با توجه به پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن فرصت های نوین، دستگاه های جدید و مجهز تری به بازار عرضه می شود. یکی از این پیشرفت های تکنولوژی به وجود آمدن اینترنت 5G است. بی شک هنگام خرید گوشی موبایل یا تبلت به عباراتی همچون 5G و 4G برخورد کرده اید. ما در این مقاله قصد بررسی نکات اینترنت 5G و نحوه خاموش کردن 5G را داریم. 

اینترنت 5G چیست و چگونه کار می کند؟

اینترنت با استفاده از فرکانس های رادیویی کار می کند. اینترنت 5G از فرکانس هایی استفاده می کند که معمولاً تا 30 گیگاهرتز هستند. در حالی که اینترنت 4G از فرکانس هایی استفاده می کند که کمتر از 6 گیگاهرتز هستند. در نتیجه فرکانس بالاتر 5G را سریع تر و قابل اطمینان تر می کند. طبق آزمایشات انجام شده سرعت 5G 100 برابر سریع تر از 4G است. به همین علت تبلیغات و معرفی 5G در همه جا وجود دارد. اینترنت 5G از فرستنده های کوچک تر استفاده می کند که بر روی ساختمان ها و خیابان قرار می گیرد، (برخلاف استفاده از دکل های مستقل) برآورد های فعلی نشان می دهد که 5G می‌تواند تا 1000 دستگاه بیشتر در هر متر را نسبت به G4 پشتیبانی کند. فناوری 5G می‌تواند یک شبکه فیزیکی را به چندین شبکه مجازی تقسیم کند.

منظور این است که اپراتور ها توانایی دارند تا برش مناسبی از شبکه را بسته به نحوه استفاده از آن ارائه دهند و در نتیجه شبکه های خود را بهتر مدیریت کنند. این نکته به معنی این است که، برای مثال یک اپراتور بسته به اهمیت خود می‌تواند از ظرفیت های برش متفاوتی استفاده کند. بنابراین، یک کاربر منفرد که یک ویدیو را پخش می کند، از بخش متفاوتی برای کسب ‌و کار استفاده می‌ کند، در حالی که دستگاه‌ های ساده‌ تر را می ‌توان از برنامه ‌های پیچیده ‌تر و سخت ‌تر، مانند کنترل وسایل نقلیه خودران، جدا کرد. 

چه کشوری اینترنت 5G را اختراع کرد؟

اولین کشوری که در مقیاس بزرگ اینترنت 5G را راه اندازی کرد، کره جنوبی بود که در تاریخ 2019 آوریل به ثبت رسید. در آن زمان حدود 224 اپراتور در 88 کشور در سراسر جهان روی این فناوری سرمایه گذاری می کردند. 

دلایل خاموش کردن اینترنت 5G

در این قسمت به دلایل خاموش کردن 5G یا غیرفعال کردن 5G می پردازیم: در وهله ی اول خاموش کردن 5G در گوشی ها کار عاقلانه و مناسبی نیست! اما با روشن بودن 5G باتری گوشی خیلی زودتر خالی می شود. اگر احیاناً در منطقه ای هستید که اینترنت 5G برای شما در دسترس نیست پیشنهاد میکنم اینترنت 5G خود را خاموش کنید. به علت اینکه گوشی شما تلاش زیادی برای پیدا کردن و وصل شدن اینترنت 5G می کند که این تلاش بیهوده سبب می شود مصرف باتری بیشتر شود. در نتیجه خاموش کردن 5G برای افزایش طول عمر باتری گوشی موبایل توصیه می شود. در ادامه به شما آموزش می دهیم که چگونه مراحل خاموش کردن 5G را برای هر برندی از گوشی های موبایل نسل جدید آیفون – سامسونگ – شیائومی و ... را انجام دهید.

خاموش کردن شبکه تلفن همراه 5G

غیر فعال کردن 5G در گوشی های سامسونگ

از زمانی که سامسونگ اولین گوشی 5G خود یعنی گوشی گلکسی S10 5G با امکانات شگفت انگیز را معرفی کرد، مدت زیادی نمی گذرد. امروزه اتصال 5G را در بسیاری از گوشی های سامسونگ، از گوشی های رده بالا Galaxy S21 گرفته تا گوشی های تاشو مانند Galaxy Z Fold 3، تا مدل های ارزان تر A71 5G و A51 5G می بینیم. این دستورالعمل ها و راهکار ها روی بیشتر گوشی هایی با برند سامسونگ با اتصال 5G کار می کنند و باعث خاموش کردن 5G می شوند.

