سامسونگ در سال ۲۰۲۰ چند مدل گوشی قدرتمند به بازار عرضه کرد که تمام این مدل‌ها مانند S20 و Note20 دارای دوربین‌های قدرتمند هستند. به طور معمول در انواع گوشی سامسونگ معمولا سری Sبهترین دوربین‌ها را دارند.برای انتخاب بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2020، ما در همه‌چی آنلاین پس از بررسی انواع مدل‌های گوشی سامسونگ تولید شده در سال ۲۰۲۰، گوشی‌های سامسونگ S20 Ultra،S20 fe وA71 را برای فهرست بهترین دوربین گوشی سامسونگ2020 در نظر گرفته‌ایم.


بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2020، دوربین گوشی S20 Ultra

بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2020، دوربین گوشی S20 Ultra

امکانات، قابلیت‌ها، کیفیت و رزولوشن نمونه عکس‌های گرفته شده با دوربین گوشی S20 ultra حتما تجربه استفاده جذابی را برای کاربر به همراه دارد.گوشی سامسونگ S20 Ultra دوربین چند گانه قدرتمند و بسیار حرفه‌ای را در اختیار ما می‌گذارد.دوربین‌هایی مناسب برای ساخت تیزر‌های تبلیغاتی جذاب.دوربین اصلی ۱۰۸ مگاپیکسلی، استفاده از لنز پریسکوپی برای بزرگنمایی هیبریدی ۱۰ برابر و قابلیت بزرگنمایی ۱۰۰ برابری از دیگر امکانات جذاب بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2020، یعنی S21 Ultraاست.


بهترین دوربین گوشی ‌سامسونگ 2020، مشخصات دوربین گوشی S20 Ultra

دوربین گوشی S20 Ultra هم از نظر عملکرد هم از نظر مشخصات فنی روی کاغذ جایگاه بسیار خوبی نسبت به رقبا دارد  و توانسته به عنوان یکی از بهترین‌ها در سال ۲۰۲۰ نام خود را ثبت کند.مشخصات شاخص دوربین گوشی سامسونگ S21 Ultra عبارت‌ است از سنسور ۱۰۸ مگاپیکسلی همراه با لنزf/1.8، پشتیبانی از لرزشگیر تصویر اپتیکال OISو همچنین PDAF.سنسور ۴۸ مگاپیکسلی که همراه با لنز پریسکوپی با f/3.6 است و قابلیت‌های OISوPDAF را پشتیبانی می‌کند و قابلیت زوم هیبریدی ده برابری دارد.

سنسور ۱۲ مگاپیکسلی همراه با لنز Ultra Wide وf/2.2 است.این لنز AF پشتیبانی می‌کند و امکان تثبیت کنندگی حرفه‌ایSuper Steady را فراهم می‌کند.سنسور چهارم در واقع هیچ عکسی ثبت نمی‌کند و کار تشخیص عمق را برعهده دارد.به اینگونه سنسور‌ها سنسور Time of Flight یاToF گفته می‌شود. دوربین سلفی هم به سنسور ۴۰ مگاپیکسلی مجهز شده و لنز واید f/2.2دارد و از تکنولوژی PDAFپشتیبانی می‌کند.

تکنولوژیPixel-Bining هم تکنولوژی جدیدی است که برای استفاده بهینه از سنسورهای با رزولوشن بالا ۴۸ یا  108مگاپیکسل در دوربین s20 ultra هم از این تکنولوژی استفاده شده است.  در سنسورهای ۴۰ و ۴۸ از این قابلیت با فیلترtetracell بهره گرفته است.در این سنسورها اطلاعات هر ۴ پیکسل به عنوان یک پیکسل واحد ذخیره می‌شود.این باعث می‌شود یک عکس ۱۰ یا ۱۲ مگاپیکسلی از سنسورهای ۴۰ یا ۴۸ ثبت شود.در سنسور ۱۰۸ مگاپیکسلی تکنولوژی Pixel-Biningهر ۹ پیکسل را با هم ترکیب می‌کند تا مانند یک پیکسل بزرگتر عملکرد کند.  این کار باعث می‌شود بسیاری از مشکلات رزولوشن زیاد برطرف شده و با استفاده از پیکسل‌های بزرگتر عکس‌های بهتری ثبت شود.این ویژگی باعث شده دوربین گوشی S21 Ultra در شب هم عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته باشد.اندازه پیکسل‌های سنسور ۱۰۸ مگاپیکسلی برابر با ۰.۸ میکرومتر است که با استفاده از Pixel-Biningتبدیل به یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی با سایز موثر ۲.۴ میکرومتر می‌شود.

