرا در حالت Night Mode تصاویر بیش از حد بلور Blureو مات شده است. 

اگر تنظیمات Scene Optimaze فعال باشد، هنگام رفتن به حالت تله تقویت کننده Moon Shot را به شما پیشنهاد می‌کنیم که بزرگنمایی دیجیتال تا 100 برابر را برای شما امکان‌پذیر می‌کند. در این حالت حتی می‌توانید عکس‌های نسبتاً خوبی از ماه تهیه کنید. 

برنامه کاربردی در بررسی دوربین گوشی S21 اولترا

برنامه کاربردی در بررسی دوربین گوشی S21 اولترا

بررسی دوربین گوشی S21 اولترا (وبسایت آمازون) در بخش برنامه کاربردی نشان می‌دهد چند تغییر عمده در این رابط نسبت به ورژن‌های پیشین اتفاق افتاده است. چند نمونه از این تغییرات را در زیر مشاهده می‌کنید:

  • در رابط کاربری One Ui 3.1 مُد Live Focuse در برنامه دوربین به Portraite تغییر نام داده است. در این مُد دو سطح بزرگنمایی در دسترس است. حالت پیش‌فرض دو برابر در دوربین اصلی به‌وسیله کراپ تصویر قاب مناسبی را در یک فاصله خوب و ایده‌آل جهت اعمال فیلتر بوکه ایجاد می‌کند. جداسازی سوژه از پس‌زمینه حتی در حاشیه اشیا با جزئیات ریز و باریک مثل تارهای مو هم نتایج فوق‌العاده‌ای را ثبت کرده است. 


  • در مُد Single take علاوه بر انتخاب مدت زمان عکس گرفتن گزینه‌ای برای انتخاب نوع عکس‌هایی که قصد گرفتن آن‌ها را داریم، اضافه شده است. 


  • حالت Pro علاوه بر دوربین اصلی در دوربین فوق عریض همقابل دسترس است. ولی همچنان در دوربین تله این امکان وجود ندارد. 


  • در بررسی دوربین گوشی S21 اولترا  می‌بینیم که این گوشی در مُد Director View قادر است در نرم‌افزار دوربین خود تصویر هر کدام از چهار دوربین پشتی را به‌صورت لایو نمایش دهد. برای ضبط تصاویر از بین آن‌ها یکی را انتخاب می‌کنیم. تصویر دوربین سلفی نیز به‌صورت تصویر در تصویر و یا با تقسیم‌بندی نصف نصف نمایش داده شده است. این تصویر با کیفیت 1080p و فریم ریت 30 رکورد می‌شود.