وقتی واژه اسمارت پشت عبارتی می‌آید، می‌توانید توقع داشته باشید که قرار است کاری فراتر از انتظار انجام دهد و اسمارت لاک نیز از این موضوع مستثنی نیست. می‌پرسید اسمارت لاک چیست؟ اگر گوشی موبایل هوشمند در دست دارید، قطعا روی آن قفلی تنظیم کرده‌اید. این قفل می‌تواند رمز، پترن (الگو) یا عدد باشد. همچنین ممکن است در کنار آن قفل گوشی شما با اثر انگشت یا شناسایی چهره‌تان باز شود. تمام این‌ها راه‌هایی همستند که گوشی‌های هوشمند برا محافظت از اطلاعات شما در اختیارتان قرار داده‌اند. نکته مهم در کنار راه‌های حفظ حریم خصوصی گوشی این است که پس از قفل، دسترسی به اطلاعات نیز برای ما به عنوان کاربر آسان باشد. در این مورد اسمارت لاک به کمک ما می‌آید. حال بهتر است ببینیم که اسمارت لاک چیست؟

اسمارت لاک چیست؟

Smart lock یکی از قابلیت‌های معروف گوشی‌های سامسونگ و برخی از گوشی‌های اندرویدی مانند گوگل پیکسل است. طبق سایت رسمی سامسونگ به کمک این قابلیت می‌توانید قفل گوشی موبایل خود را تنظیم کنید تا زمانی که در مکان‌های مطمئن هستید یا دستگاه‌های دیگر شناسایی می‌شوند، قفل آن باز شود و قفل آن باز بماند. به عنوان مثال، اگر خانه خود را به عنوان یک مکان قابل اعتماد تنظیم کرده باشید، هنگامی که به خانه رسیدید دستگاه شما مکان را شناسایی کرده و به طور خودکار قفل خود را باز می کند. هنوز شرایطی وجود دارد که باید قفل دستگاه را به روش دستی باز کنید، بنابراین قبل از شروع کار با اسمارت لاک باید نوع قفل را ثبت کنید. این موضوع قدم بزرگی برای حفظ حریم خصوصی گوشی محسوب می‌شود. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به تنظیمات گوشی سامسونگ که با علامت چرخ‌دنده مشخص شده بروید
 2. روی lock screen and security  ضربه بزنید
 3. در این قسمت چند مورد به شما نمایش داده می‌شود: Swipe, pattern, pin, password
 4. بجز گزینه اول یا swipe که هیچ سطحی از امنیت را به گوشی شما نمی‌دهد، با توجه به علاقه خود و تسهیل دسترسی، یک گزینه را انتخاب کنید و رمز خود را به‌خاطر بسپارید.

رمز گوشی شما با موفقیت ثبت شد. حال یکبار گوشی خود را قفل کرده و با باز کردن آن متوجه تغییرات شوید.

فعالسازی اسمارت لاک گوشی سامسونگ

فعالسازی اسمارت لاک گوشی سامسونگ

حال که روی گوشی خود قفل گذاشتید، زمان آن است که فعالسازی اسمارت لاک گوشی سامسونگ را یاد بگیرید. همانطور که دیدید فعالسازی اسمارت لاک گوشی سامسونگ بسیار بستگی به فعالسازی قفل گوشی دارد و بدون قدم قبلی نمی‌توانید اسمارت لاک گوشی خود را فعال کنید. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید این است که برای فعالسازی smart lock باید سیستم عامل گوشی شما آخرین آپدیت نرم‌افزاری را دریافت کرده باشد. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به تنظیمات گوشی خود بروید.
 2. روی software update ضربه بزنید.
 3. دستورات روی صفحه را دنبال کنید تا آخرین آپدیت اندروید روی گوشی شما نصب شود.

حال که از به‌روز بودن گوشی خود مطمئن شده‌اید، می‌توانیم به مرحله بعد برویم.  برای فعالسازی اسمارت لاک گوشی سامسونگ دستورالعمل زیر را انجام دهید:

 1. به تنظیمات گوشی سامسونگ خود بروید
 2. روی lock screen ضربه بزنید تا به صفحه تنظیمات قفل هدایت شوید.
 3. روی smart lock ضربه بزنید.
 4. نوع قفل هوشمندی که مدنظر دارید را انتخاب کرده و از این قسمت خارج شوید.

اسمارت لاک گوشی سامسونگ شما با موفقیت ذخیره شد.

انواع اسمارت لاک گوشی سامسونگ

حال قصد داریم انتخاب نوع قفل هوشمند را بررسی کنیم. در قسمت قبلی، همانطور که مشاهده کردید، اسمارت لاک چند گزینه برای فعالسازی به شما پیشنهاد داد. این گزینه‌ها عبارتند از:

 • On body detection
 • Trusted places
 • Trusted devices

گزینه on body detection به معنای تشخیص قرار گرفتن روی بدن

گزینه on body detection به معنای تشخیص قرار گرفتن روی بدن

شما می‌توانید گوشی خود را در حالی که روی بدن شماست آنلاک نگه دارید. از زمانی که قفل آن را باز کنید تا زمانی که گوشی تکان می‌خورد، smart lock موجب می‌شود قفل گوشی باز بماند. برای مثال زمانی که دستگاه خود را در دست دارید یا حمل می‌کنید گوشی آنلاک می‌ماند. وقتی دستگاه شما تشخیص دهد که زمین گذاشته شده‌است یا دیگر از آن استفاده نمی‌شود، خود به خود قفل می‌شود.

