کاربران گوشی‌های هوشمند همواره با سوال مهمی روبرو هستند؛ این که بدانند گوشی ساخت کجاست؟ بسیاری از مردم مایلند کشور مبدا گوشی موبایل خود را بیابند تا از کیفیت گوشی هوشمند اندرویدی یا ایفون خود بیشتر بدانند، پس پاسخ دادن به سوال «گوشی ساخت کدام کشور است؟» بسیار مهم است.

بررسی کشور گوشی شما بسیار آسان و البته بدون هزینه و رایگان است. این که شما به این مطلب آمده‌اید از کنجکاوی شما نشأت می‌گیرد و این موضوع بسیار مثبت و خوب است. کنجکاوی شما باعث می‌شود که درباره اطلاعات گوشی و این که یک گوشی ساخت کجاست؟ بیشتر جستجو کنید. همیشه به‌خاطر داشته ‌باشید که خوب است در مورد برخی چیزها در حیطه دستگاه هوشمند خود بیشتر بدانید. در زندگی کنونی بسیاری از تصمیمات مهم زندگی شما به کمک گوشی موبایل شما گرفته می‌شود. چه بهتر که بیشتر از آن اطلاع داشته ‌باشید.

همه سازندگان گوشی‌های هوشمند، مدل‌ها و انواع گوناگونی از گوشی را برای مناطق و کشورهای مختلف جهان عرضه می‌کنند. علاوه ‌بر این، تولیدکنندگان همواره شرکت‌های خود را در مناطق و کشورهای مختلف راه اندازی کرده‌اند. این موضوع به‌نظر برخی حائز اهمیت نیست چرا که تا زمانی‌که یک گوشی زیر پرچم کمپانی مورد نظر باشد، به آن‌ها به عنوان کاربر اطمینان می‌دهد. از این رو اکثر دارندگان گوشی هوشمند از کشوری که دستگاهشان در آن ساخته شده آگاه نیستند. اگر شما هم نمی‌دانید گوشی شما کجا ساخته شده است، در اینجا می‌توانید متوجه شوید که گوشی ساخت کجاست؟

گوشی ساخت کدام کشور است؟

آیا تفاوتی می‌کند که گوشی ساخت کجاست؟ سوال مهمی است که در ادامه برای کاربران پیش می‌آید. حتماً پیش آمده که پس از مراجعه به یک فروشگاه موبایل، از اختلاف بی‌دلیل قیمت‌ها شوکه و سردرگم شوید. متاسفانه برخی از فروشندگان از ناآگاهی خریداران خود استفاده کرده و بعضاً گوشی‌های تقلبی را به جای گوشی‌های اصلی به خریداران می‌فروشند. بسیار مشاهده شده که گوشی‌های طرح اصل به قیمت گوشی اصلی فروخته شده‌اند و خریدار وقتی متوجه غیراصل بودن گوشی شده‌است که دیگر کار از کار گذشته و امکان اقدام دیگری نیست.

این که یک گوشی اصل است یا خیر، مستقیماً مربوط به این نمی‌شود که گوشی ساخت کجاست؟ اما سرنخ‌هایی از این موضوع می‌توان دریافت. گاهی برخی کشورها به‌طور رسمی نمایندگی تولید برند خاصی از گوشی را ندارند، از این جهت می‌توان دریافت که گوشی شما احتمال دارد که اصل نباشد. همچنین گاهی خط تولید یک گوشی در کشوری خاص دچار مشکل می‌شود و ارزش آن مدل از گوشی در بازار کاهش می‌یابد. پس بهتر است پیشاپیش بدانید که گوشی ساخت کجاست؟

ایفون

گوشی ساخت کدام کشور است؟

تخمین زده می‌شود که یک میلیارد آیفون در جهان وجود دارد. با این‌حال، همه این میلیاردها آیفون یکسان نیستند. از آنجایی که اپل آیفون‌ها را در کشورهای مختلف می‌فروشد، مجبور است سخت‌افزار خود را بسته به نیازهای دولت‌ها در سراسر جهان کمی تغییر دهد.

