اسمارت‌فونی که قرار است عکاسی را متحول کند! یک گوشی هوشمند که جهش بزرگی در عکس‌برداری خواهد داشت و با لنزهای کوچک‌اش، ویدئوهای سینمایی ضبط می‌کند. بزرگ‌نمایی بی‌نظیر و به دست آوردن تصاویری که در هیچ گوشی دیگری دیده نمی‌شود! این‌ها چند نمونه از شعارهای تبلیغاتی کره‌ای برای گوشی سامسونگ s20 اولترا در سال 2020 بود. اما واقعاً گوشی هوشمندی که با قصد متحول کردن عکاسی آمده، چه ویژگی‌هایی دارد؟ در این متن با بررسی مجموعه دوربین s20 ultra، شعارها و ویژگی‌های روی کاغذ را کنار می‌گذاریم و با عملکرد دقیق این محصول آشنا خواهیم شد. در ادامه با بررسی کامل قابلیت‌های دوربین s20 اولترا همراه ما باشید.

مشخصات شناسنامه‌ای لنزهای چهارگانه در s20 اولترا

مشخصات شگفت‌انگیزی که در معرفی دوربین‌های s20 اولترا روی کاغذ دیده می‌شود، ذهن هر خواننده‌ای فارغ از این‌که اصلاً قصد خرید داشته باشد یا نه را به خود درگیر می‌کند. به‌هرحال کره‌ای‌ها ادعا داشتند که مرزهای عکاسی با موبایل را به‌کلی با این محصول جابه‌جا کرده‌‌اند و طبیعتاً اثبات این ادعا بدون چنین ویژگی‌های خیره‌کننده‌ای امکان‌پذیر نیست. برای بررسی مجموعه دوربین s20 ultra در ابتدا مشخصات فنی هر چهار لنز را زیر ذره‌بین قرار می‌دهیم.

دوربین اصلی 108 مگاپیکسلی

دوربین اصلی 108 مگاپیکسلی در اس 20 اولترا با یک لنز واید 26 میلی‌متری معرفی می‌شود و ضریب دیافراگم آن با عدد f/1.8 مشخص شده. سامسونگ برای تغییراتی که قرار است پیشتازانه بازار گوشی را زیر و رو کنند، تدابیر همه‌جانبه‌ای در نظر گرفته. به این ترتیب حسگر جدیدی تحت عنوان ISOCELL Bright HM1 را معرفی می‌کند که میزبان لنز اصلی در این مجموعه است. 

قطر حسگر اصلی با عدد 1/1.33 اینچ، یک پیشروی چشم‌گیر در مقایسه با محصولات قبلی را نشان می‌دهد. این ارتقا نویدبخش جذب نور در ابعاد زیاد و نتیجتاً تصاویری پرجزئیات و واقعی ا‌ست. تجهیز به فوکوس خودکار دوال پیکسل با تشخیص فاز و البته لرزش‌گیر اپتیکال، از دیگر ویژگی‌های پررنگ لنز اصلی در بررسی مجموعه دوربین s20 ultra محسوب می‌شود.

دوربین 48 مگاپیکسلی با لنز تله‌فوتو

حسگری که با قطر 1/2.0 پیکسل، نقش یکی از اصلی‌ترین سلاح‌های s20 اولترا در نبرد با پرچم‌دارهای بازار را بازی می‌کند. لنز تله‌فوتوی 102 میلی‌متری با گشودگی دیافراگم f/3.5 و عملکرد پریسکوپی، وظیفه بزرگ‌نمایی‌هایی را به عهده دارد که اصل مهمی در تبلیغات سامسونگ بودند.

در بررسی مجموعه دوربین s20 ultra با دو نوع بزرگ‌نمایی Hybrid Optic Zoom تا 10 برابر و Super Resolution Zoom تا 100 برابر روبه‌رو هستیم؛ اعداد خیره‌کننده‌ای که در صورت عملکرد دقیق، اس 20 اولترا را بیش از پیش درخشان می‌کنند. 

در معرفی لنز تله‌فوتو به امکان زوم اپتیکال چهار برابری هم اشاره شده که بیان‌گر 4 برابر بزرگ‌نمایی بدون کوچک‌ترین خللی در کیفیت تصاویر است. فوکوس خودکار تشخیص فاز و لرزش‌گیر اپتیکال نیز از دیگر ویژگی‌های اصلی دوربین 48 مگاپیکسلی در اس 20 اولترا هستند.

