پایین بودن سرعت گوشی، موضوعی است که حتی برای ثانیه ای کوتاه هم باعث کلافگی و اعصاب خوردی ما می شود، این مشکلی است که دیر یا زود همه ما با هر نوع مدل گوشی در طول زمان با آن رو به رو خواهیم شد، رفته رفته در بالا آمدن برنامه ها و در حین انجام کارهای روزمره مان زمانی اضافه بر آنچه باید مجبور به انتظار می شویم و از کارهایمان عقب می مانیم. کاهش سرعت, مشکلی است که حتی در گوشی های کمپانی بزرگی مانند اپل هم دیده می شود، اپل نیز با محصولاتی با کیفیت و همینطور با قابلیت پردازش سریع همچون آخرین مدل گوشی این برند یعنی آیفون 13، بر اثر استفاده مداوم طی سال ها و در طول زمان همانند باقی گوشی ها، صاحبان خود را درگیر چنین مشکلی می کند، به طوری که گاها کاربران به فکر تعویض تلفن خود می افتند، در صورتی که با امتحان چند روش که در ادامه آمده است می توانیم به گوشی های خود شانس دوباره ای بدهیم.

حافظه، عاملی موثر در افزایش سرعت ایفون

حافظه، عاملی موثر در افزایش سرعت ایفون

حافظه در تلفن های همراه نقش پررنگی را ایفا می کند، به طوری که این نقش در افزایش سرعت ایفون و گوشی های دیگر حتی پررنگ تر هم می شود. ابتدایی ترین راه حل برای برطرف کردن کندی و بالا بردن سرعت ایفون آزاد کردن حافظه می باشد. برای انجام بهتر این کار ابتدا وارد بخش  Settingsشوید سپس در General گزینه iPhone Storage را انتخاب کنید، در این قسمت با توجه به شکل بالای صفحه در ایفون خود، متوجه می شوید که بیشترین بخش حافظه تلفن شما به کدام قسمت ها، یا به کدام یک از برنامه هایتان بیشتر اختصاص داده شده است، سپس با توجه به شکل می توانید داده های تلفن خود را مفیدتر حذف کنید تا در ادامه باعث افزایش سرعت ایفون خود شوید.

غیرفعال کردن برنامه های غیرضروری

 در آپدیت های دو سال اخیر ایفون از جمله تنظیماتی که بسیار طرفدار پیدا کرده و باعث افزایش سرعت ایفون و همچنین استفاده بهینه از حافظه شده است، غیرفعال کردن یا حذف موقت اپلیکیشن ها می باشد. مثلا هنگامی که اپلیکیشنی دارید که بخاطر حجم بالا مقدار زیادی از حافظه شما را درگیر کرده است، اما شما بنا بردلایلی قصد حذف آن را ندارید، در چنین مواقعی ایفونتان این انتخاب را به شما می دهد که به جای حذف کامل برنامه، آن را به طور موقت از کار بیندازید، تا بعدا در هر زمانی که صلاح دیدید دوباره آن را فعال کرده و از آن مثل سابق استفاده کنید.

به روزرسانی کردن iOS

از اصلی ترین و موثرترین راه ها برای بالا بردن سرعت ایفون، آپدیت کردن سیستم عامل آیفون می باشد. اپدیت های کمپانی اپل همزمان با اضافه کردن قابلیت های جدید و متنوع سعی در حل باگ ها و مشکلات اصلی این نوع گوشی ها دارند، درست است که هیچکدام از این اپدیت ها بلا اشکال نیستند اما برای مشکلات اصلی صاحبانی که مدت زیادی است گوشی خود را آپدیت نکرده اند، برای ایجاد نظم و افزایش سرعت آیفون مفید می باشند. برای آپدیت کردن ایفون خود وارد تنظیمات شده و در قسمت General گزینه Software Update را انتخاب کنید تا اخرین نسخه از IOS برای دانلود به نمایش بیاید.

Cache مرورگر را پاک کنید

Cache مرورگر را پاک کنید

حافظه موقت یا cache در تمامی برنامه ها استفاده بسیاری دارد که به طور چشمگیری باعث کاهش سرعت تلفن همراه می شود، در نتیجه از جمله کارهایی که برای افزایش سرعت ایفون می توانید انجام دهید این است که حافظهcache  برنامه های گوشی آیفون خود را، به خصوص حافظه مربوط به مرورگر را خالی نگهدارید. به قسمت تنظیمات گوشی خود بروید و در پایین صفحه، مرورگر خود را پیدا کنید، اکثر کاربران ایفون از مرورگر Safari استفاده می کنند اما اگر شما مرورگر دیگری را ترجیح داده اید، آن را در لیست پیدا کرده و انتخاب کنید. در پایین صفحه جدید برای پاک کردن حافظه موقت عبارت آبی Clear History and Website Data را انتخاب کرده و در مرحله بعد با انتخاب عبارت قرمز این مرحله را به پایان برسانید. 

