پیام رسان سیگنال سال‌هاست که در‌ دسترس کاربران است. اما به لطف افزایش آگاهی از نیاز به حفظ حریم خصوصی، این برنامه اخیراً با استقبال کاربران جدید زیادی روبرو شده است. پیام رسان سیگنال به دلیل رمزگذاری سرتاسری و ساختار مستقل خود که به‌ عنوان یک سازمان غیر انتفاعی توسط یک بنیاد اداره می‌شود و نه یک شرکت بزرگ فناوری. این پیام رسان پیش از این هم روش ارتباطی فعالان، افراد جامعه هکرها و سایر افرادی که به حریم خصوصی اهمیت می‌دهند، بوده است.

 در سال‌های اخیر، سیگنال همچنین برای حمایت از کاربران خود روی زیرساخت‌ها و ویژگی‌های بیشتری سرمایه گذاری کرده است. این یک حرکت مثبت برای طرفداران حریم خصوصی محسوب می‌شود. اپلیکیشن سیگنال اولین بار در بهار سال ۲۰۲۰ با افزایش تعداد کاربران مواجه شد زیرا افرادی که در اعتراضات ضد نژادپرستی در مورد قتل جورج فلوید شرکت کردند متوجه شدند که نیروی پلیس آمریکا چقدر در زندگی آن‌ها سرک می‌کشد و از شرکت‌ها می‌خواهد داده‌های کاربران را تحویل دهند.

 یکی دیگر از اتفاقاتی که باعث شد کاربران زیادی مخصوصاً از واتساپ به سیگنال مهاجرت کنند، تغییراتی بود که فیسبوک در ساز و کار حفظ حریم خصوصی واتساپ داد. از آن زمان پیام رسان سیگنال محبوبیت بیشتری پیدا کرد. در این مطلب همه‌چی آنلاین قصد داریم در مورد سیگنال صحبت کنیم که یکی از امن‌ترین انواع پیام رسان های خارجی محسوب می‌شود.

پیام رسان سیگنال چیست؟

پیام رسان سیگنال چیست؟

پیام رسان سیگنال یک برنامه پیام رسانی و گفتگوی صوتی متمرکز بر حفظ حریم خصوصی است که می‌توانید در تلفن‌های هوشمند اپل و اندروید و از طریق دسکتاپ از آن استفاده کنید. تنها چیزی که برای عضویت نیاز دارید یک شماره تلفن است. شما می‌توانید به صورت تک نفره یا گروهی با دوستان خود پیام کوتاه یا تماس صوتی یا تصویری برقرار کنید و از ایموجی یا استیکر‌ها مانند سایر برنامه‌های پیام رسان استفاده کنید. اما یک تفاوت بزرگ وجود دارد، پیام رسان سیگنال واقعا در مورد حریم خصوصی بهتر عمل کرده است.

آیا پیام رسان سیگنال امن است؟

ارتباطات در پیام رسان سیگنال رمزگذاری سرتاسری است، به این معنی که فقط افرادی که در پیام‌ها هستند می‌توانند محتوای آن پیام‌ها را ببینند. حتی خود شرکت هم نمی‌تواند پیام‌های رد‌ و بدل شده را ببیند. در اپلیکیشن سیگنال حتی بسته‌های استیکر هم دارای رمزگذاری خاص خود هستند. پیام رسان سیگنال پروتکل رمزگذاری (اساساً روش فنی اجرای آن) را ایجاد کرد که سایر شرکت‌ها از جمله WhatsApp و Skype از آن استفاده می‌کنند. به بیان ساده، این استاندارد طلایی حفظ حریم خصوصی است.

آیا حریم خصوصی در پیام رسان سیگنال واقعاً رعایت می‌شود؟

بله! و این حریم خصوصی فراتر از این واقعیت است که محتوای پیام‌های شما رمزگذاری شده است. می‌توانید تنظیم کنید که پیام‌ها پس از بازه‌های زمانی قابل‌ تنظیم خاص ناپدید شوند. به‌ علاوه، پیام رسان سیگنال عملا هیچ اطلاعاتی در مورد کاربران خود جمع آوری نمی‌کند. تنها اطلاعاتی که به برنامه می‌دهید شماره تلفن شما است و این شرکت حتی در حال کار بر روی راهی است تا با ساختن سرورهای مخاطب رمزگذاری شده، آن را از استفاده از سیگنال جدا کند. اگر شخص ثالثی برای دریافت اطلاعات کاربران به سیگنال مراجعه کند، سیگنال حقیقتاً می‌گوید که هیچ داده‌ای برای تحویل ندارد.