دوربین 12 مگاپیکسلی با لنز اولتراواید

سامسونگ از یک حسگر 12 مگاپیکسلی با قطر 1/2.55، برای ثبت تصاویری با پیش‌زمینه گسترده استفاده می‌کند لنز اولتراواید (فوق عریض) 13 میلی‌متری با گشودگی دیافراگم f/2.2، چشم‌انداز وسیعی از پس‌زمینه را به تصویر می‌کشاند؛ محیطی که با زاویه دید 120 درجه‌ای لنز اولتراواید قابل ثبت می‌شود. در بررسی مجموعه دوربین s20 ultra، نشانی از قابلیت‌های فوکوس خودکار تشخیص فاز و لرزش‌گیر اپتیکال در دوربین اولتراواید دیده نمی‌شود

حسگر 0.3 مگاپیکسلی (TOF)

حسگر تشخیص عمق 0.3 مگاپیکسلی در گوشی s20 اولترا در واقع نوعی کمک‌کننده است و به تنهایی قادر به ثبت تصاویر نیست. این حسگر عکس‌های پرتره را به نمونه‌های حرفه‌ای نزدیک می‌کند و در اعمال و اجرای افکت بوکه و واقعیت‌ افزوده، نقشی اساسی ایفا می‌کند.

تجربه عکاسی با گلکسی s20 ultra

شرکت سامسونگ دوربین اصلی s20 ultra را از فناوری‌هایی با عنوان Smart-ISO و Nanocellبهره‌مند کرده که به ثبت نتایج درخشان کمک می‌کنند. جزئیات زیاد با وضوح بالا در هر شرایط نوری، گستره دینامیکی بالا و رنگ‌های شارپ و زنده هم در عکس‌ها و هم ویدئوها تا حدی مربوط به حضور همین فناوری‌ها هستند. اما بررسی مجموعه دوربین s20 ultra در زمینه تصاویر ثبت شده، چه ویژگی‌های ریز و درشت دیگری را پوشش می‌دهد؟

به‌طور کلی می‌توان گفت که سازندگان سامسونگ با تدابیر ویژه و تغییرات عمیق در حسگرها، دوربین اس 20 اولترا را در جایگاه مقایسه با بعضی از دوربین‌های حرفه‌ای DSLR قرار داده‌اند. دوربین اصلی با توان ستودنی‌اش در جذب نور، دغدغه تاریکی را تا حد زیادی از بین می‌برد؛ سامسونگ در تبلیغات s20 اولترا این ویژگی را با خوش‌آمد گفتن به «شب» آراسته کرده.

حالت عکاسی در شب اس 20 اولنرا، عملکردی خاص و نسبتاً دقیق دارد. به این ترتیب دوربین در زمان مشخصی (30 ثانیه) تعدادی عکس را در درجات مختلف نوری ثبت می‌کند؛ در نهایت پردازنده‌ گوشی و هوش مصنوعی وارد عمل می‌شوند و یک تصویر ترکیب شده از عکس‌های برداشتی را به عنوان عکس اصلی ارائه می‌دهد. هوش مصنوعی در این شرایط با ادغام تصاویری که روشن‌ترین و تاریک‌ترین قسمت‌ها را نشان می‌دهند، گستره دینامیکی قابل توجهی را در عکس اصلی به نمایش در می‌آورد.

لنز اصلی با قابلیت بزرگ‌نمایی سه برابری می‌تواند تصاویری با وضوح 12 مگاپیکسل را تا سه‌برابر نزدیک کند. قابلیت‌های Super PD (تشخیص فاز)، لرزش‌گیر ژیروسکوپی و HDR پیشرفته از دیگر ویژگی‌هایی هستند که در بررسی مجموعه دوربین s20 ultra در لنز اصلی دیده می‌شوند. 

دوربین اصلی به صورت پیش‌فرض، عکس‌های 12 مگاپیکسلی عالی و بدون نویزی را به ثبت می‌رساند. لازم به ذکر است که این تصاویر در هر موقعیت نوری ستودنی هستند. اما تغییر وضوح به 108 مگاپیکسل و دربافت جزئیات بی‌کران در عکس، نیازمند ایده‌آل و کافی بودن نور محیط است. عکس‌های برداشتی با وضوح 108 مگاپیکسل، جزئیات وسیعی را ارائه می‌دهند و با کراپ‌های چندین برابری همچنان کیفیت ایده‌آلشان را حفظ می‌کنند.

جالب است بدانید که لنز اصلی برای ثبت تصاویر پرتره، اتکای چندانی به سنسور تشخیص عمق ندارد. کیفیت و جذابیت تصاویر پرتره، یکی از ویژگی‌های بی‌بدیلی‌ست که در بررسی مجموعه دوربین s20 ultra دیده می‌شود. امکاناتی که برای شخصی‌سازی افکت بوکه در نظر گرفته شده، کاربر را از استفاده از اپلیکیشن‌های مجزا برای این تغییرات بی‌نیاز می‌کند. باید بگوییم که تغییرات شرایط نوری تهدیدی برای پرتره‌های پرچم‌دار ستودنی سامسونگ محسوب نمی‌شود.