گزینه trusted places به معنای مکان‌های مورد اعتماد

گزینه trusted places به معنای مکان‌های مورد اعتماد

با فعالسازی این گزینه می‌توانید مکانی را تعیین کنید که قفل تلفن در آن باز بماند. برای مثال شما در منزل می‌خواهید که دائما قفل گوشیتان باز باشد. پس می‌توانید مکان مورد نظر را در این قسمت به مکان‌های مورد اعتماد خود اضافه کنید. همچنین اگر در گوگل مپ خود لوکیشن Home دارید، این مکان به طور خودکار به عنوان یک مکان قابل اعتماد در دسترس خواهد بود.

گزینه trusted devices به معنای دستگاه‌های مورد اعتماد

گزینه trusted devices به معنای دستگاه‌های مورد اعتماد

این گزینه از گجت‌های هوشمند اطراف شما قدرت می‌گیرد. شما می‌توانید به کمک گجت‌های هوشمندتان نظیر ساعت هوشمند، قفل گوشی خود را باز کنید. تا زمانی که گجت موردنظر در نزدیکی گوشی شما قرار دارد، smart lock کار می‌کند و گوشی شما نیازی به باز کردن قفل ندارد. در این بخش انتخاب کنید که چه دستگاه‌هایی اجازه باز کردن قفل گوشی شما را دارند و پس از آن گوشی شما با استفاده از قفل هوشمند باز می‌شود.

غیرفعال کردن اسمارت لاک

اسمارت لاک همانقدر که مزایایی دارد، ممکن است مخاطراتی به همراه داشته باشد. ممکن است در نهایت موجب کاهش امنیت گوشی و احتمال دستبرد به اطلاعات شخصی شود چراکه حریم شخصی را در مقاطعی کاملا باز می‌گذارد. پس اگر با این ویژگی ارتباط نگرفته‌اید، نگران نباشید. به راحتی می‌‌توانید آن را از تنظیمات گوشی خود غیرفعال کنید. برای غیرفعال کردن اسمارت لاک مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به تنظیمات گوشی خود بروید.
 2. روی lock screen ضربه بزنید تا تنظیمات قفل صفحه برای شما نمایش داده شود.
 3. حال از میان گزینه‌ها، اسمارت لاک را بیابید و وارد آن شوید.
 4. روی هر یک از گزینه‌هایی که پیش از این، آن را فعال نمودید ضربه بزنید.
 5. سوییچ روشن و خاموش آن را به حالت خاموش بکشید تا غیرفعال کردن اسمارت لاک گوشی شما انجام شود.

فعالسازی اسمارت لاک گوشی شیائومی

گوشی شیائومی دقیقا این ویژگی را با عبارت smart lock یا چیزی نظیر آن در اختیار کاربرانش قرار نداده است. شیوه‌های پیش‌فرض قفل صفحه در شیائومی پین، پسورد و پترن است که در کنارش قابلیت بازکردن قفل با تشخیص چهره و اثر انگشت وجود دارد. نزدیک‌ترین قابلیت در این بخش به اسمارت لاک سامسونگ گزینه Unlock with Bluetooth device است که در این بخش می‌توانید گجت هوشمند خود نظیر ساعت یا دستبند هوشمندتان را به گوشی متصل کنید و فعالسازی اسمارت لاک گوشی شیائومی انجام شود. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به تنظیمات گوشی شیائومی بروید که در تمام گوشی با چرخ دنده مشخص شده است.
 2. این بخش را تقریبا تا انتها به پایین بیایید تا به password and security برسید. روی آن ضربه بزنید.
 3. در ابتدای این صفحه انواع روش قفل صفحه دیده می‌شود. ابتدا با ضربه زدن روی screen lock قفل اولیه را تنظیم کنید.
 4. پس از تنظیم قفل اولیه، به مرحله قبل برگردید و از میان گزینه‌های fingerprint unlock و face unlock و unlock with Bluetooth قفل دلخواه خود را انتخاب کرده و آن را ذخیره کنید.

برنامه google smart lock

برنامه google smart lock

شما می‌توانید قفل هوشمند گوشی خود را فارغ از اینکه چه مدل گوشی‌ای دارید، تنظیم کنید. برای این کار کافی است که برنامه مناسب این کار را بر روی گوشی خود نصب کنید. با جستجوی عبارت smart lock در گوگل پلی، برنامه‌های گوناگونی برای این منظور به شما نشان داده می‌شود. یکی از بهترین‌ها در این بخش، برنامه google smart lock است که ساخت شرکت گوگل، برنامه‌ای کاربردی و قابل اطمینان به شمار می‌رود. این برنامه به شما امکان می‌دهد قفل‌های دومرحله‌ای تنظیم کنید که هک اطلاعاتتان را غیرممکن می‌سازد. از قابلیت‌های دیگر این برنامه همگام سازی با گجت‌های بلوتوثی برای امنیت بیشتر است. این برنامه را می‌توانید از اینجا برای اندروید و ایفون دانلود کنید.

سخن نهایی

یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های ما در زندگی امروز، اطلاعات ماست. این اطلاعات ممکن است مربوط به کار یا خانواده ما باشند و بسیار مهم است که از آن‌ها نهایت استفاده را ببریم. در این مسیر ممکن است گاهی نیاز باشد که هوش مصنوعی به کمکمان بیاید و گاهی مسئولیت حفظ امنیت ما را برعهده بگیرد. اسمارت لاک برای چنین موقعیتی است!

منبع: sumsung