یکی از ویژگی‌های مهمی که باعث محبوبیت گوشی شیائومی در ایران شده، تنوع قابل توجه محصولات این برند است. این برند چینی سالانه محصولات متنوعی را روانه بازارهای جهانی از جمله بازار گوشی موبایل ایران می‌‌کند. شیائومی 13t و شیائومی 13t پرو نیز از جمله این محصولات هستند. اگر شما هم قصد خرید این گوشی را دارید و دلتان می‌خواهد اطلاعات بیشتری درباره جزئیات و عملکرد آن داشته باشید، در این مقاله همراهمان باشید تا ویژگی‌های دوربین شیائومی 13t را با هم بررسی کنیم. در این بررسی دوربین شیائومی 13t پرو را هم در نظر داریم.

دوربین سه‌گانه کاملاً جدید با دو دوربین 50 مگاپیکسلی

دوربین سه‌گانه کاملاً جدید با دو دوربین 50 مگاپیکسلی

سه دوربین جدید با لنزهای لایکا و بهینه‌سازی رنگ از ویژگی‌های مهم دوربین گوشی شیائومی 13t است.

دوربین اصلی 50 مگاپیکسل است، نه 108 مگاپیکسل، اما از یک سنسور بسیار بزرگتر سونی IMX707 با اندازه 1/1.28 اینچ با پیکسل های بزرگ 1.22 میکرومتری استفاده می‌کند. این سنسور با لنز 24 میلیمتری f/1.9 با تثبیت نوری همراه است.

ویژگی‌های دوربین گوشی شیائومی 13t

 قبلاً سری T دوربین‌ها زوم اختصاصی نداشت، اما این بار دوربین‌ها برای زوم می‌توانند به یک 50 مگاپیکسلی OmniVision OVD50D 1/2.88 اینچ 0.61 میکرومتری همراه با لنز 50 میلی‌متری f/1.9 تکیه کنند. دوربین اولتراواید نیز در نهایت توانسته تغییر کند و دیگر یک دوربین قدیمی 8 مگاپیکسلی نیست. اکنون با یک سنسور 13 مگاپیکسلی OmniVision OV13B 1/30.6 اینچی 1.12 میکرومتر و دیافراگم f/2.2 جایگزین شده است. فوکوس ثابت است.

در اینجا ذکر این نکته مهم است که مشخصات رسمی، دوربین فوق عریض را 12 مگاپیکسلی می‌داند و ما معتقدیم که این تفاوت ناشی از اصلاح اعوجاج لنز است. شیائومی احتمالاً لبه‌های تصویر را کوتاه می‌کند و در نتیجه عکس‌های 12 مگاپیکسلی تولید می‌شود.

متاسفانه دوربین سلفی بدون تغییر باقی مانده است - سنسور 20 مگاپیکسلی Sony IMX596 1/2.8 اینچی و با لنز 26 میلیمتری f/2.2 همراه شده است.

منوهای دوربین دوربین گوشی شیائومی 13t

برنامه دوربین در 13t کمابیش مانند سایر شیائومی‌ها است، اما تنها تفاوتش وجود رنگ قرمز در منوی اصلی است؛ احتمالا به افتخار همکاری با لایکا این تغییر به وجود آمده است.

منوهای دوربین دوربین گوشی شیائومی 13t

یکی دیگر از تاثیرات مرتبط با لایکا، «حالت» پردازش است؛ اولین باری که دوربین را راه‌اندازی می‌کنید، آن را انتخاب می‌کنید. دو گزینه Leica Vibrant (پیش‌فرض) و Leica Authentic (عمدتاً درباره رنگ‌ها) هستند، و هنگامی که از صفحه خوش‌آمدگویی عبور کردید، می‌توانید بین آن‌ها جابه‌جا شوید. 

علاوه بر آن یک کلید «AI» (هوش مصنوعی) نیز وجود دارد. این کلید معمولا کنتراست و اشباع رنگ را بسته به صحنه افزایش می‌دهد.

