احتمالاً تا حالا برای شما پیش آمده که آهنگی جذاب از جایی به گوش شما رسیده و نظر شما را جلب کرده باشد. به طوری که بخواهید آن‌ را دانلود کرده و اختصاصی برای خود پخش کنید. موسیقی ابزاری برای بیان احساسات و تفکرات آدمی است و محدود به مرز جغرافیایی نمی‌شود. در موارد فوق، جستجوی آهنگ با صدا در گوگل یکی از گزینه‌های محبوب ما خواهد بود. در حال حاضر ابزارهای متعددی از جمله، سایت‌ها، ربات‌ها و برنامه تشخیص آهنگ بسیار جذابی برای این نیاز ما طراحی شده‌اند. در این مقاله به بررسی بهترین راه‌های پیدا کردن موزیک با ویس می‌پردازیم. معمولا جستجوگر آهنگ را در دسته بندی سایت، ربات و برنامه‌های گوشی موبایل قرار می‌دهیم و در ادامه بهترین‌های هر دسته بندی را ارائه می‌دهیم. دستیار گوگل یک برنامه رسمی است که در انجام امور روزمره به ما کمک می‌کند.

گوگل سال‌ها است که نوعی تشخیص آهنگ را ارائه کرده‌است و با گذشت زمان به طور قابل توجهی بهبود یافته است. امروزه حتی اگر آهنگی که می‌خواهید به صورت زنده پخش نمی‌شود، می‌توانید با زمزمه کردن یا خواندن آن را جستجو کنید. برای جستجوی آهنگ با صدا در گوگل گوشی موبایل اندروید برای قدم اول کافی است بگویید «Hey Google» یا دکمه صفحه اصلی را لمس کنید و نگه دارید.

در آیفون، برنامه Google را باز کنید و روی دکمه میکروفون ضربه بزنید. کافی است روی دکمه جستجوی آهنگ کلیک کنید. اگر آهنگ در حال پخش است، Google Assistant نام آن را نمایش می‌دهد و پیوند YouTube را به شما می‌دهد. همچنین می‌توانید ملودی را زمزمه کنید، سوت بزنید یا بخوانید و Google موارد مشابه را پیشنهاد می‌کند. در ادامه روش‌های مختلف جستجوی آهنگ را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

سایت جستجوی آهنگ با صدا در گوگل

سایت جستجوی آهنگ با صدا در گوگل

وقتی آهنگی می‌شنوید که دل‌نشین است، دوست دارید هرچه سریع‌تر آن را سرچ کنید، نام آهنگ را پیدا کرده و حتی آن‌ را دانلود نمایید. چنانچه با گوگل کروم راحت هستید کافی است وارد سایت‌ جستجوگر آهنگ بشوید. سایت aha-music.com بهترین سایت جستجوی آهنگ با صدا در گوگل بوده و همچنین آهنگ‌های فارسی را به راحتی ‌می‌توانید در آن جستجو کنید. aha-music امکان آپلود فایل ویس را نیز برای کاربران خود فراهم نموده تا زمانی که تنها قسمتی از آهنگ را ضبط کرده باشند، بتوانند آهنگ مورد نظر خود را پیدا کنند. به علاوه این سایت افزونه جستجوگر آهنگ را در اختیار کاربران قرار داده‌است.

پس اگر همواره در حال جستجوی آهنگ با صدا در گوگل هستید، این افزونه را نصب کنید و از امکانات آن لذت ببرید. همچنین سایت‌های bboyzone و midomi نیز ابزارهای قدرتمندی برای جستجوی آهنگ با صدا در گوگل هستند که می‌توانید در این دو نیز به جستجو بپردازید.