بخشی از دلیل عدم جمع‌آوری داده‌ها این است که پیام رسان سیگنال یک سازمان غیرانتفاعی است، نه یک شرکت انتفاعی. سیگنال تبلیغات ندارد، بنابراین انگیزه‌ای برای ردیابی کاربران وجود ندارد. در عوض، از طریق کمک‌های بلاعوض و سرمایه‌گذاران خصوصی تأمین می‌شود. یکی از این سرمایه‌گذاران علاقه شخصی زیادی به ایجاد یک پلتفرم با حریم خصوصی داشت. اگرچه گروه کوچکی از فعالان حریم خصوصی پیام رسان سیگنال را در سال ۲۰۱۳ ایجاد کردند، اما این برنامه بیشتر در سال‌های اخیر رشد کرده است. در سال ۲۰۱۸، برایان اکتون، بنیانگذار واتساپ، ۵۰ میلیون دلار برای ایجاد بنیاد سیگنال، که اکنون سیگنال را اداره می‌کند، اهدا کرد. پس از خرید واتساپ توسط فیس بوک، اکتون مأموریت ایجاد یک پیام رسان خصوصی را به عهده گرفت و طبق گزارشات اکتون در پی درگیری با فیس بوک بر سر اینکه چگونه حریم خصوصی واتساپ را از بین می‌برد، این شرکت را ترک کرد.

سیگنال در برابر واتساپ و دیگر پیام رسان‌ها

سیگنال در برابر واتساپ و دیگر پیام رسان‌ها

هر دو پیام رسان سیگنال و واتساپ با استفاده از یک فناوری رمزگذاری می‌شوند. این بدان معناست که محتوای پیام‌هایی که ارسال می‌کنید و تماس‌هایی که دارید هر دو خصوصی هستند. با‌ این‌ حال، فیس بوک اطلاعات زیادی را در قالب آمار، فراداده و موارد دیگر جمع‌آوری و به ادعای خودش برای مقاصد تجاری استفاده می‌کند. با قبول شرایط استفاده در هنگام راه‌اندازی واتس اپ دیگر راهی برای انصراف وجود ندارد. پیام رسان سیگنال به اندازه واتساپ ویژگی‌های سفارشی‌سازی فانتزی ندارد. اما وقتی صحبت از حریم خصوصی واقعی می‌شود، تفاوت معنی‌داری مشاهده می‌شود.

یکی دیگر از پیام رسان‌های محبوب، تلگرام است. تلگرام می‌گوید همه‌چیز در حریم خصوصی خلاصه می‌شود، اما در واقع موارد منفی زیادی نیز دارد. پیام‌های موجود در تلگرام به‌ طور پیش‌فرض به‌ طور‌ کامل رمزگذاری نمی‌شوند. علاوه‌ بر‌ این، این واقعیت که گروه‌های خصوصی از نظر اندازه نامحدود هستند و می‌توانند از طریق پیوند به آنها ملحق شوند، آن را به کانون محتوای سمی و غیرقانونی تبدیل کرده است. سیگنال نیز محتوای گروه‌ها را پایش نمی‌کند، اما گروه‌ها را به ۱۰۰۰ نفر محدود می‌کند و بیشتر در ارتباط با افرادی است که مخاطبین واقعی هستند. اگر شما یک گروه ایجاد کنید، همه به‌ طور خودکار به گروه اضافه نمی‌شوند. برخلاف واتساپ که در آن شخصی که اطلاعات تماس شما را دارد اغلب می‌تواند شما را مستقیماً به گروه اضافه کند، در پیام رسان سیگنال دعوت نامه برای افراد ارسال می‌شود و آن‌ها باید دعوت عضویت در گروه را بپذیرند. این در صورتی است که تا‌ زمانیکه تنظیمات را در واتساپ تغییر ندهید، همه می‌توانند مستقیماً شما را به یک گروه اضافه کنند.

امکان بکاپ گرفتن از چت‌ها در سیگنال وجود دارد؟

خیر، برخلاف واتس اپ این کار امکان‌پذیر نیست. بنابراین اگر دسترسی به تلفن قدیمی خود را از دست بدهید و پیام رسان سیگنال را یکبار دیگر در دستگاه جدید تنظیم کنید، تمام چت‌های قبلی از بین می‌روند. سیگنال می‌گوید همه پیام‌ها‌، تصاویر، فایل‌ها و سایر محتویات به‌ صورت محلی در دستگاه شما ذخیره می‌شوند. اگر دستگاه قدیمی خود را دارید، می‌توانید داده‌ها را منتقل کنید، اما اگر تلفن خود را گم کرده‌اید یا داده‌های تلفن خود را پاک کرده‌اید یا شماره خود را تغییر داده‌اید، چت‌ها قابل بازیابی نیستند.

چگونه می‌توان از پیام رسان سیگنال استفاده کرد؟

چگونه می‌توان از پیام رسان سیگنال استفاده کرد؟

می‌توانید پیام رسان سیگنال را در اپ استور اپل یا در فروشگاه گوگل پلی پیدا کنید. پس از دانلود آخرین نسخه برنامه، باید شماره تلفن خود را ثبت کنید. سپس یک پیام کوتاه با کد تأیید دریافت خواهید کرد. از آنجا، یک لیست مخاطب سیگنال خواهید داشت که تمام مخاطبین ذخیره‌شده در تلفن شما در پیام رسان سیگنال را به شما نشان می‌دهد. می‌توانید به طور ایمن هر کدام از آن‌ها را با متن، صدا و ویدئو چت کنید و همچنین می‌توانید شماره تلفن افرادی را که در مخاطبین شما ذخیره نشده‌اند، به‌ صورت دستی اضافه کنید. همه کاری که باید برای استفاده از سیگنال انجام دهید در همین چند حرکت خلاصه می‌شود.

منبع: https://mashable.com/article/what-is-signal-app