اگر از گوشی همراه استفاده می‌کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که این دستگاه هم مثل سایر دستگاه‌های الکترونیکی، قابلیت هک شدن را دارد. هک کردن گوشی یعنی نفوذ هکرها به گوشی و سرقت انواع اطلاعات شخصی، از رمز کارت بانکی تا رمز اکانت‌های شبکه اجتماعی. از آنجایی که این اتفاق می‌تواند عواقب جبران ناپذیری برای شما داشته باشد، کد فهمیدن هک شدن گوشی خیلی مهم است. در ادامه، به بررسی علائم هک شدن گوشی می‌پردازیم و از راه‌های رفع هک گوشی خواهیم گفت، با ما همراه شوید.

از کجا بفهمیم گوشی هک شده

از کجا بفهمیم گوشی هک شده

برای فهمیدن اینکه گوشی شما هک شده است چندین علامت وجود دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. مهم‌ترین علائم هک شدن  گوشی موبایل عبارتند از:

1. مصرف داده‌های بالا

یکی از نشانه ‌های هک شدن گوشی، بالا رفتن مصرف داده‌های گوشی است. مصرف داده‌ها به مقدار داده‌ای اشاره دارد که از طریق شبکه تلفن همراه شما منتقل می‌شود، که شامل فعالیت‌هایی مثل مرور وب، پخش ویدیو یا موسیقی و استفاده از برنامه‌هایی که به اینترنت نیاز دارند، می‌شود. بنابراین اگر تغییر ناگهانی در مصرف داده‌های گوشی خود مشاهده کردید، ممکن است نشان دهنده این باشد که یک هکر از طریق دستگاه شما به اینترنت دسترسی پیدا کرده است یا نرم‌افزار مخربی در گوشی شما نصب شده است.

2. پنجره‌های بازشونده

پنجره‌های بازشونده و نمایش تبلیغات ناخواسته یکی از علائم هک شدن گوشی شماست. پنجره‌های بازشونده و تبلیغات ناخواسته، پنجره‌هایی هستند که در حین مرور وب یا استفاده از برنامه‌ها در گوشی شما ظاهر می‌شوند. اگر شما به طور مداوم با این پنجره‌ها مواجه می‌شوید، می‌تواند از نشانه ‌های هک شدن گوشی شما باشد.

در صورت ظاهر شدن این پنجره‌، بهتر است با دقت آن را ببندید و از کلیک کردن روی هر قسمتی از آن پنجره خودداری کنید. کلیک کردن روی آن ممکن است منجر به نصب نرم‌افزار مخرب یا سرقت اطلاعات شخصی شما شود.

3. نصب برنامه‌های جدید

اگر در گوشی شما برنامه‌های جدیدی وجود دارد که شما آن‌ها را دانلود نکرده‌اید، می‌تواند از نشانه ‌های هک شدن گوشی شما باشد. بعضی از برنامه‌ها که به صورت پیش‌فرض در گوشی شما نصب شده‌اند (بلوتوث، واتساپ، تلگرام و غیره) اغلب بی‌خطر هستند. با این حال، اگر برنامه‌های جدیدی در گوشی شما وجود دارد که شما آن‌ها را خریداری یا دانلود نکرده‌اید، ممکن است نشانه دهنده این باشد که یک هکر به گوشی شما دسترسی پیدا کرده است و بدون اطلاع شما برنامه‌های جدیدی را نصب می‌کند.

4. تماس‌های خروجی نامعلوم

یکی از علائم هک شدن گوشی وجود تماس‌هایی در تاریخچه تماس شما است که خودتان آن‌ها را نگرفته‌اید. گاهی اوقات ممکن است به طور تصادفی شماره‌ای را شماره‌گیری کنید، اما اگر تاریخچه تماس خروجی شما پر از تماس‌هایی است که به خاطر ندارید، نشان دهنده این است که احتمالاً کسی دیگر از گوشی شما برای برقراری تماس‌ استفاده می‌کند.