  دوربین اصلی گوشی سامسونگ S20 Ultra از حسگر جدیدی به نام ISOCELL Bright HM1 استفاده می‌کند. لنز مورد استفاده هم لنز وایدی با F/1.8و لرزشگیر اوپتیکال است.قطر این حسگر 1/1.33اینچ است. حسگرISOCELL Bright HM1 از مشخصات شاخصی است که در بررسی بهترین دوربین گوشی سامسونگ  2020مورد توجه قرار می‌گیرد.ابعاد این حسگر بیش از ۳ برابر نسل قبل است که در نتیجه سنسور نور بیشتری را جذب می‌کند و عکس‌های بهتری در محیط‌های کم نور ثبت می‌کند. سامسونگ ادعا می‌کند که مجهز شدن حسگر به فناوری‌هایSmart-ISO وNonacell به ثبت ویدیو های 8K، شفاف و پویا و عکس‌های با وضوح زیاد کمک می‌کند. 

Nonocell نسخه جدید تکنولوژی Tetracellسال ۲۰۱۷ است. Tetracell امکان استفاده از فیلترهای با آرایه‌ی ۲*۲ را ایجاد می‌کرد، تکنولوژی جدید امکان استفاده از فیلتر‌های ۳*۳ را ایجاد کرده است.بدین ترتیب امکان ایجاد پیکسل تکی با استفده از داده‌های ۹ پیکسل مجاور ایجاد می‌شود.ابعاد پیکسل مجازی ناشی از تجمیع اطلاعات ۹ پیکسل مجاور برابر با ۲.۴ میکرومتر است.به گفته سامسونگ انجام Pixel-Biningدر این سنسور جذب نور را دو برابر می‌کند.جالب توجه است که در DxOmarkرتبه دوربین S20 Ultraحتی از S21 Ultra هم بهتر است.عکس‌های گرفته‌شده با دوربین گوشی سامسونگ S20 Ultra، در نور روز و حتی در شب از گستره‌ دینامیکی بالایی بهره‌مند هستند و هر سه دوربین در شرایط مختلف نوری عملکردی خارق‌العاده دارند. کیفیت رنگ‌ها خوب است و تنظیم تراز نور سفید یاWhite Balance کاملا حرفه‌‌ای انجام می‌شود.کیفیت عکس‌ها در نور کم به قدری خوب است که حتی بعضی وقت‌ها در کیفیت به دوربین‌های SLRپهلو می‌زند.

دوربین گوشی سامسونگ S20 Ultra، ۱۲ حالت زوم یا بزرگنمایی دارد که به ترتیب 30x،20x،10x،4x ،2x،1، 0.5x هستند.در بررسی بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2020 قابلیت‌های بزرگنمایی گوشی سامسونگ S21 Ultra حتما باید بررسی شود.در واقع حالت 0.5xبه واسطه دوربین واید، حالت 1xبا دوربین اصلی و نهایتا حالت 10xتوسط دوربین تله و بدون هیچگونه برش و کراپ دیجیتال ثبت می‌شود.در نتیجه حالت‌های 2xو4x برشی از عکس گرفته شده با دوربین اصلی است، به همین ترتیب 30xو100x هم برشی از عکس ثبت شده با دوربین تله هستند.یعنی تنها حالت 1x،0.5x و10x بدون کراپ هستند. 

دوربین گوشی S20 Ultraقابلیت‌های فیلمبرداری ویژه‌ای دارند.دوربین اصلی توانایی فیلمبرداری 8kدر24fps و همچنین فیلمبرداری 4kدر60fps را دارد. همه دوربین‌ها توانایی فیلمبرداری 4kو30fps را دارند. قابلیتSuper Steady هم در گوشی S20 Ultra موجود است که با استفاده از آن می‌توانید لرزش در ویدیو‌ها را به حد‌اقل برسانید.


بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2020، دوربین گوشی سامسونگ S20 FE

بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2020، دوربین گوشی سامسونگ S20 FE

گوشی سامسونگ S 20 FE، ارزان‌ترین مدل از رده پرچمداران سامسونگ ساخت ۲۰۲۰ است.این گوشی از رده گوشی‌هایی است که به قاتل پرچمداران يا Flagship Killer معروف است و به رسم این سری بسیاری از امکانات یک پرچمدار را دارا است.گوشی سامسونگ S 20 FEدوربین عکاسی بسیار خوبی هم دارد.کیفیت این دوربین در حدی است که مجبور شدیم در مقاله بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2020 یک بخش را به بررسی دوربین گوشی S20 FE اختصاص دهیم. البته در رده‌ی قیمتی گوشی سامسونگ S20 FE، این گوشی به نوعی بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2020است.مشخصات دوربین سه گانه سامسونگ S20 FE به شرح زیر است:

دوربین اصلی این گوشی از یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی با پیکسل‌های نسبتا بزرگ ۱.۸ میکرومتری و لنز واید f/1.8تشکیل شده است. این دوربین از تکنولوژی‌های Dual Pixel PDAF وOIS هم سود می‌برد.

