تماس تصویری تلگرام سال گذشته یعنی 2020 به امکانات این اپلیکیشن پرطرفدار اضافه شد. تماس تصویری در تلگرام یکی از بزرگ‌ترین موارد اضافه شده در سال‌های اخیر است. این برنامه قبلاً فقط از تماس‌های صوتی پشتیبانی می‌کرد، در حالی که بزرگ‌ترین رقیب آن یعنی واتس اپ مدت‌ها قبل قابلیت تماس تصویری را اضافه کرده بود. از آن‌جایی که به‌ دلیل شرایط فعلی و پاندمی کرونا بسیاری از مردم در خانه می‌مانند، نیاز به برنامه‌های خوب تماس ویدیویی افزایش پیدا کرده است. همین نیاز دلیل اصلی درصد بالای تعامل اپلیکیشن‌هایی مثل واتس‌اپ، گوگل میت و زوم است. احتمالاً همین شرایط تلگرام را مجبور کرده که تماس تصویری تلگرام را به ترفندهای تلگرام اضافه کند، البته اگر بشود تماس تصویری در تلگرام را ترفند نامید. 

چگونه تماس تصویری تلگرام را فعال کنیم؟

طبق گفته کمپانی تلگرام، سال 2020 نیاز به ارتباط چهره به چهره را برجسته کرد، در نتیجه تماس تصویری تلگرام به امکانات ما اضافه شد. اما چگونه تماس تصویری تلگرام را فعال کنیم؟ شما می‌توانید تماس تصویری تلگرام را از صفحه پروفایل مخاطب خود برقرار کنید و در طول تماس‌های صوتی هم هر زمان که بخواهید، می‌توانید ویدیو را روشن یا خاموش کنید. مثل سایر محتوای ویدیویی در تلگرام، تماس‌های ویدیویی از حالت تصویر در تصویر پشتیبانی می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهند که در حین تماس تصویری در تلگرام بتوانید کارهای دیگر را هم انجام دهید. 

اپلیکیشن تلگرام را باز کنید و به پروفایل کسی بروید که می‌خواهید با او تماس تصویری در تلگرام برقرار کنید. در این مرحله نمادهای تماس صوتی و تماس تصویری را در نوار بالای صفحه مشاهده خواهید کرد. برای شروع تماس صوتی روی نماد تماس صوتی و برای شروع تماس تصویری تلگرام روی نماد تماس تصویری (که تصویر یک دوربین است) ضربه بزنید. به همین سادگی!

برقراری تماس تصویری در تلگرام برای دسکتاپ

برقراری تماس تصویری در تلگرام برای دسکتاپ

نسخه دسکتاپ برنامه تلگرام تماس‌ها را به روشی متفاوت مدیریت می‌کند. به جای اینکه مستقیماً یک تماس تصویری در تلگرام را شروع کنید، ابتدا باید یک تماس صوتی در تلگرام برقرار کنید. از آن‌جا می‌توانید با روشن کردن دوربین دستگاه از طریق نماد تماس تصویری، به تماس تصویری تلگرام بروید. برای شروع، برنامه تلگرام دسکتاپ را در رایانه خود باز کنید، سپس به مکالمه‌ای بروید که می‌خواهید از آن تماس تصویری تلگرام برقرار کنید. پس از دریافت تماس، می‌توانید دکمه «دوربین» را انتخاب کنید تا دوربینتان روشن شود و به تماس ویدیویی بروید. برای پایان دادن به تماس، روی دکمه «رد کردن» کلیک کنید.

آیا تماس تصویری در تلگرام امن است؟

همه تماس‌های ویدیویی با رمزگذاری سرتاسری محافظت می‌شوند. برای تأیید اتصال، تلگرام راه ساده‌ای را طراحی کرده. زمانی که تماس تصویری تلگرام فعال است، چهار شکلک روی صفحه برای شما و کسی که با او تماس گرفته‌اید، نمایش داده می‌شود. این شکلک‌ها را با مخاطب خود مقایسه کنید، اگر مطابقت داشتند، تماس شما 100٪ با رمزگذاری ایمن شده است. این رمزگذاری در تماس‌های صوتی و چت‌های مخفی تلگرام هم اعمال می‌شود.

تماس تصویری در تلگرام، دورِ هم!

تماس تصویری در تلگرام، دورِ هم!

درست است که کمپانی تلگرام در ابتدا امکان تماس تصویری در تلگرام را تنها برای مکالمات یک‌ به‌ یک ارائه کرده بود، اما حالا کمی اوضاع فرق کرده است. اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام بالاخره تماس تصویری تلگرام را ارتقا داده و حالا تماس تصویری گروهی به قابلیت‌های این اپلیکیشن، هم در نسخه موبایل و هم در نسخه دسکتاپ، اضافه شده است. چت‌های صوتی در هر گروهی در تلگرام را می‌توان با ضربه زدن روی نماد دوربین، به یک تماس ویدیویی تبدیل کرد.

کمپانی تلگرام می‌گوید تعداد نامحدودی از کاربران می‌توانند در تماس صوتی شرکت کنند، اما تماس‌های ویدیویی گروهی به 30 نفر اول که به یک چت صوتی ملحق می‌شوند، محدود می‌شود. طبق بیانات تلگرام، این شرکت قصد دارد «به زودی» این محدودیت را افزایش دهد. کاربران همچنین می‌توانند صفحه نمایش خود را در حین تماس ویدیویی به اشتراک بگذارند.

پاول دوروف، مدیرعامل تلگرام در ماه ژانویه گفت که این شرکت به 500 میلیون کاربر فعال رسیده است که بسیاری از آن‌ها پس از این‌که پلتفرم رقیب، یعنی واتس اپ، با سیاست حفظ حریم خصوصی جدیدش سرو‌صدای زیادی به پا کرد، به تلگرام روی آوردند. با این حال، معرفی تماس‌های ویدیویی گروهی توسط تلگرام در رقابت عقب‌تر است. واتس اپ که تا فوریه امسال، ۲ میلیارد کاربر داشت، در سال ۲۰۱۸ تماس ویدیویی و صوتی گروهی را به امکاناتش اضافه کرد.

تماس گروهی در تلگرام بسیاری از ویژگی‌هایی را که کاربران از چنین خدماتی انتظار داشتند، مانند اشتراک‌گذاری صفحه نمایش و حذف نویز و البته رمزگذاری را به همراه خواهد داشت. دیدن این آخرین ویژگی در لیست ویژگی‌های تماس تصویری تلگرام آن هم از روز اول، بسیار اطمینان‌بخش است. بعضی از پلتفرم‌های بزرگ‌تر پیام‌رسان ویدیویی، مثل زوم، این ویژگی را تا مدت‌ها پس از این‌که مردم از این اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کردند، اضافه نکردند. 

سخن آخر

با وجود اینکه مدت‌هاست اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام در کشور ما فیلتر شده، اما همچنان به‌ دلیل امکانات زیاد و امنیت مناسبش یکی از پرطرفدارترین اپلیکیشن‌ها در کنار واتس‌اپ است. گرچه تماس تصویری در تلگرام (وبسایت تلگرام) دیر برایمان امکان‌پذیر شد، اما به‌ هر حال دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است!