دانستن این که آیفون شما از کجا آمده است، حقایق جالبی را در مورد دستگاه شما آشکار می‌سازد. این به این دلیل است که تفاوت های جزئی در مدل‌های مختلف آیفون در کشورهای مختلف وجود دارد. اما این موضوع چرا مهم است؟

در سال 2018، اپل اولین مدل‌های آیفون را با اسلات دو سیم کارت عرضه کرد. با این حال، این فقط برای مدل‌های iPhone XR و XS Max بود که در چین، هنگ کنگ و ماکائو تولید می شدند. برخلاف مدل‌های دو سیم‌کارته‌ای که بعداً در کشورهای دیگر عرضه شدند، آیفون‌های تولید شده در این کشورها به شما امکان استفاده از دو سیم‌کارت فیزیکی را به جای سیم‌کارت مکمل برای eSIM می‌دهند. (این نوع سیم‌کارت روی گوشی هنگام ساخت و اسمبل آن قرار می‌گیرد و توسط شرکت‌های مخابراتی به‌فروش می‌رسد) این تا حدودی به دلیل ممنوعیت استفاده از eSIM در چین بود.

علاوه بر این، اینکه گوشی ساخت کجاست؟ می‌تواند در خرید دستگاه دست دوم به شما کمک کند. برخی از کشورها، مانند ژاپن، از جهت اقدامات سخت‌گیرانه در کنترل کیفیت دستگاه‌های آیفون شناخته شده‌اند. به همین دلیل، اینکه گوشی ساخت کدام کشور است به شما در خرید یک آیفون دست دوم کمک می‌کند چرا که آیفون‌های ژاپنی هنگام خرید آیفون‌های دست دوم بهترین گزینه هستند.

سامسونگ

گوشی ساخت کدام کشور است؟

سامسونگ یا Samsung group یک شرکت تولید کننده تجهیزات الکترونیکی در کره جنوبی است و دفتر مرکزی آن در سئول واقع شده‌است. اما اینکه یک تجارت در یک مکان خاص فعالیت می‌کند به این معنی نیست که آنها محصولات خود را فقط در یک مکان یا حتی در یک کشور تولید می‌کنند. تقریبا 50 درصد از تمام گوشی های سامسونگ در ویتنام ساخته می‌شوند. انتظار می‌رود این درصد پس از رونمایی از کارخانه جدید ۳ میلیارد دلاری گوشی‌های هوشمند در ویتنام برای رقابت با برندهای نوظهور گوشی‌های هوشمند، به شدت افزایش یابد.

همان طور که در وب‌سایت guidebeats اشاره شده است کارخانه سامسونگ واقع در هند، بزرگترین کارخانه موبایل، سالانه بیش از 100 میلیون دستگاه تولید می کند. کارخانه‌های هند عمدتاً دستگاه‌های سری Galaxy M و Galaxy A را تولید می کنند. در حالی که اکثر دستگاه های سامسونگ ساخته شده در هند به صورت محلی فروخته می‌شوند، درصد کمی از بازار اروپا، آفریقا و غرب آسیا را نیز تامین می‌کند.

همین طور کشورهای کره جنوبی، تایوان، مالزی، برزیل و اندونزی از مطرح‌ترین تولیدکنندگان سامسونگ در جهان هستند. نکته مهمی که اینجا مطرح می‌شود، سهم چین از بازار سامسونگ است. اگر دارای یک دستگاه جدید سامسونگ هستید و برایتان سوال است که گوشی ساخت کجاست؟ مطمئناً ساخت چین نیست! در حالی که سامسونگ قبلاً بخشی از گوشی‌های خود را در چین تولید می‌کرد اما در اواسط سال 2019 تمام فعالیت های تولیدی خود را در چین خاتمه داد. بنابراین، تا زمانی که یک مدل قدیمی خریداری نکنید، گوشی سامسونگ در دستان شما نمی‌تواند در چین ساخته شده‌ باشد.

شیائومی

شیائومی

زمانی که گوشی‌ شیائومی را در فروشگاه‌های آنلاین می خریم، ممکن است در معرض فروش نسخه غیرجهانی گوشی هوشمند شیائومی قرار بگیریم. افزایش تقاضای تولید گوشی از شیائومی در سال‌های اخیر این مشکل را ایجاد کرده که فروشندگان به نام فروش گوشی‌های نسخه گلوبال، گوشی تولیدشده برای مردم چین را به‌فروش می‌رسانند که این موضوع در کاربری گوشی‌های شیائومی نقش مهمی دارد. البته باید این موضوع را درنظر داشته‌باشیم که بیشتر گوشی‌های شیائومی تولید چین یا هند هستند.

