فیس تایم پلتفرم چت صوتی و تصویری اپل است که به کاربران آیفون اجازه می‌دهد از طریق پروتکل استاندارد ویدیویی فیس تایم یا با استفاده از ویژگی صوتی آن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. فیس تایم اپل به ‌عنوان یکی از ویژگی‌های کلیدی سیستم عامل آیفون و بقیه دستگاه‌های اپل به شمار می‌رود. اما اگر در اکوسیستم اپل تازه‌ وارد هستید یا برایتان سوال است که فیس تایم چیست، این مطلب از همه‌چی آنلاین شما را با همه چیزهایی که باید در مورد فیس تایم اپل بدانید آشنا می‌کند. حتی کاربران قدیمی آیفون هم ممکن است یک یا دو ترفند یاد بگیرند. 

راه‌اندازی فیس تایم

راه‌اندازی فیس تایم

اگر آیفون دارید، فیس تایم ایفون مانند آی مسیج به‌ طور خودکار با استفاده از شماره تلفن شما فعال می‌شود، اما می‌توانید به جای آن از آدرس ایمیل استفاده کنید. راه‌اندازی و اجرای این برنامه پس از فعال شدن آیفون با سیم‌کارت به‌ طور خودکار اتفاق می‌افتد، اما اگر به دلایلی کار نمی‌کند یا خاموش شده است، می‌توانید آن را مانند آی مسیج دوباره فعال کنید.

وقتی با آیفون از این اپلیکیشن استفاده می‌کنید، سایر دستگاه‌های شما نیز می‌توانند از شماره تلفن شما برای برقراری تماس‌ها استفاده کنند تا زمانی که در همه آن‌ها به حساب iCloud یکسانی وارد شده باشید. اگر آیفون ندارید، فیس تایم را می‌توان روی آیپد، آیپاد تاچ یا مک از طریق این برنامه با استفاده از آدرس ایمیل راه‌ اندازی کرد.

تماس صوتی و تصویری

تماس صوتی و تصویری

دو راه برای استفاده از فیس تایم اپل وجود دارد. می‌توانید از تماس ویدیویی این اپلیکیشن استفاده کنید، که روش استاندارد استفاده از این پلتفرم با اتصال ویدیویی دو طرفه (یا بیشتر، با فیس تایم گروهی) است. همچنین می‌توانید از تماس صوتی استفاده کنید، که همانطور که از نام آن پیداست، یک گزینه صرفاً صوتی است.

تماس ویدیویی این پلتفرم برای زمانی که می‌خواهید شخص را در طرف دیگر تماس ببینید عالی است، در حالی که تماس صوتی اساساً شبیه یک تماس تلفنی مبتنی بر صدا است. همچنین این برنامه اغلب کیفیت تماس بهتری را نسبت به تماس تلفنی معمولی ارائه می‌دهد زیرا یک سرویس VoIP شبیه Skype است.

دستگاه‌های سازگار با فیس تایم

این اپلیکیشن در همه دستگاه‌های اپل در دسترس است. این اپلیکیشن روی iPhone ،iPod touch ‌iPad و Mac کار می‌کند. می‌توانید به تماس‌های صوتی این برنامه روی هوم پاد و اپل واچ پاسخ دهید، اما تماس‌های ویدیویی در این دستگاه‌ها کار نمی‌کنند.

برقراری تماس تصویری در فیس تایم

برقراری تماس تصویری در فیس تایم

برقراری تماس تصویری فیس تایم آیفون به‌ سادگی باز کردن این اپلیکیشن در یکی از دستگاه‌های اپل و ضربه زدن روی دکمه «New FaceTime» و انتخاب مخاطب است. این تماس همچنین می‌تواند از طریق برنامه Contacts با انتخاب یک مخاطب و انتخاب گزینه فیس تایم یا از طریق برنامه Messages با ضربه زدن بر روی نام شخص در یک رشته iMessage و سپس انتخاب گزینه فیس تایم آغاز شود. 

توجه داشته باشید که در برنامه فیس تایم اپل می‌توانید از بین تماس صوتی یا تماس تصویری یکی را انتخاب کنید، اما شروع تماس از طریق مخاطبین یا پیام‌ها بلافاصله تماس ویدیویی را آغاز می‌کند. هنگامی که تماس فیس تایم اپل را با شخصی برقرار می‌کنید، دوربین جلوی Mac ،iPad یا iPhone شما فعال می‌شود تا فرد طرف مقابل بتواند شما را ببیند. برخلاف تماس تلفنی، تماس‌های این اپلیکیشن اغلب بلافاصله وصل می‌شوند. پاسخ دادن به تماس ویدیویی دریافتی هم دوربین جلویی را در iPhone ،iPad یا Mac شما فعال می‌کند زیرا فیس تایم اپل در درجه اول یک پلتفرم چت تصویری است.