تنظیمات دوربین شیائومی 13t

عملیات اصلی برای تغییر حالت‌ها، همانطور که انتظار می‌رود با کشیدن انگشت‌های کناری کار می‌کند. همچنین می‌توانید روی حالت‌هایی که می‌توانید مشاهده کنید ضربه بزنید تا مستقیماً به آن‌ها بروید.

تنظیمات دوربین شیائومی 13t

می‌توانید با رفتن به تب More و زدن دکمه ویرایش، حالت‌ها را در rolodex اصلی اضافه، حذف و تنظیم مجدد کنید و همچنین می‌توانید از منوی تنظیمات به آن دسترسی داشته باشید.

تنظیمات دوربین

در انتهای منظره‌یاب، یک سوئیچ حالت فلاش، یک سوئیچ HDR و کلید هوش مصنوعی دارید. همچنین منوی همبرگری وجود دارد که شامل گزینه‌های اضافی مانند نسبت ابعاد، تایمر خودکار و خطوط شبکه است. علاوه بر حالت 50 مگاپیکسلی که ظاهراً با رزولوشن کامل خروجی می‌دهد، گزینه‌ای برای تنظیم وضوح خروجی برای هیچ یک از دوربین‌ها پیدا نمی‌کنید.

عکس‌‌های روز (با نور روز) با دوربین گوشی شیائومی 13t

برای بررسی دوربین گوشی شیائومی 13t ابتدا تصاویر این گوشی را با نور روز و سپس با نور شب بررسی می‌کنیم.

دوربین اصلی

دوربین اصلی :‌عکس‌‌های روز (با نور روز) با دوربین گوشی شیائومی 13t

عملکرد دوربین اصلی در طول روز بسیار عالی است و هیچ شکایتی باقی نمی‌گذارد. پردازش کلی با 13t پرو با جزئیات زیاد، اشیاء به اندازه کافی تیز، محدوده دینامیکی گسترده و بدون نویز یکسان است. به‌طور پیش‌فرض به سراغ گزینه Leica Vibrant رفتیم که رنگ‌های زنده‌تر و سایه‌های روشن‌تری را ارائه می‌دهد.

با مشاهده این عکس‌ها می‌توانید نتیجه تست دوربین گوشی شیائومی 13t را مشاهده کنید. به نظر می‌رسد که دوربین در محیط داخلی نیز به همان اندازه خوب است، تقریباً بدون نویز و در شرایط نوری چالش‌برانگیزتر، کیفیت کلی آن افت چندانی ندارد.

تست دوربین گوشی شیائومی 13t

پیش‌تنظیم Leica Authentic برای بازتولید رنگ دقیق‌تر و واقعی‌تر، کنتراست بالاتر، سایه‌های عمیق‌تر و جلوه‌های رنگی ظریف‌تر است. 

دوربین با زوم دو برابری شیائومی 13t

دوربین اختصاصی زوم 2 برابری با خروجی کمی نرم‌تر و خروجی جزییات کمتر نمایش تقریباً یکسانی ارائه می‌کند که دور از انتظار نبوده است. سنسور 50 مگاپیکسلی استفاده شده برای دوربین زوم به‌طور قابل توجهی کوچکتر است، اما با دیافراگم بزرگتر جبران می‌کند. 

عکس‌‌های روز (با نور روز) با دوربین گوشی شیائومی 13t: دوربین با زوم دو برابری

در هر صورت، نمونه‌های زوم ۲ برابری با محدوده دینامیکی گسترده، بازتولید رنگ دقیق، کنتراست خوب و اساساً بدون نویز بسیار زیبا به نظر می‌رسند. با این حال، دوربین هنوز هم نسبت به تغییرات در شرایط نوری بسیار حساس است و برخی از عکس‌های داخل ساختمان کمی بیش از حد soft به نظر می‌رسند.

دوربین فوق عریض 

دوربین فوق عریض :عکس‌‌های روز (با نور روز) با دوربین گوشی شیائومی 13t

دوربین فوق عریض 13 مگاپیکسلی نمونه‌های 12 مگاپیکسلی را خروجی می‌دهد، احتمالاً به این دلیل که الگوریتم تصحیح اعوجاج لنز لبه‌ها را برش می‌دهد و در نتیجه یک نمونه 12 مگاپیکسلی ایجاد می‌شود. در هر صورت، کیفیت خوب است - هرچند چشگفت‌انگیز نیست، اما قطعاً از دوربین‌های اولتراواید قدیمی 8 مگاپیکسلی بهتر است.

