بعد از اینکه شما گوشی‌ شیائومی‌ خریدید و برای خود مشخص کردید که گوشی ساخت کجاست، نوبت به سوال فرق گوشی شیائومی پک گلوبال و چین و هند در چیست؟ برند گوشی شیائومی چند سالی می‌شود که به بازارهای تکنولوژی ایران ورود کرده. ابتدا برندی بی‌نام و نشان محسوب می‌شد اما می‌دانیم که هم‌اکنون کمتر کسی در ایران پیدا می‌شود که اسم شیائومی را نشنیده باشد.

شیائومی با ساخت گوشی‌های اندرویدی باکیفیت و مقرون به‌صرفه توانست به مقبولیت و محبوبیت برسد. از این رو در حال حاضر خریداران زیادی در بازار به‌دنبال گوشی‌های شیائومی هستند. با توجه به این موضوع، همیشه در ذهن خریداران این سوال مطرح بوده که فرق گوشی شیائومی پک گلوبال و چین و هند در چیست؟ فرق گوشی شیائومی پک گلوبال و چین و هند چگونه موجب اختلاف قیمت این گوشی‌ها در بازار می‌شود؟

شاید این بحث داغ میان پک‌های موجود گوشی‌های شیائومی و اینکه گوشی ساخت کجاست ما را به یاد بحث دیگری در میان کاربران گوشی‌های سامسونگ بیندازد، آن هم فرق هند و ویتنام در سامسونگ است. این که گوشی پک کشور هند باشد یا ویتنام، چندان موضوع مهمی نیست و خوب است که درباره آن بدانیم، اما اطلاعات خاصی از گوشی و تجربه کاربری آن به ما نمی‌دهد. درخصوص فرق گوشی شیائومی پک گلوبال و چین و هند پک کشور سازنده موضوعی بسیار تعیین کننده و فاکتوری مهم حین خرید گوشی محسوب می‌شود.

شیائومی از اولین راه‌اندازی خود، گوشی‌های هوشمند خود را با ۲ نسخه اصلی عرضه کرده‌است: رام جهانی MIUI و رام چینی. (MIUI یک رابط ساخته شده توسط شیائومی در اندروید است. این رابط شامل پیشرفته ترین نسخه اندروید است. انواع مختلفی از MIUI وجود دارد که ویژگی‌های گوناگونی را ارائه می‌دهد) کاربرانی که از تنوع این رام‌ها آگاه هستند اما نمی‌دانند هر کدام دقیقا چگونه است. پس می‌توان گفت فرق گوشی شیائومی پک گلوبال و چین و هند می‌تواند در رام آن یا رابط کاربری MIUI مشاهده شود. در مورد تفاوت بین رام MIUI هند و MIUI  چین و همچنین نسخه گلوبال یا جهانی آن سردرگمی‌های زیادی وجود دارد. بیایید درباره پک گلوبال شیائومی و غیره بیشتر بدانیم.

تفاوت رام چین و گلوبال و هند

رقابت با حریف‌های قدری نظیر آیفون و سامسونگ، ارزیابی دقیقی از بازار مقصد می‌طلبد. موضوعی که شیائومی همواره توجه ویژه‌ای به آن داشته‌است. فرق گوشی شیائومی پک گلوبال و چین و هند از همین موضوع نشات می‌گیرد. شیائومی در چند سال گذشته بر بومی‌سازی تجربه کاربری سیستم عامل خود یا همان MIUI برای کشورهای مختلف تمرکز کرده است. مدتی قبل، این شرکت تصمیم گرفت تا رام MIUI Global Beta را متوقف کند زیرا سردرگمی زیادی در بین کاربران در مورد وضعیت عرضه به‌روزرسانی MIUI 11 برای دستگاه‌های مختلف وجود داشته است. همیشه لیست بلند بالایی از دستگاه‌هایی که شانس دریافت این رام را دارند ارائه می‌شد و کاربران در پی مدل گوشی خود منتظر نسخه رسمی و غیررسمی این رام می‌ماندند. با توجه به اشارات وب‌سایت xiaomiui، حال بیایید بررسی کنیم که هر رام چه ویژگی‌هایی دارد؟

پک چین شیائومی

پک چین شیائومی

نسخه چینی که نسخه CN نیز نامیده می‌شود به نسخه‌ای از یک گوشی شیائومی گفته می‌شود که برای مردم کشور چین و با محدودیت‌های سیاسی مردم این کشور تولید شده‌است. در جعبه این گوشی‌ها سری شارژر متناسب با پریزهای برق کشور چین عرضه می‌شود. پس همان‌طور که از نامش مشخص است پک چین نسخه‌ای از گوشی شیائومی برای فروش در چین است.

گاهی گوشی‌هایی که برای کشور چین ساخته شده، نام دیگری دارد. نظیر mi9t که در کشور چین با نام k20 عرضه شد. شاید اگر بخواهیم به پرسش ؟ فرق گوشی شیائومی پک گلوبال و چین و هند از نظر سخت‌افزار پاسخ دهیم، در این مورد تفاوتی نبینیم. در مثال دو گوشی mi9t  و k20 تفاوت تنها در رنگ عرضه‌شده برای بدنه گوشی مشاهده شد. اما در برخی از گوشی‌های نسخه چین چیپست nfc عرضه می‌شود.