استفاده از فیس تایم در کامپیوتر و دستگاه‌های اندرویدی

از آی او اس ۱۵ به بعد، فیس تایم ایفون را می‌توان در پلتفرم‌های مختلف استفاده کرد. اپل پیوندهای فیس تایم را برای این کار ایجاد کرد، به این معنی که کاربران رایانه شخصی و اندروید می‌توانند برای اولین بار در یک تماس فیس تایم شرکت کنند. یک کاربر گوشی اپل، مک، یا آیپد باید پیوند فیس تایم ایجاد کند، اما پس از ایجاد، هر کسی می‌تواند برای پیوستن به آن از لینک استفاده کند. برای پیوستن از طریق وب، مرورگرهای Chrome یا Edge مورد نیاز است. این برنامه از وب به صورت تکی یا در تماس‌های گروهی کار می‌کند.

ساختن لینک فیس تایم

ساختن لینک فیس تایم

لینک این برنامه به شما امکان می‌دهد تماس‌ها را از قبل برنامه‌ریزی کنید و سپس پیوندها را با دیگران به اشتراک بگذارید تا همه بتوانند در زمان مناسب به جلسه یا چت گروهی بپیوندند. این اپلیکیشن امکانش را دارد تا مستقیماً با برنامه Apple Calendar ادغام شود. برای ایجاد پیوند، کافی است برنامه را باز کنید و سپس روی گزینه Create Link ضربه بزنید. می‌توانید پیوند را در یک پیام متنی، یک سرویس پیام‌رسان دیگر، یک ایمیل یا Air Drop به اشتراک بگذارید و افراد می‌توانند برای پیوستن روی آن کلیک کنند. در این حالت این اپلیکیشن برای اندروید یا دستگاه‌های ویندوزی هم قابل‌ استفاده خواهد بود.

استفاده فیس تایم از پهنای باند

فیس تایم اپل هنگام استفاده از Wi Fi بهترین عملکرد را دارد. هنگام استفاده از وای فای پرسرعت یا شبکه موبایل پرسرعت، واضح‌ترین تصویر را دریافت خواهید کرد. این برنامه هنگامی که به یک شبکه Wi Fi در iPhone ،iPad یا Mac متصل است، به‌ طور پیش‌فرض از Wi Fi استفاده می‌کند. اگر سرعت اتصال شما به اندازه کافی بالا نباشد، ویدیو پیکسلی به‌ نظر می‌رسد و زمانی که سرعت اتصال بسیار پایین باشد، فید ویدیو به‌ طور کامل قطع می‌شود. تماس صوتی فیس تایم به پهنای باند کمتری نسبت به فیس تایم استاندارد نیاز دارد، اما با اتصال بسیار ضعیف، ممکن است از کار بیفتد یا صدا مخدوش شود.

برقراری تماس‌های گروهی

برقراری تماس‌های گروهی 

با فیس تایم گروهی، می‌توانید همزمان با حداکثر ۳۲ نفر چت تصویری (یا صوتی) داشته باشید. فیس تایم گروهی همه شرکت‌کنندگان را در یک نمای کاشی‌شده نشان می‌دهد که اندازه کاشی هر فرد بر اساس تعداد شرکت‌کنندگان در چت متفاوت است. اندازه کاشی برای فرد در حال صحبت بزرگتر می‌شود تا توجه آن شخص را جلب کند، اما می‌توانید برای هر شرکت‌کننده‌ای که می‌خواهید در چت ببینید، از Focus View استفاده کنید. افراد جدید را می‌توان در هر زمان به یک چت گروهی اضافه کرد، بنابراین می‌توانید یک چت با گروهی از دوستان خود راه‌ اندازی کنید و سپس با گذشت زمان افراد دیگر را اضافه کنید. تماس‌های گروهی این برنامه یک اعلان بدون زنگ برای شرکت‌کنندگان ارسال می‌کند که می‌توان برای پیوستن روی آن ضربه زد.

تماس‌های گروهی را می‌توان در آیفون، آی‌پد، مک، اپل واچ یا هوم‌ پاد پاسخ داد، اما با دو گزینه اخیر، کاربران فقط می‌توانند با صدا و بدون تصویر به چت بپیوندند. فیس تایم گروهی در همه دستگاه‌هایی که این برنامه در آن‌ها در دسترس قرار دارد قابل استفاده است، اما در دستگاه‌های قدیمی‌تر اپل، فیس تایم گروهی فقط به‌ صورت صوتی برقرار می‌شود.