ربات جستجوی آهنگ تلگرام

ربات جستجوی آهنگ تلگرام

امروزه دسترسی به شبکه‌های اجتماعی، به سریع‌ترین راه ارتباطی تبدیل شده و به دلیل فراگیری این برنامه‌ها، تمایل داریم دسترسی راحت‌تری به دنیای اطلاعات داشته باشیم. در برنامه تلگرام ربات‌هایی با عنوان جستجوگر آهنگ وجود دارد که در ادامه 3 مورد از بهترین ربات‌ها را معرفی می‌کنیم. می‌توات گفت ملوبات (MeloBot@) بهترین ربات جستجوی آهنگ تلگرام برای آهنگ‌هایی با زبان فارسی است. با این ربات می‌توانید با جستجوی نام آهنگ یا نام خواننده و حتی جستجوی قسمتی از موزیک مورد نظر خود را پیدا کنید. آهنگیفای (ahangify@) یکی دیگر از ربات‌های جذاب تلگرام می‌باشد که توسط آن می‌توانید آهنگ مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنید. روش کار این ربات مانند ربات قبلی ساده بوده و بعد از شروع ربات هر آهنگ جذابی که شنیدید کافی است دکمه ضبط را برای 3 الی 5 ثانیه نگه دارید تا به آهنگ مورد نظر و اطلاعات آن دسترسی داشته باشید. 

ربات سوم محبوب از نظر کاربران، باریتم (bartihm@) است. با وجود اینکه این ربات نسبت به دو ربات قبلی جوان‌تر است، توانسته محبوبیت زیادی بین مخاطبان خود ایجاد کند. روش کار این ربات نیز مشابه دو ربات قبلی بوده و کار با آن بسیار ساده است. همچنین برای اینکه بخواهید به آهنگ‌های انگلیسی دسترسی کامل‌تری داشته باشید می‌توانید از ربات spotybot@ استفاده کنید. spotybot به منابع روز دنیا دسترسی داشته و شما به راحتی می‌توانید آهنگ مورد نظر را پیدا کرده و دانلود کنید. همچنین با جستجوی نام خواننده، به لیستی از آهنگ‌های آن دسترسی داشته باشید و در صورت تمایل دانلود کنید.

جستجوی آهنگ از روی متن

جستجو با متن یکی از روش‌های متداول جستجوی آهنگ می‌باشد. برای این کار نیاز است کلماتی از آهنگ مورد نظر را در موتورهای جستجوی خود نوشته و آهنگ مورد نظر را دانلود نمایید. با وجود اینکه این روش به نسبت جستجوی آهنگ با صدا در گوگل گاهی اوقات بسیار زمان‌بر می‌شود، هنوز هم پراستفاده بوده و کاربران با نوشتن یک قسمت از آهنگ، به آهنگ مورد نظر می‌رسند. چنانچه با اولین جستجوها به نتیجه نرسیدید، می‌توانید کلمه " دانلود آهنگ " برای جستجوی فارسی و کلمه "Lyrics" را به کلمات جستجوی خود اضافه نمایید تا نتایج بهتری را مشاهده نمایید. چنانچه از این روش موفق به یافتن آهنگ مورد نظر نشدید، می‌توانید توسط دستیار گوگل آهنگ را زمزمه کنید و به نتیجه مطلوب برسید.

برنامه تشخیص آهنگ

برنامه تشخیص آهنگ

SoundHound

SoundHound یک برنامه تشخیص آهنگ بسیار کاربردی با رابط کاربری بسیار ساده‌ای است. برای شروع نیاز است شما دکمه نارنجی رنگ وسط تصویر را برای شروع ضبط و شناسایی آهنگ فشاردهید. برای توقف ضبط کافی است کلمه "OK, Hound" را بگویید و برنامه، آهنگ مورد نظر شما را پیدا خواهد کرد. یکی از ویژگی‌هایی که SoundHound را واقعاً از رقبا متمایز می‌کند، توانایی آن در شناسایی موسیقی بر اساس زمزمه کردن یا خواندن آهنگ است. اگر نمی‌توانید آهنگ را مجدداً پخش کنید، کافی است آهنگ را زمزمه کنید. این به شما فرصتی دوباره می‌دهد تا آهنگ جذابی را که شنیده‌اید شناسایی کنید. این برنامه برای گوشی موبایل اندروید و ios توسعه یافته و می‌توانید از این امکان جذاب به صورت رایگان استفاده کنید.