Location

Location

از دیگر روش های افزایش سرعت گوشی اپل، خاموش کردن قابلیت مکان یابی یا همان لوکیشن است که در برنامه های مختلفی از آن استفاده می شود. برنامه هایی که به آن ها اجازه ی داشتن لوکیشن خود را می دهید به دلیل استفاده از GPS باعث کاهش سرعت دستگاهتان می شود. پس با خاموش کردن قابلیت دسترسی و استفاده از لوکیشن، به بالا بردن سرعت گوشی اپل خود کمک کنید. شما به دو شکل می توانید قابلیت دسترسی به لوکیشن را خاموش کنید، هم می توانید به شکل کلی همه برنامه هایتان را از این قابلیت محروم کنید، و یا به شکل شخصی سازی شده ای عمل کنید، یعنی با توجه به لیست برنامه های موجود در بخش Location در قسمت تنظیمات، این تصمیم را بگیرید که به کدام یک از برنامه ها این اجازه را بدهید و یا از کدام برنامه ها آن را سلب کنید و یا حتی دستور استفاده از قابلیت مکان یابی را فقط در هنگام استفاده از برنامه به آن بدهید.

خاموش کردن Raise to Wake

خاموش کردن Raise to Wake

یکی از راه های دیگر برای بالا بردن سرعت ایفون، غیر فعال کردن قابلیت Raise to Wake است. این قابلیت به این صورت است که اگر گوشی خود را در حالت قفل شده به صورت عمودی در دست بگیرید، صفحه گوشی به شکل خودکار روشن می شود. این قابلیت مصرف باتری را افزایش می دهد و خاموش کردن آن باعت افزایش سرعت ایفون می شود که با استفاده از روش زیر می توانید آن را غیر فعال کنید. وارد تنظیمات یا Settings گوشی آیفون شوید.Display & Brightness  را انتخاب کنید، سپس در آخر گزینه Raise to Wake را غیر فعال کنید.

آپدیت اپلیکیشن ها 

اگر در فقط در برنامه های خاصی دچار کاهش سرعت شده اید، بهتر است حتما با چک کردن اپ استور آپدیت جدید این برنامه ها را نصب کنید، چرا که در جدیدترین آپدیت هر برنامه مشکلات نسخه قبلی برطرف شده و حتی به روزرسانی آن به احتمال زیاد سبب افزایش سرعت ایفون شما می شود. همچنین اگر آپدیت خودکار برنامه هایتان روشن می باشد برای عملکرد بهتر تلفن خود، آن را خاموش کنید. به بخش تنظیمات رفته و در قسمت پایین صفحه App Store را پیدا و انتخاب کنید، و گزینه App Updates را خاموش کنید تا در ادامه متوجه افزایش سرعت ایفون خود شوید.

مدیریت برنامه ها، کلید افزایش سرعت ایفون

برنامه هایی که در طول روز استفاده می کنیم این قابلیت را دارند که در صورت عدم خارج شدن و بستن کامل برنامه توسط کاربر، به فعالیت های خود در پس زمینه گوشی ادامه دهند.  یعنی در هر لحظه با استفاده از امکانات گوشی از قبیل اینترنت، در حال اجرا باشند و بتوانند به شکل فوری اعلان های مختلف برنامه خود را به صاحب ایفون انتقال دهند. شما می توانید برای افزایش سرعت ایفون خود در قسمت تنظیمات گوشی با سرچ کلمه ی Background App Refresh وارد قسمتی شوید که بتوانید یا به طور کلی این قابلیت را در گوشی خود خاموش کنید و یا فقط برنامه های مشخصی را برای نداشتن این ویژگی انتخاب کنید.

سخن پایانی

با توجه به مقاله بالا می توانیم در کل نتیجه بگیریم که علاوه بر بروزرسانی ها، هر اقدامی که باعث تخلیه و آزادتر شدن فضاهای حافظه در تلفن همراه شود، می تواند یکی از روش های افزایش سرعت ایفون باشد. سعی کنید هرچند وقت یکبار فضای آیفون خود را پاکسازی کنید، عکس ها و فایل هایی که نیاز ندارید را حذف کنید و از فایل های ضروری خود بکاپ بگیرید و هر کدام از قابلیت هایی که فکر می کنید کمتر به کارتان می آید و فقط به سرعت و باطری شما صدمه می زند را غیرفعال کنید. امروزه تلفن همراه هر شخصی جزئی از سرمایه هایش حساب می شود، زیرا علاوه بر آنکه درصد زیادی از امورات زندگیمان با آن ها جلو می رود، هزینه های زیادی هم صرف خرید خود گوشی و وسایل جانبی آن می کنیم. پس نگهداری هرچه بهتر از تلفن همراه، می تواند در آینده از ضررهای بسیار زیادی جلوگیری کند پس در مجموع سعی کنید به سلامت گوشی خود اهمیت بدهید.

منبع: iphonelife