پرتره در دوربین گوشی شیائومی 13t

 بررسی تصاویر در نور روز :‌ پرتره در دوربین گوشی شیائومی  13t

حالت پرتره به شما امکان می‌دهد با هر دو دوربین اصلی و زوم 2 برابری عکس بگیرید. مورد دوم گزینه پیش فرض در تنظیمات دوربین است. شیائومی و لایکا حالت پرتره قدرتمندی را با چند گزینه برای انتخاب ارائه می‌کنند - پیش‌فرض، 35 میلیمتر (برش از دوربین اصلی)، 50 میلیمتر بوکه چرخشی، و فوکوس نرم 90 میلی‌متری. حالت Full Body نیز وجود دارد که با دوربین اصلی پرتره می‌گیرد.

این تصاویر پرتره، حاصل کار دوربین جلو شیائومی 13t  است.

این تصاویر پرتره، حاصل کار  دوربین جلو شیائومی 13t است.

سلفی در دوربین گوشی شیائومی 13t

 بررسی تصاویر در نور روز :‌سلفی در دوربین گوشی شیائومی 13t

همانند سری T قبلی شیائومی، دوربین سلفی 20 مگاپیکسلی 13t سلفی‌های رضایت‌بخشی نمی‌گیرد. حسگر Quad-Bayer قرار است با رزولوشن 5 مگاپیکسل فیلم‌برداری کند، اما شیائومی وضوح کامل 20 مگاپیکسلی را ارائه می‌کند که در نتیجه سلفی‌های دانه‌دار و ملایم با جزئیات کمی ایجاد می‌شود.

با این اوصاف به نظر نمی‌رسد در شیائومی 13t کیفیت دوربین سلفی بتواند با دوربین اصلی رقابت کند. 

عکس‌های شب (نور شب) با دوربین گوشی شیائومی 13t

حالا نوبت به بررسی کیفیت عکس‌های دوربین گوشی شیائومی 13t با نور شب می‌رسد.

دوربین اصلی گوشی شیائومی 13t 

عکس‌های شب (نور شب) با دوربین گوشی شیائومی 13t :‌دوربین اصلی

حالت شب می‌تواند به‌طور پیش‌فرض هر زمان که نرم‌افزار مناسب بداند فعال شود، اما اگر بخواهید می‌توانید آن تنظیم را خاموش کنید. این نرم‌افزار تمایل دارد از حالت استاندارد Photo استفاده کند و به ندرت از حالت شب اختصاصی برای دوربین‌های اصلی و زوم خود بهره می‌برد.

جالب اینجاست که به نظر نمی‌رسد حالت شب آنقدرها مناظر را تغییر دهد، به این معنی که آنقدرها هم که در ابتدا پیش‌بینی می‌کردیم، تهاجمی نیست. نقاط برجسته و منابع نور را بهبود می‌بخشد و همچنین تلاش دارد نویز را  کاهش دهد، بدون هیچ گونه جنبه منفی ظاهری. با این اوصاف دوربین گوشی شیائومی 13t در حالت نور شب هم عملکرد قابل قبولی دارد.

دوربین زوم دوبرابری

عکس‌های شب (نور شب)  : دوربین زوم دوبرابری

اگر بسته به سناریو از تعویض خودکار دوربین خودداری کنید، بیشتر عکس‌های کم‌نور با دوربین اصلی گرفته می‌شوند، بنابراین اگر اصرار دارید از دوربین تله فوتو بعد از غروب استفاده کنید (که ما توصیه می‌کنیم)، باید آن را خاموش کنید. 

حالت استاندارد Photo، تصاویر نسبتاً ملایمی با جزئیات کم و نویز زیاد تولید می‌کند. حالت Night این مشکل را رفع می‌کند و نمونه‌های خوبی با جزئیات کافی و وضوح مناسب به وجود می‌آورد. استفاده از حالت شب + دوربین ترکیبی در زوم 2 برابری، در اکثر سناریوها نتایج خوبی به همراه دارد.