یکی دیگر از ویژگی های آن که در فرق گوشی شیائومی پک گلوبال و چین و هند از نظر سخت‌افزار باید مورد توجه قرار گیرد، عدم پشتیبانی از اتصال به فرکانس هایی است که از باند B20 استفاده می‌کنند. این موضوع نگرانی خاصی را در کاربری در ایران برنمی‌انگیزد اما برای مثال اگر شما در کشور اسپانیا زندگی کنید، این موضوع به دریافت اینترنت 4g شما در شهرهای کوچک و ارتفاعات، آسیب می‌رساند.

موضوع دیگری که نگرانی اصلی ما حین خرید گوشی‌های پک چین شیائومی است، پشتیبانی آن از گوگل استور و نرم‌افزارهای گوگل است. همان طور که می‌دانید چین دسترسی مردم خود را به گوگل و تمام زیرشاخه‌های آن مسدود کرده‌است، پس نصب برنامه‌های گوگل روی گوشی‌های پک چین شیائومی فقط اتلاف انرژی و فضای ذخیره محسوب می‌شود. از طرفی شما نمی‌توانید روی این گوشی‌ها به‌صورت دستی نیز نرم‌افزارهای گوگل را نصب کنید.

پک هند شیائومی

پک هند شیائومی

پک هند شیائومی در بسیاری از سایت‌ها به عنوان همان نسخه گلوبال تلقی می‌شود. هرچند در مشخصات گوشی در قسمت about phone این نکته نوشته می‌شود اما تفاوت چندانی در ظاهر و سخت‌افزار این گوشی‌ها مشاهده نمی‌شود. پس در بررسی فرق گوشی شیائومی پک گلوبال و چین و هند می‌توان نسخه هند را نادیده گرفت. به‌دلیل اینکه هند بعد از چین بزرگترین بازار فروش شیائومی است، شاید برنامه‌هایی به‌صورت پیش‌فرض بر روی گوشی‌های پک هند نصب باشد که می‌توان آن‌ها را پاک یا جایگزین کرد. همچنین در برخی از گوشی‌هایی که با عنوان پک هند شیائومی در بازار عرضه می‌شوند، برنامه‌‌ی مخاطبین و پیام‌ها کمی متفاوت است، هرچند در کارایی هیچ تفاوتی وجود ندارد. در نهایت می‌توان پک هند را نیز به‌ نوعی پک جهانی با تغییرات جزئی دانست.

پک گلوبال شیائومی

پک گلوبال شیائومی

پک گلوبال شیائومی بازار هدف خود را تمام جهان می‌داند. فرق گوشی شیائومی پک گلوبال و چین و هند را بیشتر از همه می‌توان در پک گلوبال و پک چین شیائومی دید. نسخه جهانی، نسخه توصیه‌شده برای استفاده در خارج از چین است. فرقی نمی‌کند در کجای جهان می‌خواهید از گوشی شیائومی استفاده کنید. آسیا، اروپا یا هر کجای دیگر از جهان به‌جز چین باشیم، توصیه ‌شده‌ترین نسخه‌ای که باید هنگان خریداری به آن دقت کنیم، نسخه به اصطلاح جهانی یا همان پک گلوبال شیائومی است.

به طور دقیق، نسخه گلوبال شیائومی نسخه‌ای است که به طور پیش‌فرض از همه زبان‌ها و همچنین سرویس‌های گوگل و در نتیجه گوگل استور پشتیبانی می‌کند. همین طور، در سطح سخت‌افزار، گوشی‌های پک گلوبال از محدوده فرکانسی استفاده شده توسط باند B20 پشتیبانی می‌کنند، بنابراین در استفاده از پوشش سیگنال 4G هیچ محدودیتی نخواهیم داشت.

سخن پایانی

فرق گوشی شیائومی پک گلوبال و چین و هند

حال که به بررسی فرق گوشی شیائومی پک گلوبال و چین و هند پرداختیم این پرسش مطرح می‌شود که کدام پک بهتر است؟ شاید بحث این مقاله بر سر بهترین پک شیائومی نباشد. شرکت شیائومی یک شرکت چینی است و قطعا برای مردم خودش سعی می‌کند بهترین دستگاه‌ها را تولید کند. همین طور هرگز نمی‌خواهد بازار جهانی گوشی‌هایش به‌خطر بیفتد. در بررسی فرق گوشی شیائومی پک گلوبال و چین و هند بیشتر صحبت بر سر تفاوت‌های این پک‌هاست و این موضوع مهم است که کدام برای ما بهتر است؟

در نسخه چینی با توجه به قیمت مناسب‌تر گوشی‌ها هنگام عرضه، تبلیغاتی به چشم می‌خورد که شیائومی از طریق آن‌ها به کسب درآمد از گوشی‌هایش می‌پردازد. غیرفعال کردن این تبلیغات گاهی غیرممکن است. همچنین با توجه به استانداردهای مخابراتی جهانی که در کشورمان رعایت شده و زیرساخت‌های فعلی، همچنین پشتیبانی پک گلوبال شیائومی (و پک هند شیائومی) از زبان فارسی، توصیه ما به شما این است که هنگام خرید گوشی شیائومی به اینکه گوشی ساخت کجاست توجه داشته و نسخه گلوبال را خریداری نمایید.

منبع: xiaomiui