دوربین تله فوتو با رزولوشن ۸ مگاپیکسل و سایز پیکسل یک میکرومتر از لنز f/2.4استفاده می‌کند. این دوربین هم از تکنولوژی‌های PDAFوOIS پشتیبانی می‌کند.

دوربین سوم یک لنز اولترا واید ultra wide باf/2.2 است.این لنز بر روی یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی با پیکسل‌های ۱.۱۲ میکرومتری قرار گرفته است.

در دوربین سلفی هم گلکسی S20 FE، به قول معروف کم نگذاشته است و با یک دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسلی همه‌چی تمام با پیکسل‌های ۰.۸ میکرومتری برای رقبا شاخ و شانه می‌کشد.همه دوربین‌های گوشی S20 FE قابلیت فیلمبرداری 4kو همچنین تثبیت‌کننده الکترونیکی مبتنی بر ژیروسکوپ را دارند.مجموعه مشخصات گوشی سامسونگ  S20 FE آن را به یکی از گزینه‌های لیست بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2020بدل می‌کند. 

عکس‌های ثبت شده با دوربین اصلی در روشنایی روز، پر از جزئیات، همراه با کنتراست بالا و با نویز جزئی هستند.رنگ‌های دوربین اصلی بسیار نزدیک به واقعیت هستند و گستره دینامیکی هم بالا است.حتی در زمینه ثبت جزئیات از سوژه‌هایی که بافت پیچیده دارند هم بسیار خوب عمل می‌کند. دوربین اولتراواید هم در نور روز، رنگ و گستره‌ی دینامیکی نزدیک به دوربین اصلی دارد.در نور روز حتی دوربین ۸ مگاپیکسلی تله‌فوتو نیز رنگ‌هایی شبیه به دوربین اصلی دارد، البته به لطف پردازش رنگ حرفه‌ای گوشی سامسونگ S21 FE.در مجموع امکانات متنوع عکاسی و فیلمبرداری4k با همه دوربین‌ها و البته قیمت مناسب‌تر گوشی S20 FE نسبت به برادر قویتر S20 Ultra آن را به یکی از انتخاب‌ها در لیست بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2020تبدیل می‌کند و ارزش خرید بالایی نیز به این گوشی می‌بخشد.


بررسی دوربین گوشی سامسونگ A71

بررسی دوربین گوشی سامسونگ A71

در بررسی بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2020 جای بهترین دوربین گوشی میانرده سامسونگ خالی بود. ولی دوربین گوشی سامسونگ A71با قابلیت‌های زیاد توانست این عنوان را کسب کند. گوشی سامسونگ A71 در پنل پشتی خود چهار لنز دارد، که یکی از آن‌ها هیچ عکسی ثبت نمی‌کند و یک ماژول تعیین عمق ۵ مگاپیکسلی است، این ماژول کار خود را به خوبی انجام می‌دهد.مشخصات اصلی دوربین‌های گوشی A71به این ترتیب است:

دوربین اصلی سنسور ۶۴ مگاپیکسلی با پیکسل‌های ۰.۸ میکرومتری دارد.این سنسور پشت لنز واید f/1.8قراردارد.همچنین از تکنولوژی PDAFبهره‌مند است.

دوربین اولترواید سنسور ۱۲ مگاپیکسلی دارد.لنز اولترا واید هم f/2.2است.ودر نهایت دوربین سوم که یک دوربین ماکرو ۵ مگاپیکسلی است.حسگر ۶۴ مگاپیکسلی دوربین گلکسی A71با فناوری فیلتر Quad-Byerعمل می‌‌کند و از ترکیب هر ۴ پیکسل، یک پیکسل بزرگتر واحد به طور مجازی می‌سازد.این بدین معنی است که به طور پیش‌فرض عکس‌های دوربین اصلی با رزولوشن ۱۶ مگاپیکسلی ذخیره می‌شوند.البته این عکس‌ها از نظر کیفیت و جزئیات با عکس‌های ۱۶ مگاپیکسلی معمول اکثر گوشی‌ها تفاوت زیادی دارند.تصاویر ۱۶ مگاپیکسلی گلکسی A71در نور روز از کیفیت واقعا خوبی بهره‌مند هستند. دقت رنگ‌ها، گستره دینامیکی، میزان نویز ناچیز از خصوصیات عکس‌های دوربین اصلیA71 هستند.کیفیت عکس‌ها با کم‌شدن نور افت می‌کند، اما با استفاده از حالت شب این مشکل در حد زیادی جبران می‌شود.عکس‌هایNight Mode در کمترین نورها هم جزئیات مناسب دارند.