دوربین فوق عریض

دوربین فوق عریض :عکس‌های شب (نور شب) با دوربین گوشی شیائومی 13t

دوربین فوق عریض در شب به سختی قابل استفاده است زیرا نمونه‌ها بسیار تاریک، نرم، مبهم و با محدوده دینامیکی باریک هستند. حالت شب با اضافه کردن وضوح مصنوعی و متعادل کردن نقاط برجسته و سایه‌ها و پاک کردن نویز، کیفیت تصویر را تا حدی بهبود می‌بخشد. 

با این حال، حالت شب تمایل به نوردهی تاریک‌تری دارد، که سایه‌ها را حتی تیره‌تر می‌کند و در نتیجه تصاویری با ظاهری شن و ماسه‌ای ایجاد می‌کند. البته عکس‌هایی که با دوربین گوشی شیائومی 13t در نور شب و به صورت فوق عریض گرفته می‌شوند، برای استفاده در رسانه‌های اجتماعی به اندازه کافی خوب هستند.

فیلمبرداری با دوربین گوشی شیائومی 13t

Xiaomi 13T فیلمبرداری را با سرعت4K@30fps  با استفاده از دوربین اصلی، تله فوتو و فوق عریض خود محدود می‌کند. دوربین سلفی فقط می‌تواند1080p@30fps  را انجام دهد و برخلاف 13t پرو، 13T نمی‌تواند ویدیوهای 8K تولید کند.

با شروع فیلمبرداری 4K روی دوربین اصلی، شاهد جزئیات عالی، وضوح، محدوده دینامیکی و بازتولید رنگ نسبتاً دقیق هستیم. با این حال، کنتراست می‌توانست بهتر باشد، و ما نوعی رنگ هلویی را مشاهده می‌کنیم؛ البته این موضوعی نیست که بتوان به آن ایراد وارد کرد، علاوه بر این ویدیو عالی به نظر می‌رسد.

جالب اینجاست که دوربین فوق عریض همان رندر را ارائه می‌کند، اما با مقداری افت در جزئیات و وضوح، که از دوربینی با این کالیبر انتظار می‌رود. با این حال، از اینکه لبه‌های قاب چقدر خوب به نظر می‌رسند شگفت زده‌شده‌ایم. اما رنگ هلویی هنوز هم برجسته است. 

با توجه به این موارد به نظر می‌رسد فیلم برداری با شیائومی 13t دلپذیر و نتیجه آن خوشایند باشد.

نظر نهایی درباره دوربین گوشی شیائومی 13t

Xiaomi 13T یک گوشی میان‌رده بسیار عالی است و تنها چیزی که ما را از دادن لقب پرچمدار مقرون به‌صرفه به آن باز می‌دارد، SoC (مرکز عملیات امنیت) کند آن است. 

با این حال، نادیده گرفتن این گوشی به‌طور کلی، دشوار است. 13T ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد (بدون در نظر گرفتن دوربین سلفی آن)، دارای صفحه نمایش درجه یک پرچمدار، شارژ سریع مناسب، 4 سال پشتیبانی کامل از نرم‌افزار، حفاظت از ورودی IP68 و عمر باتری قابل اعتمادی است. اگر بخواهیم این گوشی را از لحاظ دوربین آن بررسی کنیم، می‌توانیم در مجموع درباره دوربین گوشی شیائومی 13t این دو نکته را بیان کنیم:‌

نقطه قوت

عملکرد عالی دوربین در همه جا و وجود دوربین زوم اختصاصی.

نقطه ضعف

ناامیدکننده بودن دوربین سلفی.

آنچه در این مقاله بیان کردیم مهم‌ترین ویژگی‌های عملکرد دوربین گوشی شیائومی 13t بود. حال شما با توجه به این داده‌ها، می‌توانید تصمیم‌گیری و خرید مطئمن‌تری داشته باشید.

منبع: gsmarena