Shazam

Shazam

Shazam یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های تشخیص موسیقی است. این برنامه دارای ویژگی‌هایی است که به شما کمک می‌کند موسیقی‌هایی را که می‌شنوید شناسایی کنید. Shazam همچنین می تواند بر اساس موسیقی که قبلاً شناسایی کرده‌اید، یک لیست پخش برای شما بسازد. برای شناسایی آهنگ، Shazam دو حالت دارد. اولین مورد چیزی است که در اکثر نرم‌افزار‌ها می‌توانید پیدا کنید به طوری که، برای شناسایی آهنگ باید روی دکمه کلیک کنید و صدای آهنگ را ضبط نمایید. حالت دیگر بسیار متفاوت‌تر است، حالت Auto-Shazam است.این حالت حتی اگر برنامه باز نباشد، به طور خودکار به محیط اطراف گوش می‌دهد و آن را شناسایی می‌کند.

این حالت برای همیشه توصیه نمی‌شود اما اگر در مکانی آهنگی دل‌نشین پخش شود که از آن لذت می‌برید، می‌تواند گزینه خوبی باشد. استفاده از Shazam رایگان است و در کنار برنامه از تبلیغات استفاده می‌کند. اگر می‌خواهید بدون آگهی از این برنامه جذاب استفاده کنید، می‌توانید با پرداخت ۳ دلار این کار را انجام دهید.

MusicID

MusicID یک برنامه کمتر شناخته شده‌است که شاید به اندازه برنامه‌های بزرگ مانند Shazam شنیده نشده باشد، اما این برنامه در تشخیص آهنگ عملکرد عالی دارد. MusicID یک انتخاب عالی برای کاربرانی است که مینیمالیسم را ترجیح می‌دهند، زیرا این برنامه فقط اطلاعات اولیه را بدون چیزهای دیگر روی صفحه ارائه می‌دهد. برای شناسایی کافی است روی دکمه ضبط برنامه کلیک کنید. هنگامی که MusicID آهنگ را برای شما پیدا کرد، اطلاعات آهنگ با جزئیات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد همچنین گزینه‌ای را برای دانلود آن نمایش می‌دهد و در صورت تمایل می‌توانید دانلود کنید یا نام آهنگ را در موتورهای جستجو، جستجو کنید. این برنامه همچنین ابرداده‌های مربوط به آهنگ‌ها را فراهم می‌کند. این داده‌ها به شما کمک می‌کند تا ژانر موسیقی و اطلاعاتی در مورد هنرمندان به دست آورید. این یک راه عالی برای یادگیری بیشتر در مورد هنرمندانی است که از موسیقی آنها لذت می‌برید.

کلام آخر

امروزه آهنگ به عضو جدا نشدنی زندگی تبدیل شده‌است. چرا که ما می‌توانیم متناسب با حال و هوای خود موسیقی مورد نظر را انتخاب کرده و از گوش دادن آن لذت ببریم. موسیقی به عنوان اولین راه‌های ارتباطی انسان‌ها شناخته شده‌است؛ به همین علت است که وقتی از جایی عبور می‌کنیم که آهنگ دل‌نشینی در حال پخش است، احساس خیلی بهتری نسبت به محیط داریم. در این مقاله به بررسی انواع روش‌های جستجوی آهنگ پرداختیم تا بتوانیم آهنگ‌های خاطره ساز را دانلود کرده و از گوش دادن مجدد به آن احساس بهتری داشته باشیم. یک سایت معروف در این زمینه، سه برنامه جستجوگر آهنگ و چهار ربات تلگرام معرفی کردیم. امیدوارم با استفاده از موارد بالا تجربه خوبی در دانلود آهنگ به دست آورده باشید.

منبع: online-tech-tips