برای خاموش کردن 5G در گوشی سامسونگ مراحل زیر را دنبال کنید:

1- به تنظیمات (Settings) بروید.

2- به اتصالات (Connections) بروید.

انتخاب اتصالات

3- روی شبکه های تلفن همراه Mobile Networks)) ضربه بزنید.

انتخاب شبکه های تلفن همراه

4- روی حالت شبکه  (Network Mode)ضربه بزنید.

5- LTE/3G/2G (خودکار)، LTE/CDMA، یا یکی از گزینه های دیگر G/LTE4 را انتخاب کنید تا از استفاده تلفن از 5G جلوگیری کنید.

انتخاب شبکه

روشن کردن مجدد اینترنت 5G هر زمان که بخواهید آسان است. این کار بسته به شرکت مخابراتی شما و اینکه آیا پین گوشی شما باز است یا خیر و یا اینکه از یک شرکت مخابراتی معتبر خریداری شده است یا نه، ممکن است متغیر باشد و یا اینکه در حالت شبکه گزینه های کمتری در دسترس باشد. همچنین امکان دارد فقط تنظیمات دستی و تنظیمات خودکار را ببینید یا اصلاً گزینه ای برای تغییر و کار با تنظیمات نداشته باشید. (Verizon’s در این مورد سختگیرانه عمل می کند.) اگر اینطور باشد، ممکن است اپراتور توانایی شما را برای خاموش کردن 5G مسدود کرده باشد در این مورد متاسفانه هیچ کاری نمی توانید انجام دهید. "شما توانستید با طی کردن چند مرحله ساده غیرفعال کردن اینترنت 5G در گوشیسامسونگرا خودتان به تنهایی و با موفقیت به پایان برسانید." 

غیر فعال کردن اینترنت 5G در گوشی های آیفون

در این بخش از مقاله به خاموش کردن 5G در گوشی و آی‌ پد های آیفون می پردازیم.

از آنجایی که iPhone و iPad هر دو از سیستم iOS استفاده می کنند، گزینه های شبکه تلفن همراه را در یک مکان ذخیره می کنند. بنابراین، می‌توانید از همین مراحل برای غیرفعال کردن 5G در آیفون یا آی‌ پد استفاده کنید.

برای خاموش کردن 5G در دستگاه iOS خود طبق مراحل زیر عمل کنید:

مرحله اول: به تنظیمات (Settings) بروید.

مرحله دوم: به (Cellular) بروید.

مرحله سوم: بر روی گزینه Cellular Data Options)) ضربه بزنید.

انتخاب cellular data options

مرحله چهارم: بر روی Voice & Data ضربه بزنید.

انتخاب Voice & Data

مرحله پنجم: سپس بر روی LTE ضربه بزنید.

انتخاب گزینه LTE

نکته: پس از به روز رسانی، دستگاه شما ممکن است به صورت خودکار به استفاده از 5G برگردد. در این صورت حتماً به عقب برگردید و دوباره آن را به LTE تغییر دهید. روشن کردن مجدد اینترنت 5G هر زمان که بخواهید آسان است. "شما توانستید با طی کردن چند مرحله ساده غیرفعال کردن اینترنت 5G در گوشی آیفون را خودتان به تنهایی و با موفقیت به پایان برسانید." 

غیر فعال کردن اینترنت 5G در گوشی های شیائومی

در این بخش از مقاله به خاموش کردن 5G در گوشی های شیائومی می پردازیم.

برای غیرفعال کردن اینترنت 5G در گوشی شیائومی مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول: به تنظیمات (Settings) بروید.

مرحله دوم: به بخش (SIM Cards & Mobile Networks) بروید.

مرحله سوم: روی شبکه های تلفن همراه SIM Card Settings)) ضربه بزنید.

مرحله چهارم: در این مرحله Preferred network type را انتخاب کنید.

مرحله پنجم: از بین گزینه های نشان داده شده گزینه Prefer LTE را انتخاب کنید.

روشن کردن مجدد اینترنت 5G هر زمان که بخواهید آسان است.

شما موفق شدید تا با طی کردن مراحل بالا، اینترنت 5G را در گوشی شیائومی غیرفعال بسازید. 

مزایای خاموش کردن 5G

  • بیشتر شدن عمر باتری گوشی موبایل
  • رفع شدن اختلال در ارسال پیامک و برقراری و دریافت تماس ها
  • رفع شدن اختلال در عملکرد اپلیکیشن ها
  • داغ نشدن گوشی موبایل

معایب خاموش کردن 5G

  • پهنای باند کمتر
  • سرعت کمتر
  • تاخیر در دانلود