همان‌طور که گفته شد، قدرت بالای حسگرهای اس 20 اولترا در جذب نور، مشکل تاریکی محیط را تا حد زیادی مهار و بی‌تأثیر می‌کند. البته این نتیجه درخشان تا حدی هم به لطف سرعت بسیار بالای پردازنده‌ها و بهره‌گیری از لرزش‌گیر اپتیکال حاصل می‌شود. نهایتاً لنز اصلی را در ثبت تصاویری با گستره دینامیکی خیره‌کننده، وضوح و جزئیات بی‌نظیر و البته رنگ‌های زنده و گیرا، بسیار قدرتمند ارزیابی می‌کنیم.

در کنار حالت‌های عکاسی و فیلم‌برداری در رابط کاربری دوربین s20 اولترا، گزینه جدیدی با عنوان Single Take دیده می‌شود. این حالت به نوعی انتخاب گوشی برای ارائه نتیجه‌ای لذت‌بخش از دوربین است. برای مثال در چند ثانیه، حالت‌های مختلفی از عکاسی و فیلم‌برداری مثل تایم‌لپس و .. ضبط می‌شود و هوش مصنوعی دستگاه بهترین نتیجه را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. قابلیت جذابی که البته نهایتاً می‌توانیم به جای انتظار از هوش مصنوعی گوشی، با هوش طبیعی خودمان نتیجه دلخواه را انتخاب کنیم!

عملکرد دوربین فوق عریض

عملکرد دوربین فوق عریض

عملکرد پرچم‌دار 2020 سامسونگ در عکاسی با لنز اولتراواید به نوعی بی‌سابقه بود. باید بگوییم که بررسی مجموعه دوربین s20 ultra در این بخش هم چیزی کمتر از نمونه 108 مگاپیکسلی به نمایش نمی‌گذارد. گستردگی فضای رنگی و وسعت گستره دینامیکی در عکس‌های اولتراواید را مثال‌زدنی می‌دانیم.

قابلیت‌های لنز تله‌فوتو

قابلیت‌های لنز تله‌فوتو

همان‌طور که قبل‌تر هم اشاره شد، بزرگ‌نمایی‌های تبلیغاتی سامسونگ به وسیله لنز تله‌فوتو صورت می‌گیرد طبیعتاً بهره‌گیری این لنز از لرزش‌گیر اپتیکال، نقش مؤثری در به ثبت رساندن تصاویر زوم شده با حدأقل میزان نویز دارد.

کره‌ای‌ها با معرفی قابلیت Space Zoom در وب‌سایت Samsung.com از امکان بزرگ‌نمایی 100 برابری در s20 اولترا صحبت می‌کنند. با توجه به این موضوع که به‌هرحال میزان زیاد بزرگ‌نمایی می‌تواند باعث افزایش نویز در تصاویر شود، سامسونگ استفاده از این قابلیت را تنها در شرایط نوری کاملاً ایده‌آل امکان‌پذیر کرده است.

بزرگ‌نمایی در عکس‌های S20 اولترا

بزرگ‌نمایی در عکس‌های S20 اولترا

به‌طور کلی در روز و یا در محیط‌های نورانی، امکان بزرگ‌نمایی در حالت‌های 0.5X ، 1.0X، 2.0X، 4.0X، 10X، 30X و نهایتاً 100X قابل انتخاب است. اما کاهش نور باعث ایجاد تغییراتی در حق انتخاب کاربران خواهد بود. به این ترتیب در شرایط نسبتاً تاریک، امکان بزرگ‌نمایی در یکی از حالت‌های 0.5X، 1.0X، 2.0X، 4.0X و در نهایت 10X قرار می‌گیرد.

بزرگ‌نمایی‌هایی در ابعاد پایین 0.5 یا 1 برابری، بر عهده لنز واید و اولتراواید هستند. افزایش ضریب بزرگ‌نمایی تا 4 برابر، تنها دوربین اصلی را وارد عمل می‌کند؛ همان‌طور که گفته شد از 4 تا 100 برابر بزرگ‌نمایی هم از وظایف اصلی لنز تله‌فوتو 48 مگاپیکسلی است. بررسی مجموعه دوربین s20 ultra، تصاویر بزرگ‌نمایی شده تا 10 برابر را در تمام شرایط نوری با جزئیات بسیار بالایی نشان می‌دهد. اما به‌هرحال افزایش میزان بزرگ‌نمایی می‌تواند در ایجاد نویز بیشتر هم مؤثر باشد.