از کجا بفهمیم گوشی ساخت کجاست؟

ایفون

برای آیفون از کجا بفهمیم گوشی ساخت کجاست؟ این مراحل را باید انجام دهید:

 • در آیفون خود، به تنظیمات بروید.
 • General را انتخاب کنید.
 • روی About ضربه بزنید.
 • در کنار شماره مدل یا model number، به دو حرف اول قبل از اسلش توجه کنید.
 • برای اینکه بفهمید گوشی ساخت کجاست؟ برخی از مهم‌ترین کشورهای سازنده در زیر آمده؛ با توجه به این دو حرف را با جدول زیر تطابق دهید.
کشور سازنده
کد
کشور سازنده
کد
انگلستان
BT
هنگ‌کنگ، ماکائو
ZP
چین
CH
سنگاپور
ZA
چین، کره جنوبی
KH
ویتنام
VN
ایالات متحده آمریکا
LL
تایوان
TA
باربادوس، جمهوری دومینیکن، کلمبیا، کاستاریکا، اکوادور، السالوادور، گواتمالا، هندوراس، نیکاراگوئه، پاناما، پرو، پورتوریکو
LA
اردن، امارات متحده عربی، مصر، عربستان
AB
ژاپن
J, JP
مالزی
MY

اندروید

اگر دارنده یک دستگاه اندروید هستید برای اینکه بفهمید گوشی ساخت کجاست؟ به کد IMEI گوشی خود نیاز دارید. این کد یا بر روی کارتن گوشی شما نوشته شده یا با مراجعه به بخش about phone  در تنظیمات گوشی خود می‌توانید آن‌را بیابید. همچنین با شماره‌گیری کد دستوری *#06# می‌توانید آن را بیابید.

برای اینکه بفهمید گوشی ساخت کجاست؟ از هر روشی که به شماره IMEI گوشی دسترسی پیدا کنید شما را به کشور سازنده گوشی هوشمندتان می‌رساند. به هشتمین و هفتمین عدد داده شده در IMEI گوشی خود دقت کنید.

 • اگر رقم هفتم و هشتم کد IMEI عدد 00 باشد گوشی شما ساخت کارخانه مرکزی است.
 • ارقام ۱۰ و ۰۱ و ۷۰ و ۹۱ یعنی گوشی ساخت فنلاند است.
 • رقم‌های ۲۰ و ۰۲ نشان می‌دهد مبدا گوشی شما کشور امارات متحده عربی یا هند است.
 • رقم‌های ۳۰ و ۰۳ و ۴۰ و ۰۴ باشد ساخت کشور چین است.
 • اعداد ۰۵ و ۵۰ یعنی نمایانگر این است که گوشی ساخت کشور برزیل یا آمریکا یا فنلاند است.
 • ارقام ۰۶ و ۶۰ یعنی گوشی شما ساخته در کشورهای هنگ کنگ، چین یا مکزیک است.
 • رقم ۱۳ تولید آذربایجان  است.
 • رقم ۱۸ به‌این معناست که گوشی شما ساخت سنگاپور است.
 • رقم ۰۹ یعنی گوشی ساخت هند است.
 • اعداد ۰۷ / ۰۸ / ۸۰ / ۲۰ یعنی گوشی در آلمان ساخته شده‌است.
 • ارقام ۴۴ و ۴۱ تولید بریتانیا است.
 • رقم ۶۷ یعنی گوشی محصول کشور آمریکا است.
 • رقم ۷۱ یعنی گوشی محصول کشور مالزی است.
 • عدد ۸۰ یعنی گوشی شما ساخت کشور مجارستان است.

سخن پایانی

در این متن به اینکه گوشی ساخت کجاست؟ و اهمیت آن پرداختیم. فهمیدن اینکه گوشی ساخت کجاست؟ بسیار آسان است و چند ثانیه بیشتر از شما زمان نمی‌برد. نتیجه متن را بخواهیم در یک عبارت مختصر بگوییم، برای گوشی‌های ایفون تفاوت چندانی وجود ندارد که گوشی ساخت کجاست؟ اما به‌وسیله آن می‌توان به برخی خصوصیات گوشی پی برد. برای گوشی‌های اندرویدی سامسونگ این تفاوت اصلا دیده نمی‌شود اما برای گوشی‌های شیائومی بهتر است در صورتی که گوشی شما محصول کشور چین است، به رام آن (رام رسمی که از کارخانه بر روی گوشی نصب شده) دقت کنید و مطمئن شوید که نسخه چینی را خریداری نکرده‌اید.

منبع: makeuseof