5. خالی شدن سریع باتری

اگر متوجه شدید که باتری گوشی شما به طور غیرمعمول سریع‌تر از قبل خالی می‌شود، می‌تواند از علائم هک شدن گوشی شما باشد. اگر باتری گوشی شما به سرعت خالی می‌شود، این نشان دهنده وجود نرم‌افزار مخرب در گوشی شما است. هکرها ممکن است با استفاده از نرم‌افزار مخرب، به طور پنهانی فعالیت کنند و این باعث خالی شدن سریع باتری گوشی شما می‌شود.

علائم هک شدن گوشی سامسونگ

علائم هک شدن گوشی سامسونگ

اگر گوشی سامسونگ دارید و می‌پرسید از کجا بفهمیم گوشی هک شده، مواردی که در ادامه خواهیم گفت را بررسی کنید. بعضی از رایج‌ترین علائم هک شدن گوشی سامسونگ عبارتند از:

 • برنامه‌های جدیدی که شما آن‌ها را دانلود نکرده‌اید، در گوشی شما نصب شده‌اند.
 • تاریخچه مرورگر شما پر از صفحات وبی است که شما آن‌ها را باز نکرده‌اید.
 • تعداد پیامک‌های ناشناس در گوشی شما افزایش یافته است.
 • باتری گوشی شما به طور غیرمعمول سریع خالی می‌شود.
 • تماس‌های خروجی در تاریخچه تماس شما وجود دارد که شما به خاطر ندارید.
 • صفحه قفل گوشی شما تغییر کرده است و شما نمی‌توانید به سادگی وارد گوشی شوید.
 • سرعت گوشی شما به طور قابل توجهی کاهش یافته است و به طور ناگهانی کند شده است.
 • فایل‌های نامعلوم در حافظه دستگاه شما وجود دارد که شما آن‌ها را نصب نکرده‌اید.

اگر احتمال می‌دهید گوشی شما هک شده، بهتر است سریع‌تر برای رفع مشکل خود اقدام کنید و در صورت نیاز از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

علائم هک شدن گوشی شیائومی

علائم هک شدن گوشی شیائومی

رایج‌ترین علائم هک شدن گوشی شیائومی، موارد زیر هستند:

 • اجرای غیرمعمول و کند شدن سیستم عامل
 • نمایش تبلیغات غیرقابل حذف در منوها و برنامه‌های گوشی
 • نصب برنامه‌های ناشناخته
 • مصرف بیش از حد باتری و گرم شدن بیش ازحد گوشی
 •  ارسال پیامک‌های ناشناس یا ایمیل‌های مشکوک به دوستان و خانواده
 • اطلاعات شخصی و حساس شما، مثل رمز عبور، مکان GPS، عکس‌ها و غیره، به صورت نامطلوبی تغییر کرده است.

در صورت مشاهده هر کدام از این علائم، بهتر است گوشی شیائومی خود را بررسی کرده و اقدامات لازم را برای رفع هک گوشی خود انجام دهید.

رفع مشکل هک شدن گوشی

اگر با هریک از علائم هک گوشی که در بالا عنوان کردیم، مواجه شدید و به این نتیجه رسیدید که گوشی شما هک شده است، می‌توانید با انجام چند مرحله، این مشکل را برطرف کنید. قبل از هر چیز، توصیه می‌کنیم به مخاطبین خود اطلاع دهید که گوشی شما هک شده است و آن‌ها نباید بر روی لینک‌های مشکوکی که از شما دریافت کرده‌اند کلیک کنند. مهم‌ترین راه‌کارهای رفع هک شدن گوشی عبارتند از:

 • تغییر رمز عبور گوشی
 • بستن تمام برنامه‌های باز در پس‌زمینه
 •  بررسی و حذف برنامه‌های نامعلوم و مشکوک
 • به‌روزرسانی سیستم عامل به آخرین نسخه
 • نصب نرم‌افزار آنتی ویروس و اسکن گوشی
 • پاک کردن حافظه دستگاه و حذف فایل‌های مشکوک

با توجه به علائم هک شدن گوشی، می‌توان گفت که هکرها از روش‌های مختلفی برای شنود تلفن همراه شما استفاده می‌کنند. بنابراین برای جلوگیری از هک شدن گوشی و شنود تلفن همراه، رعایت اصول امنیتی می‌تواند مفید باشد.

منبع ۱/ منبع ۲