تصویر در تصویر

تصویر در تصویر

با آی او اس ۱۴، به لطف حالت جدید Picture in Picture که در دسترس است، می‌توانید هنگام گپ زدن با پنجره فیس تایم ایفون باز، کارهای دیگری را در آیفون خود انجام دهید. با کشیدن انگشت به بیرون از فیس تایم ایفون اکنون یک پنجره تصویر در تصویر باز می‌شود که می‌توان اندازه آن را تغییر داد، بنابراین می‌توانید بدون توقف از برنامه‌ها استفاده کنید.

استفاده از انیموجی و میموجی در فیس تایم

هنگام استفاده از فیس تایم آیفون برای چت ویدیویی، می‌توانید یک کاراکتر Animoji یا Memoji را روی سر خود قرار دهید، که راهی سرگرم‌کننده برای گپ زدن با بچه‌ها یا اضافه کردن کمی تنوع به مکالمه است. می‌توانید هر یک از کاراکترهای Animoji شکلک یا هر یک از Memojiها را که برای استفاده در برنامه Messages ایجاد کرده‌اید انتخاب کنید. Animoji و Memoji از سیستم دوربین True Depth برای ردیابی حرکات سر و دهان شما برای یک تجربه تعاملی بسیار واقعی استفاده می‌کنند.

استفاده از افکت‌ها

همراه با Animoji و Memoji، می‌توانید فیلترها، برچسب‌ها، شکل‌های متحرک، برچسب‌های Memoji و Animoji و متن را روی ویدیوی فیس تایم خود اعمال کنید تا آن را جذاب‌تر کنید. طیف وسیعی از فیلترها برای انتخاب وجود دارد، از فیلترهایی که به‌ سادگی رنگ‌ها را تغییر می‌دهند تا فیلترهایی که جلوه‌هایی مانند آبرنگ، کتاب مصور، فیلم قدیمی، جوهر و موارد دیگر را اضافه می‌کنند.

لایو فوتو در فیس تایم

وقتی از فیس تایم اپل برای تماس ویدیویی استفاده می‌کنید، می‌توانید یک عکس زنده از لحظه‌ای در حین چت بگیرید. تنها کاری که برای گرفتن عکس زنده نیاز دارید این است که روی صفحه نمایش ضربه بزنید تا دکمه دوربین ظاهر شود و سپس روی دکمه دوربین ضربه بزنید. با ضربه زدن روی دکمه دوربین به شما اطلاع می‌دهد که یک عکس زنده گرفته‌اید، و به شخص طرف دیگر این امکان می‌دهد بفهمد که شما یک عکس زنده گرفته‌اید. 

استفاده از Share play

استفاده از Share play

Share Play یکی از ویژگی‌های اصلی فیس تایم اپل است که در آی او اس ۱۵ معرفی شد و اساساً راهی برای انجام تماس‌های فیس تایم آیفون با دوستان و خانواده‌تان است. می‌توانید با هم تلویزیون تماشا کنید، به موسیقی گوش دهید و صفحه نمایش خود را به اشتراک بگذارید. Share Play تجربه فیس تایم آیفون را بسیار جذاب‌تر می‌کند زیرا می‌توان از آن برای اشتراک‌گذاری صفحه نمایش، تماشای فیلم و تلویزیون با هم یا گوش دادن به موسیقی با Apple Music استفاده کرد. توسعه‌دهندگان برنامه‌های شخص ثالث نیز می‌توانند Share Play را در برنامه‌های خود اضافه کنند، بنابراین طیف کاملی از بازی‌ها و تجربیات جدید وجود دارد.

بلاک کردن در فیس تایم

اگر تماس‌های ویدیویی و صوتی ناخواسته دریافت می‌کنید، گزینه‌ای وجود دارد که از طریق ویژگی مسدود کردن داخلی در برنامه مخاطبین، آن‌ها را متوقف کنید. می‌توانید روی علامت «i» کنار نام یا شماره در فهرست تماس‌های اخیر در خود اپلیکیشن یا برنامه Phone ضربه بزنید تا کارت تماس کوچکی ظاهر شود. کارت تماس دارای گزینه Block this Caller در پایین خواهد بود و اگر روی آن ضربه بزنید، آن شخص دیگر نمی‌تواند با شما تماس بگیرد.

منبع