با وجود اینکه مشابه دوربین ۶۴ مگاپیکسلی گوشی A71، در چند مدل میانرده دیگر سامسونگ نیز استفاده شده است، اما خروجی نهایی دوربین گوشی گلکسی A71از بیش‌تر آن‌ها بهتر است.این به دلیل استفاده از سنسور تشخیص عمق ۵ مگاپیکسلی و همچنین پردازش تصویر بهتر گوشی سامسونگ A71است.این مسئله، نکته‌ای است که باید در بررسی بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2020در مورد سنسور ۶۴ مگاپیکسلی دوربین گوشی گلکسی A72 در نظر گرفت.مجموعه این امکانات باعث می شود که در انتخاب بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2020، یک قسمت مستقل را به دوربین گوشی سامسونگA71 اختصاص دهیم. دوربین اولتراواید هم عملکرد قابل قبولی از خود به نمایش می‌گذارد.حسگر ۱۲ مگاپیکسلی این دوربین نسبت به حسگر ۸ مگاپیکسلی دوربین گوشی A70عملکرد به مراتب بهتری دارد.البته این دوربین نسبت به دوربین اصلی جزئیات کمتر با رنگی سردتر و البته نویز بیش‌تر ثبت می‌کند.البته عملکرد دوربین اولترا واید در حالت HDRبهتر است، به همین دلیل پیشنهاد می‌شود برای عکاسی در حالت اولترا واید همیشه حالتHDR را فعال کنید.دوربین ۵ مگاپیکسلی ماکرو توانایی ثبت تصاویر را در فاصله ۳ تا ۵ سانتی‌متری دارد.نبود فوکوس خودکار و توانایی پایین حسگر ۵ مگاپیکسلی در ارائه تصاویر با جزئيات و بدون نویز، درعمل باعث کم‌استفاده و حتی بی‌استفاده شدن دوربین ماکرو می‌شود.شاید بسیاری از کاربران ترجیح می‌دادند سامسونگ از دوربین تله‌فوتو به جای ماژول ما‌کرو در گوشی گلکسی A71استفاده می‌کرد. شاید اگر از سامسونگ از دوربین تله‌فوتو در دوربین گوشی A71استفاده می‌کرد گوشی A71حایگاه بهتری در لیست بهترین دوربین سامسونگ2020 پیدا می‌کرد.

از نظر قابلیت‌های فیلمبرداری، گوشی سامسونگA71 قابلیت فیلمبرداری 4Kرا با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه و فیلمبرداریFull HD با نرخ ۲۴۰ فریم بر ثانیه را دارد.کیفیت فیلمبرداری در روز راضی کننده است، اما بر خلاف عکاسی، هر چه هوا تاریک‌تر و نور کمتر می‌شود از کیفیت فیلم کاسته می‌شود.لرزشگیر اپتیکال تصویر هم در دوربین گوشی A71وجود ندارد.

دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسلی هم با لنز f/2.2کیفیت خوبه دارد و افکت بوکه‌ی بسیار خوبی هم دارد. در صورتی که اهل ویدیوکال و یا فیلمبرداری با دوربین سلفی هستید، گوشی سامسونگ A71شما را راضی خواهد کرد.


نتیجه‌گیری

در سال‌های اخیر با پیشرفت زیاد صنعت گوشی‌های هوشمند، دوربین‌های گوشی‌های هوشمند هم پیشرفت قابل توجهی کرده‌اند.به صورتی که عکاسی با گوشی‌های هوشمند از صرف کاملا تفریحی در‌آمده است.دوربین‌های گوشی‌های جدید به حدی پیشرفت کرده است که امروزه بسیاری از کلیپ‌های تبلیغاتی با استفاده از دوربین‌های گوشی‌های همراه ساخته می‌شود.همین پیشرفت‌های زیاد انتخاب بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2020 را مشکل می‌سازد.به همین دلیل ما برای عنوان بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2020دوربین‌های سه تا از بهترین‌های سامسونگ تولید ۲۰۲۰ را بررسی کردیم.نامزدهای این عنوان گوشی سامسونگ S20 Ultra وS20 FE وA71 بودند.در بررسی بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2020، لازم به ذکر است که در معتبرترین رنکینگ بین‌المللی دوربین‌های گوشی‌ هوشمند در وبسایتDxOMark رنک دوربینS20 Ultra از تمام گوشی‌های سامسونگ تولید ۲۰۲۰  بالاتر است. با توجه به قیمت متفاوت این سه گوشی، هر کدام از آن‌ها در رده قیمتی خود شایسته عنوان بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2020، هستند.