تجربه فیلم‌برداری با s20 اولترا

تجربه فیلم‌برداری با s20 اولترا

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که جذابیت تبلیغات در s20 اولترا را بالا برده بود، امکان ضبط ویدئو با رزولوشن 8K است. این وضوح با نرخ 24 فریم بر ثانیه، سرآمد تمام امکانات فیلم‌برداری تا آن زمان بود. در بررسی مجموعه دوربین s20 ultra، فیلم‌برداری 8K به لطف لنز 108 مگاپیکسلی و البته تنها با استفاده از همین لنز مشاهده می‌شود. 

فیلم‌برداری FHD و UHD با نرخ 60 فریم بر ثانیه از دیگر قابلیت‌های فیلم‌برداری‌ست که در انحصار لنز اصلی قرار دارد. البته ضبط ویدئو در حالت‌های 4K، FHD و UHD با نرخ 30 فریم بر ثانیه، با هر سه لنز واید، اولتراواید و تله‌فوتو امکان‌پذیر است. پرچم‌دار قدرتمند سامسونگ امکان ضبط ویدئو HDR10+ با وضوح FHD و UHD و نرخ 30 فریم بر ثانیه را نیر در اختیار کاربران عاشق ویدئو قرار می‌دهد.

توجه داشته باشید که اعمال قابلیت‌هایی که با افکت‌های ویدئویی سر و کار دارند، فقط با رزولوشن 1080p و با نرخ 30 فریم بر ثانیه امکان‌پذیر خواهد بود. قابلیت‌های جذابی مثلLive Focus Video(تعقیب ویدئویی سوژه) و Super Steady که نوعی لرزش‌گیر حرفه‌ای ویدئویی‌ست هم صرفاً در حالت 1080p با نرخ 30 فریم، اعمال می‌شوند. 

بررسی مجموعه دوربین s20 ultra در بخش سلفی

بررسی مجموعه دوربین s20 ultra در بخش سلفی

مأموریت کره‌ای‌ها در طراحی یک مجموعه دوربین قدرتمند و کم‌نظیر در s20 اولترا، با قابلیت‌های قابل توجه و ستودتی سلفی به پایان می‌رسد. لنز 40 مگاپیکسلی سلفی با دیافراگم f/2.2، پیشرفت چشم‌گیری در مقایسه با نسل قبلی نشان می‌دهد. تجهیز حسگر سلفی به فوکوس خودکار تشخیص فاز قدرتمند و البته حالت عکاسی در شب، تصاویر باکیفیتی برای این محصول در هر شرایط نوری به ارمغان می‌آورد.

نکته جالب در دوربین سلفی s20 اولترا، قابلیت فیلم‌برداری با وضوح 4K با نرخ‌های 30 و 60 فریم بر ثانیه است که تا پیش از این بی‌سابقه بود. تصاویر و ویدئوهای سلفی از عمق بالا و گستره دینامیکی وسیعی بهره‌مندند و با ارائه رنگ‌هایی شارپ، زنده و جذاب، تجربه جدید و بی‌نظیری از تصویربرداری سلفی رقم خواهند زد.

بررسی قیمت و نقش دوربین در کلاس قیمتی s20 ultra

بررسی قیمت و نقش دوربین در کلاس قیمتی s20 ultra

بررسی قیمت s20 اولترا در وب‌سایت Amazon این محصول را همچنان پابرجا در بین گران‌قیمت‌ترین گوشی‌های هوشمند قرار می‌دهد. این دستگاه گران‌ترین عضو خانواده s20 سامسونگ است و بخش غالب تفاوت‌هایش با دیگر اعضای خانواده در قسمت دوربین پدیدار می‌شود. نتیجتاً در کنار سایر قسمت‌های قدرتمند اس 20 اولترا، می‌توانیم عنوان پرچم‌داری دوربین‌محور را به آن بدهیم.

بدون شک مشخصات و قابلیت‌هایی که در بررسی مجموعه دوربین s20 ultra به آن‌ها اشاره شد، منجر به ایجاد محصولی کم‌نظیر وقدرتمند در این بخش شده‌اند. محصولی که قطعاً برای علاقه‌مندان به عکاسی، گزینه جذابی است. مجموعه دوربین و قابلیت‌های آن در پرچم‌دار سامسونگ، نقشی مشابه با یک عکاس حرفه‌ای در دستان شما را ایفا می‌کنند. پس اگر عکاس حرفه‌ای نیستید و انتظار یک عکاسی حرفه‌ای دارید، s20 اولترا انتخابی منحصربه‌فرد و مناسب برای شما خواهد بود.